Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » B5 és B8 végerősítő
 
Témaindító: banyaiakos, idő: Máj 31, 2008
Lapozás: OK   37 / 62
(#) Alkotó válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
R16 szerintem is rosszul lett beültetve. Most akartam írni, csak közben megelőztél.
(#) rolitechno válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Ha tüzetesen átnézted a színkódokat, akkor már jónak kell lennie! Az egyik MLJ középső lába és a 0.33 ohm. Így tudod belőni , ezt én is megtanultam
(#) r3pl4y válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
igen, és ha tegnap lett volna annyi eszem, hogy felteszek egy ilyen minőségibb képet akkor most nem csináltam volna magamnak több ezer forintos kárt, egy rohadt 3ft -os ellenállás miatt... ugyanis voltam olyan okos, hogy szépen elkezdtem méregetni mindent, már hirtelen felindulásból és véletlen összezártam a multival a TIP lábát ami elküldte melegebb éghajlatra az egyik MJL -t... amit Szegeden nem lehet kapni... tehát rendelhetek másikat... mondjuk amugy is rendeltem volna még mind a kettőből egyet, hogy legyen tartalék, de így plusz egyet is kell... :S

Amúgy most az egyik 1Ohmoson mérem a nyugalmit... de gondolom ott is jó, mert a 0.33 -son nem tudok mérni semmit... nem is igazán értem, hogy miért... de 50mA felé nem akar menni pedig már zenél szóval melegedett... ez miért van?
(#) r3pl4y válasza rolitechno hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Á látom már, hát még szép, hogy nem mérek rajta semmit ... te jó ég...de pontosan, hogy mérjek rajta? az ellenállás GND felöli oldala és az MJL középső lába?
(#) rolitechno válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
A "shift" et majd használd és az indulatos szavakat kerüld mert itt szólnak ám érte Szerintem rossz helyen méred...
(#) rolitechno válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
MJL középső és a hangszórókimenet. Így egyszerűbb. De aránylag egyforma értéket kell hogy mérj mind két MJL en. Szóval azt állítanod kell.
(#) r3pl4y válasza rolitechno hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Az teljesen ugyanaz mint ha ez 1ohmosn mérném... de akkor sem akar 100mA lenni :S
(#) Alkotó válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Nem értem a 0,33R és az 1R keverését. Ebben a kivitelben nincs 0,33R értékű ellenállás, csak 3db párhuzamos 1R. Ezt azért lett ilyen, mert így fémrétegekkel lehet megoldani, mégis megvan a kívánt teljesítmény.
Nagyon "elvadítod" ezt az árammérést. A végtranyókon folyó nyugalmi áramot kellene mérni, csak ez nehézkes, és szét kéne hozzá bontani a kapcsolást. Ezért teljesen kézenfekvő a collektorokon lévő ellenállások valamelyikén (R29, R30) eső feszültséget mérni, amiből könnyen számolható az áram (és ez azonos a végtranyón folyóval). Ha mondjuk 50mA-t szeretnél beállítani, akkor U=JxR-ből, 0,05x0,33=16,5mV. Ezt kell a multival mérned.
(#) r3pl4y válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Igen. Köszönöm közben már megnéztem és rájöttem..., csak én a KD féle leírást olvastam és megkevert egy kicsit...
Amugy, hogy érted, hogy nincs 3R3 az R31 az az nem? Legalábbis a rajzon úgy látom...
Megvan az 50mA persze, beállítottam 17mV -ot... csak az van a leírásba, hogy ennek fel kellene mennie 100mA -ra azaz 33mV -ra ha az ellenálláson mérem...
(#) Alkotó válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Az R31 valóban 3,3R, de te 0,33R-ot emlegettél.
Viszont a fotó alapján az R31 helyére 3,3R helyett 0,33R-ot raktál be. Narancs-narancs-ezüst-arany látszik de neked narancs-narancs-arany-arany kellene. Ez hiba! Ha nincs 3,3R-od, akkor tehetsz nagyobbat is kb. 10R-ig.
A "felmegy 100mA"-re csak egy tézis. Inkább előrejelzésnek mondanám, olyan útmutatásnak, hogyha melegedéskor feljebb megy, akkor sem kell kétségbe esni. De ehhez jól be kell melegednie a hűtőbordának.
A nyugalmi áram egyáltalán nem szentírás, ehhez már fülelés kell.
(#) r3pl4y válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
3R3 van berakva pedig, bár a fotón, valóban ezüstnek néz ki, de arany az a csík ... nem tudom miért emlegetek itt 0.33 -at...

Akkor nem baj, ha 100mA -ig emelem a nyugalmit? Mert azt tudom, hogy oda kellene állítani ahol a legjobban tetszik a hangja... csak nem tudtam, hogy mennyi a max amíg emelhetem... de ezek szerint akkor 100mA -nál nagyobbra ne...
(#) rolitechno válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Ne nagyon ja :yes:
(#) Zupp87 válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Én azt gyanítom, hogy 50mA és 100mA nyugáram között nem lesz olyan egyszerűen észrevehető a hangzásbeli különbség.
(#) r3pl4y válasza Zupp87 hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Szia!
De eléggé észrevehető azért, ha hallgatózik az ember... én most 90 körül találtam meg ami nekem tetszik... ha jóideig nagy kivezérlésen megy akkor melegszik szépen a borda fel is megy 100mA körülire a nyugalmi de aztán szépen gyorsan vissza is megy 90 körülire amint kikapcsolom a zenét...
(#) r3pl4y hozzászólása Jún 30, 2011 /
 
Alig várom, hogy holnap megérkezzen a másik MJL tranyó... hallanám már sztereóba nagyon tetszik a hangja.. érdekes igazából, nem nagyon tudom mihez hasonlítani, a közép nagyon részletező tud lenni, a magasak kicsit érdekesek voltak szerintem 50mA környékén, de 90mA körül, már nagyon szép tiszták, kicsit csilingelős, de ez éppen jó, mert a mély meg nagyon dinamikus... dehát mondom én most ez egy hangfal alapján, majd meg kell hallgatni még másikkal is meg minden... de úgy érzem megérte megépíteni, bár kimaradhatott volna ez a plusz költség amit most csináltam magamnak, nembaj azt hiszem tanultam belőle, bár ezt még tanuló pénznek se lehet nevezni, mert azért már kezdő se vagyok, meg nem is az első erősítőm amit építek... ez inkább idiótaság volt tőlem, mintsem tanuló pénz.
(#) rolitechno válasza r3pl4y hozzászólására (») Jún 30, 2011 /
 
Én kb. 7 szer cseréltem már ki mindent, kivéve az MJL eket. Nem azért mert tönkrementek, hanem mindig jobbat akartam. Most is várok bele 2-2 kondit és 4-4 ellenállást. Meghallgatjuk úgy is
(#) Zupp87 válasza r3pl4y hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
[OFF]Én speciel elég sokat hallgatózom, mire észreveszem.. lehet hogy csak nekem van kissé botfülem Az én visszacsatolt erősítőm jelenleg kb. 10mA-es nyugalmi árammal megy.. és semmilyen különbséget nem hallok 100mA-nél sem. Hja, mondjuk annál van egy jó erős átfogó visszacsatolás, ami kis nyugáram mellett is helyreteszi a dolgokat.
(#) Zupp87 válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Na ha már a hallgatózásnál tartunk.. most jöttek vissza hozzám az úgynevezett "igazi" hangfalaim, vagyis az R626 mélyközép + DX25 magas hangszórókészletű. Na most jön csak úgy igazán át Adele hangszálainak minden rezdülése.. és csöppet se bántóan, mint ezt egy régebbi erősítőmmel tette.. hiába a vokál, a zongora, a dob.. ott énekel közöttük, tisztán érthetően. Nem tudom, ki mit ért részletezettség alatt, de én speciel ezt.
[OFF]És egyébként sorry, hogy szétoffolom a B5 témát a saját visszacsatolt erősítőmmel.. de azért olyan szinten kapcsolódik ide a dolog, hogy a B5 terveiből indultam el
(#) ptesza válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
B5 modder.
(#) rolitechno válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Magyarul tökéletes
(#) Zupp87 válasza ptesza hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
A B5 tervezője azt mondta, hogy ami azt illeti, a "mod"-om elég messze jár a B5-től. Alapvetően más szemlélet, mivel egy masszív átfogó visszacsatolást tartalmaz. És a vége se tripla, hanem csak egy normál kompozit. És ami azt illeti, egyáltalán nem biztos, hogy zeneibb. Itt a nyár, lesz kis szabadidőm, "beáldozom" a Toshibáimat(2SA1943/2SC5200) és megépítem velük a B5-öt, hogy ténylegesen tudjak mihez viszonyítani. Igaz, nem MJL-ek, de nem is BD-k.
Csak mivel maga a kiindulás a B5-ből történt, gondoltam itt kérdezősködök.
(#) Zupp87 válasza rolitechno hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Félvezetőkészlet: 2x BC546/556, BD139/140, BD241/242, illetve az egyik oldali végtranyók az én hibámból tönkrementek (megesik, ha kísérletezik az ember, pláne ha rossz helyre kötöz ) , helyettük BD249/250 van most.. de én nem hallok különbséget (valószínűleg a visszacsatolás is tesz róla..). Trafó: 2x12V, 30VA, 2x4700u+2x100n (ennyi ), 10A graetz; BEAG Qualiton AET230 doboz, potikkal, csatlakozókkal.. szóval egyelőre nem várok túl nagy csodát
[OFF] Alapvetően úgy indult, hogy ami a fiókban van, azokból kipróbálom azokat a dolgokat, amiket kiötleteltem. Egzotikus alkatrészekkel egyelőre távolról sem kísérletezek.
megépített

Ez az ni.. kicsit túlzásba vittem a frekikompenzációt, de így bolondbiztos, és szép a fázismenet. A 2x100 pikó ott a végén a kollektorfülek kapacitását ábrázolja a bordával, közte a csillám a dielektrikum.kép
(#) Zupp87 válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
[OFF]Megj.: a képen a végtranyók tipusa meg a meghajtóké nem egyezik a valósággal.. az egyik kísérleti szimulációból vágtam ki a kapcsolási rajzot. De amúgy nem sok eltérés van, de azért azok a BC-k elég karcsúak lennének meghajtónak még így 10W-on is. Mondjuk először azok voltak a BD241/242 párhoz.. aztán cseréltem BD139/140-re.. na az a különbség azért ha icipicit is, de főleg nagy hangerőn hallatszott.
(#) ptesza válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Nekem is BD-k vannak benne , de elégedett vagyok. Meg kellene győzzön valaki arról ,hogy jobb lenne az MJL. De hallottam már másik jó tranzisztor párosokról is.
(#) Zupp87 válasza ptesza hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Plö ahogy írtam: 2SA1943/2SC5200. És kb. harmadáron vannak, mint az MJL.
(#) rolitechno válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Ha már a tranzisztoroknál járunk:egy fehérvári illető (sziaudio) váltig állítja, hogy lehet hallani az ONsemi és az eredeti Motorola MJL között a különbséget. Vajon igaz-e
(#) Zupp87 válasza rolitechno hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Én úgy tudom, hogy ami régen volt Motorola, az most az ON Semiconductor. Lehet azóta változtattak kicsit a technológián.. nem tudom. Viszont szerintem érdemes lenne úgymond "bekötött szemmel" meghallgatnia egyszer, úgy, hogy nem tudja, épp melyikben milyen van. Én tuti, hogy nem venném észre a különbséget. Sokak szerint muzikális és éles fülem van.. de ezekszerint nem elég kifinomult.
(#) Zupp87 válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
ON-Semiconductor, wikipedia

"The company originated as Motorola, Inc.'s Semiconductor Components Group, and continues to manufacture Motorola's discrete, standard analog and standard logic devices. It was recapitalized and established as an independent company on August 4, 1999. Immediately prior to the recapitalization, it was a wholly owned subsidiary of Motorola."

Nekem mikor lesz egyszer ilyen fülem
(#) rolitechno válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Ettől még hallhatatlanabb dolgokat is meghallanak Csak már nem írom le mert nem B5 téma!
(#) ethosz2 válasza Zupp87 hozzászólására (») Júl 3, 2011 /
 
Én próbáltam a B5-be a 2sc5200/2sa1943-at. Nem abba való. Nem jó a B5 hangja ezekkel. Tulajdonképpen semmilyen erősítőben nem szerepelt igazán jól. Az ON 30MHz-es tranyói sokkal jobbak....
Következő: »»   37 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem