Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fényérzékelővel automatizált vezérlő ledekhez
Lapozás: OK   1 / 1
(#) hoditogame hozzászólása Jan 16, 2012 /
 
Üdv Mindenkinek!

Egy olyan lámpáról lenne szó, mely önállóan változtatni tudja a fényerejét, annak függvényében, hogy milyen világos van éppen a szobában. Ez az elképzelés. Valamicskét foglalkoztam már elektronikával, alapvető áramkörök gyártásával, de koránt sem mondanám magam jártasnak a témában, ezért kérek szakértői véleményeket, ha lehet pontos információkkal. Eltökéltségből nincs hiány, valamint javarészt az építő jellegű kritikát kedvelem.

Eddig nem találkoztam hasonlóval, vagyis talán új a találmány, ezért igen képlékeny a dolog, semmi sem lekötött.

Röviden arra gondoltam, hogy egy 12 V-os ledsor fényerejét szabályozni egy egyszerű fényerőszabályzóval, melynek potméterét, valamilyen fényérzékelő ellenállásra kellene kötni/helyettesíteni.
Ezek szobadíszek lennének, dekor céljára. A dolog összetett, és hogy mennyire lehet bonyolult, nem tudom. Igazából legjobban, egy gyorsan leskiccelt kapcsolási rajznak örülnék.

Bővebben: Link
(#) dizi válasza hoditogame hozzászólására (») Jan 17, 2012 /
 
Helló
Szerintem ezzel a kapcsolással a problémád megoldható a BD135 helyett nagyobb is be tehető attól függően mekkora ledszallagot teszel rá.
(#) hoditogame válasza dizi hozzászólására (») Jan 17, 2012 /
 
És ezzel hogyan?
(#) dizi válasza hoditogame hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Hello
Ha jól értelmezem akkor neked egy olyan egység kell ami a környezeti megvilágítás tól függően változtatja a ledsorod fényerejét,amikor a szobában világos van akkor a díszeid sötétek és fordítva.
(#) hoditogame válasza dizi hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Igen, pontosan. Ezért gondolkozom azon, milyen fényellenállás kapcsolással lehetne helyettesíteni a fényerőszabályzó potméterét.
(#) proba válasza hoditogame hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Sajna ezt szét kellene szedni ,legalább a poti áramkörét visszarajzolni.Ezután lehet kísérletezni.
(#) szabics válasza hoditogame hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Megvilágításra nyitnifogja a tarnzisztort, az meg söntöli a diókat emeledik a feszültség. A fotoelelnállást fel kell cserélni a lehúzó ellenállással akkor fényre csökkeni fog a feszültség.
(#) szabics válasza proba hozzászólására (») Jan 18, 2012 /
 
Az poti helyére tegyél be egy fotoellenállás és egy sima ellenállásból álló osztót.
(#) hoditogame válasza szabics hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
A poti tehát ellenállásként funkcionál?
A fény ellenállásnak akkor nagy az ellenállása, ha fény éri?
(#) hoditogame válasza hoditogame hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
A foto ellenállásnak akkor nagy az ellenállása, ha nem éri fény. Nekem pont a fordítottja kellett volna. Pff
(#) Barret válasza hoditogame hozzászólására (») Jan 19, 2012 /
 
Ezért kell felcserélni azt,amit írtak.
Én is rontottam már el szürkületkapcsolót...
Eredmény:fényre kapcsolt be
Egyébként nekem szürkületkapcsolós ledes udvarvilágításom van,és az is szabályozva kapcsol be!
Ha kézzel takarni kezdem a fotodiodát,fokozat mentesen emelkedik a fényerő!
Nekem is BD a vég tranzisztor benne.
összesen 5 alkatrész a kapcsolás
(#) hoditogame válasza Barret hozzászólására (») Jan 21, 2012 /
 
Milyen tipusú az az udvar világítás? Eddig egészben olyanokat találtam, hogy bizonyos fényerőre bekapcsol. Nekem az is jó, ha mondtok egy tipust amit lehet kapni.
(#) barzoj hozzászólása Jan 21, 2012 /
 
Ez a téma engemet is érdekel, főleg LCD kijelzők fényerő szabályzása a környezeti világítás függvényében. Igazából ilyen kapcsolásokat nem találni.
(#) hoditogame hozzászólása Jan 21, 2012 /
 
Elkezdeném én felcserélgetni a potit, a fotoellenálással meg a többivel, csak nem tudom mit hova kössek. Vagy így értettétek a próbálgatást?

Az LCD sztem necces, mert ha jól hiszem ez elég nagy szerkezet lesz. Nameg az, hogy beleépíteni egy telefonba, vagy monitorba... elég nagy meló lehet.
(#) BigFace32 hozzászólása Márc 25, 2021 /
 
Sziasztok.

Nekem egy elég spéci automatizált világításra lenne szükségem, amibe bele kavarodik rendesen az RF téma.

A működés amit szeretnék:
Van egy jeladó. Ennek a tápfeszültsége egy 2s 18650-es akkumulátorról lenne (hogy mennyi van Parralel-ben, nem igazán néztem és szerintem kevésbé érdekes adat). Az elképzelés, hogy ő csak szimplán egy rádiójelet sugároz. Ennek a teljesítménye és frekvenciája úgy lenne jó, hogy SRD1 kategóriába essen. Az erőssége kb annyi, hogy 5-10m-en belül lehessen csak fogni a jelét.

Hogy miért van szükség az adóra?

Ugyanis a vevő egy (azaz több) alkonykapcsolós LED világításból állna, de...
Alap esetben világítana a lámpám 1 színnel, tegyük fel piros vagy kék, mikor sötét van. Ezt a részt elég könnyen megtudom oldani, viszont ha közeledik hozzá az adó, akkor pedig a jel erősség függvényében elkezdene más színnel világítani, pl zöld vagy fehér. A lámpák áramforrása 1db 18650-es akkumulátor lenne, vagy 2db ceruzaelem és itt fontos szempont lenne, hogy nagyon energiatakarékos legyen. A ledeket se szeretném teljesen meghajtani, inkább sokkal jobb fényhasznosítású ledeket vennék, valamint fontos, hogy kevés alkatrészből álljon.

Egy kapcsolási rajz hatalmas segítség lenne mint az adóra, mint a vevőre.

Egy kérdést csak EGY helyre teszünk fel. Ha nem oda való, majd mi, modik áttesszük a helyére.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2021
Moderátor által szerkesztve
(#) bitmixer válasza BigFace32 hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Nagy fába vágtad a fejszédet! A fő probléma az, hogy a rádiós kapcsolatoknál a vételi helyen a térerősség számtalan paramétertől függően több nagyságrendben változhat és változik is. Ha átteszed az adót az egyik kezedből a másikba, simán lehet, hogy tizedére gyengül, vagy százszorosára erősödik a jel.
Ha a közeledés sebességét is elárulod, ill. még néhány szempontot, talán ki tudunk agyalni valamit. Ha az adó pl. stabil, egyenes pályán közelít, akkor (nem RF, hanem) IR fény megoldásra lenne ötletem...
(#) pucuka válasza BigFace32 hozzászólására (») Márc 25, 2021 /
 
Idézet:
„nem tudom eldönteni melyik a helyén valóbb topik.”

A Rádióamatőrök topikjába biztos nem. A témádnak semmi köze a rádióamatőrséghez, talán csak a szaktudás miatt van kapcsolódás.
A hozzászólásod alapján feltételezem, hogy nem sokra mennél adó, és vevő kapcsolási rajzával, mert egy ilyen áramkör építéséhez szaktudás, és viszonylag komoly műszerpark szükséges.
Amit megtehetsz, veszel egy 433 MHz -es, vagy egy 2400 MHz -es RF modult, és kísérletezgetsz vele. 868 MHz -est nem javaslok, mert nemsokára gondok lesznek a használatával, az erősen megnövekedett "zavar környezet" miatt.
A hozzászólás módosítva: Márc 25, 2021
Moderátor által szerkesztve
(#) BigFace32 válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 27, 2021 /
 
Nem egyenes vonalban közeledik hozzá. Akár 30-80km/h is lehet a közeledési sebesség, de akár csak 1-2km/h is lehet. Plusz akár melyik irányból érheti. Tehát nem egyszerű. Elárulni nem akarom a felhasználás pontos helyét, mert lemerném fogadni, hogy 1-2 gyártó egyből neki ugrana és jó drágán lopott ötlettel gyártaná a saját cuccát, (bár most a drón törvény miatt ugye kicsit szigorodtak a szabályok, de egyébként egy kis tovább gondolással rá lehet jönni mire lenne ez használatos)
(#) BigFace32 válasza BigFace32 hozzászólására (») Márc 31, 2021 /
 
Egyébként így belegondolva, régebben voltak ezek a kis kulcstartó K telefon mellé, amikor hívtak, akkor világítottak vagy villogtak. Gondolom azok működtek ilyen elven.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem