Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Milyen zsebrádiót vegyek, amivel a gyenge rádióadókat is tudom fogni?
Témaindító: Attila1974, idő: Aug 11, 2024
Témakörök:
Szia!
Az IARU Ikörz. KH Rádió egyezmény 1978 ban ? nem ebből indult ki. A megjelenő "digtális hangolású" rádiók miatt vezették be a kerek értékeket (540khz) és a csatorna szélességet meg 9kHz ben maximálták. 2x500Hz védőtávolsággal. Az a II körzet "papiron nem zavarta" az Ikörzet adóit. Előtte még a Nyiregyházi KH adónak 2x18kHz volt fentartva Meg talán a Marcalinak ?.Voltak elgondolások a sztereo átvitelre.(mint ahogy a Quadrora is ) Azt a 30kHz-t még URH-n sem lehet kihasználni! Ott is 60Hz ----15kHz az igazi HIFI jel! A Multiplex átvitel is 38kHz ig terjed. Ennek a közepén van 19kHz pilot vivő. A t8bbi a védőtávolság.--volt valamikor . Ma meg egybe teszik Mert Miskolc,-Tokaj--Nyiregyháza olyan messzire van egymástól, hogy nem zavar senkit? Azért a Tokaji TV, Rádió adókat erdély nagy részén is lehet fogni!! De sikerült már ott a Poprádi URH adót is hallgatni.
Szia!
Ebben biztos vagy ? A magán rádiódok szerint alig 15-20% az árkülönbség 50W nál.
Légyszíves különbséget tenni. KH -on AM használatáról volt szó, ne keverd ide az URH sáv FM adásait.
Az egészen más tészta. Az FM moduláció használatánál a határolás lehetősége miatt van azonos csatornás zavarvédelem, az AM -nél ilyen nincs. A CCITT (ma ITU) szerint a max átvihető sávszélesség 52kHz 75 kHz löket mellett (az más kérdés, hogy nem használják ki). (A moduláló jel spektruma így néz ki: (J+B összegjel, 19 kHz segédvivő, J - B különbségi jel, fizetős hangszolgáltatás mono) Ez utóbbi pl áruházak használták, de nincs tudomásom arról, hogy ma használatban lennének. Idézet: „Előtte még a Nyiregyházi KH adónak 2x18kHz volt fentartva Meg talán a Marcalinak ?.Voltak elgondolások a sztereo átvitelre.(mint ahogy a Quadrora is )” Erről én nem tudok, pedig 20 évet dolgoztam a PRTMiG -nél. A digitális átállásról ugyan volt szó, de azt az 540 kHz -es adó polgárvédelmi szerepe hiúsította meg.
Hiába van két oldalsáv, a kompatibilitás matt nem használható külön külön. Ha ez ilyen egyszerű volna, már rég ilyen adások lennének, de nincsenek. Leginkább semilyenek.
Az I -es körzet nemcsak Európát, hanem Afrikát, közel keletet, és a volt Szovjetúnió területeit is magába foglalja.
Hát hasonlíts össze 1db AM CB rádió árát 2db SSB amatőr rádió + 1db vivőt biztosító rádió + e hármat összeszinkronizáló elektronika árával...
Az AM mono műsorvételben a két rádió ugyanazt biztosítja ugyanazon berendezéssel. Üzletileg ekkora pluszköltség egyszerűen nem éri meg. Akkor már inkább a drm moduláció, csakhogy az nem fogható az egyszerű AM vevőkkel. A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2024
Milyen készüléket javasolsz,aminek nagyon jó a vételi érzékenysége,és a lehető legtöbb hullámsávot tudja?
Szia!
Erről én nem tudok, pedig 20 évet dolgoztam a PRTMiG -nél gratulálok akkor Te nyertél!
Szia!
Pl; VEF 2xx sorozat, Riga, Alpinyist. Sanyó, AS, meg még pár japán 1985 ig bezárólag.
Nagyon nem tudsz mellényúlni, ill. nem is lehet. Szinte minden ma kapható rádió DSP -s, meglehetősen jó paranéterekkel.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2024
Ezek tudják a CB,AIR,UHF,VHF sávot is?
Pontos típusokat tudnál írni?
Olvastam,hogy a DSP nem mindig jó.
Bővebben: Link
Zsebrádiókról kerdeztél. Példat is adtál (jo pelda volt zsebrádióra)
zsebradió Mind tudja az altalanost. Fogja itthon a középhullámú Kossuth-ot mindenképp. És persze az URH-n az országosakat, és a helyi adókat helyben. A gyenge adók nem véletlen gyengék. Zsebrádióhoz irányított antennát csatlakoztatni (hogy fogjon egy távoli helyi adót) értelmezhetetlen. Bár: jó móka lehet A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2024
Oké,igazad van!
Két téma is érdekelne,most írjak ki újabb fórum kérdést? Az egyik,ennek a topic-nak a címe, a másik pedig: "Milyen világvevőt vegyek,amelynek jó a vételi érzékenysége,és tudja a CB,AIR,VHF,és UHF stb.sávokat?"
Szerintem ne nyitogass új témákat. Gondold át, mit szeretnél, olvasgass, és csak akkor nyiss újat, ha van értelme.
A kérdesedben: Idézet: „Milyen világvevőt vegyek,amelynek jó a vételi érzékenysége,és tudja a CB,AIR,VHF,és UHF stb.sávokat?” benne van a válasz. Pont olyat.
Szerintem ennél a szintnél ne add alább: Bővebben: Link
Viszont én olyat nem találtam,ami mindezeket tudja.
Ez nagyon jónak néz ki!
Köszönöm szépen!
Szia!
Ha ezek is szükségesek teljesen mást kell-ene venni. A ML 1250 vagy valami mai.... Látom közben kaptál választ. A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2024
Szia!Ez az ML 1250 tudja a CB,AIR,VHF,UHF sávokat is?
30 MHz a felső vége: ML 1250
Köszönöm a gyors segítséget!
Még a Kossuth rádió (540kHz) vételére is alkalmatlan..
és nagy zseb kell hozzá A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2024
Hogyha arra gondolsz a "nagy zseb" alatt, hogy hárman négy darabban tettük be az autóba az enyémet, és majd meg szakadtunk:
- maga a vevő - stabilizátor - rack - tápegység akkor igazad van. Hogyha arra gondolsz, hogy mit ér ma egy ilyen, azt nem tudom. De nem is érdekel, mert el nem adom, még egy meg nem kell.
Idézet: „tudja a CB,AIR,VHF,és UHF stb.sávokat?” Ami mindenre jó, az többnyire semmire sem jó, mondja az örök mondás. Más technika kell az RH sávokra, és más a VHF UHF sávokra, a repsáv (AIR) megint más tészta. Az a CB, amelyik elvileg tudja az FM -et, az nem rendelkezik az FM jó tulajdonságainak kihasználásához szükséges jellemzőkkel, Azok a kombinált vételre alkalmas készülékes FM esetén siralmas teljesítményt nyújtottak, ezért is utálta minden CB -s az FM üzemmódot. A repsávban beszédátvitelre használt AM/DSB üzemmód hátrányait szívják a a mai napig, erősen korlátozza a rendelkezésre álló sávszélesség optimális kihasználását, bár az új csatornaosztással próbálkoznak, ez pedig szükségessé teszi erre a sávra külön vevő használatát. Az RH, VHF, UHF sáv amatőr sávrészeiben többféle moduláció is használatban van, a jó vételhez szinte mindegyikhez külön vevő kell. Az UHF sávban a beszédkommunikációba elterjedőben a digitális hang átvitel, ehhez is külön vevő kellene, nem beszélve a mobiltelefon sávokról. Szerintem egy jó RH vevő nagyjából ki tudja elégíteni a hallgatózási kívánságaidat (ehhez viszont nagyméretű szabadtéri antennára lesz szükséged) A többire ha beszerzel egy szkennert.
Nagyon szépen köszönöm a részletes választ!
Akkor milyen vevőket javasolnál megvételre? Milyen egységekből álljon?
Mutattam egy all band szoftver definiált rádiót (SDR), azzal minden érdekes sávot és modulációs formátumot elérsz.
Viszont miért nem tudja a 250-400 MHz-ig terjedő sávot?
Mert abban a sávban nincs polgári felhasználás.
Lehet, hogy szándékosan hiányzik a katonai műholdas (UHF-Satcom) sáv a kínálatból. Bővebben: Link. Itt állandóan lehet műholdas kalózadásokat vételezni, főleg Brazíliából és Oroszországból.
Hát akkor ez a legizgalmasabb sáv!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |