Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum
Kértem színes öntapadó matricákat, és ha már válogathattam, akkor éppen olyan színeket (is) hoztam, amikkel be vannak kötve a pákatartó tönkök (amikor ezeket bekötöttem, akkor egyáltalán nem gondoltam még semmilyen későbbi színjelölésre).
Összejelöltem a pákát és a csatlakozóját. Látszólag ez felesleges, hiszen a kábel is összeköti őket, de a csatlakozón lévő jelölés nagyban segíti hová tegyem vissza az éppen kézben tartott pákát (ha valamiért kettőt is kiveszek. És természetesen a pákatartó "lyukat" is meg fogom jelölni ugyanezekkel a színekkel, de ennek módján még lamentálok.
Azokat már az első állomás leváltotta. Csak azért vannak ott, mert részben nem találtam nekik jobb helyet, másik részben ha éppen az állomásban kellett forrasztani, akkor mégis jól jöttek.
Megjegyzem, ameddig nem volt JBC pákám, addig a Solomonokkal is maximálisan elégedett voltam (Weller hegy van benne). Viszont rövid idejű JBC használat után visszatérve a Solomonra óriási hiányérzetem volt.
Nagyon jó lett! Azthiszem lassan "nyugdíjazhatod" a háttérben pihenő Solomon pákákat
Készen vagyok. Vettem új pákákat és néhány egyedi helyet is. Újra ellenőriztem a kalibrálást, ezért van minden 320°C-ra állítva.
Még valamilyen színjelzést kell alkalmaznom, ami megkülönbözteti a pákákat, és összepárosítja a tartókat a pákát és a csatlakozót. Színes öntapadó matricát tervezek rájuk tekerni.
Befejeztem a pákatartót, és összeraktam a dobozt. Minden működik, jól kézreesnek a pákák és kezelőszervek, kényelmes használatra számítok.
Még valamilyen feliraton lamentálok, de nem kapkodok vele mert emlékszem mi, mire való.
Az en T12-s pákáimban is vannak érzékelök, amik ráadásul függetlenek a tartotol. Lusta vagyok a két Wellert átépiteni a 3. már átépitettem, de ott a hömérséklet stabilitása idézi elö a StandBy állapotot és csökkenti a fütést. A gépen van egy nyomogomb is, amivel ezt elö tudom kézzel is idézni. Szoval több megoldás van, kinek mi tetszik.
Itt ez azért problémás, mert az állomás érzékeli ha a páka a tartóban van. Ekkor leáll a fűtés, és a beállított hőfok feléig visszahűl a páka, illetve hosszabb szünet esetén teljesen szobahőmérsékletig. Ha a fém rész csatlakozik, akkor ez automatikusan megvalósul (persze ha be van kötve az alumínium idom a rendszerbe).
Nem gondoltam végig, de valamilyen mikrokapcsolóval is ki lehetne adni ezt a jelet, ha a műanyag részen támaszkodáskor létrejönne a mikrokapcsoló működéséhez szükséges erő (pl. a páka súlya által).
Én jobban szeretem ha a müanyag nyél kerül a tartoba. Ez elsö pákámhoz anno söprünyélböl esztergályoztam a foglalat tarto részét. A fiam mai napig azt használja. A Weller pákatartó bakelit nyaka is eltört azt is sikerült egy keményfagyürüvel helyettesiteni.
Ezt konkrétan ellenőriztem korábban. Nem egy korrekt műszaki paraméter, de nagyjából semennyire nem melegek, kézzel kényelmesen tapinhatóak. A pákanyélnek az érintkező fém részét csak a hegy melegítené, de annak a hátsó része szintén alig meleg. Esetleg még hősugárzással melegíthetné a hegy fűtőpatronos része, de az onnan több cm távolságban van. Ezek mellett ki-be pakolászáskor hozzáérhetek a meleg heggyel az alumínium tönkhöz, de ez olyan rövid idő, ami alatt nem melegszik meg.
Most újra átgondoltam, és ha feltételezzük, hogy a pákát úgy teszem, amikor a fűtőpatronos részen akad meg (ehhez nagyon bénának kell lenni, és mivel én az vagyok, érdemes számolni vele), ezért itt lehet közvetlen melegítés. Ezt azonban még nem próbáltam ki. (A hibás helyzetet a közelebbi páka mutatja a rajzon.)
Mennyire melegednek át ezek az alumínium idomok használat közben? Arra gondolok, hogy vajon érdemes-e ennek az idomnak a hőleadó képességével foglalkozni (és emiatt esetleg kicsit nagyobb felületűre tervezni)?
A pákákat tartó konzolt is megterveztem. Persze ez szinte pontosan azonos a korábbi megoldással, ami olyan jól bevált, hogy nem volt okom módosítani rajta. Egyedül a dobozhoz való csatlakozás más, ami egyetlen alakra hajlított lemez lesz. Itt fontos volt megőrizni a burkoló lemezek eltávolíthatóságát, ami elvileg meg is valósul.
A pákatartó régihez való hasonlósága ellenére most is létre kellett hozni. Az alkatrész látszólagos egyszerűsége ellenére számos művelet elvégzésével és sok munkával értem célba, de most már kész.
Dobozoltam a forrasztó állomást. Rövid tesztek alapján, ez a panelváltozat is kifogástalanul működik.
A dobozolás maszek konstrukció. Az építés kényelmes, és ha bármi miatt hozzá kellene nyúlni, akkor az is könnyen megoldható (azért néhány csavart ki kell venni). A működést csak a kijelzővel tudom szemléltetni, ezért ebből készítettem egy kombinált képet. Végül a másik mellé téve is lefotóztam, amin a kijelző fényereje a legszembetűnőbb eltérés, mert egyébként hasonló a szerkezet. Hátra van még a két pákát fogadni tudó pákatartó, amit a doboz tetejéhez tervezek rögzíteni, a régihez hasonló elvek alapján. Köszönöm Skorinak a sok programozásba fektetett energiát, amivel az újabb változatot fejlesztette. A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2023
Ez jó hír, köszönjük!
A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
Sajnos nekem még nincsen T210-em, de amikor lesz akkor ki fogom probálni.
@ img, Black (és akit még érdekel ):
Felkerült weblapomra egy új TESZT szoftver verzió a forrasztóállomáshoz, ezzel már (elvileg) nem csak 245-ös, hanem 210-es pákahegyek is használhatók lesznek. Menüben kell beállítani, hogy milyen pákahegy van csatlakoztatva, mert nem akartam hardvert is módosítani - hogy a már elkészült forrasztóállomások sima szoftverfrissítéssel alkalmassá váljanak 210-es páka használatára is. Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Szept 15, 2023
Azért azt az "Y" termoelemet érdemes magában kipróbálni, mert nekem pl. teljesen kompatibilis a kézi multiméteremmel... Bár az az egy Y amit eddig használtam, mostanáig bírta, és megadta magát...
Aztamindenségit! Profi munka!
Skori forrasztóállomásáról készítettem egy modellt. Ez persze önmagában semmire se jó, de engem elszórakoztatott a készülés közben.
Ez már tartalmazza az időközi módosításokat, és néhány további részlet is változott. Érdekesség Skori saját készítésű WhitePillje is, ami hasonlit a gyári BluePill-re, de mégis más.
Az a műszer elég sok tipusú szenzort tud kezelni. Az Y szenzornál nem láttam leírva milyen fajta...
Aztán hogy kell/lehet-e kalibrálni más kérdés
Értem, oké, köszönöm!
Csak nem akartam venni egy n+1. gadgetet azért, hogy csak álljon a fiókban. Az "Y" mérőfejeket már megrendeltem, azt hittem használhatóak más hőmérőhöz kötve, de akkor nem úszom meg és meg kell rendelnem a hozzájuk való mérőt is. A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2023
Írtam neked, hogy milyet tudsz használni. Az jó erre a célra, a többi féle nem kifelyezetten pákahőmérő nem alkalmas pákahőmérséklet mérésére. Legalábbis pontos mérésre semmiképpen.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2023
Kiegészítettem én is a soros induktivitással az állomást, illetve a diódákat is kicseréltem.
Igen, a csatlakozó alapján felismerni a páka típust valóban jó ötlet. Viszont én szeretném ezt úgy megoldani, hogy a meglevő hardvert egyáltalán ne kelljen módosítani. Persze lehetne egy plusz MCU lábat felhasználni az azonosításhoz, de egy kétpákás állomás esetén az is járható, ha a menüben fixen beállítjuk, hogy melyik csatlakozón, melyik páka van (esetleg szerelhető akár két különböző csatlakozóval az állomás). Nyilván nem ez a legoptimálisabb megoldás, de így egy sima szoftver cserével univerzálisabbá tehető a meglevő állomás.
Mint írtam korábban, ha most terveznék új állomást, akkor valószínűleg a hardvert is másmilyenre készíteném, de végülis ez is teszi a dolgát, és a jelenlegi hardver is használható lesz 210-es pákához...
Én is tervezek majd építeni egy saját tervezésű állomást, de sajnos ez majd soká lesz. Most, hogy elkészült Skori által tervezett állomás rájöttem milyen jó is a JBC. Én az állomásomra azért raktam 6 pólusú csatlakozót, hogyha majd elkészítem a saját állomásom akkor ne kelljen a 210 és a 245-ös között váltani hanem a csatlakozó bedugásával felismerje melyik van bedugva. (A másik ok amiért 6 pines csatit raktam rá az pedig az volt mert abból volt itthon pár darab.)
A linkelt pákahőmérő szenzort vajon tudom használni ezzel:
https://www.aliexpress.com/item/32951146360.html ?
Rám számíthatsz, ha elkészült az állomás. Mármint, ha elkészítettem a sajátomat.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2023
Úgy döntöttem készíteni fogok egy teszt verziót a forrasztóállomásom szoftveréből, amiben állítható, hogy 210 vagy 245-ös páka van rajta, és akár a PID paramétereit is lehet majd állítani menet közben. Aki megépítette az állomásomat, azok közül kinek lenne kedve kipróbálni ezt a szoftvert a forrasztóállomásán? Természetesen aki teszteli, attól várnék visszajelzéseket a működéssel kapcsolatosan (és ha esetleg a PID beállításokal is kísérletezik, akkor azt is , hogy melyik pákahegyhez mi volt az optimális és miért ill. milyen szempontból).
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2023
Igaz, rosszul írtam, mert nálam is AltGr-el működik.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |