Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Ellenállás-forrasztókészülék rézcsövekhez.
Témaindító: HUNnoth, idő: Júl 25, 2013
Témakörök:
No, ha már volt egy halott csőforrasztó téma, felhasználom.
Tehát ilyen készülék készítéséhez keresnék adatokat, ötleteket. Bővebben: Link Csak annyi derül ki a látottakból, hogy egy 2kW-os hálózati trafó lehet benne, gondolom bika áramú szekunderrel, alacsony feszültséggel, Ami még sarkalatos, az a fogó rész, annak is a cserélhető pofái. Ezek anyaga, beszerezhetősége is érdekelne. Aki tud valami adatott, vagy szerelt már ilyet, kérném ossza meg. Köszi.
Egyszerűbb változata szénrudakkal működik, minden hűtőgépszerelő és klímaszerelő használja. 3-5 V körüli feszültségről megy. Az áram függ a forrasztandó cső vastagságától, minőségétől, ehhez kell választani a szénrudat. A bemutatott példány nagyobb teljesítményű, az adatok szerint réz pofákat használ áramátadónak és a hő magában a forrasztandó anyagban képződik, tehát a szükséges feszültség jóval alacsonyabb lehet, ~1,5-2V, mint a ponthegesztésnél.
Gondoltam, hogy valami ilyen feszültségértékű lehet a szekunder. A fogas kérdés inkább a fogó szerintem.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2014
Ez nem teljesen igaz ! A súlya és a kezelési nehézségek miatt ma már nem ő a favorit . A legtöbb hűtős és klímás pb palackos lángforrasztót használ ...
Egyébként nem egy "nagy durranás " egy kb 500Wos trafó egy 5-8v os szekunderrel (vastag drótból több párhuzamosan ,vagy réz szalagból megtekerve), és a primer elé egy triacos porszívó fordulatszabályzó van bekötve ,evvel lehet szabályozni a kimenő teljesítményt (vékony csőhöz kis kraft -vastaghoz nagy ...) Holnap ha el nem felejtem lefotózom a fogót...
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2014
Konkrétan ez a masnia elég gyengus. Egyszer elhozták hozzánk bemutatni. Német gyártású trafókat használtunk eredetileg vontatómotor állórészek tekercselésénél. Szükség volt még párra, de nem volt kedvünk csinálni. A vége mégis az lett, mert ez drága és gyenge. Nincs benne szabályzás, csak egy mágneskapcsoló kapcsolja a trafót és kész, a teljesítményt a trafó primertekercselésének fokozatkapcsolásával változtathatod. Amiket mi használtunk azokban valóban kb 2 KVA teljesítményű trafó volt egy combos fazonhuzalos szekunderrel és 5 fokozatú primerrel. Egy fázisjavító kondi, meg egy mágneskapcsoló és slussz. Lábkapcsolóval lehett kapcsolni. Aki ügyesen forrasztott a kapcsolgatással és a fokozatok kiválasztásával a kellő hőn tudta tartani az anyagot. A fogó pofákat a lakatosok csinálták (ollószerűek voltak), a szén pofákat rendelték valahonnan pestről (a 10x10-es fazinhuzal forrasztásához nagy felület kellett). Ha nagyon kell elérhetőséget szerintem tudok szerezni. De egy egyszerű szénrudas fogó kereskedelmi termék kb. 7 ezer jó magyar forintot kérnek érte. Az üresjárási fesz. amiket mértem kb. 7-15 V körül voltak, a kisebb trafók is leadtak 7-800 A-et. Kollégámmal tervezzük, hogy készítünk itthonra magunknak egy ilyen masinát, de gyanús hogy egy "Békásan" elhúzódó project lesz.
A Soos.hu-n van magyar kisipari trafó is Bővebben: Link itt találsz fogót is. Hírtelen ennyit jutott eszembe, ha valamit tudok segíteni akkor jelezz. érdekességképpen: sokszor megálltak ezek a masinák, de mindíg a mágneskapcsolót meg a hővédelmeket kellett cserélni. Egy leégett trafóval sem találkoztam... pedig vol, hogy két műszakban gyúrták őket. Egy tévhit: nem a forrasztandó anyagon átfolyó áram hevíti fel az anyagot. A szén pofákon létrejövő feszültségesés és átfolyó áram a pofákat hevíti fel, az pedig az anygot. lásd 10x10 réz kontra 800 A és mégis 10 másodperc alatt izzott meggyvörösen.
A linkelt gép már valóban triacos szabályozású. Lehet, hgy fog kerülni egy ilyesmi hozzám javításra... Ha igen, mindenképp csinálok pár képet. Hátha valaki kedvet kap.
Ami még eszembe jutott: rengeteg mindenféle méretű és anyagú szénkefék volt raktáron. Egyikkel sem lehett sokat forrasztani, nagyon hamar szétégtek. tehát az ezirányú próbálkozások elég bizonytalanok, de belegondol az ember mikrótrafó + egy kis leleményesség meg 7 rugóért a gyári fogó pofákkal és készen is van, már csak be kell dobozolni. Megjött a harci kedvem. A fogó csatlakoztatást a hegesztőgépekhez való csatikkal oldottuk meg. Néha szétégtek... Mostmár tényleg befejezem! A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2014
Uraim! Köszönöm a hasznos infókat mindenkinek! Ha lesznek még, (és képek is) akkor feltétlenül tegyétek be
Sziasztok!
Épített közben esetleg valaki ilyet? Kellene alakítanom valamit, de sajnos nincs "támpontom",maximum youtube videó.. Bővebben: Link
Gondolom, közben már elolvastad az oldalt. Minden megtalálható itt ebben a néhány hozzászólásban.
Szia!
Hát... Nem. Például nem tudom, milyen fajta szén rudat kell vennem, de az sem tudom, hol. Illetve a "valamilyen trafó" meg a kb. Feszültség sem túl egzakt mérnöki megfogalmazás.. ha a "markolat" kapható egyben, nem szórakoznék vele.. Értelem szerűen mikrosütő trafót használnék. A kérdésem építési tapasztalatra vonatkozik, hátha csinált valaki... És tapasztalatokat osztana meg. Házat is tudom, úgy kell építeni, hogy kb téglákat teszek egymásra, de azért vannak buktatók.... Nem?
Magam ilyent nem készítettem, csak javítottam.
Hobbi gyakorlathoz megteszi a régebbi cink-szén elemek szénrúdja. A góliát elemé majdnem olyan vastag, mint amit a hűtősök használnak. A feszültség gyári készülékeknél is elég tág határok között mozog, amint látod, fokozatkapcsolóval vagy triacos szabályzóval változtatják igény szerint. A mikrotrafó legfeljebb a hűtőszekrények 4-6 mm-es csöveihez lesz elegendő. 4 vagy 5 menetes szekunder 25-50-es kábelből megfelel.
Szia!
Hűtőhöz kell, kapillárishoz, szárítószűrőhöz.. lánggal nem férek oda, csak össze égetnék mindent.. De ponthegesztőnél is úgy dupláztam áramot, hogy 2 trafót vetttem, dupla huzalkeresztmetszettel, fele menettel, mindkettőben sorba fűzve. Ez nem gond. Elem szénrúddal járszottam, a perion régi elemekben, a papírtokos, meg a kékben vastag volt. A mostaniakban semmi... Duracell lemerültet szedtem szét.. ugyan olyan, mint az AA elem... Ebay-en néztem, van is.. rendeltem, kíváncsi leszek... Gyári az félkörívben ki van marva? A csőhöz illeszkedve? Vagy ezzel nem kell foglalkozni?
A gyári szénrúd az 7-8 mm vastag, galván rézbevonattal. A vége kissé ki van hegyezve, mint a ceruza, de tompa a vége, ~2-3 mm átmérőjű. Használat közben úgyis fogy.
Már nagyon régen nem szedtem szét elemet, szerencsére nem volt rá szükségem. Ellenben az utolsókat, amiket még anyám használt az elemlámpában, eltettem. (2007-ben halt meg.)
Szia!
Bővebben: Link Ezt használja a videóban a figura. Itt van hozzá a szén: Bővebben: Link Bővebben: Link Biztosan máshol is kapható. A trafót mi magunk tekertettük, de mivel nagyra törő terveim voltak, így egy szép izmos hagesztőtrafóra esett a választás, rengeteg primerrel, hogy szépen lehessen szabályozni, ne kelljen a triac. Itt egy komplett masina, újonnan is 100e alatt marad. Bővebben: Link Újjonnan Itthon gyártják őket. Rotiba: Bővebben: Link - bár elvileg csak lágyforrasztó... Alternatívaként az indukciós forrasztást szeretném kipróbálni. Autószerelőknek van hozzá kütyü, ami jó lehet és nem túl drága. Hobbisták előnyben. Bővebben: Link Remélem segített! A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2019
A kapilláris cső és a szűrő az a két alkatrész amit tökéletesen át tudsz égetni a szenes trafóval , nem olyan egyszerű vele forrasztani mint ahogy a videókon látszik... Egyébként nem nagy durranás ilyet építeni : egy 5-600W os trafó szekunderét leszeded tekersz rá annyi "bika kábelt" amennyi ráfér rászereled a szenes fogót majd a primerrel sorbakötsz egy porszívó fordulatszabályzót dobozolod használod .
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2019
Ha készen vagy a forrasztással, húzd le róla a tekercset!
Szia!
Köszönöm! Az indukcióson én is gondolkodtam, csak a baj az, hogy a tekercset hogy húzom le a csőről, ha össze van forrasztva Vagy levágom?
Nem kell körbefognia Bővebben: Link
Kevésbé hozzáférthető helyekre szánnám, illetve ehez nem kellene tűzgyújtási engedélyt kérnem, mint a hagyományos gázforrasztókészülékekhez. A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2019
Huhh! Ez tetszik.. De a trafós szenes szerintem olcsóbb gyorsan...
10 ezer körül megvan a fogó meg a szén, mikrotrafód meg csak akad...
A használt gyári 40 ezer forintért, amit linkeltem nem olyan elvetemült.
Szia! Az 4 éves hirdetés... Nincs regisztrációm a rotovillhez.. de 10e nem pénz érte az biztos.
Bocsi, azt nem is figyeltem.
Nekem van ilyen fogóm. Nem fogsz tőle elájulni, elég egyszerű. Igazából csinálhatsz is. Amit kaqkk írt az igaz, elég könnyen ki tudja fújni a csövet. A srác a videóban nagyon ügyes.
Házi készítésű trafó és fogó Bővebben: Link
Hú. Ez tényleg igényes. Köszönöm!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |