Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » JLT-02 analóg forrasztóállomás
Telefonon érdeklődtem az ár felől 9800,- HUF és 3 nap a rendelés átfutási ideje, de ha bele kell piszkálni mint amint itt írjátok akkor viszont ugrik a garancia, a probléma mindegyik ilyen típusú állomásnál fenn áll vagy csak egyes szériáknál.
Szeva,
Igen,igazad van a 9-es labon a jo,ma be is tettem oda a tantalkondit es jol mukodik nem villog ugy mint egy stroboszkop!Mar csak a dobozolas maradt hatra. Koszi a segitseget!
Lenne egy észrevételem:
ma méregetem a hőelemről jövő feszt és a K típus táblázatát nézegetve sehogy sem stimmel, viszont a J típus táblázata szinte hajszálra stimmel, ha levonok kb. 25 fokot, ugyebár a szobahőmérsékletet a hideg pont miatt. Tehát létezhet, hogy a kék pákámban J hőelem van??
Á nem jó így sem, akkor mégis K lesz, de akkor sem jók az eredmények, vagy a multim kuka.
Nem jó, mégis a J-hez áll közelebb sokkal
Na, leírom a gondom, hátha valaki megfejti.
Elvileg egy hőfokos multival állítottam be eredetileg a forrasztóm, de nem tudom mennyire volt pontos, mindegy a lényeg ma leméregettem a hőelemfeszeit. Na most hogyan lehet az, hogy páldául nálam a kijelzőn 200 fok van, de ezt most ne vegyük figyelembe, a hőelemen 12,3 mV-ot mérek, a K táblázat szerint ez kb. 302 fok, de ehez még hozzá kell adni a szobahőfokon lévő hidegpontot, akkor már 325 fok körül vagyunk, ami hülyeség, mert az ónt ugyan olvasztja, de egy nagyobb forrpontot a panelon nem olvaszt, ragad bele a hegy. Akkor most hogy van ez??? Tehát, hogy értsétek, a kijelzőm szerinti értékek tűnek jónak, de a mért hőelem feszek azok nagyon magasak.
Eltorzítjátok a forrasztóállomás lényegét. Nekem nem számít hogy pontosan hány fokos, és az sem zavar ha ez a hőfok ingadozik +-5°C-t. Csak az a lényeg, hogy mikor forrasztok vele, akkor látom a forrasztáson jó-e a hőfok, vagy hozzá kell nyúlni. Ezt a szabályozhatóságot várom a pákámtól, amit meg is ad nekem.
Van JLT02-m és saját készítésű másik állomásom is, amik mindegyike remekül működik. A JLT-nek az ár-érték aránya nagyon jó. Azt nem vitatom, hogy a Weller ne lehetne sokkal jobb, de azt gyanítom nem annyival jobb mint amennyivel drágább.
A hőmérséklet, amit a páka felől mérsz, az nem egészen a hegy hőmérséklete, hanem a fűtőbetété. Ha pl. hosszú, vékony a hegyed, akkor az sokkal hamarabb képes lehűlni, mint egy vaskosabb típus. Elképzelhető az is, hogy rossz a termikus kontakt a fűtőbetét és a hegy között. Amúgy a kék solomon páka K-típusú hőelemmel működik.
Értelek, és igazad van, de szeretem, ha stimmelnek a mért értékek, és itt nagyon nem stimmel a valósággal.
De itt a hőelem feszültségén van a hangsúly, ezt mi magyarázza?
Nem értem, mit nem értesz. A hőelem és a fűtőbetét 325 °C- körül van. De Te nyilván nem a fűtőbetéttel forrasztasz, hanem a pákaheggyel, ami a korábban leírtak miatt nem feltétlenül 325 °C-os. A nagyobb forrpont gyorsabban elvezeti a hőt, így már nem lesz elegendően meleg a pákahegy. Ha ólommentessel forrasztasz, akkor meg pláne nem lesz jó, annak magasabb az olvadáspontja is.
Értem amit írsz. Azért ekkora eltérés nem lehet szerintem.
Nem ez a része izgat, hanem a K típusú hőelem táblázat megmutatja, hogy a hőelem feszültsége szerint hány fokos a hideg és meleg pontja közti különbség, és a mért érték szerint jóval melegebbnek kéne lennie a pákának, de nem az. Azaz nem stimmelnek az értékek a táblázattal, ennek az okát keresem.
Akkor az is lehet igazad van, és akár 80 fokkal is melegebb a betét, mint a hegy?
Viszont akkor, mivel sokan a hőelem adatai szerint kalibrálták az állomást akkor az igen csak téves számolás.
Optimális esetben a fűtőbetétnek azért át kellene adnia a hőmérsékletet, de ehhez jó termikus kapcsolat kell. Lehet, hogy ez nálad nem teljesül?
De teljesül, akkor még sincs igazad látod
Valami csak nem oké.
Alapvetően tévedsz, mert éppen a valósággal stimmel, és a feltételezéseiddel nem.
Már ott bejön a hiba, mikor azt hiszed a hőelem feszültségéből lehet "pontos" hőértékeket kapni egy táblázat alapján. Ez butaság, túl sok tényező van a folyamatban. Ha hitelesítgetni akarsz, akkor módszert kell váltanod. Nem feszültséget, hanem hőfokot kell mérned a páka hegyén egy külső eszközzel, és az így mért értékhez kell beállítani a digitális kijelzőt (talán egyszerűen hangzik, de távolról sem az). Természetesen itt is a hőelem feszültségén alapul a szabályzás, de konkrétan a saját hőelemed paraméterei alapján, és a saját elektronikádat figyelembe véve, tehát mindaddig jó lesz, ameddig nem cserélsz pákát. De újra hangsúlyozom, -véleményem szerint- ez sokkal inkább dísz a berendezésen, mint hasznos funkció. A forrasztás minősége számít, minden más csak adalék ennek eléréséhez. Én a poti állásából következtetek nagyjából a hőfokra, és némi kis rutinnal ez tökéletes eredményt biztosít.
Igazad van, és így hitelesítettem, ahogy leírtad, csupán azt vetettem fel, hogyan térhet el egy megadott táblázattól akár 80 fokkal a mért érték a hőelemen, az azért elég durva tényező. Kivéve ha nem egyfajta K elem létezik (azt gondoltam ez egy szabvány).
Ja és a hőelem feszéből következtetett beállítást pont itt írták le sokan, hogy az alapján állították be az állomást, nem én találtam ki.
Még egy, nem mondanám, hogy butaság ez alapján számolni, hiszen erre találták ki, azért van. Ezt figyeli a komparátor, nem az érzéseinket. A digitális állomásoknál is ezzel számolnak.
Amúgy én sem csak a kijelzőt nézem, ha látom, hogy kevés a hő, ráadok többet.
Én is tapasztalom a leírt jelenséget, ua. kék pákával. Hőelem fesz értékekhez lőttem be a szabályozható tartományt, és ~350°C szabályzó állás mellett forrasztok könnyedén vele.
Nem csináltam kontroll méréseket, nem tudom az ón olvadáspontját, se semmi egyebet. Én is túlléptem a kérdésen. Az adott körülmények között ott működik jól. Van benne tartalék is, ha kell. Ennyi. Bocs, ezt Johnny0004-nek szántam.
Akkor nem csak nálam van ez, csupán kíváncsiságból vetettem fel ezt a kérdést, hogy mi lehet az oka, és akkor hogyan terveznek hozzá digitális állomást?
Szerintem néhány példányon megmérik a csúcs hőmérséklet valós értékét, vele párhuzamosan a hőelem által adott jelszinteket. Ezekből képeznek egy átlagot, és ez lesz a kalibrálás alapja.
Aztán mehet a sorozatgyártás. Nem laborműszerek ezek, de dolgozni lehet velük és olcsók.
Én úgy értem, hogy akik itt készítenek otthon digitális állomást, Ők hogyan számolnak?
Ha nagyon precíz akarsz lenni, ugyanígy, csak 1db-ra vetítve. Több hőfokon felveszed a paramétereket, és arra alapozod a kijelzést. Szerencsés esetben, jó közelítéssel kapsz két párhuzamos egyenest, az egyik a mért hőmérséklet, a másik a hőelem által adott jelszint.
Pontosabban a hőmérséklet mindig egy egyenes, ehhez képest jó közelítéssel párhuzamos lesz a hőelem által adott jelszint. Hiszen pont az egyik ok, amiért hőelemet használnak, a linearitás. A különbségeket átlagolod, és ezzel az értékkel tolod el a kijelzett hőfokot a hőelem által vissza adotthoz képest. Ennél többet nincs értelme foglalkozni vele, hiszen munka közben, vagy a környezeti hőmérséklet változására ez valamennyit mindig változni fog. A környezeti hőmérsékletet, mint befolyásoló tényezőt még be lehetne vonni, de ha általában lakásban használod, és ott is készíted a méréseket, akkor ez tekinthető állandónak.
Helló
Megépítettem ezt a kapcsolást még régebben de nem működött és csak most volt időm megkeresni a hibát és meg is találtam viszont újabb hibával szembesültem. Akárhogy is állítom a trimmer potikat és a szabályzó potit folyamatosan fűt. Szó szerint füstöl a páka és világít a hegye mint 1 gyertya. Így esélyem sincs hogy leméregessem a beállításhoz szükséges értékeket azelőtt mielőtt tönkremenne a páka. Valaki nem tudná megadni nekem a trimmer potik értékét hogy beforrasztva hogy vannak belőve? Előre is köszönöm. A kapcsolás: http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/41/4136b34008c3a84c41bc8...26.gif
Hy!
Ezt már itt többször leírták, keress rá, de P1 csak az erősítést állítja a műv. erősítőnek, nálam 0 ohmon van, a P2-t állítsd középre, a nagy potit tekerd alsó állásba, akkor biztos kikapcsol, viszont írták sokan akkor csinál ilyet, ha a triak DC-ről megy, csak AC-ról működik!
Sziasztok! A gyári forrasztóállomással is ennyi baj van, mert itt az utolsó hozzászólásokat olvasva nem merem meg venni bármilyen kedvező az ára, irtatok itt a folyamatos fűtéstől kezdve a merev vezetékig sok mindenről, akinek van gyári állomása nyugtasson már meg vagy ajánljon valami más,hasonló árú állomást.
a JLT02-t bátran megveheted. Egyedüli hibája a merev vezeték. Nálam sok éve hibátlan (volt csatlakozó hiba, de nagyon könnyen orvosoltam, és végső soron arról is én tehettem, mert az elhelyezés miatt rángattam néha egy kicsit).
Ha bármi kell hozzá, akár hegy, akár új páka, fillérekért meg lehet kapni, ami a nevesebb márkáknál elképzelhetetlen.
A vezetéke az olyan mint a a Solomon pákáé vagy merevebb?
időnként kicsit ráfűtesz a pákára, tegyél 2 db autóégőt sorbakötve a páka fűtőbetét helyére és méricskélhetsz egész nap,
Kösz a tanácsot. Így már nem izzik a páka viszont folyamatosan fűt és a hőelemen 4 V feletti értékeket mérek bárhogy is állítgatom a potikat. Itt ahogy visszaolvastam találtam 1 táblázatot ami szerint csak mV-oknak kéne lennie. Nem értem hol lehet a probléma akárhogy is töröm a fejem rajta.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |