Fórum témák
» Több friss téma |
Zéner diódát még megpróbálhatod, annak jó nagy a kapacitás változása, csak egy kicsit zajos.
Igen, még ez egy jó választási lehetőség lehet, nekem csak itthon kisebbek vannak,
ezek szerintem hasonlóak lehetnek mint a ledek.
Miért, nem hallottál róla? Minden zárórétegnek van feszültségfüggő kapacitása, csak kapcsoló diódáknak kevesebb, réteg diódáknak több. A zénereknek a záróréteg kapacitása nF nagyságrendű, a gond ezzel csak az, hogy nem igazán erre tervezték, ezért elég gyenge a jósága, és kellően zajos is..
A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2020
Egy kicsit belefáradtam ebbe a nagy urh szerelésbe.
Itt sokkal inkább fontos a mechanikai stabilitásra, és szórt kapacitásokra odafigyelni. Ha például csináltam egy változtatható kondenzátort, ami mechanikailag stabil is lett volna, az begyűjtötte az 50 hz-s brum-ot. A tekercsösszenyomó-széthúzó szerkezetem se vált be.
Pedig én is gondolkodom rajta. Idáig nem működött egy URH rádióm se ami FM re volt. Másik kérdés, mekkora a szórás, mennyit ártasz a szomszédoknak az ilyen rádiókkal.
Azért lehetséges, ha egy panelre felforrasztanám, sőt árnyékolnám,
kicsi lenne, mechanikailag precíz, akkor jobb lenne. Ha talán egy normális oszcillátort tudnék építeni, ami jól hangolható, talán jobb lenne a helyzet. Lényegében egy egyszerű fm adót építettem, ami csak oszcillátori funkciót lát el. Nem szuperregen, ezért talán nem nagyon sugároz ki. De éppen most néztem egy ferrittel hangolható középhullámú tekercsemet. A két kivezetése kb 20 20 cm, hogy jól lehessen vele dolgozni. Kb 2MHz-ig igazán jó (néha én többön is használtam). A 100MHz a 2MHz-nek 50 szerese. Nem tudom(hogy van ez) de arányosan egy urh tekercs kivezetéseinek fél centisnek kellene lennie?
Használj kukac trimmert .
Igaz azt csak egyszer lehet behangolni. .... Kukac trimmer kondenzátor : összesodrott szigetelt vezető érpár (lásd utp) Igaz URH-n vastagabb 0,5-1 és egy vékonyabb 0,2-0,3 CuZ kell hozzá. Idézet: „urh tekercs kivezetéseinek fél centisnek kellene lennie?” Igen URH-n majdnem minden megkezdett mm számít a tekercsnél! Számold ki , hogy 20-40 pF esetén mekkora nH tekercs kell 100MHz esetén. Próbálj csak utána számolni mekkora delta L kell pl.: 20-40 pF kondinál 100MHz körül, hogy pl.:50-100kHz változás jöjjön létre. Az URH műsor szórásban 300 kHz-re vannak a csatornák egymástól. Ott mekkora a delta L vagy delta C kell ugyan annál a fix C / L esetén? Próbálj meg "saccolni" , hogy 5-10 mm átmérőjű légmagos tekercsből mennyi menet kell az előzőkben kiszámolt L tagokhoz. Tekercselt vezeték rugalmas , rezgést vesz fel, nem véletlen öntik nyakon az URH rádiók tekercseit, valami rögzítő anyaggal. Nem véletlen hogy inkább a kapacitást módosítják mint az L tagot. (speciálisabb esetben azzal is megoldják, pl.:Lechner-vezetékkel frekvencia hangolás (igaz annál a tápvonali tulajdonságai nagyobb szerepet kapnak, csak hogy extrém esetre mondjak példát)
Középsíliba csináltuk kicsi FM adókat. 5-20cm távolból érzékeny volt a kézre. A jugoszláv törvény szerint használhattad ha nem haladja meg hatótáv az 500m és nem árt más rádióadónak. Szóval amikor a kezünk messzebb volt kb 20cm nél akkor tudtuk pont hová van hangolva. AM illetően egy 3 tranzisztoros zsebrádióval kísérletezek, ha tekercs közel van a bemenő tranzisztorhoz gerjed Így fura módon a panel másik részén van a forgókondi és a tekercs. Napközben is fog 4-5 adót külső antenna nélkül. 2 hónapja meg nem értettem a hibát, de rájöttem.
Ha valamilyen KF trafó csévéjére tekered azt a néhány menetet jó szellősen, és ráragasztod, a közepében ha kifúrod a menetet, tologathatsz benne egy URH -s ferritmagot. Persze ott is gond lesz a mechanikával.
Használtam maggal hangolható tekercset, aminek a panelon réz árnyékolója
volt lyukkal a tetején, (hangoláshoz való lyuk). Leszedtem a menetek nagy részét, ismeretlen értékű induktivitás jött létre, de sikerült vele behangolnom néhány adót. Gyengébb volt a vétel mint máshogy szerintem azért, mert kb. 50 MHz-körűl oszcillálhatott a kb. 100 MHZ -kívánt helyett.(Felharmonikust használt) Egyelőre félreteszem a projectet, építek inkább ledes villogót, de nem fog gyorsan villogni, mert kicsit ráuntam a nagyobb frekvenciákra. A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2020
Jut eszembe, régi rádióba való forgókondit aránylag könnyen szét lehet szedni, kiműtesz belőle egy csomó lemezt, és kész a kisebb kapacitású "URH" forgó
Jó fajta URHra is kerámia forgó kondik készen vannak :
perszemegkellvenni
1. méretarány
2. Jogi macera, jelzi a kép készítőjének szerzői jogát.
Üdv mindenkinek! Kérdésem hogy ezeket az alkatrészeket mivel lehetne helyettesíteni?
-J310 (JFET) -MV209 (Varaktor dióda) -1N753 (6.2 V, zener dióda, 400 mw) -1N5231 (5.1 V, zener dióda, 500 mw) És kérdésem még, hogy a TL072 az megfelel-e az LM387-nek? (Helyettesítésként) És ebben a kapcsolásban lennének benne:
Ha más által készített képet másolsz nyilvános helyre, szerzői jogokat sérthetsz. Ezt megelőzendő, ha készítesz egy képet, és azt nyilvánosságra kívánod hozni, mellé teszel egy tárgyat, elemet, gyufásdobozt, vonalzót, akármit, amivel jelzed, hogy a kép saját készítésű.
Ha én egy általad készített fényképet egy másik, nyilvános oldalon bekopizom, (nyilvánosságra hozom engedélyed nélkül) szerzői jogdíjat követelhetsz tőlem. (szép új világ)
A műveleti erősítő helyett nem egészen jó a TL072, mert az LM387 -nek a pozitív bemenetére belső tápról van a munkapontja beállítva, ezt a TL -nél neked kell intézni. Azonkívül a TL FET bemenetű, az LM387 tranzisztoros, de ez nem túl nagy gond. Az LM324 jó lehetne, de nem kiszajú, és annál is el kell végezni a pozitív lábra a munkapont beállítást.
A zénerek ZPD 5,1 és ZPD 6,2 A többit sany írta.
Csak nem tudok nyugodni, most arra gondoltam, építek egy konvertert, urh sávhoz.
Azt építeném meg. amit tavaly már elkészítettem. Az egy cascód(?) mixer volt két jfetből. Azt hajtotta oscillátorként az egyszerű fm adó amit nemrég lm386-hoz használtam. De frekvenciastabilitási gondok voltak. Arra gondoltam, ezt osc.-ot(fm adó) megcsinálom egy panelra és 5-25 pf trimerrel hangolom. Mivel ez egy konverter, nem kell a kicsi trimerrel sokat vacakolni, csak ritkán állítom át. A kimenetet rövidhullámként dolgozom fel. A gond az hogy egy hangfrekvencia a kétszeres mixelés miatt 4 urh frekvenciából keletkezik. További gond, a dc vevő hogy dolgozza fel az fm-et.
Akkor néhány adalék:
Egy oszcillátorból generátorból akkor lesz adó, ha antennát teszel rá.A keverő jó ötlet, ha kényelmesebben tudsz dolgozni alacsonyabb frekin. Se a stabilitás a lánc elején a legfontosabb, ha van keverő, akkor a keverő bemenete, oszcillátora. (lényegében a szupervevő is ilyen) Keverni, mindegy mivel keversz, két jFET, kétkapus FET, ring modulátor, tranzisztor, vagy csak egy egyszerű dióda, csak más és más lesz a keverő meredekség. a lényeg, hogy a kimenetén szűrőnek kell lenni. Az FM jeleknél az információt frekvencia változás hordozza. A DC vevő csak alapsávba kever, és szűr, de csak feszültség változást tud feldolgozni. Az FM vételhez előbb a frekvencia változást feszültség változássá kell alakítani.
Ez muködhet? Egy Jugoszláv könyvből való FM rádió. Colpitts oszcillátorral van.
Egy tranzisztorral, nem lehet szerintem elég érzékeny.
Azon gondolkodok én is,szerintem ez varosba jó. De majd megpróbálom, bar nálam a gyári rádiókkal is gond van sokszor URH-n. Középhullámon amit csináltam jó 5 adót fog napközben. Az RH is botantennával is megy.
Bár az is igaz, detektorost is láttam fm -hez. Azt mondta
a készítő csak akkor megy, ha rálátás van az antennára. (Nincs légvonalban akadály) Megpróbálom a youtube linket előkeresni.
Igen láttam olyat is. Szerintem nagyon ott kell lakni a közelben.
Ja van egy könyvbe is leírás, hát az rádió nekem nem szolt amit építettem. Lehet lesz még pár kísérlet, de marad a KH és RH. valójában gyári rádiókban is FM-en van egy előerősítő, ami ha tönkre megy alig fog valamit.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |