Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Óra szavakbol, vagy WordClock
Óra szavakkal, csak szabad fordításban írtam így, tény hogy béna
Nekem tetszik a 10x10es mátrix is
Esetleg még bele lehetne rakni, hogy 'de. , du, éjfél, dél'
Ja nem azért írtam, hogy béna mert emlékeztet a topic címére Olyan "Játék a betűkkel" feelingje volt.
A realitás talaján maradva: a PIC16f628-nak (ami itt van a fiókomba és ez nem elhanyagolandó szempont) van RA 0-7 és RB 0-7 bemenete/kimenete ez 16 lábat jelent, de ebből 2-őt elfoglal a quartz oscillátor, marad 14. Nem szeretném multiplexelni mert az bonyolultabbá teszi a programot, meg elég baj lesz azzal is hogy hogyan konvertálja az ember az óra 22:34 formátumát, ami már rendelkezésre áll program szintjén, szavakra. Tehát 1 szó 1 kimenet. Probléma, hogy már most is 19 szó van! Ezért nem lesz dél meg du (egyenlőre) . 0-55 percig a ragozott alakokat már kitököltem (12 db). Ilyesmi, hogy múlt meg múlva az nem indokolt mert nincs olyan szabályunk mint az angoloknak hogy past meg to kell. Az óra megint csak 1-12-ig megy ezt a PIC 4 biten fogja generálni binárisan, amit egy BCD to decimal (4025) ic-vel dekódolok(ez nekem azért jó mert így tök olyan lesz mint a nixis elrendezés, ott is ilyet lehet alakalmazni). Igy 2 db igazságtáblázat lesz 2 x 12 (az sokkal kevesebb mint 12*12) a többit a progi összerakja. Használom az általad javasolt "tizen-" bontást, hogy beleférjek a bcd 10 db számjegyébe. Az ötletet most vizsgálom(emulálom) visual basicben , ha úgy megy az algoritmus átírom asm-be (ha sikerül). A kimeneteken nagyfényerejű ledek lesznek úgy összeválogatva az előtétellenállások, hogy a rövidebb és hosszabb szavak is egyformán világítsanak. 10x10 mártixban meg kell tervezni a 2db nyákot, be kell vagy 100 ledet forrasztani. Vagy maratott fedlap lesz rajta vagy a inlay technikával filmen lesznek a betűk. Egyenlőre ennyi. Aztán ha megy a kicsi lehet nagyot csinálni. (Amit a kolléga mutattott (dymoclock) is működhet bár elég bonyolult c progija van és nem mondatokat írna ki, hanem számjegyek nevét. Az eredeti angol/lengyel verziót meg elég megérteni, lehet gyorsabban lehet újat kitalálni).
Egyébként ott a program is, képernyővédőként futtatható több alakzaban (lieáris, körkörös stb. de csak a számjegyek nevét írja ki)
Úgy tűnik az ötlet jó, de ebből karórát kéne csinálni
Nem akartam a próbát elbonyolítani, ennyire jutottam:
Jó, viszont nekem nemtetszik, hogy pl 5:20 aztírja hogy negyed hat mult öt perccel.
5:50re háromnegyed hat múlt öt perccel..stb.. Ezért csak beleturkáltam
Hű, látom, már kezd kiforrni az ötlet, nem lesz rossz.
Jó kis mátrix, csináld meg az igazságtáblázatát, akkor meglátod hány lábú pic-be lehetne beletölteni. :yes:
A trükk csak annyi, hogy az 1-10-ig számokat vedd ki a táblázatból mert azt fix 4 bittel ki lehet íratni. lásd. melléklet. A sajnos ezt már nem tudja meghajtani az általam kiválasztott PIC és az algoritmus sem jó már erre, mert vagy multiplexelni kell a 10x10-es mátrixot vagy több lábú PIC kell, vagy latch, amit sorosan tölt fel az ember és utána sok lábon (párhuzamosan) adott jelre megjelenik rajta az érték. A dilemmám nekem is az volt, hogy vagy viszzafelé gondolkozik : Három- negyed hat múlt tíz perccel. Vagy előre: Öt perc múlva hét óra. Tíz perc múlva negyed kettő. Sajna, hogy előre is meg hátra is variálja, ahhoz kevés a láb. De később másik vezérlővel vagy más algoritmussal meg lehet oldani. Az előre gondolkodósat is megírom, mert azzal legalább nem késik el annyira az ember
Revideálom a nézeteimet: a "lesz ... perc múlva", az ugyanúggy 1 bit, mint a "múlt ... percel". Ezt még bele lehet tuszkolni az eredeti elképzelésbe
De kell a táblázat, hogy lássa az ember, milyen lesz a logika pl. azt, hogy 14 perc után nekem már meg kellett növelnem az óra értékét, mert 1 óra 10 után negyed 2 jön!
Elgondolkoztató képet találtam a "ki mit építettben" ,így néz ki egy 10x10-es led mátrix házilag összeforrasztva :Link
Mondjuk ez a "karórához" lenne jó.
Smd led...ugyanmár
Akkor már lehetne ekkorába is, had lássa a szomszéd is mennyi az idő Bővebben: Link
Igen ezt láttam én is a neten, itt egy vékony nyáklemezből készült az előlap, azért ilyen rusztikus, mert befuttatta ónnal. Azt, hogy mitől égnek más ledek is mint a kijelzendő szó csak az alkotó tudné megmondani. A kijelzése multiplexelt, emiatt interferál a kamerával (látszólag nem egyenletes a fénye).
Sajna még nem volt időm a pic progiját összeüti, de ami késik nem múlik...
Hát a kezdeti lelkesedés után beállt a topic . Azért én próbapanelra összerakom a word clock-ot. Egy ledsor lesz rajta amely mellé felírom a szavakat, csak akkor foglalkozok majd a kijelző bonyolításával ha már megy a progi a deszkamodellen. Ennek az órának volt egy változata, az "Approximation Clock" azon 16 szegmenses kijelző volt és szövegesen írta ki az időt, az is jópofa megoldás szerintem.Bővebben: Link
Sajnos leült a topic tényleg, de hátha még kedvet kap valaki alkotni. Sajnos nekem nemmegy a programozás, ezért nemis vágok bele...
Kiváncsian várom mit tudsz kihozni belölle
[OFF]Köszi a bizalmat, sajnos előbb időgépet kell építenem, hogy legyen rá időm... ( Az főiskolai nagyfeladat jutott róla eszembe. Feladat: Építsen időgépet! Beadási határidő: Tegnap 12h )
Lassan elkészülök a pic programjával. Az egyik nixis óra forráskódjából indultam ki, azt módosítottam, hogy az igazságtáblázat szerinti bináris kódokat vegye ki a pic eepromjából az óra-perc adatoknak megfelelően. A probléma abból adódik, hogy a nixis órában a 6 digitnek külön van a vezérlése, itt pedig folytonos számlálás kell, amelyből az eeprom address értékeit számítom ki. A perc értékeknek megfelelően kell korrigálni az óra értékeit (3 óra -> negyeg 4 ) itt van még benne probléma, néha előre ugrik egy órát a számláló. Valószínű rosszul írtam meg a feltételrendszert. (folyt.köv)
Szimulátorban már megy: (fél öt múlt öt perccel)
Elkezdtem tervezni a kijelző paneljét, lehet, hogy mégiscsak multiplexelni kellene, félek nem fognak egyenletesen világítani a ledek. Egy fényerő szabályzó áramkörre is szükség lesz.
Bővebben: Link Itt van egy általam használt PWM, hátha ez segít...
Köszi, akkor a 3-as láb a kimenet, ide kell rakni a ledek közös pontját vagy a meghajtó tranyót? A gondom az, hogy a 2,3,4,5,6,11,13 számú led van a kimeneteken ezért párhuzamosan nem köthetem össze az azonos csoportban lévő ledeket, sorosan meg a feszültséggel lesz gond a küszöbszint miatt, ezért félő, hogy nem lesz egyenletes a szavak fényereje. Ha multiplexelném nem lenne ilyen gondom, de ehhez át kell írni az egész programot.
Mindenképpen kellene meghajtó tranyó. Akár csoportonként is.
Ha a tanyók kapcsolják a led csoportokat, felmehetek a feszültséggel akár 12V-ig a másik pólust, meg a pwm szabályozná. Kipróbálom, mit csinál egymás mellett 2 (4,6) meg 13 led ilyen esetben és milyen előtétellenállás kell majd. Max. 15-30 led ég egyszerre, talán nem lesz óriási a veszteség, amit el kell disszipálni.
Igen, az egyik angol változatban is tranyókkal oldották meg. Ilyen max. 5db ledből álló csoportokkal kicsit bonyolult lesz a kijelző panel (mint a mellékelt ábra mutatja ) Az igényesebb Scott féle megoldást lehet hogy inkább hanyagolom
Tűnődtem rajta, miért olyan bonyolult a kijelző panel Dough féle megoldásnál, aztán amikor eldöntöttem, hogy 9V-ról fog menni a rendszer, hogy veszteség kicsi legyen nagy fényerőnél is, megértettem. Max 4 led sorbakötésével (nyitó feszültség 2,1 V) 30 csoport alakult ki. Ha jól gondolom 30 előtétellenállás és tranyó szükséges a működéshez. Sajnos nálam 2 IC oldja meg a 18 kimenet vezérlését ez még bonyolított rajta. 12x12 cm-es alaplapra helyeztem el a 89 db ledet (1cm keret). A bdc dekóder átkerült a kijelző alá, hogy helyet spóroljak igy végül 12x14 cm-es lett a kijelző alaplemeze, viszont a vezérlő panel sokkal kisebb. (folyt köv, ha végeztem a hangyaszedéssel Scottnak lehet hogy igaza volt )
Már nagyon kíváncsi vagyok! Küldhetnél képeket.
Sajna kijelző panellel elért látszólagos sikerrel szemben a vezérlő panel igen csak káosz lett (már ami eddig kész van belőle spin-ben) látszk rajta, hogy már nagyon be akarom fejezni. 30 tranyó nem fér el olyan jól egy sorban mint a Doug féle panelen és nem sikerült sorba rendeznem a kimenteket sem a bcd dekódolás adott sorrendje miatt. Nemsokára teszek fel képet, hátha több szem többet lát.:merges2: )
Izelítőül:
|
Bejelentkezés
Hirdetés |