Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Áram mérése
Témaindító: csikosgabi, idő: Júl 13, 2006
Témakörök:
Átrakod a piros kábelt VmAohm stb ből a 10A feliratu csatiba?
Pesze. Egy kapcsolásnak akarom megmérni az áramfelvételét az akkuból, de 200mA -nél több és ha átrakom a 10A be, egyből leáll a működés.
Biztosíték ?
Műszer funkció kapcsoló jó állásban ?
Ha átdugod és átkapcsolod a forgókapcsolót akkor hibás a multi szerintem.Lehet valaki kinyirta mert ez a rész nincs biztivel védve legalábbis nekem unfused a 10A rész.
Lehet, hogy igazad lesz, mert kölcsön volt adva. Sajna.
Üdv mindenkinek.
Kérdésem a váltóáram áramerősségének mérésére vonatkozik. A konyhai fali csatlakozón 16A szükséges az elektromos tűzhely bekötéséhez. Mielőtt hazavágom az UNT-T M830B multimétert, ez a müszer alkalmas e váltóáramnál ampermérésre? sziler
Látsz-e a forgókapcsoló mellett váltakozóáram mérésére alkalmas helyzetet? Ha nem, akkor minden bizonnyal nem alkalmas.
Mit akarsz mérni? Mert azon, hogy a tűzhelynek 16A-es csatlakozás kell, azon nincs mit mérni, az tervezési és kiépítési feladat.
Ha jól értem, azt kérdezed, hogy a fali csatlakozóban meg tudod-e mérni multiméterrel, hogy megvan-e a 16A?
A multiméter - és egyáltalán semmi - nem alkalmas ilyen mérés végrehajtására. A konnektor terhelhetőségét a hozzá tartozó kismegszakító határozza meg, természetesen a vezeték keresztmetszetét is ehhez méretezik. Ha minden jól van kialakítva, akkor ezt "el kell hinni". Tehát, semmiképpen ne mérj bele a konnektorba AC Ampermérés állásban, mert szikraesőt, és a multiméter meghibásodását idézed elő.
Ez a multiméter "830B" kb. 2000 óta a magyar piacon van, sokféle formában. Ez is majdnem U.A.
Nem lehet vele AC áramot mérni! (potyo és Imi65 kollégák valószínűleg azért nem tudtak érdemi választ adni, mert nem találkoztak még ezzel a műszerrel ugyanis annyira olcsó és puritán, hogy nemhiszem, hogy foglalkoznának ilyennel. Ha szétnézel a kínai-piacon: utángyártott verzióját hozzád vágják egy 500-asért. Én darabját 400Ft-ért vettem még 2005-ben valamelyik Rádióamatőr találkozón. Kezdetnek nemrossz, mondom nekem is ez volt az első digit multim, de ha lehet gyűjts vagy 3-4000 Ft-ot végy egy komolyabbat! Üdv: Zoli!
Nekem is van vagy 3 ilyen "830"-as itthon, jó az, főleg hurcibálós műszernek. Különösen azt a változatot szeretem, amelyiken van külön kikapcsoló gomb, az szinte mindig a 20V-os állásban van, mivel legtöbbször azt használom.
Nekem van itthon ilyen műszerem is, ha valahová vinni kell, akkor ha elég, inkább ezt szoktam vinni, mert elég kicsi és inkább ezt nyírom ki, mint a drágábbakat (egy másik már kapott véletlenül 400V-ot 200ohmos állásban...). Legtöbb méréshez meglepően pontos, bár az elemet érzésemre elég gyorsan lezabálja. Épp azért kérdeztem rá, mert tudom, hogy nincs rajta váltakozó árammérés. De a kérdés második fele volt az, ami inkább foglalkoztatott, mert gyanítom, hogy az ampermérőt be akarta dugni a konnektorba...
potyo: hát rendbe, jaja volt már hasonló (topic elején) csak az még a jobbik eset, hogy trafó szekunderét...
szilva: jójó értem én, de mégis na találkozni nagyon "tré" változatokkal
Kösz a hozzászólásokat,és a tanácsokat.
Lemondtam a hálózati amper méréséröl. Holnap jön egy szakember ezzel a gondjaim megoldódnak. Ui. Mint laikus gépész a multimétert elemek feszültségmérésére használom. sziler
Hello mindenki!
Van nekem egy alig használt ************* amin szeretnék túladni! Akit érdekel irjon a *********** e-mail cimre! itt van róla pár kép: ******************* Apróhirdetésnek az apróhirdetési rovatban a helye! Irgumburgum!
Pontossan .
16A*230V=3680W .Altalaban hazi berendezes 2000W maximalis osszfogyasztasra van tervezve.Igy aztan ha egyszerre indul minden haztartasi -fogyaszto kicsaphatja a biztositekot. Egyes fogyasztok altal felvett aramot meg lehet merni voltmeterrel ,ha nincs valtoaramu ampermero ,ugy hogy egy soros kiserteku ( ismert erteku mondjuk 1 Ohm-os ) ellenallast sorbakotunk a fogyasztoval es mukodtetes kozben ezen soros ellenallas kapcsain merjuk a valto-feszultseget.Aztan az I=U/R keplettel (Ohm torvenye) kiszamitjuk ,kb ez lessz az aram "pillanatnyi"atklagerteke .Kis elteres lessz az ellenalason eso feszultseg miatt es igy a fogyasztokisebb feszultseggel kisebb aramot fog "huzni".Igy lehet 0,1Ohm-os ellenallasra lemenni es kozelebb leszunk a pontos ertekhez .
sziasztok azt szeretném ha valaki elmondaná hogyan kell megmérni az akkumulátor töltö-t hogy hány ampert is ad az akksinak.
Mert én ha átkapcsolom az multimétert Ampermérő állásba autómatikusan össze vissza mutat számokat anélkül hogy bármire is rálenne kötve. Néha csak számol fölfelé lassan magától. 1, 2, 3 stb Köszi.
Annyit ad neki amennyit az akksi felvesz, többet nem nagyod tud.
A töltő egyik kábelét ráteszed az akkura, a másikkal pedig sorbakötöd a műszert és a műszer másik kábelét teszed az akku másik sarujára.
köszi ezt értem!
de miért számol össze vissza magától amikor nincs semmire kötve az előbb csak átkapcsoltam és 3 A mért a levegőben . Most vagy a müszer nem jó vagy kezdhetek félni a levegötöl?
Talán analóg műszerrel érdemes ilyesmit mérni, a töltőd közelsége val * szeg zavarja a digitális multiméteredet.
* ilyen szeg nincs .
Csinálj egy kis ledes fényforrást, és fémből hajtogass egy dobozt, amivel le tudod takarni a multimétert mérés közben, így nem szed össze zavart és hogy láss is valamit vágj egy kis kémlelőnyílást a fém dobozon persze a ledes fényforrást meg tedd a dobozba...
Viccet félretéve ha levegőben mér annyit az lehet nem baj, nézd meg, hogyha bekötöd, akkor elfogadhatónak tűnő értéket mér e... Egyébként megnyugtatásodra: A fluke egyik tipusával is előfordul ilyen Bővebben: Link
Hello!
Ma véletlenül a multiméterremen, az egyenáramú áramerősség opción, váltakozó áramot kötöttem be. Ez gond? (csak egyenáramon tud A merni.) Koszi.
Lett valami baja a multiméternek? Ha a méréshatár megfelelő volt a váltakozó jel nagyságának is, akkor amúgy nem kéne, hogy bármilyen baja is legyen... szerintem...
Szia.
A méréshatár jól volt beállítva, csak éppen, DC helyet AC-t kapcsoltam rá, nem latszik rajta semmi változás, csak gondoltam, valami elromolhatott. Koszi a választ
Szeretnék én is váltóáramú fogyasztást mérni, de a multiméterem csak egyenáramú fogyasztás mérésére alkalmas. A legkisebb váltófeszültségű skálája 200 voltos.
Kérdésem az lenne, hogy nem – e lehetne valamilyen egyszerű áramkört összedobni, amivel ez a mérés lehetséges? Még az sem lenne baj, ha kellene készítsek hozzá egy értelmező táblázatot, ismert fogyasztók segítségével, amin kinézném, hogy ha műszer mutat, például 45-öt, a táblázatból kinézném a hozzárendelt értéket, feltételezem 0,5 A az eredmény. Más mérőműszert nem akarok vásárolni, mert nem mérek olyan sűrűn, hogy érdemes legyen befektetni. Minden ötlet érdekel és előre köszönök.
Tudom, hogy alapvető dolog, de át tetted a 10A állásba? külön sönt szokott lenni benne ehhez, meg külön kivezetés. A régebbi, tisztességesebb és jobb analóg vagy digitális multiméterekben a kV-os méréshatár is külön volt választva egy banánhüvellyel.
Szia!
Ha jól gondolom neked DT830 kategóriájú műszered van. Ezzel sajnos csak saccolni lehet váltófeszültséget. Egy jó külső adapter építése legalább annyiba kerülne, mint egy jobb multi. 9205A-t már kb. 1600 Ft-ért kapsz.
A sok váltóáramú kérdésre szeretnék reflektálni mindenkinek: Egy kici occó kínai multimérerrel hirtelen kellett váltóáramot mérni. Nem volt a közelben emberi multiméter, ezért hirtelen gondoltam egyet, és fogtam egy graetz hidat (megfelelő terhelhetőségűt), a hídátlóba kötöttem a DC ampermérőt 10 amperes állásban. A gagyi csak azt tudott mérni.
A kecske és a káposzta esete volt ez, csak hozzávetőleges áramérték kellett, és egyetlen hibája volt, hogy a graetzen 1,5 - 2 volt esett. Hálózati mérésnél nem nagy ügy (230 vagy 228 volt) a mérési hiba, de ha 24 voltos rendszert mérek, akkor csak a diódán eső 10%-nyi feszültség csal. Kimérhetően: ez a módszer összevetve ugyanazzal az áramkörben később normális módszerekkel mérve 2,1 ampert takart az én tűzoltó ötletemmel, miközben 2,6 amper folyott. Hálózati mérésnél nem volt gond, a nagy áram linearizálta a diódákat, a könyöktartomány nonlinearitásának nincsen szerepe. Már 50 mA-nél sincs gond. Ha nincs más, és van érzékeny váltakozófeszültség-mérő (akár HF mV mérő is lehet), akkor sima soros figyelő ellenállással, és az azon eső feszültség mérésével lehet megoldani. Onnantól ohm törvény a nyerő. Ha induktív fogyasztón kell mérni, akkor precízen csak cos fi mérővel lehet teljesítményt mérni. Pontosabban feszültség, áram, és cos fi mérő kell. Ekkor: U*I*cos fi
Nekem akkor csinált hasonlót, amikor kimerült az elem.
Az a gond, hogy a tartomány elején a mérési hiba (200 voltos állásban 2-3 voltot mérve) 2-300% is lehet. Dobókockával pontosabb eredményre jutsz, ahogy volt tanárom mondta. Eléggé húzós dolog a méréstechnika.
A régi 0,2-es osztályú műszerek mind-mind passzív lágyvasas berendezések voltak. Azok az effektív értékre reagáltak (épeszű körülmények között - áramtüske!) nem számított a jelalak. Sajnos kevesen tudják, hogy a pórias műszer egyenirányító kapcsolások a jel csúcsértékét mérik, de a skála a szinusz jel effektív értékére van kalibrálva. Ezt az egyik technikusin tanító fiatal tanár (főiskolai végzettséggel - kandó) nem tudta! Ergó: ha négyszög-, vagy háromszögjelet mérsz (esetleg a szinusz is torz), akkor már eleve hatalmas mérési hibát viszel be. Ezért különböző linearizált műkapcsolások alakultak ki (célszerűen egy OPA visszacsatoló áramkörébe teszik a graetz hidat), hogy csökkentsék a problémát. Ekkor - mivel a visszacsatolás áramgenerátoros jellegű - létrejön egy feszültség-áram konverzió. Mivel egyértelmű a megfeleltetés, ezért nincs gond. A dióda által okozott nonlinearitást (változó differenciális ellenállást a könyökpontban) az OPA-áramgenerátor képes kompenzálni. Egészen a nyílt hurkú erősítés határáig, ennek eredményeképpen 2-300 mikrovoltig nincs baj. Tehát Istvánnak ezt javasolom. OPA (NE5532, 741 törpefeszültségeknél - a söntön eső feszütség tipikusan ilyen), shottky graetz, annak hídátlójában a multi, vele párhuzamosan egy 2,2 mikrofarados átlagoló kondenzátor, és csókolom. Ezt a kapcsolást használják kivezérlésmérőkhöz. Tessék ügyelni az érintésvédelemre, mert ha hálózati áramkört mérsz, a söntre kikerülhet a fázis! Ezért nézzétek meg, mielőtt bekötitek, hogy a nulla ágba kerüljön a sönt. Az áramkör tápellátását egy trafó biztosíthatja, mivel 2-300 mV-ot. fel kell erősíteni minimum 5-6 volt AC effektívre (és konvertálni árammá), hogy normális eredményt kapjál. Igazából nagyfeszültségű OPA, és 50-60 voltos kimenet lenne az ideális, de drága és macerás. Az áramkör (transzfer módban) kalibrálható DC-vel is. Ez a legnagyobb előnye. Megjegyzem, hogy ez a kapcsolás a középértékre reagál (elektrolitikus középérték), mely kevésbé érzékeny a szinusz torzulásaira. A csúcsegyenirányító sajnos nagyon érzékenyen reagál, hisz ha csak egy kicsit le van csapva a szinusz teteje, már akkor is sokat csal, mert a "teteje" már nem annyi, amennyi... Az újabb kapcsolások lényegesen bonyolultabbak -úgymint true RMS konverter, vagy szinkron egyenirányító. |
Bejelentkezés
Hirdetés |