Fórum témák
» Több friss téma |
Szóval, egy Amidon T37-6 gyűrűre tekertem (a leírás T44-6-ot ajánl, de olyanom nincs) 26 menetet, leágazás a 7. menetnél. A csatoló kondenzátor legutóbb egy 47pF kerámia cső kondi.
Ja, ha 6,5V-nál nagyobb tápot adok neki (100 ohm-on keresztül), akkor a FET melegszik (a kezem még épp bírta). Az nem lehet gond, hogy eléggé összezsúfoltam, és közel van minden mindenhez? Az egész oszcillátor kb. 15 x 20mm-es nyákon van. De szerintem ezen a frekin ennek nem kéne problémát okoznia. Este majd kipróbálom más tekerccsel... A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2013
Szerintem vagy zárlat, vagy FET elkötés lehet.
Az nem baj, hogy pici a panel csak ilyenkor hamar elköthetünk valamit vagy összeérhetnek az alkatrész "lábak". Majd lefotózom az én "ugly" szerkezetemet a tollból készült tekerccsel. elkészítettem az elválasztó fokozatot is 2db. 2N2369 tranzisztorral és takarékos izzóból kiszedett kis toroid gyűrűvel. A kimeneten 3,9V pp van. Tudsz Makro felvételt készíteni a VFO-dról?
Közben lefotóztam a VFO alap áramkörét és feliratoztam.
Még az is lehet, hogy másnak is megtetszik és megépíti.
Szia!
Hatszögletű induktivitás számító programot merre találtál ![]() Tetszik a szerkezet, sok DX-et. Üdv: Gábor
Mai eredmény:
Készítettem egy másik tekercset, 5mm-es ferritmagos csévére 40menet, leágazás a 10. menetnél. Az oszcillátor beindult, a Source lábon 4,5MHz-es szinusz jel kb. 1,5Vp-p. A kicsatoló tekercs primerén a képen látható fűrészre ültetett szinusz (a fűrész frekije most 80kHz körüli), amplitúdója kb. 3V. A szekunderen megvan az oszcillátor jele, szép szinusz, de csak 20mVp-p.
Jó kis blocking oszcillátort csináltál.
![]()
Nagyon irigylem az SP1KRF WWFF csapatát, ugyanis meglátogatta őket tavaly a Barlinek Erdők Királynője.
Hozzánk is jöhetett volna! Nagyon tetszik a projektjük... Bővebben: Link
Sziasztok
Remélem nem offtopik túlságosan a kérdésem. Bizányára sokan emlékeztek az Walkie Talkie NS881 -re ( kép ). Talán sokan ezzel kezdtétek a rádiózást ![]() Ha jól tudom, ez 49.860MHz-n működik. Legalás ennek még használata Magyarországon? Előre is köszönöm a választ.
49.860MHz nem engedélyezett keskeny sávú beszéd átvitelre !
Valamikor a TV I. csatornája volt ami kb.:48MHz körül indult és + 8MHz távolságig tarott . Ez éppen ebbe esne bele.Persze ettől még az a doboz zöröghet ott. A 6 méteres amatőr sáv 50 MHztől indul. Tehát még ez alatta van jócskán. LEginkább 27 MHzen mentek a wókitókik. Az sem amatőr sáv .Szóval akkor most mit is akarsz ezzel itt az rádióamatőr topicban ?
Sohasem volt, és ma sincs engedélyezve.
Ezek a készülékek a 14-es CB csatornán működnek. (27.125Mhz).
Ma kipróbálom telepről, hátha az agyonszűrt kapcsolóüzemű táp okoz valamii zavart. Vagy még arra gondoltam, nem-e a kicsatoló trafó induktivitása és a tápkör 100nF-ja rezeg be valahogy? Egyszerűen nem értem, honnan jön ez a 80kHz-es fűrészjel, miközben az oszcillátor szépen rezeg 4,5MHz táján.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2013
Szép napot!
De nem mind. Láttam ilyen 49,x MHz-s változatot is.
Erre szoktuk mondani, hogy "fulladozik". Lehet, hogy valahol valami túlcsatolás van, de lehet tápfesz probléma is, ha nagy a tápfesz belső ellenállása.
Megint elszöszöltem majd' három órát csak az oszcillátorral, és még mindig csak 0,8Vp-p a kimenő jelem,de már nincs mindenféle egyéb jel ráülve.
Talált hiba: Q2 tranzisztor munkaellenállásán meg volt kopva a felirat, ezért 1K0-nak olvastam, ami valójában 1R0 akart lenni. A harmadik eldisszipált tranzisztor után rámértem, hogy mi a rosseb terheli be, hiszen nincs látható zárlat. ![]() Megszivatott a 2N3904 is (gondoltam kipróbálom olyannal is, hisz az eredeti mű is olyat ajánl), mivel annak a bekötése nem a "megszokott" E-B-C, hanem C-E-B. ![]() Szóval az oszcillátor szépen rezeg 1,5Vp-p amplitúdóval, be is állítottam hogy 6999,7...7202,1kHz között hangolható (lehet hogy QRP távírónak még nagy is ez a tartomány, pontosabban lehetne hangolni ha csak pl. 7050kHz lenne a max + a RIT) De a fő probléma még megvan, vagyis a 4Vp-p kimenő szint még továbbra is nagyon távoli. Már kipróbáltam egy csomó féle-fajta csatoló trafót 10:2 és 15:3 menetszámokkal (három féle binokuláris magot, két féle kompakt fénycsőből bontott gyűrűt meg nagyfrekis Amidon gyűrűket is), jelentős különbséget nem tapasztaltam köztük. Már mindent kicseréltem, de mégsem jó ![]()
Az amplitudot mivel merted, es mekkora impedancian ? A radios topikokban altalaban hianyzik a legalapvetobb tema: impedancia illesztes. Az hogy mekkora amplitudot mersz ugyanazon az oszcillatoron sok mindentol fugghet, es semmit el nem arul az hogy x,y -t mertel, ha nem irod oda hogy mekkora impedancian merted.
Ha nagyon le akarod csokkenteni az impedanciat, akkor csinalj neki egy emitter kovetot 50 ohm kimeneti impedanciaval (vagy minel kozelebb) Ehhez csatolhatsz "lazan" (amugy a laza kifejezes sem arul el az eg vilagan semmit,..) oszcillatort. Megmarad az amplitudo, lesz aram mivel lecsokken az impedancia.
A kapcsoláshoz tartozó leírás szerint a végfok kimenő teljesítménye 1,5W, ha a VFO kimenő jele eléri a 4Vp-p-t.
Oszcilloszkóppal mértem. 50ohm-os lezárással 0,7Vp-p, lezárás nélkül (csupán a szkóp bemenetével terhelve, ami 1Mohm / 12pF) 0,8Vp-p. A 4V-tól így is úgy is távol van, viszont Antennaman is megépítette ugyan ezt a kapcsolást és az övé tudja a 4Vp-p kimenőt. Egyébként erről lenne szó.
Q2 kollektoran sem lehet nagyobb az amplitudo mint a bazisan, mert ez csak egy emitter koveto. Eppen levalasztja a " VFO vegfokrol" az oszcillatort. Viszont a Q3-mal lehet okoskodni, ha birja a tranzisztor a nagyobb aramot, akkor ugy novelheto meg az erositese (tulajdonkeppen az aramerositese) hogy az emmitter ellenallasat csokkented (Q3). Meg a 27k visszacsatolassal is lehet kiserletezni. T1-nek a 12V feloli veget kemenyen hidegiteni kell.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2013
Igaz nem sok minden látszik a közeli felvételeken de az valóban 1R0 a Q3 emitterén. Nálam egy 200 Ohmos volt kéznél. E mellett az ellenállás mellett egy 0.1 jelű 100nF kerámia kondenzátor van ugye a váltakozó áramú erősítés végett. Ide bármilyen mezei tranzisztor megfelel a BC109-tól a BC238 vagy a 2N3904 stb. Nem kell itt kísérletezni erősítéssel hanem vagy rossz alkatrész vagy rossz érték van vagy rossz bekötés vagy test zárlat stb. Az elválasztó fokozat nélkül csupán az alap VFO FET Source kivezetésén meg kell lenni a fentebb írt szinuszos feszültségnek. addig nem is kell a 10K ellenállással a következő fokozatot rá kötni. A forgó kondenzátorok vagy stiroflexek nincsenek-e zárlatban? Beépítés előtt mindent megmérni le ellenőrizni!
Készítettem képet a most összeállított elválasztó fokozatról még ha nem is sok látszik belőle. A kimeneti trafó egy takarékos izzó eredeti tekercsével van beépítve.
Még egy kérdés. Milyen lakk szigetelésű a rezgőköri és a kimeneti T trafó tekercse? Nem menet zárlatos valamelyik? Valamint a kis forrasztási szigetecskék szélei is elég közel vannak a test részhez, ott is lehet zárlat.
A Q3 emitterén most 150ohm van párhuzamosan a 100nF-os kondival. Az egy ohm-os a Q2 emitterén volt az 1kohm helyett (az a munkaellenállása), amit a tranzisztorok nem "méltányoltak".
Az oszcillátor szépen megy, a 10kohm-ig tökéletes, 1,5Vp-p szinusz jelem van, az elválasztó fokozat nem erősíti, hanem gyengíti a jelet. A következő alkalommal lepucolom az egész elválasztó fokozatot (eddig egyesével cseréltem le minden alkatrészt és próbálgattam) és új alkatrészekkel ismét összerakom. Az oszcillátorhoz nem nyúlok, mert az jónak tűnik. A többi fokozathoz van "rendesen" megtervezett és kimaratott nyák, remélem azok élesztése könnyebben megy majd. Juteszembe, vizsga jogi részéhez hol találom meg az aktuális jogszabályokat? Csütörtökig abba is bele kéne nézzek...
Lomokból kibányászott, épnek látszó zománcozott huzalokat használok. A menetzárlatot kizárnám, mert az oszcillátor ugye szépen megy, a kicsatolóból meg 8 darabot készítettem különféle magokkal, jelentős különbség egyikkel sem volt. A szigetecskéket meg "kisípoltam" már többször, és a lecsorgó folyasztószert is kikapirgáltam körülöttük.
Gyanítom, hogy valami bagatel kis hülye hiba miatt nem jó, ami folyton elkerüli a figyelmemet... Idézet: Igen, mert az egy emitterkoveto, annak erositese ~1. A T1-et meghajto fokozatnak mar kellene erositenie. Az emitterkoveto ott csak annyit csinal hogy keves aramfelvetellel alacsony impedanciasan atviszi a jelet a masik fokozatba. Ezert nem csokken le az oszcillator Q-ja jelentosen. Igazabol egy mosfettel is ki lehetne valtani a ket utolso tranzisztort. „az elválasztó fokozat nem erősíti, hanem gyengíti a jelet” A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2013
Gondolom ilyen Dual Gate MOSFET -es elválasztó fokozattal működő VFO-ra utalsz ami a mellékelt képen látszik "úgy ahogy". Igazad van ez is nagyon kellemesen működik és elég nagy jelet ad emellett ahhoz képest stabil.
Csak most igyekszünk eme a jól bevált kapcsolást után építeni, s ha már többször meg lett építve ezután is jónak kell lennie. Gabo meg találja majd a hiba okát és levonja a következtetéseket ezzel is tanulva az adóvevő építés fortélyait.
Igen, ilyenre gondolok. Viszont akar JFET is jo oda, ha az megfelelo teljesitmenyu es megfeleloen van alkalmazva.
Ha négy voltos jel kell, javaslom hogy tegyél utána egy BC301-el épített fokozatot. Mivel Amidon gyűrűket használsz a gond egyébként munkapont környékén lehet. Az általam becsatolt lineár végfok első tranzisztora megoldja a problémádat. Arra figyelj hogy az auto- trafó az ferrit alapú mag legyen, ne porvasmag.
Általános tapasztalatom, hogy fejlesztésnél ne bontott cuccokkal indulj neki. Két fő okot látok: 1. Tranzisztor bekötések...2 nap munka a 6 Forintos tranzisztorok korában. BF199 az egyik legjobb választás, de a bekötésére figyelni kell! 2. A vasak. Bár lehet guberálni jó vasat, nekem minden elinduló áramkörömben Amidon volt. Ha van műszerparkod, akkor érdemes méregetni a vasakat, de kísérletezni akkor is a garantált cucc jó. A két fenti elv tartásával sok kapcsolás elsőre indult nekem ![]()
Azt nem is írtam, hogy ilyen méretben érdemes valami jó nyákot rajzolni neki. Megjegyezném, hogy az általad említett elválasztó fokozatnak nem biztos hogy erősítés volt a szerepe! Csak annyi, hogy ne másszon a frekvencia a terhelés oldali változások miatt! Az általam említette auto-trafós erősítő viszont tuti adja a 4 volt jelet
![]()
Szia!
Csináltam már másik oszcillátort régebben is (még csöveset is) amik szépen működnek ahogy kell és tudnám használni is valamelyik számomra már bevált kapcsolást. Engem ez már az kezd fusztrálni, hogy ez a kapcsolás nem akarja azt produkálni, amit a leírás szerint tudnia kellene, és Antennaman-nak is elsőre működött. Ma délután lepucoltam az egész leválasztó fokozatot és új alkatrészekből ismét összeraktam, most BC107 tranzisztorokkal. Valamivel jobb lett, már 1,5Vp-p a kimenő jelem, de a 4V-tól ez is távol van még. Ja, ma voltam vizsgázni, és sikerült! Nemsoká lesz hívójelem is! ![]() A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2013
Hello Gabo,
Mindenek előtt gratulálok!! ![]() ![]() Igen a kis egyszerű VFO-nál valami egyszerű elkötés vagy nem megfelelő anyag lehet. Ne add fel!! 73! Gábor
Sziasztok.
Bodgabo gratulálok a sikeres vizsgához, sok sikert a továbbiakban. Antennaman bocs hogy eddig nem jelentkeztem a rádióval, de műszerhiány okán áll az építés. Kérdezni szeretném, hogy az oldaladon közölt kis hangoló oszcillátorban ha kicserélem a kvarcot akkor ugye az új kvarc frekvenciáján fog rezegni az oszcillátor. Előre is köszönöm a segítséget. |
Bejelentkezés
Hirdetés |