Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   660 / 3974
(#) zolika60 válasza gabor.88 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Amennyire a képből ki tudom venni rá van rajzolva a bekötés. járj el aszerint.
(#) gabor.88 hozzászólása Okt 19, 2009 /
 
nem értek hozzá annyira tehát nem tudom mit kössek a lápára.Ennyire nem foglalkoztam ezzel a témakörrel csak 3fázisu motorokkal meg villany bekötés pincébe
(#) Sir-Nyeteg válasza gabor.88 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Három csatlakozó van a gyújtón, ebből kettő a hálózat, egy meg a lámpa. Lámpa másik fele a hálózat ismét.
Mint az ábrán...
(#) kadarist válasza gabor.88 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Szia!

D a fázis, L a lámpa. N a nulla. A rajz szerint.
(#) x31 hozzászólása Okt 19, 2009 /
 
Hello!

Egy kapcsolást keresek egy probléma megoldására. Egy témába vágó topicban felvetettem, de nem váltott ki nagy érdeklődést, azaz a fórumon nem válaszolt rá senki. Mi a technikája hogy bárhol (google, vagy akarhol) találjak rá valamit. Most nem írom le konkrétan, hogy mit kell tudnia a kapcsolásnak, általánosságban érdekelne, hogy ha az embernek nincs a fejében a megoldás, és a fórum sem segít, akkor merre, hogyan érdemes elindulni.
(#) p_istvan válasza x31 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Szia!
Ha ennyire titokzatos vagy nehéz segíteni, egy kis konkrétumot talán mégis kellene írnod!
De azért a Google a Te megmentőd:
- Kulcsszavak angolul (mert sajnos kis ország vagyunk)
- Pl-: DIY (DO IT Yourself), amplifier (erősítő), schematic (kapcsolási rajz), PCB (NYÁK), stb.
(#) lapose válasza x31 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„Mi a technikája hogy bárhol (google, vagy akarhol) találjak rá valamit.”


Érthető fogalmazás!
Türelem!
Ha nem tévedek tegnap délután tetted fel a kérdést..
(#) x31 válasza lapose hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Igen tegnap tettem fel a kérdést itt.Hát igen, a fogalmazás az nem könnyű, lehet, hogy nem kellett annyi információt megadni, talán túl bonyolult volt a felvetés. Valahogy le kell egyszerüsítenem.
(#) x31 válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Nem akartam OFFtopic lenni, hogy a konkret problámát ide írjam, másrészt attól tartok, a konkrét probléma megfogalmazásával is baj volt. A kulcsszavakra keresek már 3 napja a googlelal sem magyar sen angol nyelven nem találtam semmit, nyilván azért, mert olyan általánosságokkal, hogy termosztát , meg relé nem is lehet. Kellene legalább azt tudni, hogy melyik IC felhasználásával kell megoldani a dolgot, akkor már közelebb lennék a célhoz. A türelem megvan, de itt akkora az üzenet forgalom, hogy napok- hetek multán szerintem a kutya sem fogja megtalálni/olvasni, ezért próbáltam más uton elindulni, mint a feldobom a kérdést, aztán valakinek majd beugrik.
(#) lapose válasza x31 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Az eredeti témában válaszoltam, remélem jól értelmeztem a problémádat..
(#) p_istvan válasza x31 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Ha nem írsz konkrét problémát, az nem OFF?
Ha úgy gondolod az eredeti megfogalmazásod is homályos, akkor mit vársz? Pl. tehettél volna egy hivatkozást az eredeti hozzászólásodhoz az előbbi hozzászóláshoz, hogy esélyed is legyen...
Írd körül jobban mi a problémád!
(#) c27 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Helló. Elkészült a nyáktervem a ta7712p ic-hez. Némiben még módosulni fog arra szeretnélek kérni, hogy válaszolj a kérdésemre. Pár oldallal előrébb írtam választ az 1383 és 1385. oldalon. A fő kérdésem egy pwm vezérlés, hogy hogy lehetne összekötni a motormeghajtóval? A +B és -B pontokhoz tegyem a pwm-et? Esetleg tudsz aljánlani egy egyszerű, de mégis elég jó pwm-et? Nézegettem van 555 ic-vel bár láttam pár hozzászólást és néhányan kifogásolták. Igazából nem tudom milyen hátránya van ha egy 555-ös ic-vel csinálom? Esetleg jobb lenne másféle képpen csinálnom? (Jó lenne e egy ha17555-ös ic pont van itthon egy.)
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
Hello!
Most már kissé összegabalyodtam. Óra-3915-opto..
Ha tényleg 3915 van ebben az készülékben, és a tápfeszültsége az izzóknak ugyan az, mint a 3915-nek, akkor felesleges az opto. Elég egy PNP tranyó, bázis-emittere közt egy 1kohm-al (Emitter a tápon, kollektor az izzón). Az IC 20mA-el megtáplálja, és már rángatja is az izzót. (Az IC-nek nem feszültség, hanem áram generátor van a kimenetén, ezért feszültséget mérni nem érdemes.)
Az optós kapcsolás, meg nem túl jó, mert lehet kicsit túl sok lesz a maradék feszültsége. A TLP181-nek "Current transfer ratio: 50% (min.)" nem túl biztató, mert 20mA Led-áram mellett, esetleg csak 10mA bázisáramot fog biztosítani. De próba cseresznye.
üdv! proli007
(#) x31 válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
úgy értem, hogy egy elektronikai probléma lett volna off ebben a topikban, de ha nem annak csak örülni tudok. Leegyszerűsítettem, (ez már egy lehetséges megoldáshoz kellene):
Lehet-e 230V -al vezérelni egy 5V-os relét úgy, hogy a relé kapcsolt oldalán kisfeszültségű érzékeny elektronika van? Külső tápnak nincs hely, ezért a megoldásnak vagy 230Vról kell direktben mennie, vagy max 1-2mA fogyasztással 24V-ról. Erre szeretnék tanácsot kérni.
(#) roland87 hozzászólása Okt 19, 2009 /
 
Helló!
Mi a különbség a fototranzisztor és a fotodioda között?
alkonykapcsolót szeretnék belerekni a mellékelt led világításba. 3 fajta áramkörtervező progim van de nem találtam egyikben sem a fototranzisztort.

Gondolom kell bele potméter is amivel szabályozni tudnám mikor is kapcsoljon be a led, azaz milyen "sötétnél" kapcsolódjon be.

(Bocsi a képen van egy kapcsolo is az nem kell bele)

2led.JPG
    
(#) mate_x válasza roland87 hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
A fotodióda fény hatására kezdi el vezetni az áramot az egyik irányba, a fototranzisztor pedig ugyanezen az elven működik, csak sokkal érzékenyebb a fényváltozásokra.
(#) bölcsész hozzászólása Okt 19, 2009 /
 
Füst!

Állandóan rám jön a füst, akárhogy ülök.
Ti hogy véditek az egészségeteket?
Már gondoltam arra, hogy kis ventit applikálok vagy a ruhámra, vagy az asztalra vagy a pákára....
(#) hapro válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 19, 2009 /
 
A konrádnál létezik jó pénzért elszívó (persze biztos van máshol is), de ha egy ventit odateszel a páka mellé pár centire, akkor az is elfújja a vakvilágba a füstöt, majd jó nagyot szellőztetsz a munka végén, ha igényled.
(#) spikk válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Jaja, én 2 db. 8 cm-es tápegység ventit ragasztottam egymás tetejére (a talpazat egy maradék bútorlap darab), rákötöttem őket egy 12V-os dugasztápra, és az elszippantja a füstöt. A szobában marad, de mégsem a szemembe megy. Azután szellőztetek.
(#) Mát906 hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Helló mindenkinek! Szeretném kérni a segítségeteket,nagyon fontos lenne!! Eddig halogattam a regisztrációt mert azt hittem, hogy egyedül is fog menni a választás de kiderült, hogy nem
Nem értek a hangszórókhoz és abban a reményben kérdezlek titeket hogy ti profik de legalábbis tapasztaltak vagytok!! Szóval olyan Mélynyomót szeretnék venni (1 pár, 2 darabot) ami darabonként nem kerül többe 5e forintnál 25 cm-es nem a legótvarabb minőséű (lehet a második legótvarabb ) hangossan és nagyot szól!!! Előre is köszönöm válaszaitokat!!
(#) Action2K válasza Mát906 hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Szia! Üdv köreinkben!
Tehát: Olcsó, nem ótvar, nagyot szól. Oké, de ezekből a feltételekből csak kettő lehet igaz.
Pár ajánlott:
HA25-450 - nem kínai gagyi, de nem is faldöngető. 91dB.
SBV2530 - kínai, kicsi az érzékenysége 87dB ezért több mint kétszer akkora erősítő kell hozzá mint az előzőhöz, hogy ugyanakkorát szóljon.
MNC 30605 - USA 90 dB, nagy a teljesítménye. Talán jól szólhat. A három közül én ezt választanám.

De mielőtt bármit vásárolsz, szempontok, amik döntenek:
Minél kisebb legyen az átvitel tartomány alja, gumi peremes legyen, az érzékenysége legalább 90dB legyen.
Azért lehet, hogy jobb lenne kicsit többet rászánnod, mert akkor jobban, jobbakat kapnál, kevesebb kompromisszummal.
(#) Bence92 hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Haliii!

Én is még kezdő vagyok. De olyat szeretnék építeni, hogy sok-sok led és egy stroboszkóp meg még valami fénytechnika a szobámba és valahogy az egészet hozzá akarom kötni géphez majd. És zenére meg zenékhez igazítva onnan irányítani
remélem érthetően leírtam nagyjából
És ebben szeretném a segítségeteket kérni
(#) Action2K válasza Bence92 hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Ez a topik Neked szól.
(#) Müszi válasza Action2K hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Én a HA25-öst ajánlom, mert a Videoton hangszórókban, sosem csalódtam

üdv
(#) jdani hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Hali. adott lenne egy 4017-es léptető (LED Counter IC). egy IC, 10LED-et vezérel. meg lehet oldani, mondjuk 3 IC-vel, hogy 30 LED világítson egymás után?
(#) Action2K válasza Müszi hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Nem a csalódás miatt nem ajánlottam ezt, hanem mert kicsit drágább az MNC-nél (ebből következhet, hogy jobb), viszont a subbass tartománya nem tudom mekkora. Sőt, azt sem tudni milyen ládába szánja, nyitott, vagy zárt.
Szóval, a a Vidi hifibb, az MNC meg döngetősebb szerintem, s neki ilyen kellene.
(#) moltam válasza jdani hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Szerintem meg de akkor nem lenne pont 30 mert minden ic nél egyet fel kéne használni kimeneteket.
(#) gumicukor hozzászólása Okt 20, 2009 /
 
Üdvözletem!

Szeretnék építeni egy időzítőt erősítőhöz. Múltkor megtaláltam a témát, de szerencsétlenségemre nem mentettem le magamnak, s most szükségem lenne rá.

Az időzítő lényege volt, hogy volt egy kapcsolás melybe belement a jel. Amennyiben nem volt hang, akkor egy kondenzátor elkezdett feltöltődni (vagy kisülni, sajnos már nem emlékszem), és a folyamat végén a relé lekapcsolta a 230 V hálózatról az erősítőt.

A segítséget, kapcsolási rajzot előre is köszönöm.

Dani
(#) jdani válasza moltam hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
na jó, nem feltétlenül muszáj 30-nak leni, de többnek mint 10
(#) vicsys válasza gumicukor hozzászólására (») Okt 20, 2009 /
 
Következő: »»   660 / 3974
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem