Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Háló vetítése lézerrel
Lapozás: OK   1 / 1
(#) sargarigo hozzászólása Máj 17, 2010 /
 
Sziasztok!

A szokásos lézeres ráccsal ellentétben én nem spektrumot szeretnék látni, hanem rendes "vonalas rácsot", vagyis egy hálót. Azért lenne erre szükségem, mert reményeim szerint így felületeket lehetne feltérképezni a vetített vonalak elhajlásából. Természetesen minél olcsóbban, lehetőleg házilag kivitelezhető módon
Van valakinek ötlete?

Krisz
(#) Action2K válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 17, 2010 /
 
Szia!
Vagy sok tükörrel építesz egy hálót, vagy minden egyes vonalhoz egy lézerdióda.
Az első variációnak több buktatója van. A sok tükör a végére felemészti a lézer fényét. Ha valahol egy tárgy megszakítja nem megy tovább, "szétesik" a háló.
A másodiknál a fentiek nem teljesülnek, viszont költséges.

Az egyetlen jó megoldás a scannelés. Olyan, mint a lézeres vonalkód olvasó. X-Y koordinátára egy egy led, elé a forgó hexa tükör és kész is. A legalkalmasabb erre egy kimustrált lézernyomtatóból kivenni a teljes lézerdobot, s a benne lévő diódát kicserélni egy biztonságosra.

laser[1].jpg
    
(#) Szebence válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 18, 2010 /
 
Vaterán is van olyan lézer, ami nem pontot, hanem vonalat vetít ki. Több ilyen lézerrel megoldható lenne a háló...
Bővebben: Link
(#) Cavalier válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 18, 2010 /
 
Vehetsz ilyen lézer vonal modulokat, ebben az optika megoldja, hogy vonalat vetítsen. Ezekből egymás mellé/fölé tetszőleges darabot helyezve megoldható a feladat.

Máshogy csak bonyolult mechanikával lehetne, és erősebb lézerrel.

/na, elkéstem /
(#) jpocok válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 18, 2010 /
 
Nézd meg a Lézeres vetítő topikot, illetve a leírást, amire hivatkozik. Szerintem így is lehet hálót vetíteni (csak program kérdése). De lehet, hogy rossz ötlet, mert talán nem eléggé pontos a vetítés.
(#) sargarigo válasza jpocok hozzászólására (») Máj 18, 2010 /
 
Megnéztem a javaslatokat, de minddel van valami gubanc. Nézzük sorban:
1.) A tükrös játék irgalmatlanul nagy, nehéz, és még drága is.
A scanneléssel csak az a baj, hogy az nem hálót, hanem egy "fényfüggönyt" csinál. A nyomtatók és másológépek használják ezt a módszert, de ott a fényérzékeny dob (OPC) az, ami a "függőleges" elmozdulást csinálja. Ezt nekem optikailag kellene. Megoldás lehetne, ha ezt kiegészítem egy plusz scannelő tükörrel, ami 90 fokkal elforgatva scannel, csak az előzőhöz képest sokkal lassabban (annak egy teljes sora után lépne egy egységet). Ez nekem is megfordult már a fejemben, de bitang nagy és nehézkes lesz az egész. Arról nem beszélve, hogy ekkora pásztázási frekvencia mellett elvész a lézer ereje.

2.) Ha fogok egy ilyen vonal-lézert, akkor még mindig csak egy vonalam van. Ha ezt rávetítem egy hexa-tükörre (poligon motor amúgy a neve), akkor vannak vonalkáim, amik szép párhuzamosak, de ez még mindig kevés. Megoldás, hogy fogok még egy ilyen egységet, és ugyanoda vetítek, csak 90 fokkal elforgatva. Na ez már egész járható út, de még mindig nagy és bonyolult. Viszont két lézert emészt fel, és az eredeti fényének csak kb. hatoda lesz az eredmény, ami az előbbi megoldáshoz képest (ahol gyakorlatilag eltűnik az egész) ez már egy kategóriával jobb.

3.) ez a vetítő ugyanazzal a hátránnyal indul, mint az első megoldás volt. Elvész a lézer ereje.

Amire én gondoltam az az, hogy ha fogok egy pontszerű lézert, akkor egyszerűen csak elé kell tartani egy üvegpohár szárát (üvegből vagy plexiből készült rúd is jó), és máris megvan egy vonal. Eddig jó. Csakhogy nekem több vonal kell (kb 5 db), és az eredetire merőlegesen is. Szerintem létezik olyan elrendezés, ami optikailag megoldja ezt a problémát. És hasonlóan egyszerűen, mint az üvegpohár szára. Talán karcolgatni kellene valahogy. Amitől tartok, hogy ebből valami interferencia-kép fog kisülni, és nem háló.
Ha erre sikerül megoldást találni, akkor az kicsi könnyű, és nem tartalmaz mozgó alkatrészt. Amire még gondoltam, hogy talán egy cd olvasó lencséje is valami hasonlót művel, amikor a mérőjelet fogadja. Szerintem.

Most megyek karcolgatni

Köszi az eddigeket, várom a további ötleteket!
Krisz
(#) Cavalier válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 19, 2010 /
 
Szerinted az optikai megoldással szétosztott lézerfény honnan veszi az energiát?
Egy ilyen vonal lézer 1000Ft. Annyit kell venni, ahány vonalat akarsz, akkor lesz használható eredmény. Ha bármilyen módszerrel szétosztod a fényt, arányosan nagyobb teljesítményű lézer kell. 20ezerért tehát meg tudod oldani a 10x10-eset, az összesen 100mW lézerteljesítmény. Most nézd meg, mennyi egy 100mW-os lézer, ami szétosztva, a veszteségek miatt nem is lesz elég. Arról nem is beszélve, hogy külön modulokkal sokkal egyszerűbb párhuzamos síkban elhelyezni a vonalakat, hogy ne legyenek széttartóak a sugarak.

Másik megoldás, ha van két modulod, és mozgatod őket. Tehát, az egyiket felrakod, hogy vízszintes csíkot csináljon, a másikat függőlegesre. A vízszinteset függőlegesen tudod eltolni, a másikat fordítva. Így a mozdításokat szűkítve tetszőleges felbontást tudsz elérni, csak egymásra kell exponálni több képet.
(#) sargarigo válasza Cavalier hozzászólására (») Máj 19, 2010 /
 
Idézet:
„Szerinted az optikai megoldással szétosztott lézerfény honnan veszi az energiát?


Valóban, csak nem mindegy a nagyságrend.
A pontszerű fényforrás fényereje akkora, hogy ha a falra vetítem, még akkor is bántja a szemem. Ha ezt optikailag szétválasztom öt vonallá, még akkor is bőven látható marad (szvsz).
A scanneléssel az a bajom, hogy ahhoz hogy ne villódzás legyen belőle, elég nagy fordulatszámon kell járatni a scannert (mondjuk 30 ford./s), soronként. Kell öt sor, az mindjárt 5*30-ad részére csökkenti azt az időt, amíg a lézerfény egy bizonyos helyen tartózkodik. Szerintem ez nagyon nagy veszteség a másikhoz képest. Arról nem beszélve, hogy mekkora helyet foglal el, és még mechanikus is. Most ha ezzel összevetem hogy akár egy erősebb lézer elé berakok egy lencsét, akkor kicsi kompakt könnyű, egyszerű. De lehet hogy csak álmodok, és valamit rosszul gondolok.
A külön modul már közelíti a nyertes helyezést, lehet hogy végül ez lesz belőle..
(#) sargarigo válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Máj 19, 2010 /
 
Idézet:
„Ilyen lapokból kell építened egy piramisféleséget, és meglesz a ferde vonalad (fűrészjel) innestől kezdve a fény időzítésén múlik hogy hová teszel ki pontot.”


Egy kamerával szeretném nézni hálót, és az egyenetlenségek miatti elhajlását. Emiatt folytonos vonalakra lenne szükségem, nem pontokra. Néztem már én is ezt a bedöntött tükrös megoldást, de függőleges irányban nagyon rossz a felbontása. Gyakorlatilag ahány tükör, annyi sort tud. Tehát pixeles karakterek megjelenítésére kiváló, de függőleges vonalak rajzolására sajnos használhatatlan.

Amikor nekifogtam ennek az egésznek, nem gondoltam volna, hogy egy nyomorult háló ennyire bonyolult lesz..
(#) Cavalier válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 19, 2010 /
 
Egy sima lézeres vízmérték csíkja alig látható egy világos szobában. Töksötétben persze jó lehet még az is, ha azt 6 felé szeded.

De tulajdonképpen mit, és hogy akarsz elérni? Egy 3D tárgy modelljét akarod bevinni PC-re? Akkor akár másodpercekig is eltarthat, amíg végigszkenneli a felületet, nem számít, a feldolgozó szoftver elintézi. Tehát, végigszkenneled vízszintesen, függőlegesen, fordítasz a tárgyon, és újra.
(#) Collector válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 19, 2010 /
 
A harmadik rajzod hibásnak látszik, oda nem parabola, hanem ofszet tükör (ofszet antenna után szabadon) kell.
(#) Action2K hozzászólása Máj 20, 2010 /
 
Ha nem egyetlen egy pontot vetítesz ki, hanem vonalakat, vagy esetleg az egész rácsot, akkor egyszerre egy időben nem csak egy visszaverődő fényed lesz, hanem a tárgyra jellemző, egy átlagolt érték. Így nem fogod tudni pontról pontra letapogatni és nem tudsz egy 3D-s képet alkotni róla.
(#) sargarigo válasza Collector hozzászólására (») Máj 20, 2010 /
 
Idézet:
„A harmadik rajzod hibásnak látszik, oda nem parabola, hanem ofszet tükör (ofszet antenna után szabadon) kell.

A harmadik rajz csak "betévedt" ide, ez valójában egy nyomtató sematikus rajza. A parabola tükör párhuzamosítja a fókuszpontból érkező sugarakat. Szokott lenni egy kiegészítő lencse is, ami erre a célra szolgál.
(#) sargarigo válasza Cavalier hozzászólására (») Máj 20, 2010 /
 
Idézet:
„De tulajdonképpen mit, és hogy akarsz elérni? Egy 3D tárgy modelljét akarod bevinni PC-re?”

Ez jogos kérdés. Azt hiszem valahol elkallódott, pedig akartam is írni.
Szóval egy ön-tájékozódó robotot szeretnék építeni, ami maga elé vetítené ezt a hálót. A vonalak elhajlásából fel tudná mérni hogy mi van előtte, és ez alapján el tudná dönteni a továbbiakat. Persze hosszabb távon lenne még sok más (pl. rajzolna pc képernyőn egy egyszerűsített térképet, hogy amerre járt, ott mit talált), de ez még jóval odébb lesz.
A diavetítő még eszembe sem jutott, bár nem tudom mennyire lehetne ezt "összenyomni". De az ötlet tetszik
(#) sargarigo válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 20, 2010 /
 
Voltaképpen egyáltalán nem ragaszkodom a lézerhez, csak ezzel tűnt legegyszerűbbnek a kivetelezés.

Javaslom a téma átnevezését: "Fényháló vetítése kb 20cm-re" címre.
(#) Stewe válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Tulajdonképpen nem megoldást akarok javasolni, hanem egy másik utat a célhoz: Mit szólnál a poláris megoldáshoz? Ha5 felé osztott sugarat körforgó prizmával sugárzod ki, akkor a körvonalak kiértékeléséből ugyanarra az eredményre jutsz. A különbség annyi, hogy nem két koordinátát olvasol le,
hanem egy koordinátát és egy szöghelyzetet.
(#) sargarigo válasza Stewe hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Hm.. érdekes koncepció. Még át kell gondolnom, de ez is egy ígéretes ötlet

Krisz
(#) Stewe válasza sargarigo hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
A radaroknál bevált... a sugárosztónak természetesen együtt kell forognia a vetítő prizmával, így a finommechanika elég költséges. A lézer sugárzókat megforgatni nem tartom kivitelezhetőnek(hatalmas tömeg kiegyensúlyozása).
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem