Fórum témák
» Több friss téma |
Szerintem nem, mert ahhoz switch portot kell kiépítened, ha a te leírásod szerint értelmezem a hálózatodat...
Mindegy, tudom előre a választ, részemről annyi, hogy nekem ez szakmailag nem tetszik, feleslegesen bonyolult sok meghibásodási lehetőséggel, sok alkatrésszel, túlbonyolítva a legegyszerűbb dolgot amit kitaláltak és kiválóan működik...
Ha mutatsz nekem egy ilyen hálózatot - megmutatom .. Én még nem láttam, ugyanis nem életszerű.
Te írtad le, hogy tapasztalataid szerint lehet csillagba kötni a 485-öt. Én még ilyet nem láttam, tehát nem tudok mutatni ilyet!
Viszont olyat igen, hogy egy központi elosztó dobozba szaladnak be az UTP ágak és még se csillagpontba vannak kötve a modulok. Tehát a forma életszerű és használt megoldás.
Lehet igazad van. De nekem fontosabb volt az átlátható kábelezés mint pár alkatrész egy panelen.
Így nem kell az egész házban 1 kábelt oda vissza húzgálnom. Mellesleg a nagyobb/fontosabb berendezések egyből lanra csatlakoznak majd, így ott nem kell még rs422 sem.
Dehiszen pont azt próbálom megértetni, hogy ugyanúgy kábelezhetsz és még se csillagba lesz kötve. Tökéletesen átlátható stb.
Bár értem mire gondolsz.
De nem nyernék vele szinte semmit. Ami előnyöket mondtam ezek miatt maradok az eredeti elképzelésem mellett.
Az elosztóba kötött rendszerek sem csillag topológiájúak - amúgy én az általad 16 ágú egyforma szakaszra értettem, hogy nem életszerű. Jellemzőbb a fa-topológia. Mivel valóban vannak gócpontok - ezek az elosztók, vagy éppen a szerelvénydobozok, de azok mindig tovább vannak fűzve egy másik elosztóhoz, vagy dobozhoz. Az pedig nem csillag, hanem fa. A többi csak rajzolás kérdése. Fontos korlát még a 32 NOD. Bár vannak olyan RS485 vezérlők is amik 128 NOD-ot képesek kezelni - én még nem próbáltam, mert nem volt egyszerre ennyi eszközöm. De ha gondolod van egy 4-es demo bőröndöm összeköthetjük csillagba is - akkor is menni fog. Én a legtávolabbi részen zárom le általában.
Nálam a "csillag" az valódi csillag. A valódi csillag topológiát pedig az említett fizikai protokollok nem szeretik kezelni, önmagukban. Segédeszközzel esetleg.
A csillag-szerűen megvalósított topológia nagyon nem ilyen. Mert valójában lehet ez egy egyszerű vonal-topológia is, csak éppen csillagként behúzogatva a létesítménybe, ill. ekként felhasználva "ügyesen" az ereket. A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2014
Ha ezt nekem címezted, akkor nem értem, mert én is erről beszéltem. Ha kameleon2-nek, akkor rendben, mert úgy tűnik szabálytalanul kötözgeti a rendszereit, amit még reklámoz is.
Ez csak egy példa volt, nincs jelentősége, hogy milyen hosszú egy szakasz. A csillag az csillag, a fa az fa, egyik sem ajánlott és elfogadott szakmailag a 485 esetében. Amiről én beszélek, annak csak fizikai alakja csillag, vagy fa, vagy bármi, valójában teljesen szabványos lánc(vonal), amit bármikor lehet bővíteni, akkor is lánc marad.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2014
Szia! Ha velem tudsz is vitatkozni a topológiát illetően - gondolom ezzel nem tudsz. A rajzon eléggé egyértelmű a rendszerelemek elhelyezkedése és bekötése. Különösen erre gondolok. És abszolút nem szabálytalanul kötögetek semmit, csak lehet, hogy félreérted. A leírás egyértelmű
Idézet: . Azt készséggel elismerem én is, hogy hivatalosan csillag topológia az, amikor HUB-ba viszed be a NOD-okat, az én rendszerem azonban alkalmas erre is, mivel 2db önálló RS485-öt tartalmaz - ezért lehetett a félreértés. „Hálózati topológia: Lineáris busz, mindkét végén aktív lezárással, lezárás nélkül csak <= 1.5 Mbit/sec átvitel valósítható meg”
A rajz számomra egyértelmű, neked is? Valóságban úgy kell bekötni, hogy a csatlakozási pontig elviszed a csavart érpárt, ami egy dobozon belül maga a panel csatlakozója, majd onnan jössz vissza a külső csatlakozóra, hogy onnan lehessen tovább kötni, ha nem az a végpont, ha a végpont, akkor le kell zárni.
Ezt így kötik az iparban, legalább is 30éve én így látom, használom! Ha te ezt a bekötést, amit szaggatottan rajzoltak meghosszabbítod fél kilóméterre, akkor hibásan olvasod a rajzot! Tehát az RS485-öt nem szabad(na) fa és csillag kötésben kötni. Ha működik még is, annak egy oka lehet, hogy az alapból km-es áthidalási képesség rövid távolságokon kompenzálja a kötési veszteségeket. Ezek után döntsd el, hogy szabályosan kötöd-e... A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2014
Mar bocs hogy belevau, de az elso link nem kompetens, mert hibasan ir dolgokat. Egy pl hogy a RS-485 szinkron adatatvitelt hasznal:
Idézet: Na ezert mar egy ilyen oldal mar nem lehet meghatarozo. Gondolom van meg egy ket "eliras" az oldalon. „Szinkron átvitel / kommunikáció de: synchrone Übertragung / Kommunikation, en: synchronous communication Ilyenkor az állomások vagy külső jellel szinkonizálnak : ebben az esetben jellemzően egy független vonalon mindkét állomás azonos frekvenciát kap a fogadó állomás szinkonizál : az adatfolyamban található szinktonjelek alapján ”
Igen, azért írtam neked, mert te ezt írtad:
Idézet: „Persze, de ha ügyesen használod ki a rendelkezésre álló vezetékeket” Erre reagáltam én, jelezvén, ha nekem valaki csillag topológiáról beszél, akkor nekem a valódi csillag topológia jut eszembe, az, ahogy a nagy könyvben is meg van írva, és nem valami absztrakt, túlgondolt és elvont valami helyette. Sem fizikailag, sem más látószögből, sem innen vagy onnan benézve a vezeték végeiről. A csillag topológia egy és ugyanazt kéne jelentse mindenki számára, nem belemagyarázva, hogy a vezetéket így kötöm vagy úgy, így gyűröm és csavargatom a házon belül vagy úgy. A csillag az csillag és kész. RS-485 incompatible. És a fentieket leginkább nem is rád értettem, mert azt hiszem, rólad ismeretlenül is el tudom képzelni a HE-s hozzászólásaid alapján: tudod, ez az egész micsoda, és eszik-e vagy isszák. A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2014
Elfogadom az indokaidat, de próbáld más szemszögből nézni. A csillag kötés sok szempontból kényelmes huzalozást enged meg, miután egy pontból(ami itt lehet mondjuk a központ, azaz a Master) indul ki és a Slave egységekhez vezet. Az RS485 pont azért gáz egy kicsit, mert nem engedi meg ezt. Na most azért lovagoltam ezen a "virtuális" csillagpontos kötésen, mert pont ezt a hátrányt lehet megszüntetni egy kis ügyeskedéssel. Tehát itt fontosabbnak látom magát a formát, mint a valós kötési módot. A mód adott, a protokoll megköveteli, ezt kell kicselezni.
Ehhez még annyit, hogy sokan a protokollt félre értik az RS485 esetében. Itt fizikai felépítést takar, amiben a topológia is benne van más elektromos jellemzők mellett. Ha nem tartjuk be a szabványt, mondjuk a topológiát megváltoztatva az már nem is RS485!
Azt hiszem elveszítettem a fonalat, annyi a gombolyag. Mit kötök a kinek a mijére? Egy rajzot jó lenne ha mutatnál, mert nem teljesen értelek. Otthon automatizálásról volt szó - nem ipari megoldásról, ipari csatlakozókról. Nekem sorkapcsaim vannak, amik fel vannak fűzve. Azaz egy sorkapocsba van egy beérkező és egy elmenő vezeték, mindez 4x, mert RS485 A, B , 24V + és 0V. Ebben mi a rossz?
Igaz hogy otthoni automatizálásról beszélünk, ennek ellenére megkérdezném, hogy ipari környezetben milyen bevált megoldást alkalmaznak? Többször szóbakerült hogy túlbonyolítjuk a megoldás. Mi az a rendszer ami javallott?
Nem attól lesz jól bekötve egy RS485, hogy ipari vagy otthoni. Hogy te jól kötöd-e nem tudom, csak eddig azt írtad, hogy fába kötöd, ami nem RS485 szabvány, tehát nem jó...
Lényeg, hogy még a dobozon belül sem engedik meg a fát, addig viszik az ereket a csatlakozási ponthoz, ameddig csak az lehetséges. Láttam már olyat is, hogy a nyáklapon is ki volt építve a belépő és a kilépő huzal szakasz, ha távolabb volt a csatlakozóktól a driver IC-ig. Tehát még centik is számítanak, nem hogy méterek!
Ma RS485 és az Ethernet az elterjedt. CAN-el nem nagyon találkoztam, azt inkább autókban használják.
Mostanában 2 rendszer terjedt el kis hazánkban épületautomatikában, az Inels, és a Loxone. Mindegyik CAN alapú.
A kérdés úgy szólt, mi terjedt el az iparban. A CAN nem sokban más, mint az RS, csak van beépített hibakezelője, ami azért jó dolog...
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2014
Középfeszülségű elosztókban (6 .. 120kV), több ezer A mellett használunk RS485 -re épülő kommunikációkat: MODBUS serial, IEC..103, PROFIBUS Dp -t. Vastag (0.75 mm2/ér), sodrott érpáras, árnyékolt, mindét végén lezárt, több 10m hosszú kábeleken, 10 .. 25 slave egységgel, 9600 .. 38400 Baud -dal. A leágazások a védelmi készülékek csatlakozóiban (DB9) van megoldva, így egyszerűen láncba fűzhetők. Minden készülék tartalmaz egy lezárást, de csak a kábel végén levőnél van bekötve. A meghajtóknál (RS232/RS485, Ethernet/RS485 konverter) a lezárás és a polarizálás is ki van építve. A készülékek kommunikációs egységei galvamnikusan le vannak választva a tápjuktól és a mérendő köröktől. Néhány esetben az RS485 kábel biztosítja a kommunikációs rész tápját. Egyes eszközök igénylik a meghajtó föld vezetékének bekötését, mások jól működnek nélküle is.
Köszönöm az infót, nekem szántad? Kb. ezt írtam én is a kérdezőnek(már ami a topológiát és a huzalozást illeti), csak rövidebben.
A hozzászólás módosítva: Okt 2, 2014
Ha a kötés fizikai mivoltaval sikerült egy kicsit felkavarni a kedélyeket akkor mi a helyzet a sebességgel? Az rs485 tud 2.5Mit/s sebességgel hasítani. Ez mennyi nos kezeléséhez elég? Milyen sűrűn szokás a slaveket lekérdezi? Bár gondolom ez a slave feladatától is függ.Nem mindegy hogy hőmérsékletet mér vagy egy gombnyomásra vár.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2014
Nekem 1sec-enként történik teljes polling kör, 9600bauddal, bőven elég. A gyors feladatokat a Salvek ellátják maguk, az RS485 kommunikáció nem való óriási mennyiségű adatok átvitelére, de erre nincs is szükség, ha megfelelő a felépítés.
A hozzászólás módosítva: Okt 6, 2014
Milyen NOD jaid vannak? Miket oldanak meg maguk? Az eredeti tervet jelenleg módosítottam. A vezérlő egységhez hozzáteszek 8 kimenetet és bemenetek.+ 1-2 szenzor csatlakozót. Ha ez nem elég akkor lesz külön Nod amit a buszról lehet kezelni. Így szépen össze lehet fűzni a hálózatot. A kimeneteket szerintem 12v ra építem. Ha 230v-os kört kell kapcsolni akkor lesz egy másik eszközök ami relékkel vagy szebben ssr -ekkel kapcsolja a nagyobb feszültséget. Ezzel a megoldással talán a mikrovezérlőt nem zavarja a 230v.
Az SSR jó választás, még ha kicsit drágább is. Fel lehet építeni nullátmenetes opto triakokkal és triakokkal. Igaz nyákot kell építeni, de talán megéri.
Nekem egyszerű feladatokat ellátó moduljaim vannak. Szoba vezérlők(villany, hőmérés, radiátorszelep szabályzás(ezt nem használom, mert jelenleg nem gázzal fűtök így érdektelen), hangszóró vezérlő. A fürdőben ki van egészítve páratartalom szabályzással. Kinti egység, ami szintén villany és kinti hőfok. Cirko vezérlő a szoba hőfokára. Kazán vezérlő(ez elég sok mindent csinál maga). SD adatgyűjtő, ami USB-n keresztük csatlakozik a PC-hez és azon keresztül kommunikál a PC-vel a központ is. A központ tele van funkciókkal, mint telefon kezelés, mozgás és egyéb betörés érzékelők, világítás automatizálás, hangkezelés, adatgyűjtés vezérlés, stb. Aztán van egy Ethernet modul, de az nagyon gagyi, le fogom cserélni, mert nem vagyok megelégedve a PIC képességeivel.Kb. ennyi. Terveim vannak még, de nem életbevágó, ezért lassan készül, valójában soha nem lesz teljesen kész. Ez is az egyik szépsége, ha magának építi az ember...
Ezt a hangszóró vezérlést nem tudom hova tenni.
Minden szobában mozgásérzékelő és hangszóró, és amelyik helységben van mozgás ott szól a zene? Vagy a hang vezérléshez kell?
Pedig egyszerű. Csak abban a szobában van pl. ébresztés, vagy figyelem felhívás, esetleg riasztás amelyikbe be van állítva, illetve aktuális. Csak egy relé húz be, a központ pedig a megszólaló hangért felelős...
De a zene is jó ötlet, csak akkor kéne egy mp3 lejátszó is. A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2014
|
Bejelentkezés
Hirdetés |