Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Hegesztő trafó
Erre gondoltam.
Ezek a diakos fesz osztós megoldások nem szoktak működni trafóknál. Már próbáltam egy nagyon hasonlót(ami a kapcsolások között van legegyszerűbb).
Képeken egy kis fűtőszál, arra gondoltam abból elég nagy teljesítményű söntöt lehet csinálni, van más jobb is, csak azt a szomszédba tárolom, és most nem tudok hozzájutni. Közbe azért tekeredik a 10-es huzallal a mikrohullámú sütő trafó is...
Láttam a képeket, lágy indító triakkal kombinálva. Miért ne elvileg jó. A végeredmény számít ha a hibát megoldja. A rajz triakot is tartalmaz, nekem működik és egyszerű. Kicsi hegesztőknél használom.
Szóval akkor ez már biztosan működő példány? Mennyire kicsi hegesztőknél használod? Azok a kondik mekkorák meg a poti 10K?
Poti 1 mega kondi 33 nF triak 600 vagy 800 V 14 vagy 16 A Diak DB4. Ez a 220 V szabályzó. MAX 2.5 pálca 3mm lemez hegesztése. trafó keresztmetszet max 28 tényező 1T. 2 DB triak párhuzamosítható egy típusú BTA sorozat. A hosszabb gyújtó impulzus a két triakot is képes be gyújtani. A kondik fénycső zavar szűrők, először ellenőrizd le hogy meg van e az értékük. Rajzold le hogy ne legyen félre értés a rajzot illetően.
28cm^2-es vasmagon 1T gerjesztés maximum 784 watt teljesítményt jelent, oda nem hogy szabályzó nem kell, hanem jó ha a 2-es pálcával lehet vele hegeszteni.
Most kicsit feltuningoltam a szabályzómat, a triakkal párhuzamosan kötöttem 2db melegszendvics sütő fűtőszálat, hogy ha a nagy terhelés hatására a negatív periódusban nem nyitna ki a triak, se legyen annyira rossz a következő periódusban a telítés. Plusz még 50 mikró kondit bekötöttem a bemenetre, így most nem veri le bekapcsoláskor a kismegszakítót, és kb a 10. pálca leragadáskor oldja ki a biztosítékot, szóval elfogadhatóan működik. A fűtőszálak melegednek kicsit, amikor a szabályzó alacsony állásban van, de szerintem ha visszarakom az eredeti bordájukba(sütőlap) akkor nem lesz vele gond. Lepróbáltam a 3db mikrohullámú sütő trafót, 10mm^2-es alu huzallal feltekerve, 3x16,5V sorbakötve, 50V üresjáratban. 180-190A-t csinált az összeállítás, amire ugye nagyon melegedtek a tekercsek, de egy fél szál 3,2-es elektróda leolvasztása után még éppen állta a kezem a a tekercsek melegét. Ez így max co-ba lenne jó, de építeni fogok egy másik szabályzót, és kipróbálom azzal. 2-es elektródával próbáltam először, azzal 3mm mély árkot égettem az 5mm vastag lemezbe... Kipróbáltam két trafóval is, 33V-ról, az ívfogás már nem volt olyan könnyű, de még épp hazsnálható lenne, de úgy is 100-110A folyt hegesztés közbe, ami már egész jó is lehetne, csak kb egy szál után leoldott a primerekre rögzített hőkapcsoló, aktív hűtéssel, szabályzással szerintem még hegesztőgép is lehetne belőle, esetleg valami könnyített ívgyújtással.
Az a lényeg hogy elfogadhatóan működik, Ha bele kóstoltál folytatni fogod. ha a 10. pálca után old le az már nem a hegesztő hibája.
Idézet: „28cm^2-es vasmagon 1T gerjesztés maximum 784 watt teljesítményt jelent,” Azt hittem, már túljutottatok azon, hogy a vasmagkeresztmetszetnek ilyen mértékben köze lenne a levehető teljesítményhez. Megmondanád, hogy a 35 éve tekercselt 25-28 cm2-es hegesztőtrafóimmal mégis hogyan lehet 3,25-ös pálcával tartósan hegeszteni? Igaz, nincs rajtuk klixon, mint a maiakon, de hűtőventi sem.
Nekem személy szerint nehéz (több év) volt ezt az evolúciós ugrást megtenni. De nem lehetetlen :yes:
Valamint vannak itt többen is, akiknek szintén sikerült, direkt nem mondok neveket... Na jó, meg ugye vannak akik helyből tudják. Nekik könnyű, mert nem kell az agyukak átállítani másik vágányra ![]()
Én is így gondolom.
Majd utána olvasok a vasmagkeresztmetszetnek, tudtok valami szakirodalmat ajánlani?
Lassan 45 éve csinálom, mégsem akarnak hinni nekem.
![]()
Hogyne:
Magyari Béla: Rádióamatőrök zsebkönyve Több kiadást is megért, alapvető mű. Nekem pl. a '75-ös Rádiótechnikai zsebkönyv van meg. Rengeteget tanultam belőle annak idején, de manapság is használom még.
Teljes mértékben igaz amit leírtál. Ha végig olvastad amiről beszélgettünk. A triakos vezérlés miatt írtam az 1 T gerjesztést. A pálca mérete ilyen vasmagon, nagyobb gerjesztéssel, nagyon szoros csatolással, elérheti a 4 pálcát szerény hegesztési képességgel. Acces majd elmondja az ő meglátását még tapasztalatokat gyűjt, 35 év múlva már árnyaltabban fog fogalmazni.
Magyari Béla: Rádióamatőrök zsebkönyve 67-es kiadásba néztem meg a témához kapcsolódó oldalakat, csatolom is mellékletbe(trafo.xps).
Ez alapján a számítás alapján, egy 56cm^2-es keresztmetszetű vasmag, aminek 120*50mm-es ablaka van 56*60=A*At=P1*1,6. tehát 56*60/1,6=P1, azaz a mag maximum 2100VA teljesítményre képes, ami megközelítőleg se lehet jó... 56cm^2-es mag nem lehet csak 2100VA-es trafó magja, és kétutas egyenirányításnál a képlet szerint ezt még osztani kellene 1,7-tel, tehát 1235W szekunder teljesítményt tudna... Én mindig is a csatolt tr.pdf és trafó.txt alapján méreteztem, tehát eddigi legjobb tudásom szerint A = k x négyzetgyök P ebből P=(A*B)^2 képlettel számoltam a vasmagból készíthető transzformátor teljesítményét. És eddig jól bevált. A csatolást is értem, ha szorosra veszem, akkor nem fog esni a feszültség(annyira) és elkezd nőni az áram amíg a gerjesztés és a vasmag engedi, aztán pedig a maximum áram elérése után ha tovább terheljük elkezd 0-ra süllyedni a feszültség. Még megpróbálom megkeresni a rádiótechnika 75-ös zsebkönyvet, de nagy segítség lenne ha valami interneten elérhető anyagot tudnátok javasolni. Szívesen olvasnék utána... Még toroid transzformátor téren vagyok kicsit homályos, nem tudom, hogy pontosan mi számít a vasmag keresztmetszetének, valahol azt olvastam, hogy a ("külső átmérő"-"lyuk átmérő")*"magasság", és erre lehet ugyan úgy méretezni, mint az EI magos esetében, csak a toroid mag nagyobb gerjesztést bír(1,2-1,6T) állandó üzemben. De máshol meg azt olvastam, hogy rendesen a toroidot ha elvágnánk egy helyen, és kiegyenesítenénk, akkor a kapott oszlopnak a keresztmetszete az amivel számolni kell, ez pont a fele az előzőnek leírtnak. Mondjuk ezt azért nem használom sűrűn, mert a toroidot elég macera megtekerni, meg sokszor már meglévő primerrel kell áttekerni a szekundert.
"De máshol meg azt olvastam, hogy rendesen a toroidot ha elvágnánk egy helyen, és kiegyenesítenénk, akkor a kapott oszlopnak a keresztmetszete az amivel számolni kell"
Ez a tuti.
A hsz. következő része eltűnt a p.....
![]() Megírni még egyszer nincs kedvem.
Én ezért másolom ki mindig amit írtam, mielőtt rányomok a "Küldés" gombra
![]()
Amit mpisti irt az tényleg tuti. Az igazi kérdés 1 négyzet centiméter hány wattot tud át vinni, és milyen feltételekkel. Toroid lehet tekercselt vasmag, Attól hogy nem kör alakú és elvan ténylegesen vágva (lásd a régi nagy testvér töltő mikró trafó), könnyebb tekercselni. ezek megfelelnek a toroid elnevezésnek. A légrés a 0 környékére esik. A régi magyar áram váltók között sok készült toroiddal (a pontosabbak). Ezek sok tapasztalatot és kérdést vetnek fel.
Most nem azért, és nem is értek ezekhez a dolgokhoz, de ha valamelyikőtöket érdekel, kb 30-35éve bácsikám is tervezett és készített egy érdekes kis trafót, állítólag 160A-t tud, én 3.25ös pálcáig tesztelgettem, meg elmondása szerint a tartomány váltás miatt van két kiállás a testnek és az elektródának, szal ha pont másik tartomány kell akkor át kell szerelni, illetve 4db valamit láttam benne anno amikor bele qqcskáltam bordára szerelve 1db 12centis venti tolta rájuk a levegőt, a fokozatkapcsoló 4 fokozatot tudott, egész nap napi 16órában lehet nyüstölni van ráépítve egy kerámia biztosíték is(most nem emlékszem az értékére), kb 50-60kiló az egész szerkezet, de az sose csapta le a 10A-es automatámat. Ja meg van benne egy kondi is természetesen asszem 85µF-os.
Már megbocsáss, de talán nem win3.11 fut a szerveren,hogy 3 percenként menteni kelljen a gondolataidat amit beírtál a számítógépbe. Már a modikkal is váltottam korábban levelet amiatt,hogy nem nevezném felhasználóbarátnak a válaszírás felületét, egyrészt régebben le tudtam tenni tálcára a hozzászólást pl. ha kerestem a gépen valamit írás közben ami a témához kapcsolódott, vagy fórumtémát váltottam ugyanezen okból. Másrészt nem egyszer előfordul,hogy egy hsz megírása hosszabb ideig tart, mert közben egyéb dolgom is akad és a gépet néhány percre otthagyom. Ezelőtt néhány hónappal ha nem került be valami oknál fogva a hsz. ,akkor megjelent egy ablakban hogy mit írtam, és csak be kellett másolni belépés után az adott témához. Mára ez a lehetőség is megszűnt. Tehát van okom, amiért bosszankodom. Arról nem beszélve,hogy egy adott témához kapcsolódó hozzászólást szabatosan, szakmailag helyesen megírni nem egy-két perc, különösen ha hosszabban akarom kifejteni a gondolataimat a közérthetőség kedvéért. Bocsi, amiért kicsit OFF voltam.
A toroid mindig tekercselt vasmag, és egyben van. Amire te gondolsz, az hipersil. Az is tekercselve van, csak tekercselés és ragasztás után elvágják, és a felületet felköszörülik a pontosabb illeszkedés miatt. A mágneses tulajdonságai lényegesen jobbak mint a sima E-I vagy E-E magé, de a szórása nagyobb mint a toroidé. Ebből eredően a hatásfoka is rosszabb kissé.
Én is megjártam már, úgyhogy tudom mit érzel
![]() ![]() subway: Akkor örülj neki hogy van egy fasza trafód és becsüld meg. Manapság ritka az 50-60kg-os súlyú gép. Mondjuk nekem a legnagyobb trafóm most 26Kg full alu huzalozással, és szerintem 3,2-essel ezzel is folyamatosan lehetne hegeszteni, 175A van ráírva, de 188-at mértem. 50-60Kg-ból legalább 5-ös pálcával szeretnék hegeszteni ![]()
"nekem a legnagyobb trafóm most 26Kg full alu huzalozással, és szerintem 3,2-essel ezzel is folyamatosan lehetne hegeszteni, 175A van ráírva, de 188-at mértem."
A 188A talán rövidzárási áram. Az alu huzal is lehet jó, ha megfelelő a keresztmetszete. De ahhoz hogy naphosszat nyomjad 3,2-es pálcával, kell kb. 35mm2-es szekunder, meg 6-7mm2-es primer, és forszírozott hűtés.
188A lakatfogóval 3,2-es elektródával hegesztés közbe. 3,5x6mm-es szekunder(21mm^2) meg d=2,5mm primer (5mm^2), ez már elég közel van, nem? meg a tekercsek eloszlása szellős, mivel egy keskenyebb, de hosszabb légrésbe vannak betekerve. 20mm^2-es réz munkakábel, és fél kilós réz elektródafogó. Jó kis gép, ajándék áron, 13000Ft-ért jutottam hozzá, az einhell cen150-emet eladtam 9000-ért, tehát 4000Ft-ot dobtam rá, és hát azért abba 10mm^2-es alu volt a szekunder, meg a primer is talán 3,14mm^2 és a vasmag is csak 27cm^2, bár jó könnyű volt, és 2,5-es elektródával el lehetett vele dolgozgatni (szigorúan csak aktív hűtéssel), az első saját trafóm volt. Lehet hogy már én is öregszem, már nincs is meg az első hegesztő trafóm...
![]() Persze sokkal jobban esik az embernek a saját készítésű trafójával hegeszteni ![]()
Elfogadom és köszönöm.
Ha a tulajdonodba van és úgy érzed hogy jól hegeszt, ne ad soha el. A gyerekedet is kifogja szolgálni, (elvégre nem inverteres). Az áram felvétel valószínű túl lépi a 10 A csak az automata nem reagál meg felelően. Jó lenne fotó a belsejéről ha van lehetőséged, meg köszönnénk.
A végszó tetszett a legjobban csak így tovább.
Ha nem tudod használni a képleteket és nem tudod a ma használatos vasmagminőségekhez igazítani, amiatt ne másokat szidjál.
![]()
Eddig sikeresen alkalmaztam
![]()
Nem lesz eladva, családban marad. Egyenlőre lent pihen a garázsban, de egyszer majd másik bácsikám azt mondta elvinné ha nekem már nem kell. Ha komolyabb képek érdekelnek, akkor lebontom a burkolatát és csinálok még képeket.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |