Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok
A következő miatt nyitotttam ezt a témát . A minap kiszereletem egy mikroból a digitális órát és ezt az órát szeretném megépiteni nagy led kijelzőkkel csak az a baj hogy az eredeti óra 5V ról üzemel és gyenge ahoz hogy meghajtsa a nagy kijelzőket ezért kérdezném tőletek hogyan tudnám illeszteni a nagy led kijelzőket az eredeti helyére . Mindkét kijelző közös anodos kivitel tehát ami benne van az eredeti is meg amit én szereztem az is közös anodos kivitel és benne vannak az előtét ellenállások is . Kipróbáltam 10V ról már jó fénye van a kijelzőnek de 12V ról is simán elmegy szegmensenként 15mA vesz fel . Ha valaki tud segiteni legyen szives segitsen ,előre is köszönöm és rakok fel képet a nagy kijelzöről is .
Szia!
Minden szegmeshez beteszel egy 74ls07 meghajtót. Ez 30V-ig tud kapcsolni. (Egy IC 6 szegmenshez tartalmaz meghajtót..)
És akkor a 7407-nek mondjuk 12V tápfeszt ad, és ha megjelenik az egyik bemeneten 5V akkor 12V-ot ad a kimenetén?
Tehát úgy működik mint egy tranzisztor? (csak egy IC-ben 6db van)
Szerintem az 5V-os jel kimenetére tegyél egy kapcsoló állású tranzisztort. Ajánlom ezt az egyszerű kapcsolást:
Bővebben: Link Igaz itt egy relére kapcsolja a 12V-ot de ha kiveszed azt a részt (relé+dióda) és megcsinálod mindegyik szegmenshez ezt a kapcsoló fokozatot akkor fogok tudni használni gond nélkül. Remélem tudtam némi segítséget nyújtani!
Esetleg használhatnál ULN2003 - at. Ebben pont 7 darab meghajtófokozat van, így minden szegmensre jut egy. Bár ez meg invertálja a bemenetet.
Sziasztok
Köszönöm az ediggi hozzászólásokat de ha lehet akkor jobban örülnék valamiféle kapcsolásnak mert teljesen laikus vagyok ehez ja és ne felejtsétek hogy itt negativot kell kapcsolni mert ez közös anodos kijelző tehát a -10V ot kell előáloitani a szegmenseknek...mivel a + a közös..
Nem jól mondod, nem -10V-ot kell rákötni hanem földet. Nem ugyan az a kettő.
Hidd el sokan örülnénk a kész dolgoknak de már párad adtunk távpontot amin eltudsz indulni. Ne várd el, hogy az orrod alá rakjuk a kész kapcsolási rajzot. Szépen innen onnan össze lehet ollózni. Utána már nem leszel olyan laikus. Egyébként akkor egy kész órának a kapcsolási rajza sincs meg?
Jó reggelt mindenkinek.
Szerintem, még segíthetünk a kérdezőnek. Nem mindenki, jól képzett, és még vannak lehetőségek a segítségre. Tehát: Én mint tapasztalt róka, is belefutottam ugyanebbe a problémába, évekkel ezelőtt. Egy próbapanelen megépített normál méretű kijelzős műszerhez kellett nagy méretű 7 szegmensest rakni. Egy valamiről azonban megfelejtkeztem, (megfelejtkezünk). Ha TTL szintű a vezérlés, akkor a HIGH level 3.5V körül van. És ezt a következő 12V-os meghajtó fokozat NEM érezte még magas szintnek. Így nem működött az egész. Kell közé egy szint illesztő fokozat is. Előfogom keresni a rajzát, és felteszem ide. Addig is szép napot Mindenkinek.
Szia!
Nem... A 74ls07-nek +5V táp kell. Benne 6 db nyitott kollektoros meghajtó van, aminek a maximális kollektor emitter feszültsége 30V. - Működése: Ha a bemenetén 0..0.8V közötti a feszültség (<1.1V) a kimenetén a tranzisztor nyitva van, ha a feszültség 8.0 .. 2.4V (>1.1V), akkor a kimenetén a tranzisztor lezár. A lezárt tranzisztor kimenetén a feszültség, az ic károsodása nélkül, felmenet +30V-ra (maximum). A fő probléma az volt, hogy van egy kapcsolás, ami a kijelzőjét 5V -ról vezérli. A kijelző közös anódos, az anókok kapcsolódtak a +5V-ra. A szegmenseget a vezérlés a földre köti egy áramkörlátozó ellenállással. Az a probléma, hogy a nagy kijelzőn (mivel több led van benne sorbakötve) a fényerő kevés. A másik probléma, hogy az óra kimenete nem bírja ki a +5V-nál nagyobb feszültséget. A megoldás a 74ls07, ahogy fentebb leirtam (lehet más nem negáló meghajtót is alkalmazni). A módosítás után az óra kimeneteit a +5V-ra egy-egy ellenállással fel kell húzni, a kimenetekre a 74ls07 egy-egy bemenetét kell rákötni. A 74ls07 kimenete egy-egy áramkorlátozó ellenállással vezérelheti a +12V -ra kötött ködös anódú nagy kijelző egy szegmensét.
Minden szegmenshez egy ilyet építesz és kész.
Készítettem egy tranzisztoros illesztő fokozatot. Kipróbáltam szimulátorban is működőképes. Ha 0V van a bemeneten világít az adot LED, ha 5V akkor nem.
Amúgy a kijelzők multiplex üzemmódban működnek? Mert akkor a közös kivezetésekre is kell valami tranzisztort tenni
Szerintem így nem jó. Ha 5V - ot kap az áramkör akkor az bekapcsolja a LED - et. Mivel a kijelző közös anódos ezt pont fordítva kell.
Itt egy vázlat, minden digithez kell egy ilyen áramkör...
Jaaa, leesett már, itt a lényeg a közös anódon van. Emiatt testet kell neki kapcsolni.
Cseles megoldás Reméljük a kérdező is érti a lényeget.
Szia
Igen multiplex üzemmódban működnek a kijelzők...
Szia!
Szerencséd van, ha multiplexált, akkor csak 7 meghajtóra van szükséged (Link) a már multiplexált szegmens vezérlő jelekre.
egyébként azt elfeljtettem meg irni hogy az eredeti kijelzők multiplex üzemmódban működnek....
Sajna ezt benéztem ,a szegmens vezérlő jeleket még invertálni kell.Talán így már működik.(a szegmens vezérlőket lecseréltem mert ez már azért rengeteg tranzisztor) Esetleg ha van olyan kapuzható meghajtó ami tud 12V-ot akkor egyszerűbben megoldható.
És a digiteket mi választja ki? (Ha az icnek volna eng lába tetszene ,bár az általa adott 40mA is kevés lenne a multiplexeléshez)
Kulso kivitelezeshez tekintsd meg aBővebben: Link oldalt.
Szia!
A digit kiválasztása a digitenként közös anód kivezetés és a táp közötti kapcsoló elemmel oldható meg. Ez a kapcsoló elem lehet digitenként egy pnp tranzisztor vagy egy p-mos fet. A feszültség illesztéséhez a 74ls07 megmaradó meghajtóit lehet felhasználni. A szegmensekhez 7 db kellett, így megmaradt még 5... A megoldáshoz kellene ismerni a megépíteni szándékozott óra kapcsolási rajzát.... - A digit kiválasztó kimenet közvetlenül adja az áramot a kijelző digitjének: Ekkor a digit kiválasztó jel magas, amikor a digit ki van választva - a jelet negálni kell. Ebben az esetben a meghajtónak 74ls06-ot használnék, a bemenetét 1k5 ellenállással a földre húzva. Esetleg egy inverter fokozatot a 74ls07 elé. - A digit kiválasztó kimenet egy tranzisztoron keresztül kapcsolja az áramot a kijelző digitjének. Ekkor a digit kiválasztó jel alacsony, amikor a digit ki van választva - a jelet nem kell negálni. Ebben az esetben jó a 74ls07 meghajtó, a bemenetét 10k ellenállással a +5V-ra húzva. A meghajtó kimenetét mindkét esetben egy ellenálláson keresztül kötném a pnp tranzisztor bázisára vagy a p-mos fet gate-jére. A biztos lezárás érdekében a bázis és az emmitter illetve a gate és a source közé is tennék ellenállást. Az emitter ill. a source menne a +12V-ra, a kollektor ill. drain a digit közös anódjára. A mellékelt rajzon mid a kétféle megoldás megtalálható. Természetesen a kimenet és a meghajtó variálható: A 74ls06 is hajthatja a fet-es kapcsolót és a 74ls07 is a tranzisztorosat....
Urak akkor mi a helyzet ha én egy kis kijelzős órásrádiónak az óra részét szeretném nagyban látni,mert ennek multiplex üzemű a kilyelzése ha nem tévedek.
Tudom tegyek elé egy nagyítót.
Sziasztok
Nagyon örülök hogy enyi segiteni szándékozó emberke van itt De még mindig nem világos nekem az egész majd lefényképezem az óra panelt is hogy tisztán lássátok hogy hogyan is néz ki és holnap fel rakom az egész panelt. Addig is köszönöm a hozzászólásokat...
Sziasztok
Akkor feltennék képekete magáról az óráról hogy legyen elképzelésetek miről is van szó.
Az IC típusa esetleg? (hátha az alapján egyszerűbb lenne.
Sajna építhetsz hozzá egy alkatrész temetőt.Az alább felvázolt módoknál egyszerűbben nem működik szerintem .A kijelzőkre menő tranzisztorok a számjegyeket választják ki. A többi értelemszerűen a szegmenseké.
szia
ez oks amit mondasz de még mindig nem kaptam egy olyan rajzot ami alapján egy teljesen laikus megtudná épiteni ezt . Csak elméleti rajzokat kaptam amik a szegmenseket vezérli de mi vezérli a közös anodot mert ugye azt is kéne vezérelni szerintem..
Szia
Köszi a rajzot de egy kérdés ? Ha a kijelző közös anodos akkor a szegmenseknek - feszültség kell és a rajzon pedig + kap egy szegmens ezt csak kérdezem hogy amit itt rajzoltál az jó e igy? |
Bejelentkezés
Hirdetés |