Fórum témák
» Több friss téma |
Kicsit megkésve, de sajna csak most volt időm betenni az elkót, de nem segített, még mindig sípol.
A másik dolog pontosan mi is lenne ?
Szia tehát van hozzá egy nagyfeszt előállító egység ami maga a villanypásztor ez csak a betápja!Köszönöm szépen!
Sziasztok. Van egy tr-9178-as tápegységem és be kellene kalibrálni, van hozzá kézikönyv is adatok minden, csak a leírást nem értem.
Azt írj hogy: A mérték értékek a ,,+" kivezetőkapocshoz kell értendők. Itt arra a kimenetre érti ahova alap helyzetbe kötnék a teszt készüléket? És ezt vajon úgy érti hogy be legyen kapcsolva az a rész? legyen rá adva feszültség vagy 0-lán kell mérni? Aki találkozott ezzel kérem segítsen.
A tápegység kimeneti csatlakozói közül nem a negatív, hanem a pozitív a vonatkoztatási pont (piros színű csati).
sry: nincs rajta piros csati Ehhez képest kell a mért értékeket beállítani. Gondolom, hogy ha ahhoz képest kell mérni, akkor az a belső kapcsolás GND-je, és akkor mindegy, hogy beállítasz-e kimenő feszültséget rajta. Bekapcsolni gondolom muszáj, mert amúgy mi változna, ha egy kikapcsolt tápon állítanál bármit is. A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2016
Sziasztok,
2x12V szimmetrikus tápot szeretnék készíteni(kb. 25W). Jópárat csináltam már, de most a trafó nem fér el a készülékházban. Megoldható, hogy egy hagyományos (pl. laptop) táp kb. 20VDC feszültségből stabilizált 2x12V-ot csináljak? Ha igen, lennétek olyan kedvesek egy kapcsolást küldeni? Köszönöm!
Szerintem ebben az esetben a legegyszerűbb lenne akkor egy dc-dc konverter és már rá is rakhatod a laptop tápegységre.
Sikerült rájönnöm hogy kell mérni,úgy sikerült is (tr-9178). Viszont akadt egy új problémám. Az egyik oldalon csak kevesebb feszültség jön ki, viszont az ic- közel minden feszültség jön ki. Hol lenne érdemes a hibát keresnem?
Hello! Nem írtad, hogy terhelve, vagy terheletlenül jön ki a kisebb feszültség.
- A szabályzó T5 tranzisztornak, van egy előszabályzó T6 tranyója. A T5 a két párhuzamosa 68ohm-on keresztül kapja a kollektor feszültségét. (Hogy az ellenállás fűtsön ne a tranyó.) Ha viszont a terhelőáram akkor feszültséget ejt a két ellenálláson, hogy lecsökken a T5 kollektor-emitter feszültsége (kb. 5V alá), akkor a T6 kinyit és söntöli a két nagy ellenállást. Ha ezt nem teszi meg, akkor a kimenti feszültség esni kezd. Van a Tr1 trafón egy 5,6Vac segédfeszültség, ez táplálja a T5 és T6 bázisáramát. A szűrt feszültséget (kb. 8V) kapja meg a T6 bázisa D7 diódán keresztül. Ha a T5 bázisa (emitterével egyetemben) kb. 5..6V alá megy, kinyit a dióda és nyitja a T6 tranyót. Tehát célszerű ezeket az áramköri részeket ellenőrizni. D7-R16-T6 esetleg megnézni, hogy C10 470µF nem kapacitás vesztes-e, mert az is csökkentheti a kivezérelhetőséget. - Ha terheletlenül sem lehet a táp kimenti feszültségét a maximumra emelni, akkor 2-es és 12-es láb közötti R2 és P1 tagokat kellene ellenőrizni. Esetleg ha a kimenti feszültség minden kapcsoló állásnál növekedik, de kisebb mint az állásnak megfelelő, akkor P1-el a maximumot beállítani.
Köszi, milyet javasolnál? Amiket most hirtelen találtam, és megfelelő teljesítményűek, azok annyira drágák, hogy majd' hanyatt estem
![]() Azt gondoltam, létezik IC-kből valamilyen kapcsolás ilyen célra, csak én nem találtam még meg.
ilyenre gondolsz? persze lehet nagyobb áramú kellene, de kiindulásnak..
Köszönöm a válaszod. Még e héten mérni fogom ezeket a pontokat. Amúgy terheletlenül mértem,mert a másik oldal terheletlenül is tökéletesen működött.
Azt hiszem ilyesmit kerestem, habár a bemeneti feszültség nincs feltüntetve, ránézésre valami ilyesmire gondoltam. Kb. 1A kellene + és - ágról is.
Biztos hogy nem. Mert ez nem stabilizált, és nem terhelhető. Hiszen az 555-nek maximum 200mA-el terhelhető a kimenete, az átalakító kimenete pedig még ennyivel sem.
De, de... rajta van a +12V bemenet, csak valójában -amint írtam is- ez nem lesz elég erősítőhöz..csak mint ötlet tettem fel (sőt ha pl. 5 db. párhúzamosan kötsz??)..de még bányászok én is
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2016
Ha a trafó nem fér el, akkor arra a helyre nehéz lesz betolni a 2x1A-es átalakítót is, mert annak biztosan lesz hűtőborda igénye is. Úgy érzem legjobb lenne két egyforma kapcsolóüzemű dugasztáp, az talán kabátja nélkül beférhet.
Erről mi a véleményetek? Működne? Itt a kondik mérete lenne a szűk keresztmetszet, de nekem 10.000µF felesleges, 4db 2200µF elkónak meg talán lesz hely.
Szegény 1N4004-ek meg dobnak egy hátast a bekapcsolási rövidzárlattól.
Hello! Nem lehetséges, hogy amivel "küzdesz" felesleges dolog? Esetleg nem egy hangfrekis erősítő végfokának kell a +-12V? És Reloop virtuális földpontja és a laptop táp bőven elég lenne számodra? Igaz akkor nem +-12V, hanem csak +-10V lesz belőle.
Ez pont az az eset, amikor a rajz készítője éppen beteg volt a matekórán.
![]() ~10 A-es Shottky dióda talán segítene a dolgon. Az 1N4004 nagyon sokat kibír. Lehet, hogy éppen azért, mert ezen az áramon magas a belső ellenállása. Igaz, 400 V-os, nem 12. ![]()
Köszi, értem, akkor ezt nem erőltetem
![]() Igazság szerint bármilyen megoldás megfelelne, feltéve hogy valamilyen külső adaptert tudok használni helyspórolás végett. Eurorack rendszerű moduláris szintetizátor tápja lesz, +/-12V-ról működik az összes modul. Persze egy 24VDC táppal virtuális földdel megoldhatnám, csak laptop töltő lett volna gyakorlatilag ingyen, ezért szerettem volna abból, de úgy tűnik többe kerül a leves. 7812 illetve 7912-nek elég a + ill. -12V bemeneti fesz. a megfelelő működéshez?
Szia! Használj két laptoptöltőt, a stabilizált 12V-okból alakítsd ki a kettős-tápot.
Nem elég. Minimum 3V -tal nagyobb feszültség szükséges.
tr1 trafón a segédfeszültség megvan az 5.8v. Ez egyenirányítva 6,94v
D7 diódán lévő feszültség ha a kimenet 0v-ra van állítva: 59,6v d7 diódán lévő feszültség ha a kimenet 40v-ra van állíttva: 23.6v A két 68ohm-os ellenállás jó. T5 és a T6 tranzisztorhoz nem tudok hozzáférni. r16 ellenállás jó. Sajnos a kapacitást nemtudom ellenörizni. r2 és a p1 is jó. Viszont csökken a feszültség a beállított értékhez képest. Lehet állítani a feszültséget a p1 potméterrel de,pontos értéket nem lehet,mert kevesebb mindig,és annyit már nemtud állítani a potméter. Egy beálított helyzetnél pl: Kapcsoló a 12v-on van. mért feszültség 10.84v P1 potméterrel állítható feszültség:10.84v-9.54. 1.3v állítható De egy másik értéknél Max állás a kapcsolóval 40v. mért érték: 31.8v itt kalibrálással fel lehet menni 36.1v-ra.
A feszültség szabályozás, a következő módon megy végbe.
- Van az IC-ben egy áramgenerátor, aminek árama 1mA-ra van állítva a P1 trimmerrel. - Az IC 2 és 12 lába között mért feszültség adatlap szerint 8,55V. E két láb közé van kapcsolva az R2+P1 komplexum. A referencia áram Iref=8,55V/(R2+P1). Ha P1 minimumra van állítva, akkor Iref=8,55V/R2=8,55V/8,2k=1,04mA. Ha a P1 maximumon áll, akkor Iref=8,55V/9,4k=0,9mA. Itt igazából 1mA-t kell beállítani. - Az áramgenerátor árama az IC 3-as lábán jön ki. és ez az áram folyik át a feszültségszabályzó S4 kapcsoló plusz P5 finom-szabályzó potin. A táp, az áramgenerátor kimeneti feszültségét figyeli a panel 15-ös és 8-as pontja között. Itt a feszültséget nullára állítja be. Vagy is ez akkor teljesül, ha a kimeneti feszültség Uki=Iref*(S4+P5). Mivel az Iref=1mA, 2kohm-on ként kapcsolgatva az S4-et a feszültség 2V-onként nő. - Tehát azt kell ellenőrizni, hogy az Iref áram valóban 1mA-e, és a 40V-ra állított S4 ellenállása 40kohm-e. - Az S4+P5 ellenőrizhető, ha a hátsó összekötő lamelláknál eltávolítjuk a II/3 pontra csatlakozó rövidzárat, és ellenállást mérünk a II/3 és II/2 pontok között. Ekkor a kapcsolót tekergetve az ellenállás értéke 0..40kohm között 2kohm-onként nő. (P5 rövidrezárt állapotában.) Vagy megbontjuk az S4 és P5 közötti összekötő vezetéket, és a kapcsoló két pontján mérünk. - A referencia áram mérhető, pld. a D3 árammérővel történő rövidre zárásával. De az áram egy része elfolyhat hibás D9 vagy D10 felé, vagy hibás T1 esetén is. Ekkor a D3-on mért áram lehet 1mA, de mégsem lesz a kapcsolóállásnak megfelelő kimenti feszültség. - Ezeknél a tápoknál előfordul az MC1466 hibája. Vagy valamelyik védődióda-S4 ellenállásai vagy P5 sérülése, amennyiben nagy kondit (vagy aksit) kapcsolunk a kimenetre és a feszültségszabályzót hirtelen nullára szabályozzuk. Vagy is ez nem aksitöltő! - Célszerű ellenőrizni a panel 8-9-15 pontjain a feszültséget, aminek mindig 0V-nak kell lenni. A D1 dióda mindaddig zárva lesz, míg a T5-nek meg van az 5V-nál nagyobb kollektor-emitter feszültsége. Ha nincs terhelés, akkor a 68ohm-okon nem esik feszültség, a T6 addig nem fog kinyitni. Így a D1 is mindig le lesz zárva. Ha lesz terhelőáram és R26-R27-en feszültség fog esni, amitől csökken a T5 feszültsége, akkor fog csak T6 kinyitni. Egyébként hozzáférhető a tranyók lába, hiszen a T6-é ott van az R26 két pontján, mint ahogy a T5 kollektora is. Emittere pedig a panel 17-es pontján. (Valamint a kollektor a tranyók házán.)
Sziasztok!
Tudna nekem valaki segiteni a mai este? Csak gyors kerdes! Van egy kek lampam mentorol, rajte egy H1 izzo 12V, 55A rakothetetem egy 12V, 800mA-es kapcsolouzrmu tapegysegre, hogy kiprobaljam, hogy mukodik-e? Nagyon szepen koszonom a gyors valaszokat!!! Udv. ![]()
Ha összeszorzod a 12-t a 0,8-el, akkor mi lesz a tápegséged maximális teljesítménye (watt).
Nekem 9,6A jott ki. Akkor hazavagnam a tapegyseget! Ugye???
Milyen tapot szerezzdk hozza? Es hogyan kell kiszamolni? I=U/P |
Bejelentkezés
Hirdetés |