Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Robotika kezdőknek
Szia,
A szervó és a dc motor esetedben nem sokban különbözik, simán használhatsz egy dc motort nagy áttétellel, a kereket/kart ami a bovdent húzza pedig kösd össze egy potméterrel. Egy H híddal hajtod a mocit, olyan pozícióba ahova csak akarod és ereje is lesz.
Igen igen, ez bennem is felmerült, hogy mezei filléres kis DC motorral és nagy áttétellel elvileg minden problémám megoldódik. De a potmétert nem értem, vagy arra gondolsz, hogy azzal csináljak visszacsatolást a motor állapotáról?!?!
Egyébként néztem is ilyen mini DC motort és valóban filléres(párszáz forint) csak azt nem tudom hol lehet kapni hozzá olyan fogaskereket amit a tengelyre lehet csavarozni. ANno voltak ilyen fém KIT-jeim ahol a kismotor tengelyére rá lehetett csavarozni a fogaskereket és a probléma megoldódott, viszont nem tudom neten hol találok ilyet :S Tudsze esetleg valami tippet adni? (Bocsi ha kicsit értelmetlenül tettem fel a kérdést, de kismotor és fogaskerék problémával még az életben nem találkoztam. Rendszerint a tengelyen volt egy fogaskerék amihez már lehetett másikat kapcsolni, de ez így idegen nekem, hogy csak a tengely van mindenhol... )
Én annó Conradnál vettem készletben, ez a termékük nem volt drága. 10 szoros és 10 laza kerék van benne és 5 kicsi. A kicsik fogszáma 10 a nagyok pedig egy 10 és egy 50 fogú kerékből állnak 0,5 modullal a nagy kerekek átmérője 26mm. Jópár robotba építettem belőlük, nem volt gond soha.
Hello!
Én nem szórakoznék áttétel építéssel, nagy is lesz drága is meg nem is olyan jó. Mi a gondod a gyári modell szervóval? Ha nem tetszik a gyári vezérlése kidobot az elektronikát és van egy áttételes dc motortod amire rá van építve egy poti. Ugyanott vagy mint itt leírták csak egyszerűbben. Nem beszélve arról, hogy hha elromlik egyszerű pótolni.
Hűű ezt a gondolatot most nem tudtam követni
A szervoval alapban csak ugye annyi bajom van, hogy kvantált szögelfordulás szerint működik, nekem pedig jó lenne ha nem csak 0, 90, 180 fokban mozogna hanem egy körülfordulás alatt legalább 10 különböző szöghelyzetet tudna felvenni. Viszont ha megveszek egy sima DC motort, az max 600Ft, fogaskerékkel max 1000, de ha megveszek egy szervo motort, az legalább 3000-nél kezdődik (nettó) :S Bár kétségtelen, hogy az áttételek rusnyábbá és nagyobbá is teszik a vezérlő részt... De lehet hogy valamit félreértelmeztem a kommentedben, sajnos ilyen téren nincs sok tapasztalatom... A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2012
Jól hangzik, de sajna most nem látok az oldalukon hasonló KIT csomagot ..
Nem tudom mennyit vagy hajlandó költeni, a projektre. Én nem szeretem azokat a megoldásokat amik nem csereszabatosak, mert egy versenyen nem megengedhető hogy ne legyen pótmotor.
A modell szervóból ha kitörsz egy pöcköt, akkor körbe tud fordulni. Valószínűleg a potija is körbeforgóvá tehető. Valóban drágább de kicsi kompakt és néz is ki valahogy. Egy fogaskerék áttétel nem olyan egyszerű. Ha nem jó a tengelytáv akkor vagy lötyög vagy szorul. A kis modulú fogaskerekeknél ez fokozódik.
Maximum 30.000-et költenék rá. Egyéni szórakoztatásból, esetleg ha minden klappol akkor majd továbbfejlesztem egy jövő évi TDK konferenciára, de jelenleg még inkább csak egyéni szórakoztatás a célja.
Találtam egy klassz kis szervo motort a CHIPCAD oldalán: Bővebben: Link Csak annyi a problémám vele, hogy 0, 90, 180 fokokat képes felvenni. Nekem viszont jó lenne, ha csak az első 180° -os tartományban legalább 10 különböző állapotot tudna felvenni a motor. Így az "izmokat" szimbolizáló bowden-t csupán 180°-on meg lehetne húzni avagy elengedni és a visszatérést a rugókra hagyni. Valami olyan kellene amivel ezt meg tudom oldani. Az említett szervo motor végülis kijönne 20.000-ből, de jelen vezérlésével nekem nem felel meg, hiszen csak diszkrét értékeket képes felvenni. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2012
Szerintem igaza van borvendégnek, ha nincs hozzá lehetőséged akkor nehéz kialakítani az áttételeket. Én egyből ezt használom mert van sok, olcsó volt és pontosan ki tudom marni az áttételek helyét. Mondjuk vannak körbeforgó szervók is, azokban nem potméter, hanem enkóder van. Meg kell nézni kis occo barátaink mennyiért adják.
Egyet kéne venni és szétszedni. Egyébént nem értem mért csak diszkrét értékeket tud felvenni, amiket én használtam oda állítottam ahova akartam...
Ez se diszkrét értékekkel dolgozik, legalábbis az adatlapja nem mondja, csak a max sebessége korlátozott.
Épp azt akartam kérdezni, hogy honnan jött ez a diszkrét értékes dolog.
Ez a gond, hogy konkrét adatlapot nem találtam a motorhoz, viszont olvastam 1-2 projektet amit ezzel csináltak külföldi kollegák, és ott mindig úgy magyarázták a működését, hogy ha 0-1ms között adok neki jelet akkor 0°-ra áll, ha 1,5ms-ot dok rá akkor 90°-ra, ha 2,5ms-nál többet akkor pedig 180°-ra.
De persze lehet hogy csak én értelmeztem rosszul. Azért vettem törvényszerűnek ezt a működést, mert hasonló magyarázatokat olvastam több különböző oldalon is. A gond hogy még az életben nem volt kezemben szervo motor. Bár így, hallván, hogy te még nem is találkoztál ilyennel, mégis csak van remény rá.... Elkezdem lázasan keresni az adatlapját, mert ha valóban tetszőleges fokra lehet állítani a tengelyt, akkor nekem is tökéletesen megfelelne a dolog. A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2012
Már sejtem, a normál szervó 90 fokot mozdulna 1-2ms ig az extended 0,6 - 2,4 ig 180 at ennek lehet több kell a teljes fordulathoz.
Azok csak a végállások! Közte bármit felvehet
Ez tuti?!?!? : Mert akkor gyakorlatilag minden problémám megoldódik.....
Viszont még egy kérdést feltennék: Vegyük példának hogy kiadom a szervonak a 10°-os elforduláshoz tartozó impulzust. Majd ezt követően ha még 10°-ot akarok lépni a korábbi 10°-hoz képest akkor a vezérlő elektronika (a szervoban) ugyanolyan szélességű impulzust igényel, vagy dupla akkorát? Vagyis a vezérlő elektronika a 0°-tól méri a kiadott szögelforduláshoz tartozó impulzust, vagy folytatja onnan ahol abbahagyta? Amúgy valószínűleg azért fogadtam el ezt ilyen tényként, mert én eddig még csak stepper motorral találkoztam az pedig ugye diszkrét értékekkel fordul el, szóval elfogadtam, hogy a szervo is..... A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2012
Arányosan. Elvileg a közép álláshoz kell 1,5 ms es jel, ha növeled akkor pozitívba fordul ha csökkented akkor negatívba. A határok az érdekesek normál szervóknál mert fizikailg felütköznek. A jobb szervóknál ez nagyjából lineáris elfordulás/inbulzus szélesség az olcsóbbaknál korrigálni kell programból. Én is sokat szenvedtem még 20 szervót össze boronáltam a robotomban....
Ha folyamatosan ugyanazt az impulzust küldöd neki, akkor tartja a pozíciót. Azaz ha ki akarod téríteni, akkor nem hagyja magát. Ha túlterheled remeg. Ezt bizonyos szintig lehet javítani azzal hogy sűrűbben küldöd neki az impulzusokat.
Válasz a kérdésedre: dupla akkorát igényel
Nah srácok ez zseniális! Akkor minden adott a robotkéz készítéséhez. És ilyen hozzáállással akkor elvileg a sebességét is bírom manipulálni szoftveresen igaz?!?! Vagyis csupán egy-egy szögérték közti deltaT időt kell szoftveresen változtatnom a sebesség változtatásához igaz?!?!
Elméletben igaz, gyakorlati tapasztalatom nincs. Ha méred a motoráramot még a markolási erőt is tudod szabályozni...
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2012
Nem egészen duplát, ha mondjuk 90 fokot fordul akkor 1 fok 0,011ms tehát
0 fok az 1ms 10 fok az 1,11 a 20 fok pedig 1,22lenne kb
Nah majd az lesz nekem... legalábbis azon leszek Mindenesetre köszönöm mindenki segítségét! Úgy érzem elég hosszú fejfájástól és olvasgatástól szabadítottatok meg. Így már minden kíváncsiságomat kielégítve térek vissza a vizsgatételeimhez....
Köszi még egyszer mindkettőtöknek!
De a motor áramot csak a szervo szétkapásával mérhetem, hiszen a bemenetei egy vezérlőhöz mennek elvileg nem?!?!
Szervót egyszerű levezérelni, a gond akkor jön mikor többet kell. Sok sorosportos szervóvezérlő is van utánépíthető a neten, lehet jobban jársz azokkal.
Ez így nem igaz! Szervónként változik. Mindig ki kell mérni!
A vezérlést majd vagy H motorvezérlővel vagy nemes egyszerűséggel valami félvezetővel szándékoznék megoldani, mindkét irányba minden egyes szervo mocinál.
Azonos szervóknál nem nagy a különbség, a felbontást így viszonyítják meg adatlapban is, főleg a max elmozdulás határozza meg. Csak arra akartam célozni, hogy nem szabad az egész inpulzus szélességet duplázni, hanem csak a fokokat jelentő részt.
Hát igen, valószínű, hogy első találkozás alkalmával csak alap ismerkedés lesz a dologból
Akkor mégse RC szervó lesz? annak nem kell H híd csak vezérlőjel és táp....
Ohh, ez igaz. Fogalmi zavarba kerültem. Hát amit kinéztem Bővebben: Link annak három vezetéke van, vagyis akkor csak vezérelni kell. Kicsit belezavarodtam, de igazad van. Sőt ez így még inkább megkönnyíti a dolgomat.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |