Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Témaindító: Krajcsooo, idő: Máj 29, 2006
Témakörök:
Ellenállás kiforrasztva jó. 9.97k. Esetleg még a C9 vagy C31. De ezeket szerintem csak holnap nézem meg. Köszönöm addig is a segítségedet.
Üdv Reloop.
Megvan a hibás alkatrész és már tökéletesen üzemel a hangszín. A C31-es 100nF-es kondi volt rossz. De az miért ment tönkre? Vagy mitől mehetett tönkre?
Kedves Uraim!
Az Alkotó által publikált hangszínszabályzón a kondenzátorok típusa érdekelne. Az elektrolit egyértelmű, de a többiről nem tudom eldönteni melyik fólia, és melyik keramikus. Köszönöm a segítséget!
Sziasztok!
Köszönet a tippért. Esetleg itt az oldalon megtalálom a nyákrajzolatot is vasaláshoz?
Nézd meg mit kellett volna a keresőmezőbe írnod, hogy önállóan megtaláld Bővebben: Link.
Sziasztok! Meg szeretném építeni a Reloop és Alkotó féle Előerősítő és hangszínszabályzó kitet. Ha jól gondolom akkor az S1 és S4 a magas jelű az S2 és S3 alacsony jelű bemenet. Ha a magas jelűre egy 1,8-2V nagyságú jelet kötök akkor R3 és R10 értéke mennyi legyen?
Szia! Az S1, S4 az eredeti Urbán-kit része volt Bővebben: Link
A kihasználatlansága miatt elhagytam. Magas szintű forráshoz készíts inkább osztót. Megjegyzem, azóta Alkotónak van újabb NYÁK-terve.
Szia! De akkor ebben a formában ez így nem jó? Igen tudom, erre gondoltál? Igazából az azért lett szimpatikus, mert alacsony és magas bemenet is rajta van. Akkor R3 és R10 10K legyen? Az osztó mivel "jobb" mint ez a megoldás?
Az R4, R9-et is meg kell változtatnod 10k-ra.
Először is ebből az ágból hiányzik a csatolókondenzátor, ami nem halálos vétek, de azért illene bele. Mikor a magas szintű bemenete használod az előerősítő zaja jelen van, mintha azon vezetnéd keresztül a jelet, sőt ha nyitott a bemenete még zajosabbá is válhat. Milyen jelforrásokkal számolsz?
Alacsony jelnek: telefon, tablet
Magas jelnek: a közeljövőben szeretnék vásárolni a pc- be hangkártyát, aminek a kimeneti feszültsége 1.8-2V
Az alacsony szintű bemenet jól illeszkedik a mobil eszközökhöz, a hangkártya kimenő feszültségét majd meglátod a gyakorlatban. Pont ilyen célra trimmereket tettem a bemenetre, hogy pontosan beállíthassam az optimális jelszintet (jobbra lent látható). Azt tudni kell, hogy az LM1036 a viszonylag alacsony tápfeszültség miatt könnyen túlvezérelhető, azaz torzít, túl alacsony jellel pedig zavaróan alapzajos.
Ha kiépíted S1, S4-et, akkor a rákötött eszköz leosztja az előerősítő jelét, nem egy szerencsés arra is figyelni.
A hangkártya kimeneti feszültsége is állítható. Sőt! Elegendő a végfok meghajtására is. Vannak hangszínszabályzó szoftverek, ha mindenáron szükség lenne rá.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2015
Az megint olyan amit optimalizálni kell: zaj, torzítás, felbontás szempontjából. Egy gain poti az elején múlhatatlan érdemeket tud szerezni
"Ahogy látom itt nagyon sok minden zavaró tényező van"
Esetleg nem tudnál egy olyan nyáktervvel kisegíteni ahol ez a két dolog megoldható együtt minden gond nélkül? Vagy egy olyan lay fájlt ahol plusz hozzá tudnék rajzolni egy trimmert? A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2015
Ezzel most megfogtál, mert KIT-et használok az Alkotó kolléga által lerajzolt módosításokkal. Az osztó amúgy is a bemenet választó elé kerül, nem tudom ebben gondolkodtál-e?
Nem gondolkodtam ilyenen. Esetleg a közeljövőben erre a megoldásra kialakított nyáktervvel nem boldogítanátok a kedves fórumtársakat?
Nekem nem azonnali létfontosságú dolog. A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2015
Szia! Mi a véleményed arról ha a magas és alacsony jelszint kiválasztásához egy kétáramkörös morse kapcsolót tennék be, és amikor a magas jelszintű bemenetet használnám akkor a kapcsoló leválasztaná az előerősítő részt és fordítva is!?
Teljesen korrekt. Ez végül is egy bemenetválasztó az LM1036 előtt.
Kérlek ellenőrizd le a Mórickás rajzon az elgondolásom.
Mi a véleményed és esetleg mivel egészítenéd ki? Köszönöm a segítséged és türelmed!
Köszönöm
Még annyit szeretnék hogy, az ellenállások értéke akkor 10k legyen (R3, R4, R9, R10)? C5 és C4 értékét nem kell 10µF-ra változtatni? A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2015
Sziasztok. Nem akartam ennek új témát nyitni ezért itt kérdezem meg. 2db TDA1074 IC-vel (van itthon pár darab) Érdemes egy hangszín, balansz, hangerő áramkört építeni vagy vegyek inkább LM1036-ot? Minőségileg kérdezném, hogy melyik a jobb? Köszönöm.
Ez a része már fogósabb. Az egyik csatornát tekintve az R3-R4 egy felező leosztást jelent az S1 bemenet számára, ami 1,5V fogadására tette alkalmassá. Az alacsony szintű bemenet felől nézve pedig a leosztás attól függően jött létre, hogy volt-e valami a magas szintű bemenetre kötve, illetve az LM1036 bemeneti ellenállása is húzott le az előerősített jelből.
A módosításomon R4, R9 100 ohm, de rövidzárral is helyettesíthető, abban a pozícióban ahol R3, R4 van trimmert használnék, testhez képest leosztónak. Az LM1036 bemeneti csatoló kondija az adatlap ajánlása szerint 470nF, oda 1µF-et javasoltam az egészen mély hangok maradéktalan átvitele érdekében. A 10µF valami súlyos aránytévesztésből származik, amit egyszer valaki berajzolt és onnan szolgai módon másolták a többiek.
Szia! Megépítettem és be is szereltem a cuccost. Az R4 és R9-et rövidzárral helyettesítettem. A magas szintű bemenetre nem tettem semmit közvetlen a csatoló kondira megy. Jól működik minden, a bemenet választó rész is, nincs semmi brumm. Annyi a megfigyelésem, hogy a loudness bekapcsolásakor nem igazán intenzív a mélyhangkiemelés. Esetleg van erre valami megoldás.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |