Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Milyen zsebrádiót vegyek, amivel a gyenge rádióadókat is tudom fogni?
Témaindító: Attila1974, idő: Aug 11, 2024
Témakörök:
A Pannont az én is. A vége felé nem volt könnyű, amikor már horizontálisan egy másik adó jött azon a frekvencián. Csináltam rá vertikális antennát. Néhány hónapig még ment, de az akkori hatalom szétszedte az adót karhatalommal.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2024
Szia, Nem csirkeháló kell ide hanem olyan tuner aminek átkapcsolható a KF sávszélessége 300 Khz, 150 Khz között, pl Sony ST-S 390. Budapest pesti oldalán fogom az ORF Radio Wien adását 89,90 Mhz-en, mellette a Rádió 1 89,5 Mhz-en 77 Kilowattal ad Széchenyi hegyről. Normál 300 Khz-es középfrekvenciánál esély nincs erre.
ORF
Egen. A végefelé elég gáz volt. Node, ne boncoljuk, mert azt hinnék, politizalunk. Pedig nem. ( én ezen a fórumon kifejezetten üldözöm )
Pedighát annakidején is tényleg csak a technikai dolgát beszéltük volna meg, -mostmeg már nincs mit rajta. A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2024
Nem okoskodnék én, de 100khz kevesebb a 150-nél. Mert őnála annyi a külonbség, meg 0.8kw vs 30kw. A távolság pedig csak 2,5-3X-os.
Így is elég az? Tenyleg cssk kíváncsian kérdezem. Ui: Az írasodból egyébkent úgy tűnik, akár elég is lehet.. 400 khznel. De az 4X100.. A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2024
Az egyik rádiónál találtam ilyet. Ez lenne az?
Intermediate Frequiency: 150 KHz. Ez fix érték, nem állítható, legalábbis nincs 300 KHz sehol. Kerestem a kocsiban lévő rádió technikai adatai között, de ott nem szerepel ilyen megnevezés.
Normál esetben 300 Khz a középfrekvencia sávszélessége.
Kínai kicsi rádió automatikus sávszélességgel 50 Khz-300Khz ig. TEF6686 Bővebben: Link
Ahha, ezt láttam, de nem tudtam mi az az ugráló ferekvencia a tetején.
Nagyon szépen köszönöm mindenki válaszát!
Az Auchan Selecline márkájáról mi a véleményetek? Illetve a HanRongDa HRD-757 készülékről?
Itthon a szobai üzemben használt Volkswagen Alpha autórádiómra egy régi "bikaszarv" tévé antenna van kötve, azzal jól jön a Retro, viszont körülötte a többi rádió nem képes venni, mert túl sűrűn vannak az adók ‒ pedig tetőtérben vagyok. Ahova járok, ott egy olcsó kazettás rádiós magnó kihúzott antennával tűrhetően veszi, bár teljesen tiszta nem tud lenni, mert minden zavart összeszed a környezetéből a rádió.
Tegnap este beüzemeltem a szobai autórádiót. Az antennával még kell játszadozni, de azt hiszem nem teljesen reménytelen a helyzet. A padlásról leszedtem egy 4 elemes VHF antennát. Irányba forgatva egész jó eredményt el lehetett érni, a Retró sem zavarta. A padlástérben van még egy sokkal nagyobb antenna. Viszont a koax bejuttatása lesz kicsit macerás, a kifúrt lyukhoz nehezen férek hozzá, de majd próbálkozok vele.
Az én antennám egy fa talpas szobai, úgynevezett "bikaszarv" tévé antenna, a régi kétlábú csatlakozójának egyik lába az antenna csatlakozó közepébe van beszúrva, a másik pedig az autórádió fém burkolatához érintkezik, tökéletesen működik.
Viszont az érdekes, hogy a normál teleszkóp antennás rádióknak vajon miért nem megy a Retro ugyanabban a szobában... Az a gyanúm, hogy kissé túl sűrűn vannak az adók arrafelé, ami hátrányosan hat rájuk. Viszont ahova járok, ott egy Dyras magnó veszi a Retro-t, de teljesen tiszta nem tud lenni, mert minden zavart összeszed a környezetéből (tűrhetőre van hangolva).
Nekem nem elég már az ilyen antenna. valami ütősebb kellene. Ha a padláson szerelgetek, nem látom a rádiót, hogy mi a helyzet ahogy forgatom. Macerás egy dolog. A nagy antenna, ami meg a padláson porosodik, na az meg akkora, hogy az erkélyen nem tudok forgolódni vele.
Végül öszvér megoldás született. A nálam jelenlévő eszközökkel képtelenség volt használható minőségben fogni a Best FM-et. Így az lett, hogy ahogy eddig is, most is marad az online fogás. Ez bemegy egy FM transzmitterbe, így a házban, az udvaron lehet fogni mindenhol. Viszont, hogy itt a rádión a többi adó vételével ne legyen gond, pár méter koaxot tettem a rádióra és a transzmittertől el van vezetve a kábel. A koax végére egy kis dipól vezetékből. A távoilság már elég nagy hogy ne zavarja a transzmitter a többi rádió (Petőfi, Kossuth, Retró, Aktív rádiók) vételét. Mondjuk ezek nem igazán lesznek hallgatva, de ha gond van az online rendszerrel, vagy éppen nincs net, akkor marad a hagyományos vétel.
Van nekem egy eredetileg autóba való FM transzmitter, amit szivargyújtó-aljzatos dugasztáppal használok időnként (pár szobányira kell csak továbbítania). Az én megoldásom az volt, hogy szereltem egy kis bontott teleszkóp antennát a transzmitterre, valamint 107.7-re állítottam az adást, aminek így a Kossuth-tól is van távolsága az FM sáv végén, ahol már szinte semmi se zavarja.
Ugyan nem tudom mik az igények de ez a rádió nem tud SSB vételt. (30MHz alatt pl CB és amatőr). Se csonka oldalsávos AM vételt ami Sync néven fut más típuson.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2024
Milyen az a csonka oldalsáv?
A Sync, az többnyire szinkron demodulálást jelent, ahol annak függvényében, hogyan van realizálva a detektor(egyutas/kétutas), vagy csak az egyik oldalsávot, vagy mindkettőt használja!
Valami olyan rádiót kerestem,amivel a legtöbb hullámsávot lehet fogni,jó minőségben.
Tehát a létező összes rádióadást.Mit ajánlasz?
Ha csak Magyarországon használnád, akkor elég lehet, ha FM sávot tud, mert azon kívül nincs igazán élet itthon (csak Kossuth meg nemzetiségi van AM sávban).
Csak addig görcsöltem, míg ki nem csikartam az eredményt.
A Jó minőség alatt mit értesz? Az üzemmódokból adódóan az FM adásokon kívül nem beszélhetünk minőségről.
Azért nem egészen így van. Egy rádió vevő minőségét az érzékenysége, kis, és nagyfrekvenciás torzításai, intermodulációs érzékenysége, stabilitása, és nem utolsó sorban a szelektivitása határozza meg elsősorban. Ezek nélkül kihasználhatatlanná válnak az FM modulált adások előnyei.
Nyilván, de arra akartam célozni, hogy a közép, hosszú és rövidhullámú adók vételénél minőségről aligha beszélhetünk. Bár az nem derült ki milyen minőségre gondolt. Én első sorban hangfrekvenciásra, de valóban, mondjuk a középhullámú rádiózásnál megszokott "hangminőség"-en kívül még ott van a rádió érzékenyége is, ami az amúgy is silány hangminőségen még tud rontani.
Neked sokkal modernebb autórádiód van, nekem ezek vannak:
• Volkswagen Alpha kazettás autórádió FM vétellel ‒ csak a frekvenciát tudja kiírni • Blaupunkt Heidelberg SQR 47 amin nem működik a rádió rész, viszont kétirányú lejátszást tud és elég jól szól
A CD része nem működik, annakl ellenére, hogy arról volt szó, hogy teljesen működik. MIndegy, úgyis arádió a lényeg. Elvileg a jövőphéten jön még egy másik Sony, arról nem tudta megmondabni a tulaj gogy jó vagfy nem, 1100 Ft-ot megért. Picit más a típus, de ha esetleg annak a CD része jó, és egyformák, akkor átrakom. 4 csavar tartja, érintkezősoron keresztül cvsatlakozik az alaplaphoz. Hátha a kettőáből össze lehet hozni egyet. Ha meg a másik teljesen működik és nem rosszabb mint ez, akkor meg azt fogom rendszeresíteni.
Én arra gondoltam,hogy jó vételi érzékenysége legyen minden hullámhosszon.
Műsorszóró AM adókhoz, ugyanaz mint az ssb csak a rossz hangminőség nélkül.. (amikor zavaró jel zavarja a vételt jól jön)
Ha már minőség! Kár, hogy ez itt Európában nem terjedt el: AM Stereo! Japán AM Stereo adó
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2024
Mert mondjuk egy 5kW am-stereo adó kb 100x annyiba kerül mint a sima..
Minden csak sávszélesség kérdése.
Japán jó helyzetben van rádiós szempontból, nincsenek közeli szomszédjai mint nekünk az a hét, akikkel mindent egyeztetni kell, ha el szeretnénk térni a nemzetközi egyezményektől. Ráadásul a középhullámú frekvenciák jól terjednek, úgyhogy Európa más országaiban is zavarokat okoznánk. Csak emlékeztetőül, a Kossuth adónak azért kellett frekvenciát változtatnia, mert a kuwaiti 540 kHz -en működő adó (pedig az is "csak" 2 MW -os volt esténként zavart okozott az 539 kHz -en működő Kossuth adónak. Ezért jól hallható volt az 1 kHz -es különbségi frekvencia. A szereo jel átviteléhez nagyobb RF sávszélesség szükséges, alapból két csatorna. Zenei minőségű átvitelhez 15 kHz hangfrekvenciás sávszélesség átvitele szükséges, az minden extra nélkül 2 × 30 kHz sávszélesség átvitelét igényelné. Ez egyből lefoglalná a KH -sávból 120 kHz -et, 14 csatornáját (9 kHz a csatorna osztás). Ha trükközést (multiplex) alkalmazunk az alapsávi jel előállításához (összeg, különbségi jel, + segédvivők), akkor is AM esetén szükség lesz a 60 kHz -es RF sávszélességre, ami "csak" 7 csatornát jelent a KH sávból. Az ilyen problémákra fejlesztették ki a DRM rádiózást, de az meg már egy másik rádióvevőt igényelne.
Nem sávszélesség a lényeg.
Itt európában 9kHz a raszter amibe 4kHz AM maximális moduláló hang jel fér bele. De AM nek 2 oldalsávja van. Ideális sztereóhoz. Spektrumanalizátoron sem tudnád a mono és sztereo AM adást megkülönböztetni. Amerikában 10kHz a raszter. Ott kicsit jobbak a magas hangok. A Kossuth azért költözött mert európa átállt 10kHz ről 9kHz osztásra. |
Bejelentkezés
Hirdetés |