Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   988 / 1319
(#) trudnai válasza Brienter hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Lehet elfelejtettel bankot valtani es epp kimenetkent magasra huzod a labat, amit aztan a kapcsoloval szepen rovidre zarsz a folddel...

Amugy ilyenek miatt is erdemes a kapcsolo es a PIC laba koze betenni egy ellenallast, mert akkor egy firmware hiba miatt nem tudod a hardware-t tonkre tenni, vagy legalabbis kisebb az eselye.

UI: Ja, kozben latom Watt mester irasat, igaza van... nem tudom mi lehet akkor...
(#) zoz11 hozzászólása Jún 23, 2011 /
 
Sziasztok
Nekem megint egy alapvető kérdésem lenne csak.
PIC12F675-nél hogyan tudom konfigurálni a portokot, vagy egyáltalán hogyan, milyen néven tudom szóra bírni?
16F628nál PORTB, PORTA, de ez mi 12Fnél?
Jha még annyit, hogy Basic-be pötyögtetek.

Üdv: Zoltán
(#) potyo válasza zoz11 hozzászólására (») Jún 23, 2011 /
 
Basicet nem tudom, de GPIO és TRISIO, amit te keresel. De ezt az adatlap is elárulja...
(#) zoz11 válasza potyo hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Köszönöm szépen, közbe nekem is sikerült kiderítenem belőle.

Még egy olyan kérdésem lenne, hogy mi alapján válasszam meg az oszcillátor frekijét? Mit befolyásol az, hogy most 4MHz vagy pl. 20MHz?

Üdv: Zoltán
(#) vicsys válasza zoz11 hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Ha röviden akarok fogalmazni, akkor azt mondom a működés sebességét. Ha konkrétan akarok akkor azt mondom, hogy vannak olyan alkalmazások, ahol már a feladatok elvégzésére kevesebb idő jut. Emiatt magasabb sebességen kell pörgetni a kontrollert, hogy az adott időkeretbe beleférj.
(#) trudnai válasza zoz11 hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Tul azon amit vicsys valaszolt neked, a PIC fogyasztasat is befolyasolja ami egy elemrol uzemelo aramkor eseteben pl erdekes lehet. Neha eleg nagy kompromisszum, hogy mi a max megengedheto fogyasztas es a min sebesseg aminel az alkalmazas meg kielegitoen mukodik.

Nomeg mas modulok sebesseget is befolyasolja, nemcsak a CPU-jet, tehat pl a Timer modult ha az a fo oszcillatorrol van megajtva. Tehat ha 20MHz-el hajtod a PIC-et, akkor finomabb felbontasban de kevesebb idot tudsz athidalni az idozito aramkorrel, es ezt is figyelembe kell venni.

Aztan ott vannak pl a kommunikacios modulok, amik mukodesehez is eleg fontos lehet a megfelelo kavics kivalasztasa. Pl megadott baud rata mellett lehet a soros modul kevesebb hibaszazalekkal dolgozik az egyik mint a masik frekvenciaval -- ugyanis nem mindig all rendelkezesedre a kivant baud ratanak megfelelo frekvencia egesz szamu tobbszorose, emiatt vagy kicsit siet vagy kicsit kesik, ami ha tureshataron belul van nem gond, de ha tul nagy ez a kulonbseg akkor mar promlemak lephetnek fel.
(#) janikukac hozzászólása Jún 24, 2011 /
 
Sziasztok! Elkezdeném tanulni a PIC-ezést.

Sok hasznos linket kaptam már, ám az a gond, hogy egyiket sem találtam megfelelőnek. Ami legjobban tetszik az Topi Nullától a Robotokig c. cikksorozata, ám PIC16F877-ben tanít programozni ami nekem nem megfelelő már csak a MCU ára miatt sem. Elhiszem , hogy sok mindent megtanulhatunk, de... Keresek olyan cikket ami részletesen ír, mint Topi, ám először kis 8 lábúakkal tanít minket programozni. Gondolok itt 12F629-re, 12F683-ra.

Előre is köszönök mindent, és remélem jó helyre írtam!!!
(#) potyo válasza janikukac hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Olvasd el az ÖSSZES cikket, amit kaptál. Ez nem olyan, hogy egy háromoldalas cikkből mindent meg lehet tanulni. A 16F877 programozása és bármelyik másik PIC programozása 98%-ban ugyanaz. Ami eltérés van, arról nem lehet minden egyes típusra külön cikket írni, hanem elő kell venni az adatlapot és abban elolvasni. Valamint létezik szimulátor is, amiben ki lehet egy csomó mindent próbálni PIC vásárlás nélkül is. A kevés lábszámúak nem tanulásra valók, azok célfeladat megvalósítására vannak. Tanulásra a 18-20-28-40 lábúak a megfelelők, kellően nagyszámú lábuk van, mindenféle beépített perifériával, viszont léteznek DIP tokban is, így dugdosós próbapanelen is használhatóak. Ha sokallod a 16F877 árát, akkor vegyél egy 16F887-et vagy 16F690-et.
(#) janikukac válasza potyo hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Rendben! Van még itthon 16F873-am meg 18F24J10, akkor azokall majd tudok valamit kezdeni, ugye?

Sokat fogok majd akkor olvasni, és próbálok majd tanulni.
(#) potyo válasza janikukac hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
A 16F873 az majdnem ugyanaz, mint a 16F877, csak kevesebb memória van benne és kevesebb lába van, emiatt a PORTD és a PORTE hiányzik róla, illetve a parallel slave port nevű periféria is hiányzik belőle. De minden más tekintetben azonos a 16F877-el.
(#) janikukac válasza potyo hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Akkor már csak egy dugdosós panel, egy marék energia és sok kitartás kell, és elkezdek tanulni. Attól tartok csak, hogy sok mindent kell majd a programozáson változtatni, ha Topi cikke alapján tanulok.

Köszönöm a segítséged !
(#) zoz11 válasza trudnai hozzászólására (») Jún 24, 2011 /
 
Hello
Köszönöm a választ mind kettőknek. Akkor nekem elég lesz a beleső 4MHz-es oszcillátor, annyira komolyan meg úgy se fogok vele foglalkozni, nem az én szakterületem igazából a PIC.

Üdv: Zoltán
(#) janikukac hozzászólása Jún 25, 2011 /
 
Sziasztok.

1 ledet szeretnék villogtatni 12F683-al. Ez a kapcsolás alapjánBővebben: Link

Persze a PIC beállításoknál mindent átállítok az ÉN picemre, és hibaüzenetet kapok, mikor beírom a parancsot.

Build után ezt látom 1 errorral:

Idézet:
„#include <12F683.h>
#device adc=8

#FUSES NOWDT //No Watch Dog Timer
#FUSES INTRC_IO //Internal RC Osc, no CLKOUT
#FUSES NOCPD //No EE protection
#FUSES NOPROTECT //Code not protected from reading
#FUSES NOMCLR //Master Clear pin used for I/O
#FUSES NOPUT //No Power Up Timer
#FUSES NOBROWNOUT //No brownout reset
#FUSES IESO //Internal External Switch Over mode enabled
#FUSES FCMEN //Fail-safe clock monitor enabled

#use delay(clock=4000000)
#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8)


Mi lehet a hiba? Megoldást kapok? Köszike előre is. :yes:
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
És hol a hibaüzenet..? Abból derülne ki, hogy mi a baja.
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Felraktam egy képet , ez jön ki Build után.

cccs.JPG
    
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Kisebb képet nem tudsz felrakni?
Ha jól látom az UART kommunikációban a PIN_C6 van megadva... Van C portod a PIC-ben?
Kommentezd ki az utolsó sorodat és tádá...
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Ez nekem csínai. Mi az a C port? Itt a nagyobb kép. Itt van e : #use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8)

cccs.JPG
    
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Húha... Egy kicsit olvasgatnod kéne a PIC felépítéséről. Az oldalamon (mivel írtad, hogy elolvastad), le is van írva ez a port dolog... Bővebben: Link
Az utolsó sor elé tegyél 2darab per jelet.
  1. //#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8)
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
És akkor újra bildezzem? Ja, és úgy okés lesz?
(#) SzervízMacska válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Eleve érthetetlen, minek egy led villogtatásához UART? Pont annyi értelme van, mint 12F-ben a C portának...
(#) janikukac válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Most 0 error. Akkor nemsokára tesztelem.
(#) vicsys válasza SzervízMacska hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Azért jó ha van UART... Pl.: ha látni szeretnéd, hogy a "speed" változód (egy nyomógombbal állítható) éppen milyen értéken áll... Milyen jó is lenne ha lenne alulról kinyitható C port, nem?
(#) SzervízMacska válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Bizony jó...
(#) janikukac hozzászólása Jún 25, 2011 /
 
Á nincs stabil 5 VOLTOM, 4,24-ről meg nem reagál a cucc.
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Csatolj egy kapcsrajzot és egy forrást. Valamit elszúrtál mert:
Idézet:
„Operating Voltage Range (V) 2 to 5.5”
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
A te villogásod akarom megépíteni, légszerelve.
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Pedig mennie kell, akár 2 ceruza elemről is. Csatold a forráskódot.
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Tessék !
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
A többi is.
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
A main.c és main.h kellene...
Következő: »»   988 / 1319
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem