Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotika kezdőknek
Szerintem is mukodnie kellene siman is a kapcsolasnak.
Meg arra gondoltam, lehet hogy nincs bekapcsolva a belso felhuzoellenallas (vagy nincs kulso felhuzo ellenallas) a megszakitast ado labon, ezert kap egybol megszakitast a mikrovezerlo...
Annak idején én is megszenvedtem a TTL logikával egy hasonlo berendezésben. Az is elképesztöen érzékeny volt a motorzavarokra.
Hála a fejlödésnek akkor jelentek meg a CMOS áramkörök, amikkel megtudtam oldani ugyanazt a feladatot immár 15V feszültségen (5V) helyett. Az müködött is, utánna megint jöttek a mikrokontrollerek a maguk 5 voltjával. Hát nem volt leányálom. Valojában minden lábat tisztességesen terhelni kellett, kialakitani a legbiztosabb huzalozást (csillaghuzalozás, árnyékolás, zavarszürés stb.) söt egyes bemenetekre hosszu subrutinokat irtam, hogy csakis a valos jelre reagáljon.
Fizikus:
Kicsit pontatlannak tartom a figyelemfelhívást! A cd4069 betápja max 15V (figyelem: cmos sorozat, nem ttl!), az l293d motortáp oldalon (8-as láb) max 36V, logikai oldalon (16-os láb) max 7V lehet adatlap szerint. A 36V nem kell hogy ennyi legyen, de minimum meg kell egyezzen a 16-os láb feszültségével. Djadji: Én hanyagolnám azokat a 9V-os elemeket, túl gyorsan merülnek, és áramot meg nem adnak. Vegyél két darab ceruzaelem tartót, négy darabosat! Az egyik a vezérlőnek és az l293d logikájának, a másikat meg a motoroknak. Amennyi időt és pénzt már beleöltél, ez nem pénzkidobás, mert később is jól fog jönni. Szerintem ezzel megoldódik az összes hardveres bajod. Üdv!
Én is amondo vagyok, hogy ha a motorokat pl. egy LiPo (stb.) elemröl táplálja, és odafigyel a GND-kre akkor minden rendben lesz.
De még az sem kell! Ha kiveszi a fényképezőgépből legalább próbára, már abból is látszik hogy mi a helyzet! NMH, Ncd mindegy milyen, csak akku legyen!
Természetesen teljesen mindegy, hogy honnan és milyen akkut vesz elö, mert mindegyik nagyságrendekkel jobb mint a mostani gyarlo megoldás, és spekulácio.
Fizikus:
Köszönöm a rajzot, így képzeltem (miután leégettem egy csatolót) én is (most rakom össze), de nem értem minek oda az a CD4069-es (nem használtam még). A motorvezérlő Enable stabilan be van kötve +5 Voltra, azon nem állítgatok semmit. Egyik input az előre, másik input a hátra (ha +5re kapcsol a PIC). Szóval én az Enable lábat nem szabályozom semmivel sem, csak bekötöm +5re. Ezzel van valami baj? (majd lehet hogy kell rá PWM, de ezt egyenlőre most hagyom) Közbe fölfogtam azt hiszem. Ezen a rajzon a vezérlő MINDIG kap egy irányt, csak vagy engedem a mozgást vagy nem (enable). Én meg úgy csinálom MINDIG engedélyezem, csak néha mondom meg, hogy MERRE menjen. Ha nem mondok irányt akkor mindkét input alacsony szinten van, amire a vezérlő nem ad ki jelet. Van ezzel valami gond? Jobb az egyik vagy a másik? sargarigo: Hagyom is a 9Vosokat, csak elhasználom őket ha már van (jelzem 2-3 napja jött meg a 4es elemtartó és a hármas is). Többek között azért is, mert azért a PICnek elég, és ha lemerül kell a csatlakozója, nagyon szeretem. Felhúzó ellenállásról jut eszembe: Van, külsőt használok, de csak a megszakítás kapcsolónál, máshol nem. Nincs több bemenetem, és ha jól tudom csak a bemeneteknél kell használni. Ugye? (a belső is van olyan jó, mint a külső? mert azt egyszerűbb lenne használni...ha van a 628A-ban.. majd megnézem) Massawa: hidd el hogy egy ideje már pörgök ezen, és nincs más ötletem ami miatt nem működik. Szóval most kipróbálom ezt a leválasztást...
Tudom, hogy pörögsz, mert néha olvasom a topikot, de szerintem valami egészen más a baj, és ezt kizárt, hogy leválasztással megold.
Probáld ki, de nagyon csodálkoznék, ha segitene.
A hex inverter-t azert hasznalom, hogy a motor forgasirany megadasahoz eleg legyen egy I/O lab a mikrovezerlon, ne kelljen hozza 2 labat elhasznalni. Mert az L293D-n motoronkent 2 labbal kell beallitani a forgasiranyt (INPUT1 es 2).
Az enable labrat fixen magas szintre is kotheted, ekkor 1oo%-on megy a motor. A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2012
Sziasztok.
Nem biztos, hogy teljesen ide tartozik, de nem találtam jobb topikot. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehetne egy graetz hídas egyenirányítót készíteni tirisztorokból. Kellene valakinek egy autó indító robot de nincsenek olyan nagy diodái csak tirisztirjai (több 100A-esek). Meg lehetne azt oldani, hogy a négy dióda helyett négy tirisztort tenni és azokat valahogy megvezérelni, nem kell teljesítményt szabályozni, csak működjenek úgy, mint egy-egy dióda? Előre is köszönöm.
Az normális, hogy az L293 motorvezérlő lábán nem 0 és 6 V-ot mérek, hanem 0,5 és 6V-ot? Vagyis mikor nem megy a motor akkro nem 0V van a lábán, hanem 0,6 V (a GNDhez képest persze). Optocsatoló be van rakva, szépen működik, azóta nem tapasztaltam a korábbi "pic hülyülés" hibát.
Az adatlap szerint az L293-as az 1.5V-nal kisebb ertekeket erzekeli logikai alacsony szintnek, ezzel nem lesz gond. Orulok hogy mukodik a dolog (meg mindig nem ertem mi lehetett a hiba oka...).
Nem, rosszul írtam le.
4 ceruza elem táplálja a motorokat és a L293 KIMENETI LÁBAIN (ami a motorhoz megy 3,6, és szimmetrikusan a 11,14-es láb ha jól számolom fejben), szóval a 2 GND láb mellett. Ezeken a lábakon nem 0 vagy 6 V van (attól függően merre forog), hanem 0,6V vagy 6V. Vagyis a motorokat csak 5,4 V hajtja. Az gond? Eddig ez nem tűnt fel, hogy így működik.... Megy, működik, és minden ok, csak nem értem miért nem 0 jelenik meg. (most épp készül a NYÁKra vitel...)
Milyen L293 IC-t hasznalsz? Mert a D verzioba benne vannak a vedodiodak (0.6V dioda feszultseg?) De ebben nem vagyok biztos, az analog elektronika finoman szolva nem az erossegem. Ha hulyeseget irtam, akkor valaki rutinosabb innen a forumrol biztosan kijavit majd...
A hozzászólás módosítva: Okt 16, 2012
HI!
Érdekel valakit egy egyszerű és olcsó hexapod robot építése? Sajnos az oldal cikkes lezárás része bugos, kb 1 hónaja lezártam a cikkemet, de nincs változás, az adminok sem látják... Eredetileg a cikket a HE cikk szerkesztőjével írtam, majd átmásoltam word be, ezért néha furcsán jöttek ki a képek, de a lényeg megvan. A cikket innen tölthetitek doc formátumban(ms office szükséges) Bővebben: Link Üdv.: Zoli A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2012
Igen, persze hogy érdekel!
Köszönjük! Az az ismerősöd aki kivágta az elemeket, vág esetleg másnak is bérbe?
Sziasztok!
Olyan kérdésem van a hozzáértőkhöz, hogy Picaxe 08-as kontrollert mivel lehetne felprogramozni? A hardverre gondolok, van valakinek ilyenje, vagy csak kapcsolási rajza hozzá? Egy egyszerű kis néhány soros programot szeretnék csak rárakni, és feleslegesnek tartom megvenni 20 Ł-ért a hardvert
Köszönöm a segítséget MINDENKINEK!
Az eredmény: Még nincs kész, de a működése tagadhatatlan! lásd a videó (a minőség vacak, a nejem világította meg zseblámpával, hogy fel lehessen venni egyáltalán még aznap este... :sonic Kérdés: Nem nagyon tudom megoldani a hátsó kerekeket. Először lánctapasra gondoltam, akkor a fordulás helyben történik, de a lánctalp elég erősen lefogja a motort (meg kell feszíteni a "láncot" és nemtudom miből legyen a lánc, és azt hogy tartom a keréken. A hátsó bolygókerék meg nem működött nekem. Nem akart fordulni, ferdén ment előre, stb. Ráadásul mivel porszívó, ezért alacsony is, nemigen fér alá egy bolygókerék. Arra gondoltam lehetne egy "gömb-kerék" hátul középen. Mint a golyós egérben, hogy fordulhasson bármerre. Van ötletetek erre? Megjegyzés: "normál" működés: 2szer előre, egyszer hátra (így minden ponton 2szer fog átmenni a porszívó) Falat érzékel: hátramegy egyszer, fordul jobbra (ide akarok majd valami véletlenszerűséget belevinni), majd "rápihen" kicsit.
Vagy golyot vagy talán még jobb még egy bolygókereket kellene beraknod. A hajtott tengely legyen a szerkezet sulypontján és az iránytól függöen billenjen a szerkezet néhány milliméteret az egyik irányba ott legyen egy a függyöleges tengely körül fordulo ki kerék (butorkerék), Ìgy a 4 kerék közül mindig csak 3 éri a földet, de az mindig egy irányba fog menni (igy az nem fog a függöleges tengely körül 180 fokkal fordulni, ami most az akadály képezi.).
Sziasztok!
Sharp GP2Y0A21YK szenzort használok arduino kártyára illesztve. Minden szépen működik, csak ismételt méréseknél nyugalmi helyzetben 20 cm ről +-6 mm es intervallumon ugrál ill. néha teljesen eltér, akár 25-30mmrel.. A kérdésem az, hogy lehet e ezen finomítani, vagy ez a szenzor ennyit tud?
Sziasztok
Elkezdtem csinálni egy robotot az alja és a teteje egy-egy DVD teteje lett az aljára léptetőmotoros meghajtást csináltam. Most valami egész újat gondoltam ki, baráttól szereztem egy régebbi laptopot és beleépítettem a robotba. Olyat szeretnék kérdezni tőletek hogy számítógépen lehet-e elemeztetni hangot hogy a robot is válaszolna, minden sarkára (föntire is meg a lentire is) és két mikrofon erősítőre vannak kötve az erősítő pedig a laptopra. Lehet-e elemeztetni hangot számítógéppel és ha lehet megírnátok hogy milyen program kell hozzá vagy valami más?? : ) : )
Ha van elég erő a gépben, akkor persze lehet. De elsősorban kérdés, hogy mégis mit akarsz elemezni? Hogy menj jobbra, balra, stb? Vagy zajszintet mérni? Vagy mégis mit?
A hongot szeretném elemezni hogy hallja hogy én mit mondok és válaszol valamit .
Tehát ilyen beszélgető-dolog lenne? Természetesen létezik ilyen, de utána kell menni, mert nem túl elterjedt dolog. Mindazonáltal jó lenne ha kicsit pontosabban körülírnád mit akarsz, mert kitalálni senki sem fogja helyetted..
Ha láttad már a Johnny 5-öt,akkor én olyasmit szeretnék.
Láttam. Felejtsd el
Komolyra fordítva a dolgot, nem teljesen reménytelen az ügy, de ez nagyon nagyon nem hobbi kategória! Igen tekintélyes mennyiségű utánajárás, rengeteg tanulás és álmatlan éjszaka vár rád ha ezen az úton indulsz el. Nyugodtan rászánhatsz pár évtizedet, és a siker lehet hogy csak részeredményekben lesz mérhető. Amik most vannak eredmények (nem hobbi szinten, hanem az egyetemek bugyraiban, a sony-nál, a hondánál és stb), azok is jórészt látványosak és hasznosak, de egy Johnny5-höz még mindig beláthatatlan távolságra vannak. Azért mondtam hogy nem teljesen reménytelen, mert elképzelhető hogy te vagy korunk zsenije, aki majd meghozza a várva várt áttörést. Sajnos valószínűbb, hogy egy ilyen áttörés ára valamelyik hadsereg részéről érkezne. Egy Johnny5-öt ugyanis nagyon jól lehetne alkalmazni a hadászatban (nem álmos, nem fárad, a memóriája nem felejt, nincsenek emóciói, pontos, egyszóval tökéletes katona). Nem véletlen hogy a hivatkozott filmben is a hadseregből lépett le. Ha el is készülne, nem számíthatunk rá, hogy majd ebbe is belecsap a villám, amitől jó útra tér, vagy hogy érzelmi és erkölcsi alapon megtagadná az ölés parancsát. Én a fentiek miatt biztos nem szeretném ha elkészülne egy ilyen gép. Az atombombát már megcsinálták, ne akarjunk újabbat. Szerintem hasznosabb, ha ehelyett inkább olyan célokat tűzünk magunk elé, ami tényleg segítséget nyújt például a rokkantaknak a boldoguláshoz (járó protézis, műkar ebben is van ám kihívás), vagy hogy a hajléktalanok tudjanak mit enni, neadjisten hol aludni. Kicsit eloffoltam a végét, elnézést érte, de úgy érzem ez kellett azért. A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2012
Hali!
Azt szeretném kérdezni hogy lehet-e olyat csinálni hogy egy meglévő távirányítású robothoz ill. járműhöz olyan kiegészítőt készíteni hogy egy pontot kövessen? Azaz például: egy távirányítású kocsiba beépíteni egy olyan eszközt ami egy pontot figyel és azt követi és úgy vezérli a járművet, hogy azt kövesse? vagy létezik-e már ilyesmi? mert érdekelne egy ilyen eszköz.
Szia,
egy világító pontot akarsz követni a kocsival? Hasonló megoldást kellene használnod mint az iránykövető vizipisztojos játéknál, ott 4 szenzor érzékelte a fényes pontot, el voltak választva lapokkal egymástól 2 a vízszíntes 2 a fügőleges irányért felelt, az értékek voltak öszehasonlítva és ahol egyforma volt a két jel ott volt ráfordulva a fej a célra. Egy régi újságban láttam elsőre gyertyaoltó néven, de azóta sok PIC es változat is van fent neten.
Hali!
Egy egyszerű humanoid robot kezet akarok készíteni, a működési elv, a vezérlés elképzelése és a hardver már mind-mind ki van találva. Viszont ezen robothoz nem tudom milyen motort kellene választanom. A konkrét elképzelés: A tárgy megfogásáról két ujj gondoskodik, melyeket egy-egy bowden húz egymás felé - természetesen mind kettő ujjat külön külön motor vezérelné- külön bowdennel. A problémám viszont azzal van, hogy nem tudom mely motor lenne képes arra, hogy a bowden adott feszességű állapotában a motor tengelye ne pördüljön vissza ha a kezet szerencsétlen állapotba helyezem. Első ötletelm egy-egy szervo motor volt, de az nem jó, mert én az ujjakat változtatható sebességgel, és tetszőleges pozícióba akarom vezérelni. Jöhetne opcionálisan a léptetőmotor ugye, ami talán tökéletes is lenne, viszont ezeket meg nagyon drágán találtam a neten - nem beszélve arról, hogy a kis méret is fontos lenne! Hamadik gondolatom pedgi egy mezei kis DC motor lenne, amelyből viszont nem nézem ki, hogy képes lenne a felsorolt problémák megoldására, vagyis ha megfogna egy üveget a robot, akkor lehet, hogy ha olyan pozícióban tartom a kezet, akkor ki is csúszik belőle, hiszen a DC motor forgórésze adott súlytól visszaforogna. Természetesen nem a tökéletes megoldást várom csak esetleg tippeket a témával és megoldás lehetőségeivel kapcsolatban. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2012
|
Bejelentkezés
Hirdetés |