Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv
van ez az aksim (kép(55)) fúrógéphez való(24V) a multkor sikerült a töltőállványában lávő 10R 5W ellenállást szénnéégetni, és az adapter se ad már le feszültséget. kicseréltem az ellenállást, próbálom tölteni számgép táp +-12 V áról egész éjjel ment, semmi. A led se világít az állványban az ellenállás se melegszik, kivéve ha véletlenül fordítva kötöm rá... Az adapteren az áll model: YD48-01-24 INPUT 230V~50Hz 18w OUT: 24V (vonal alatta ....) 400mA Segítsetek pls hogy töltsem fel ! fontos
Helló!
Jól gondolom, hogy ez a kisütő kapcsolás csak azt figyeli, hogy mikor éri el a kisütési határfeszt és jelez, de nem kapcsolja ki a kisütést? Igazából abba beletörődtem, hogy nem csinál meg mindent a töltő, de legalább autómata lehetne a kisütő áramkör! Nincs erre megoldásod? Kaptam egy Sony töltőt, ami 150ma és 400ma között folyamatosan változtatja a töltőáramot és ez jó nekem tölteni, már csak kisütőáramkör kellene! Hali
Hali!
Hát igen, sajnos nem automata a töltő. Gondolkodtam, hogy ügyeskedek rajta (természetesen PIC nélkül), és arra gondoltam, hogy ez a műveleti erősítős kapcsolás, ha mondjuk reléket kapcsolgatna, akkor automatává lehetne tenni. Úgy gondoltam, hogy belerakom az akksit, akkor egyből a kisütés indul el, mert "relé1" (közepe az akksin, normál zárt az ellenálláson, normál nyitott az áramgenerátoron) elengedett állapotban van, és az ellenállást kapcsolja az akksira. A figyelő áramkör érzékeli a mélykisülést, és behúzza a "relé1"-et, amit öntartóként kötök be, elindul a töltés. A figyelő áramkör érzékeli a túlfeszt, "relé2" (akksi és relé1 közé kötve, behúzva leválasztja az akksit a rendszerről) behúz, leáll a töltés. Még egy resetelő gomb is kell, mert a figyelő kapcsolás folyamatosan jelez (relék aktívak), ha nincs akksi az elemtartóban. Elvetemült ötlet 8 relével, tudom, ezért is hanyagolom ezt a megoldást. Viszont ha azt nézem, hogy a lekapcsolást egy időzítős órával is meg tudom oldani, akkor elég 4 relé is, ami a kisütésből töltésbe áll át. Bár így meg a túltöltés veszélye áll fenn. Lényeg a lényeg, ha van valakinek egyszerű ötlete az automatizálásra, azt szívesen fogadom, csak férjen el a már negyedszerre is majdnem kicsinek bizonyuló dobozban (azért ebben az ATX táp dobozában már el fog férni a töltő, aminek a felét elfoglalja a trafó + a 4db LM317 a hűtőbordákkal).
Nekem elég lenne egy kisütő áramkör, amelyiken a kisütőáram egy tranzisztoron keresztül folyik és ha eléri a kívánt feszt, leállítja a kisütést! Ilyet meg lehet valósítani?
Jaj, nem is arra válaszoltam, amire kellett volna. Sebaj.
Nem éppen a legegyszerűbb megoldás, de EZT félretettem régebben, hátha jó lesz valamire. Egyébként biztos, hogy egyszerűbben is meg lehet oldani, de nem tudom, miként...
Valamiért nem jön be a link, lefagy tőle a gépem!
Próbáld meg, hogy jobb gombbal kattintasz rá, majd mentés másként. Ez egy pdf doksi. Nem akartam itt foglalni vele a helyet, ezért felraktam a tárhelyemre.
De ha úgy gondolod, e-mailben is el tudom küldeni.
Hello!
Köszi a rajzot, valószínű hogy megcsinálom, csak idő kérdése! Nem tűnik olyan nagyon bonyolultnak!
Hali!
Fentebb hozom a témát, mert már majd' egy hónapja nem szólt hozzá senki sem. Végre rászántam magam, és 2 nap alatt befejeztem a már hónapok óta halogatott tölő/kisütő egységemet. Mint már régebben is említettem, nem kell valami profi automata készülékre gondolni, ez egy sima áramgenerátoros (több töltőáram választható) töltő LM317-tel, a kisütő része pedig még egyszerűbb. Az csak egy 1.5 Ohm-os, 5W-os ellenállásból áll. Természetesen cellaszintű a kezelés, és mivel nem automata, így én válthatok a két állapot között egy-egy kapcsolóval. A mélykisülés (0.8V) és a túltöltés (1.55V) előtt PCB kollega műveleti erősítős áramköre jelez 1-1 kétszínű LED-del. Piros a mélykisülés, zöld a túltöltés. Mivel nem akartam sok pénzt (szinte semmit sem) áldozni rá, ezért nagyrészt az itthon fellelhető alkatrészeket és anyagokat használtam. Ez majd látszik is a képen, mivel az elemtartó menő egyszerűségből, 15 perc alatt készült egy hasáb fa, és pár fém anyag felhasználásával. Jelenleg éppen a cellák kisütését végzem, majd este jöhet a töltés. Egy időzítős fali aljzat is segítségre lesz, nehogy sokáig maradjanak a töltőben az akksik. Túl sok a beszéd. Ő lenne az. Épp az első cella merült ki először, de mire bekapcsoltam a fényképezőt, már több, mint 0.1V-ot csökkent a fesz ahhoz képest, ahol jelezni kezd a LED. Lehet, hogy nem a legszebb, és nem is a legprofibb, meg aztán nem is a legkisebb (teljesen ki van töltve az ATX doboza), de eddig nagyon jól üzemel.
Szia !
A kisütést megtoldottam volna 2 tarnyóval még, hogy ne süssön tovább 800mV -nál Amugy jólnéz ki. (elemtartót lehet venni pár forintért) Üdv!
Nem gond, jó ez így. Nem akartam elbonyolítani. Így is örültem, hogy végre rá tudtam venni magam, hogy befejezzem.
Kerestem is boltokban elemtartót, de 4db-osban csak 2x2-es volt, sehol sem találtam 4x1-eset. A 2db-osak (2x1), pedig ilyen bedobozolt fajták voltak. Ráadásul 1db-osat sem tudtak adni. Szóval maradt a házi készítésű, ami teljesen ugyanazt a célt szolgálja, és nincs semmi hiányossága.
Sziasztok!
Amivel ma lettem kész, az nem akkutöltő, hanem kisütőberendezés, de hozzátartozik ehhez a témához! Krisz03-tól kapott kapcsolási rajz alapján készítettem el a kisütőkészülékemet, amivel 2 db AA vagy AAA méretű akkut tudok egyszerre kisütni, természetesen külön kezelve! A kisütőáramot fokozatmentesen tudom rajta állítani 0-1000mA-ig, aminek az értékét egy kijelzőn le is tudom olvasni. Ha az akku feszültsége eléri a 0,8V-ot, automatikusan leáll a kisütés és egy led jelzi ezt. Pár képet is rakok be róla
Akkor végre összeállt a szerkezet. Gratula, szép munka!
--- A töltőm tökéletesen működik, rendben feltöltötte este mind a 4 akksit. Már bánom, hogy nem lettem előbb kész a töltővel, mert nincsenek már valami jó állapotban az akksik. Menet közben megmértem a hűtőbordákra szerelt LM317 hőmérsékletét, és úgy gondolom a 45°C tökéletes (15V tápfesz, 270mA töltőáram). Ez így, ha jól számolom, akkor kb 3.6W disszipáció. De mennyit tud max disszipálni? Mert ilyet nem találtam az adatlapban. Majd biztos fogok nagyobb árammal (560mA) is tölteni. Ilyenkor 7.5W-ra jönne ki ez az érték, de biztosan kevesebb lesz, mert a trafó nem fogja tartani az előbbi feszültséget, hanem le fog esni a névleges 12V környékére.
A cellánkénti kisütést én így csinálom. R2 és C1 csak akkor kell, ha 1,2 V-nál kisebb töltöttségű aksit akarunk lemeríteni, de nálam ez nem sűrűn fordul elő, így kihagytam. A valóságban 1,5 ohm-os ellenállást használtam, és 1 A-nél nagyobb a kisütő áram. 0,9 V körül kapcsol le.
Kb. 1 óra alatt készült el. Elemtartók a Lomexből.
Helló!
Köszi, a te töltőd is király! Igazából én is 0ft-ból akartam kihozni a dolgot és egy régen készült töltőmet szedtem szét előlapnak! Ha raksz nagyobb hűtőbordát az LM317-re, biztos bírja a nagyobb töltőáramos is. A két kisütőtranzisztort egy bordára raktam és egy kicsit az is melegszik, pedig összesen 800mA-rel sül a 2 akku. Kíváncsi leszek, ha a nagyobb akkuknál feljebb viszem az áramot, mennyire melegszik a borda.
A válasz a csatolmányban!
Helló!
Hát igen ez lényegesen egyszerűbb megoldás, de eddig ezt nem ismertem, mostmeg már tökéletesen megvagyok elégedve az én kisütőmmel. Itt is lehetne nagyobb kisütőáram, de annak én nem vagyok a híve. kb 500mA-rel sütöm a 2000mAh-nál nagyobb akkukat.
Elég nagy bordát tettem rá. TV-ből vagy valami hasonlóból kikerült erősítőnek a hűtőbordáját 4 darabba fűrészeltem, majd összeragasztottam 2-2-t egymás mögé. Így el vannak egymástól szigetelve, és a ventillátor köztük húzza át a levegőt. A doboz 1/4, de lehet, hogy 2/3 részét a bordák foglalják el.
Hopp, efelett átsiklottam. A táblázatban kerestem (pedig ott is említi a Pmax-ot) a választ, ehelyett meg ott figyel a cím zárójeles részében.
Így már megnyugodtam, bírni fogja. Köszi!
Hali!
Használgatom az LM317-es, áramgenerátoros töltőmet, de most már rájöttem, hogy nem ez volt a legjobb választás. Egyszerűen nem tudok rá folyton figyelni, hogy leállítsam a kisütést vagy a töltést. Az sem biztos, hogy egyáltalán jókor állítom le. Asszem más megoldásokra lenne szükségem, mert így csak ártok az akksiknak. Ezért kisütéshez ott lenne Pafi megoldása (vagy ha nagyon profi kisütőt akarok, akkor ott van az a pdf, amit még régebben linkeltem), töltéshez meg lehet jobb lenne ha MAX712/713-at használnék. Nézegettem a MAX adatlapját, és két dologra lettem figyelmes: 1) A 712 zero delta V-vel állítja le a töltést, a 713 pedig negatív delta V-vel. Előbbi IC-t NiMH, utóbbit NiCd/NiMH-hoz ajánlják (NiMH-hoz csak C/2 felett). A zseblámpámbam lévő telefon akksikhoz eddig 712-t használtam, mivel azokat C/2 alatti árammal töltöm. Vagy a 713-as is megfelelően működne itt? 2) A kapcsoló-üzemű résznél a rajzon csak a 713-as IC-t írja (a lineárisnál mindkettőt). Lehet, hogy a 712 nem támogatja a kapcsoló-üzemű módot? Úgy gondoltam érdemes lenne kapcsoló-üzeműként megépíteni ezt a töltőt (4 db-ot, hogy cellaszintű legyen a töltés), mert mégsem melegedne annyira. Viszont ha csak 713-as IC-vel lehet használni (abból a szempontból nem is lenne rossz, hogy neg delta V), akkor azzal tudok tölteni C/2 alatt is? Megbízhatóan le fogja állítani a töltést? Vagy maradjak a jól bevált lineárisnál, ami egyszerűbb, bár kissé melegszik? Bár az legyen a legnagyobb gond, hogy melegszik. Majd alacsonyabb tápfeszről járatom, így kevesebbet fog disszipálni. Végülis a legfőbb kérdésem csak annyi lenne, hogy a MAX713-at használhatom-e NiMH-hoz C/2 alatti töltőárammal? Mégiscsak annak van a negatív delta V-s leállítási metódusa, bár gondolom semmi rosszat nem követek el azzal, ha 712-vel egy picivel hamarabb állítom le a töltést (zero delta V).
Szia.
Bocsi,hogy értetlenkedem. De amit adtál ábrát kicsit megzavart. Az ábra egy emem kisütésére alkalmas,és külön épitettél 4 db ot ugye? És az van a képen. 1,5 w os elenálás elég lesz?
sziasztok
Segitséget szeretnék kérni szeretnék tirisztoros auto akksi töltöt épiteni amin lehet állitani a áramerösséget is.éretségi munkára.és bekötést szeretnék kérni... aki tudna legyen szives küldeni.köszönöm
Sziasztok!
Egy töltőt szeretnék építeni ami 12 voltról menne, és 1,4 voltos tőltőfeszt produkálna, mert csak 1 elemet akarok egyszerre tölteni, ha feltöltötte az elemet akkor meg cseptöltésre átálna. Előre is kösz.
Idézet: „éretségi munkára szeretnék tirisztoros akksutoltot epiteni.segitséget kérnék hozzá.lenne aki segiteni?” Most melyiket akarod? Ez olyan mind, ha azt mondanám:” szeretnék kenyeret sütni mi kell hozzá”. De neked fel kell sorolni, az összest. Hogy az egyikre, azt mondjam, hogy igen ezt szeretem volna. A keresőbe beírod, 12V, vagy akkumulátor, és van sok. Válasz.
Hali!
Azt tervezem, hogy automatává (vagy valami olyasmivé) teszem az LM317-es töltő és ellenállásos kisütő egységemet. A kisütésre meg is van a megoldás, mégpedig Pafi ezen hozzászólása. Ez kb 0.75V-ig sütötte ki az akksikat nekem, szóval tökéletes. Viszont a töltés leállításával még nem vagyok tisztában. Van egy-két ötletem, leírom, bíráljátok, mondjatok tőle egyszerűbbet, mert biztos van. Szóval van a töltőben egy (pontosabban 4db, minden cellához 1-1) műveleti erősítős kapcsolás (PCB ajánlotta még régebben ebben a topikban), ami jelez, ha elért az akksi egy bizonyos kapocsfeszültséget. Ezzel a jellel ha begyújtanék egy tirisztort, ami egy relével van sorbakötve, akkor a relé behúzna, az akksit pedig leválasztaná a töltőről. Ha jól gondolom, a relé addig behúzva maradna, amíg ki nem kapcsolom a töltőt. Ehhez milyen olcsóbb fajta tirisztort lehetne használni? Gondoltam még arra is, hogy öntartóra kötöm be a reléket, de a két áramkörösek drágábbak, bár lehet ugyanannyiba jönne ki, mint az előbbi tirisztoros megoldás. Ez a két ötletem lenne, várom a véleményeteket, esetleg más megoldásokat. Krisz
Én évekkel ezelőtt építettem egy ilyen tirisztoros akkutöltőt,igen komoly készülék lett,de minden igényt kielégít!
Folyamatosan szabályozható a feszültsége 3-15V-ig és az árama is 0-10A-ig.Évek óta hiba nélkül üzemel,pedig használja boldog-boldogtalan. Most kaptam egy megbízást,hogy csináljak még egy ilyet , a leírása a '97es Rádiótechnika Évkönyv 252-256 oldalán van kis nyomdahibával amit már javítottam. Sajnos nekem nincs meg beszkennelve a lap,de a panelt megterveztem hozzá és az építésbe is tudok tanácsot adni,ha érdekel.Elég komoly alkatrészigényes készülék,de meghálálja a munkádat!
Az 1,2 Ohm-os ellenállás mekkora teljesítményű? 5W?
Van egy tirisztoros töltő rajz a 2004 es RT évkönyvben is a 106-os oldalon azt meg én építettem meg nekem bevált és még égő fényerőszabályzónak is használható.Érdemes megnézni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |