Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » FOK-GYEM TR9178 tápegység
Hello!
Akkor inkább pótolom megfelelő ellenállásokkal. 10M-ból előállítható mindkét érték (mivel ezek HIKI-s spec. alkatrészek voltak, ma már beszerezhetetlenek). Köszönöm a válaszod! Üdv.: Nándi
Sziasztok,
Hátha valaki tud segíteni. Kaptam egy TR-9175/A tipusú tápegységet. A bal oldala tökéletes, de a jobb oldala sajnos ott maradt valahol a csatában. Bekapcsolás után 50V jelenik meg a kimeneten DC/ OFF állapotba. DC/ON be kapcsolva világítani kezd a CV led, de nem változik a kimeneti fesz, marad 50V. Szabályozni sem lehet egyáltalán sem. Több ellenállás is elégett a panelen, így azokat kicseréltem. A végtranzisztorok megfelelőek, így azokat nem bántottam. LM324-et is kicseréltem benne, de a helyzet nem változott. Bárkinek van ötlete, vagy találkoztatok már ilyennel?
DC off állásban az áteresztő tranzisztor meghajtóinak bázisát zárja az áteresztő emitterhez (igazából a + hoz), így a DC off által bekapcsolt, kimenetet terhelő 330 Ohm -nak a kimeneti feszültséget gyorsan 0V közelébe kell lehúznia. Amíg ez nem következik be, az áteresztőt, és meghajtóit (T2, T3, T5), ill a kapcsolót ellenőrizném (DC off állásban a szabályzókör söntölve van, működni nem tud, érdemben nem is befolyásolhatja az állapotokat). DC off állásban a 330 Ohm - ha rákapcsolta a kapcsoló az 50V-ot - az garantáltam leégett (7,5W teljesítmény fűti).
Tehát, a javítás első fázisa, DC off állásban kideríteni, miért van a kimeneten feszültség. Ha sikerül az említett alkatrészek ellenőrzésével, cseréjével eltüntetni, akkor nem lehetetlen, hogy azonnal működni fog. Ha mégsem, segítünk tovább.
Kedves Imi65,
Köszönöm először is. A 330 Ohm-ot a kapcsolón valóban cserélni kellett, illetve az általad felsorolt tranzisztorok mindegyikét. Már közelebb vagyok a sikerhez, de még van egy kérdés. Jelen állapotban DC/ OFF állásba 0V van a kimeneten megfelelően. DC/ON állásba kapcsol a CV LED, de csak 2,5V ig enged szabályozni :/. A kimeneti feszültséget beállító potméterrel lehet a baj?
A feszültségszabályzó potméterek (durva/ finom ; coarse, fine) gyakorlatilag sorba vannak kötve, az egyik 39k, a másik 1,5k. Ezért a két potméter együttes értékét 0-40,5k Ohm között tudjuk állítani. Mivel a referenciafeszültséget biztosító (az LM324 /1-es lábán jelenik meg, kb +6,5V a + kivezetéshez képest) áramkör 1mA áramot hajt át ezen a láncon, így a kimeneti feszültség annyi V lesz, amennyi ezeknek a feszültségállító potmétereknek az ellenállás-értéke k Ohm -ban. Ezt ellenállásmérővel könnyű ellenőrizni, ez javasolt is, ha az R11 100 Ohm -os ellenállás is égett. (ilyenkor a + és - kimenet 50V-ja a D6, R11 elemeken keresztül a potmétereket is érinti, majdnem letekert állapotában sérülhet a pálya a túl nagy áramtól.)
39k-s poti nem lesz a boltokban (ha hibás, és cserélni kell), jó helyette a 47k lin. , de kell vele párhuzamosan kötni egy 220k- s (0,5W-os, vagy nagyobb teljesítményű) ellenállást, és a 40V beállítható lesz. A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2019
Kedves Imi65,
Nagyon köszönöm a segítséget, a probléma meg is oldódott. Az R11 es pozícióba egy 10k ellenállás volt 100 Ohm helyett. Kicseréltem és helyre is állt. Szépen lehet most már szabályozni ![]() A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2019
Örülök, hogy segítettem.
![]()
Üdv mindenkinek!
Szeretnék tanácsot kérni egy TR-9177 tápegység javítása kapcsán. A tápkondenzátorok zárlatosak voltak és egy fel is volt robbanva, ezáltal a diódák is tönkre mentek. Ezeket cseréltem, (illetve helyettesítettem modern M-es kondikkal) el is indult a táp. Viszont néha olyat csinál mintha letekerném az áram határoló potmétert. Terheletlenül megvan a feszültség, de terhelésre átvált CC üzemmódba és leesik a feszültség. Potméter maximum helyzetében van hogy 8 Ampert enged, van hogy 4-et, van hogy 1-et. Ezen belül szabályozni is tudom, például ha a potméter maximumánál 4A-ra áll be, akkor ha félig letekerem 2A lesz. Olyan mintha változna a figyelő ellenállás értéke és úgy érezné hogy már elérte a maximum áramot. Az összes teljesítmény ellenállásnak és vezetéknek meghúztam a csavarjait, nem e valamelyik laza és esik rajta a feszültség, de nem változott. Van amikor tudja a 10A-t, de egyszer csak véletlenszerűen leesik. Ha esetleg támpontot jelent: T12 tranzisztor (BC107B amire a kis alumínium tömb van rárakva, a két diódával) környéke érzékeny az érintésre. Ha hozzáérek változik az áram. Találkozott- e már valaki hasonló jelenséggel, mi lehet a hiba? Illetve valaki el tudná nekem mondani, hogy a 2N3055 tranzisztorok, amik 60V-osak hogyan tudnak 80V-os feszültségen dolgozni, méghozzá kapcsoló üzemben, hatalmas induktivitású fojtóra? Biztosan én siklottam el valamilyen kapcsolástechnikai trükkön, mert ugye működik.
A régi kondenzátorokat újabb típussal és több darabbal helyettesítettem. A régi kondenzátorokból kitermelt felfogató talpra építettem fel a panelokat.
Javítottam Statront. 0-70 V, 0-15 A. Kicsit jobb! Az ára is! Ugyanezen elven megy.
Akkoriban nem volt ez rossz konstrukció, nem is lehetett jobbat nagyon hazai elérhető anyagokból csinálni. A 9178 még a nagy dobozos szerkezet, nagyáramú társa a 9177-es, brutális súlya volt! Sose láttam más tápot hasonló előszabályzóval. Tele 2N3055-tel, a határon dolgoztak. Ezeket a 9178-asokat is azzal szerelték, menet közben jöttek rá, hogy feszültségre kicsit alul van méretezve. A Motorola IC praktikusnak tűnt (nem szerettem, mert nem volt CC kijelzés lehetőség), sok év múlva viszont már problémák forrása lett a beszerezhetősége. Ezért is tértek át a 324-esekre. De ezek már 9175-ös jelzést kaptak, és kisebb dobozméretet. Nagyáramú verzió a 9158. A Statron lehetőségei fényévekre voltak a FOK-Gyem-hez képest, nem feltétlenül a szellemi kapacitásban, de itthon nyilván abban is voltak hiányosságok. Sipos Gyula bátyánk írásában olvashattuk: Az EMG-ben 4 fejlesztőmérnök dolgozott vele, míg Nyugaton egy hasonló kapacitású gyárban közel 40. A tervgazdálkodás nem nagyon kedvezett a szabadpiacon.
![]()
Aki javított annak idején BRG FM 10-164 rádiókat, az ismeri: 2 SD 110Y tranzisztor ezekbe a tápegységekbe, a 2N 3055 helyett az örök élet. Ha jól rémlik, ezek 110 Voltosak. (Az említett rádiók 12/24Voltos invertereiben voltak ilyenek bőven.) Vagy esetleg BDY 73, de az szintén csak60 Voltos.
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, hogy az MC 1466-ot helyettesítő áramkörben (2db 741 vagy 1db 747) a feszültség stabilizátor 7812 kiváltható-e a 100mA-es 78L12-vel? Üdv: Tibi
Szia!
Elvileg kiváltható, de célszerű lenne pl. 2 centis vékony alu szalagból hajlítanod rá egy félhold szerű idomot, két vége egyenes. Paszta kell.. Ha módodban áll, mérd meg ennek a résznek az áramfelvételét is, mert nemcsak az ic-k felvett pár mA árama érdekes, hanem a kimenetükben lévő terhelés se mindegy. Aztán a ( puffer fesz-12 ) volttal kiszámolod a rajta elmelegedő mW-ot.
Vettem két 9178-at, a kondijait cserélem, fel voltak robbanva. (csabagalcsaba szerű probléma.) Tovább nem jutottam idő híján. a kondikat én is kiváltom kispanelon.
Anno tetszettek. Tetszik, hogy sorba, és párhuzamosan is kapcsolhatóak. Pl kettő sorba már a napelem központ javírátához is jó a napelem szimulálására a 80V kimenőfesz miatt. Mindenesetre még szánnom kel rájuk időt. A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2020
Szia Ferci!
![]() Köszi szépen a hasznos tanácsot, végeredményben a TO220-as tok nyert. Ha megjönnek az alkatrészek és összeáll a helyettesítő áramkör, mindenképp mérek egy áramfelvételt. A helyettesítő kapcsolásban szereplő 2db 10µF kondi mindegy milyen? Elko, vagy inkább tantál legyen? Üdv: Tibi
Szia, Tibi!
Nem ismerem a helyettesítő kapcsolást, nem tudom, mire gondoltál, de egy megfelelő feszültségű low esr-es elkó biztos megfelelő. 7812-re természtesen jó. Tantált pár kivételtől eltekintve inkább időzítőkbe tesznek az alacsony szivárgóáram miatt. TO220-nál nem érdekes az áramfelvétel.
MC1644 adatlap benne a belső kapcsolása és a specifikációja.
Egy diszkrét SMD elemekből helyettesítő.
Tisztelt Úrak! vettem egy hibás TR 9178 labortápot. Jobb oldala hibás. Amit eddig találtam: T1 2N2905 hibás, R 15 100 ohm elégve, T6 2N3055 hibás. Megállapítható-e, hogy az MC 1466L ic meguszta-e. A huzalpotmétereknél nincs szakadás. Üdv: Jócó
Cseréld ki, amit hibásnak gondolsz, meglátod.... Én azt gondolom látatlanban, hogy nem úszta meg... Még egyszer sem találkoztam olyan hibás 9178-assal, aminél ne ment volna el a 1466l
![]()
Köszönöm, ez nem túl bíztató.
Tisztelt urak! TR9178-as labortáp kimetével párhuzamosan van egy SKN 2,5/04 dióda, ami zárlatosnak bizonyult. Mi a szerepe és mivel helyettesíthető? Válaszokat köszönöm.
Védelem szerintem, semmi más.
Jó naggyal, ami befér...
Köszönöm Galfy! Esetleg egy tipust mondanál annyit látok, hogy 2.5 A 400V, de fémházast hűtőfelülettel ami benne van nem láttam hasonló kivitelben.
Köszönöm!
Ha valaki rákeres akkor friss infó: MC1466- ot innen vettem, rendben vannak: https://www.ebay.com/itm/273462936152
szállítással a 2db 5500Ft volt. TR-9193A labortápVan egy ilyen tápom. Ennek 4 kimenete van, 2 x 5V és 2x 0...40V. Miután kicseréltem benne néhány dolgot, például a DC OFF kapcsolókat ( nem érintkeztek, a belsejük még rozsdás is volt ) minden csatorna rendben működik, de nem mutatós műszer, hanem két digitális mérő mutatja a kimeneti jellemzőket. Ezek össze-vissza mutatnak. Egy rakás drót megy a műszerek alatti kapcsolóra, ami egy 3 emeletes Yaxley, 3 főáramkör, 4 mellékáramkör és ez háromszor a három emeletnek megfelelően. A Yaxleyt szétszedtem, megpucoltam az érintkezőket ( 3 órás meló ), egyébként tiszta feketék voltak, mert csak ezüstözöttek. A Yaxleyhez vezető drótok össze vannak kötözve, szinte lehetetlen kideríteni, hogy valahol valami drót eltört, vagy a Yaxley nem érintkezik.A netről letöltött rajzok egy részt hiányosak ( Elektrotanya ), másrészt olvashatatlanok és még hibásak is. Van valakinek megbízható rajza? Különben ezt részt teljesen szét kell szednem és lerajzolni mindent. |
Bejelentkezés
Hirdetés |