Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akku NiCd - NiZn
 
Témaindító: szeva000, idő: Feb 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 19
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Végül is logikusan hangzik. Akkor megpróbálok erre is figyelni. Az Ansmannhoz adott gyári akkuk közül az egyik-ben 0V-ot mértem, holott előre töltött akkukról volt szó. Azóta sem tért észhez, mindig az merül le legelőször, sokszor 0V-ra. Többet ilyen márkát nem veszek, marad a Varta, Duracell ilyesmi. (Persze az sem lehet 100%-ig jó, de talán jobbak)
(#) zoka válasza abcdabcd hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Na igen, a töltési idő sem elhanyagolható, de leginkább az a gond, hogy nem lehet magára hagyni, néhány óránként rakhatom be az újabb 4 akkut. Megoldás: nagyobb töltő, vagy minden akkunak egyszerre jusson hely: költséges...

Itt sajnos már nem azzal van a gond, hogy huzalellenállást használnék, vagy ilyesmi, természetes dolog, hogy kapcsolóüzemű áramgenerátorral fogom hajtani. (A fogyasztást nem tudom jobban lefaragni).

Az a gond, hogy ez fogyasztásban messze van a 6db LED-től (igaz fényerőben is, közel 500 szoros fényerőm van az átlag 5mm fehér LED-hez képest). Itt maximum 12,5W-ot fogyasztanak csak a LED-ek, és ventilátorral, elektronikával 13-14W fogyasztás simán meglesz. 2 óra üzemeléshez kb 30Wh-t kellene az akkuknak szolgáltatni. Na most 24 óra = 360Wh kicsit durva lenne.
Így 1-2 óra maxon nekem bőven elég. Amúgy 4W-on már több fényt ad, mint egy 40W-os villanykörte.
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Akkor azt javaslom, térj át a lítium akkumulátorokra.
Egy 18650 cella körülbelül 8-10 Wh kapacitású...
(#) abcdabcd válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Én akkor meg csatlakozok MAX1555-ös IC-vel olcsón egész jó Lítium-töltő áramkör építhető egyszerűen... egy haverom pont elemlámpába építette bele kis nyákon, és így csak dugasztáp kell és mehet is a töltés... Persze a teljesítménytől függ, hogy mekkora dugasztáp
(#) Ricsi89 válasza abcdabcd hozzászólására (») Júl 1, 2011 /
 
Nos igen, ha elég a 280mA-es töltőáram, akkor nincs gond. De egy 3000mA-es akkut több, mint 10 óra alatt töltene fel. :yes: Ha 1A-es töltő lenne az már barátibb lenne.
(#) zoka válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Hallottam erről a celláról, csak hát nem olcsó. 2 ezer körül van darabja. Ehhez is kellene töltő, méghozzá olyan, ami egyszerre 4-et feltölt, max 3-4 óra alatt.
4db (14,8V) és minimum 30Wh lenne.
Az igazán profi megoldás 8db-al lenne (16 ezer + töltő az már 20-24 ezer forint legalább)
Persze, ha lehetne hozzá 3-4 órás töltőt építeni (mármint nem a töltő élettartamára gondolok ) , akkor úgy barátságosabb lenne az ára.
(#) nedudgi válasza zoka hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Az általad saccolt árak eléggé túlzottak, ha az embernek több lehetősége van. De ez már off, ha érdekel küldj egy privát üzit.
(#) abcdabcd válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
A li-cellák áráról nem tudok semmit, viszont, amúgy "gyors számítással" 16db Nicd/mh cella ára se lenne sokkal kevesebb, mint amit a kolléga ezekre írt...

Szóval ha más nem pl: Li-lion Kft... náluk van sokminden, "ipari", azaz nem színes csomagolásban...
(#) nedudgi válasza abcdabcd hozzászólására (») Júl 2, 2011 /
 
Az általam ismert beszerzési forrásnál a legolcsóbb NiMh cella drágább mint egy márkás LiIon, ha wattórában nézzük a dolgot.
(#) misi93 hozzászólása Aug 13, 2011 /
 
Sziasztok!
Az egyik haverom hozott egy akkupakkot (fúrógépben volt) azzal a kéréssel hogy miért merülnek le 10 perc alatt ha nem is megy a fúrógép. szétszedtem, szinte az összes akkunak a feszültsége nulla! egy akkut találtam ami 0,46 v volt "benne". Ezekkel mit lehetne csinálni? Vagy kuka az egész?
(#) Ricsi89 válasza misi93 hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Kuka. Ezek a cellák már halottak, kiszolgálták magukat, főleg ha már jó pár évesek is elmúltak. De mivel majdnem mindegyik cella 0V-os, így feltételezhető a haláluk.
(#) misi93 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Köszi! Hát akkor kuka lesz .
(#) abcdabcd válasza misi93 hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Ha mondjuk 12V-os az akkupakk, akkor esetleg azt lehet még velük csinálni, hogy visszacsomagolod őket a tokjukba, és valamilyen 12V-os feltöltött akár zselés "risaztóakksiról", vagy kocsiakksiról valamennyi ideig, mondjuk fél percig adsz neki töltést,
PERSZE SZIGORÚAN SAJÁT FELELŐSSÉGRE! nehogy túl sokáig rajtahagyd és felrobban vagy kitudja!!

Viszont amelyik cella tényleg rossz, azzal úgyse tudsz mit csinálni, egyszer javítottam én is ilyen akkupakkot, egy csavarhúzóét szintén, ami valószínűleg sokáig nem volt feltöltve, és lemerült, elvileg ezt az akkus "bikázást" próbálták rajta, és attól a feszültség megnőtt rajta, viszont még úgyse lehetett 14,4-ig feltölteni, én szétszedtem és 3 cella tényleg rossz volt benne, valószínűleg az elektrolit szivárgott belőlük "olyan sörszaguk volt", azokkal tényleg nem tudtam én se mit csinálni, a többit, amikből viszont valószínűleg lehetett olyan, ami a bikázás előtt 0V-os lehetett, egyesével feltöltve, kapacitást mérve tényleg nem volt rossz cella...

Szóval ha csak túlmerült esetleg meg lehet ezt próbálni, hátha pár cellát vissza lehet hozni...

Viszont ha újat akarsz, akkor érdemes mérlegelni, hogy miyen gép ez, mert ha valami 4-5ezer forintos, akkor a cellák árából kapsz új fúrót, vagy olcsóbban, viszont ha valami olyan, amire érdemesebb költeni, mert mondjuk az akkut nem túltöltő töltője és normálisan megtekercselt motorja van, ami nem melegszik túl már minimális munkától is, akkor érdemes lehet rákölteni...

Bár én akkor vettem új cellákat én itt vettem egészen olcsóért akkor a többi helyhez képest, ahol néztem, és elvileg azóta is jó velük a gép, én 3-at cseréltem ki a 10-ből...

Viszont van még egy tippem, ha olcsón akarod, tavaly valamikor láttam a piros fehér kék gazdaságos áruházban olyan behemót "akkus fúrókalapácsot" aminek 24V-os volt az akkupakkja... ez elvileg 20db 1,2V-os cellát jelent és az egész került 5000Ft-ba... talán az olcsóbb gépek akkujai a nem megfelelő töltők miatt mennek csak tönkre előbb, mint a kicsit jobb gépekéi... de ez csak ötlet, viszont ha kéne nekem én lehet ezt kipróbálnám...
(#) misi93 válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Köszi! Nem az enyém az akkupakk de 18 voltos akkus fúróé volt és ő használtan vette 2k-ért. Akkor marad a "bikázás" vagy a kuka valami fém tobozt ráteszek tltés közben ha esetleg valami lenne. Még egyszer köszönöm. Esetleg valami normális töltő kapcsolást tudnál-e mutatni, mert akkor csinálok az enyéimnek . Esetleg ez?
(#) abcdabcd válasza misi93 hozzászólására (») Aug 23, 2011 /
 
Hát töltőből, az általad linkelt kapcsolást nem ismerem, a lényeg az, hogy érzékelje a töltés végét, elvileg itt a HE-n a cikkek között jelent meg egyszer egy AVR-es akkutöltő, a "8 lábbal" című sorozat részeként, azaz egy kis 8 lábú AVR mikrovezérlővel, hogy mi mindent lehet építeni, az nekem szimpatikus volt, bár nem építettem meg, de lehet majd kipróbálom, az elvileg jó lehet ilyen célra is, mert beállítható rajta a töltési feszültség, így nem csak egy akkuhoz hanem akkupakkhoz is használható, aamennyire emlékszek, a max feszt nem tudom(itt 18/1,2 * 1,45V kell neked kb).
Meg amúgy, ha esetleg szétszedésre kerül az akkupakk, érdemes lehet megfontolni, hogyha tényleg csak 1-2 cellát kell kicserélni, ami megérheti mert akár 6-700Ft-ért is lehet cellát kapni, akkor is lehet, hogy érdemesebb olyan helyen megcsináltatni, ahol ilyennel foglalkoznak, ha nem kérnek sok munkadíjat, mert ezeket ponthegesztéssel rögzítik egymáshoz, egy vékony fémlappal, és ha ezek helyett vezetéket raksz, az lehet bajosan fér el a műanyag házban... pl egy teljes akkupakk cserénél az egyik cég vagy 1000Ft munkadíjat kért volna a cellák árán felül...
(#) misi93 válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 24, 2011 /
 
Köszi! Sajnos nincs avr programozóm csak pichez. Majd még kitatlálok valamit még nem foglalkoztam az akukkal de esetleg hány voltot kapcsolhatnék rá "sokkolásnál"?1,45v?
(Én már csináltam úgy, hogy vékony rézvezetéket kettéhajtottam és úgy forrasztottam oda ponthegesztés nélkül.)
(#) abcdabcd válasza misi93 hozzászólására (») Aug 24, 2011 /
 
Hát a "sokkolásnál" attól függ, hogy az egész pakkot akarod egyben, vagy cellánként, de az nem árt, ha van erő a "sokkolóban", az 1,45V az a normál töltőfeszültség, attól magasabb kellhet...

De ezt szigorúan saját felelősségre csak! Amit mondtam csavarhúzó akkupakkot valami régi gépkocsiakksiról bikázták meg... ha túl sokáig rajtahagyod, egy akku belső ellenállása ha, 1Ohm alatti (a jó akkuk meg bőven alatta vannak), számold ki ha egy gk. akksira rákötöd hány amper folyik ott!

Amúgy az AVR felprogramozható nagyon egyszerűen, ha van olyan géped, amin van printerport, egy pár darab soros ellenállás kell csak bizonyos vezetékekre, és az direktbe az AVR-re, meg persze 5V-os táp az AVR-nek. Itt ebben a témában pont ezekről van szó, oda tettem fel fotót is nem olyan régen az égetőről amit én megépítettem, az annyival több ettől, hogy van benne egy vonalmeghajtó ic, de állítólag anélkül is teljesen jó lehet...

Amúgy én is dróttal csináltam meg, csak pont azért írtam, hogy a méretek miatt figyelni kell, mert lehet nem fér majd be a helyére, ha a vékony lemez helyett drótot használsz, meg elvileg hivatalosan amúgy is ponthegesztéssel kellene csinálni. Sőt a dróttal még lehet gond, ha túl hosszú (pl 1cm helyett 1,5cm), akkor amiatt nem fér be a házába, nekem a kb 10 kötésből vagy 4-et cserélni kellett, persze itt tekergett az egész akkupakk össze vissza vagy 3szor sikerült zárlatot is csinálnom ilyenkor egy pillanatra pukkant... is... szóval tényleg érdemes megfontolni, ha ahhoz hasonló áron csinálják felétek is, mint amit itt nekem mondtak, hogy inkább csinálják meg ponthegesztve mások
(#) misi93 válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 24, 2011 /
 
OK! Az avr-t még hanyagolom, mert még a picekkel is ismerkedem., Majd még meglátom, hogy lesz.
Köszönöm!
(#) tibistor hozzászólása Aug 30, 2011 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a bontatlan, gyári csomagolású AA és AAA NiMh akkumulátorok meddig tárolhatók károsodás nélkül? Egyáltalán károsodnak-e, ha még egyszer sem voltak feltöltve?
(A kérdés úgy merült fel, hogy a boltban kitudja mennyi ideje tárolt akkuk lehetnek-e emiatt eleve gyengék, vagy meghaltak?)
(#) abcdabcd válasza tibistor hozzászólására (») Aug 30, 2011 /
 
A gyártási idő rajta szokott lenni, pl Eneloop akku csomagolása van itt előttem, azon rajta van, de szerintem varta ready2use-n is rajta volt, amikor láttam...

Az, viszont, hogy meddig jó azt nem tudom, az újabb gondolom jobb... a "tönkremenetel" alatt mit értessz? Ha 0V a feszültsége az tönkre van menve az oké, ha a kapacitása sokkal kevesebb már gyárilag, persze pár töltés kisütési ciklus után az se jó... nem tudom a kapacitás csökkenhet-e "álló helyben"... önkisülése van valamennyi az akkuknak, végülis, ha olyan sokáig tárolják, hogy magától annyira lemerül, hogy a töltő nem is tölti fel kb 0,8V alatt, talán az számíthat tönkrementnek... persze még ez is esetleg valami nagyobb áramú dologról megbikázható... de végülis talán az ment tönkre... szóval ha megveszed, megméred multival, és a feszültsége legalább 1,1V van, akkor talán nem állt még az olyan sokat... ha meg a töltő nem tölti fel, akkor rossz...
Vagy ha van olyan töltőd amivel tudod mérni mérd meg a kapacitását, ha konkrét akkuról van szó, amiről azt érzed, hogy túl gyenge, de mégis új, azt a bolt nem feltétlenül veszi vissza, hogy rossz szerintem, ha ezt szeretnéd, legalábbis általad egy általuk nem ismert készülékkel történt kapacitásmérés alapján...
(#) tibistor válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 30, 2011 /
 
Még egyszer körülírom, hogy mire gondolok:
Úgy tudom, hogy a gyárból kikerült, bontatlan akkumulátorok nincsenek feltöltve, tehát az első használat előtt nekem kell feltölteni. Eddig igaz-e, amit írtam?
Ha tényleg töltetlen az új akku, akkor bármeddig elállhat-e ebben az állapotában?
Ha viszont töltött volt a gyárból kikerülve, akkor is az önkisülés miatt viszonylag hamar lemerül, tehát ugyanott vagyunk. Azaz a tudtom nélkül akár éveket is porosodhat egy bolt raktárában.
Káros-e ez a tartós töltetlen állapot, vagy sem?
Vagy pedig az első feltöltéssel (formázással?) áll be a kezdeti névleges kapacitás, és csak ezt követően nem szabad mélykisült állapotba kerülnie?
Ennél jobban nem tudom leírni, hogy mire gondolok!
Egyébként nekem is van itthon egy Energizer akku csomagolás. Ezen nincs rajta a gyártási idő, de az sincs rajta, hogy meddig használható fel. Pedig úgy érzem ez utóbbit szükséges lenne tudatni a vásárlóval.
Erről mit gondolsz, illetve gondoltok?
(#) abcdabcd válasza tibistor hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
Engem is érdekel mások válasza is amúgy...


Amit én gondolok, hogy mivel az elektrolitot a gyárban beletöltik, a kémiának nem tudod azt mondani hogy állj még ne működj

Az, hogy az akkukat formázni kell azt pontosan én se tudom, hogy mért van, viszont az, hogy az akkuk a "gyári" töltéssel nem bírnak annyit, mint később az pl az önkisülés miatt is van... pont ezt "lovagolják" meg az újgenerációs kis önkisülésű akkuk gyártói, pl a Varta, Ready2Use-nak nevezte el ezeket az akkujait, ami azt jelenti, hogy a csomagolásból kivéve rögtön készen állnak a használatra...

Nem is egy ismerősöm rögtön használni is kezdte őket, és tényleg elég sokáig jók is a gyári csomagból kibontva is... én azért ezeket is rögtön formáztam, IPC-1L töltővel, ez méri közben a kapacitást is, a "formázás" annyi töltés/kisütés cikluson keresztül tart, amíg azt méri, hogy nő a kapacitás, hogy hogy csinálja pontosan azt nem tudom... azt se tudom, ilyenkor mi történik az elektrolittal... talán van itt egy vegyész is aki olvassa és felvilágosít minket

De ami látható volt, pl a most legutóbb vásárolt akkuknál is, hogy a csomagból kibontva azért a kis önkisülésű akku se érte el a feltüntetett min.1900mAh kapacitást,ezek pl 1650 körül voltak, a formázás után 2050mAh körüliek voltak, a csomagoláson lévő névleges kapacitás 2100mAh...

Mondjuk ez a gyártási idő amúgy is olyan, hogy a gyártó "lelkiismeretére" van bízva mit ír rá, állítólag az Eneloop(nem Energizer) akkukat pl Magyarországon csomagolják, ide nagyobb akárhányszázas csomagban jönnek, szóval a dátum is gondolom akkor itt kerül a csomagolásra...

Csak kíváncsiságból kérdezem, hogy esetleg valami gyanú merült fel benned, hogy az akkuk amiket vettél túlságosan régiek lennének? Csak kíváncsi vagyok nem vagyok egyik cég ügynöke se

Amúgy ha Energizerről van szó, nekem az elemeikkel gyűlt már meg a bajom: nem egész egy éves elemekből 4 volt egy készülékben és ebből kettő elkezdett kifolyni... még jó, hogy véletlenül megnéztem...


Ja még a kérdésedre, a tartós töltetlen állapot valószínűleg káros, mert ha az önkisülés miatt nagyon lemerül, akkor nem tölti majd fel a töltő, és "annyi neki"... mert az önkisülés működik...
(#) tibistor válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
Továbbra is kíváncsi lennék mások véleményére és tapasztalatára...

A Te kérdésedre a következőt válaszolnám:
Van 4 db Duracell 2300 mAh-s akksim. Ezeket párban, felváltva használom egy fényképezőgépben.
A kezdeti állapothoz, amikoris élég sokáig tudtam használni őket, és használatlanul is viszonylag sokáig tartották a töltött állapotot, mára megváltozott a helyzet. Azaz a fényképezőgépben, használat közben is nagyon hamar lemerül, és a tartalék pár is nagyon hamar lemerül önkisülés következtében.
Ez saccra kb. 40-50 töltés után következett be, ami ugye igen messze van a reklámozott 1000x
újratölthető állapothoz.
Nem hinném, hogy a töltéssel van a probléma, mivel mindig ugyanazzal a töltővel töltök, ami egy Casio gyártmányú 20-ezer Ft-os automata töltő. Ennyi pénzért gondolom van valami okos dolog is abban a töltőben, nem csak a nevet fizettem meg.
Tehát azon gondolkodtam, ha nem az akksik minőségével (Duracelltől ez elvárható), és nem a töltő műszaki szinvonalával van a probléma, akkor vajon mi lehet.
Így vetődött fel az eredeti kérdésem, vagyis meddig tárolható károsodás nélkül egy még sohasem használt NiMh akku? Ez a fő kérdés!!!
Ez akkor is érdekel, ha esetemben nem ez a fenti probléma okozója!
Erre továbbra is szeretnék egy konkrét, szakszerű választ!
Eddigi válaszaidat és türelmedet köszönöm: tibisztor
(#) abcdabcd válasza tibistor hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
A te problémádra sejtem a választ, bár a töltőd pontos típusát nem ismerem, de nekem gyanús, hogy az akkukat esetleg párosával tölti, és nem mindet egyesével külön külön... mivel az akkuk nem egyformák, még akkor sem, ha a kapacitásukban kezdetben mondjuk 30mAh különbség van, így a fényképezőgépben lemerülve, sem egyforma a feszültségre merülnek, és töltéskor pedig a páros töltésnél a kettő feszültségének az összege kell, hogy elérje a kívánt szintet, így az akárcsak kicsivel korábban "kész lett" akku is töltődik, amíg a másik is el nem készül, ettől csökken a kapacitása, legközelebb már ez merül jobban mint a másik, de valószínű hogy nem pont egyformák lesznek, és így együtt romlanak (Amúgy állítólag a normál 0,1C töltést, ami 2100mAh-nál ,210mA, az akkuk elég hosszú ideig is károsodás nélkül elviselik, viszont a gyorstöltést már nem annyira)


Jó példa régi GP akkuk, 2100mAh-sak, páros töltőben töltve őket, pár év alatt, kb 600mAh kapacitásúra csökkentek(ez kb 30 kép elkattintását tette lehetővé), ezen némileg az IPC-1 töltőben történő formázással lehetett növelni, ha jól emlékszek 1600mAh körülire...

A töltőd pontos típusát megadod? Kíváncsi vagyok, casioból még nem is láttam töltőt...
(#) tibistor válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
Igazad lehet, mert valóban mindig párosával töltöm őket.
Azt már gondoltam, hogy a fényképezőgép a két akksi feszültségének összegét méri, és kapcsol le egy bizonyos feszültségnél. Ekkor viszont valóban fennállhat az, hogy nem egyenlő a két feszültség.
Azt viszont nem gondoltam, hogy a töltőbe helyezve ez a két eltérő feszültség később gondot fog okozni.
Talán azért nem számoltam ezzel a lehetőséggel, mert a töltővel 1-4-ig tetszőleges darabszámot szabad tölteni, csak az elhelyezés sorrendje van megszabva.
1 db akksinál az 1. rekeszt kell használni, 2 db-nál az 1. és a 3. rekeszt, 3 db-nál az 1. 2. és 3. rekeszt.
Azt feltételeztem, hogy mind a négy rekesz töltését teljesen külön kezeli, de ennek ez a sorrend némileg ellent mond. Akkor most hogyan csinálhatja?
Az is igaz, hogy gyorstöltő, mivel a 4 db 2300-2500 mAh-s akksikat 3 óra alatt tölti fel.
A feltöltés befejeződése viszont egyetlen zöld led villogása.
A töltő típusa BC-3HA, kb. 8 éve lett vásárolva, és "made in japan".
Továbbra is remélem, hogy ez egy kicsit jobb az átlag töltőknél.
(#) abcdabcd válasza tibistor hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
A töltőddel szerintem akkor nincs gond, ha azt írja, hogy tud egy darabot is tölteni, azok töltenek párosával, amikbe csak 2-t vagy 4-et szabad csak rakni, egyébként el se kezdi tölteni... A berakási sorrendben meg lehet logika, hogy főleg mivel gyorstöltőről van szó, ne rakd bele egymás mellé az elemeket, ha csak kettőt raknál bele, hogy jobban tudjanak hűlni!

Amúgy a töltőről konkrétan nem találok semmi technikai adatot, csak azt, hogy ebay-en meg itt-ott árulják, azt se, hogy mekkora töltőárammal tölt...
(#) abcdabcd hozzászólása Aug 31, 2011 /
 
Meg még ami eszembe jutott a gyorstöltésről, hogy hagyományos nem kis önkisülésű akkuknál, azt tapasztaltam, hogyha gyorstöltővel feltöltöm őket, és nem hagyom benne azután, hogy a led jelzi, hogy kész a töltés, hanem rögtön kiveszem, akkor mintha hamarabb lemerülnének... állítólag a csepptöltés, amit ezek az intelligens töltők csinálnak, hogy a töltés vége után nagyon kis árammal ~20mA, töltésen hagyják az akkut, azt a célt szolgálja, hogyha nagy árammal töltöd az akkut, és hirtelen leveszed, akkor sokkal jobban esik a feszültsége, mintha előtte kisebbel töltötted volna, szóval célszerű csepptöltésen hagyni ezeket...

Vagy ha más úgyis régiek az akkujaid, akkor vegyél helyettük Eneloop akksikat, keress rájuk itt a fórumon is, ezeket a Sanyo gyártja, szintén 'made in japan", állítólag ez a legjobb akku ami most létezik, akár 2A-rel is tölthető, valahol egyszer találtam gyári adatlapot hozzá, és ezeknek csepptöltés sem kell a töltés végén állítólag... és ezek nem is merülnek le maguktól gyorsan... ez volt a legelsőnek megjelent kis önkisülésű akku, a többi gyártó csak később jelent meg ilyennel...
(#) tibistor válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 31, 2011 /
 
A töltőhöz adtak ugyan töbnyelvű kezelési könyvet, de ennyi év után már nem találom. Nem emlékszem részletes technikai info volt-e benne, pl. a töltőáramról, vagy annak időbeli szabályozásáról. Egyébként elég nagy árammal tölthet, mert a végén egész melegek az akksik.
De pld. engem az is érdekelne, hogy a töltés végét jelző egy szem LED akkor gyullad-e ki, amikor egyszerre veszi le az áramot mindegyik benne levő akksiról, vagy az egyedi töltött állapotnak megfelelően kapcsolgatja le a töltőáramot, és amikor az utolsóval is végzett, csak akkor adja a LED a jelzést.
Azt nem tudom, hogy a töltés vége után bennhagyott akksikon történik-e csepptöltés, majd megpróbálom kimérni valahogyan. Én amint meglátom a töltés vége jelzést, azonnal ki szoktam szedni az akksikat a töltőből.
Valószínű nemsokára újakat kell vennem, ezért köszönöm és megfogadom a tanácsodat, Eneloop típusúakat fogok keresni.
Még valami: Interneten láttam olyan IC-k adatlapjait, amelyek direkt NiMH akkuk töltésére lettek kifejlesztve, tehát az NiMh töltés minden "fortélyát" belerakták egy tokba. Tudsz-e ezekről valamit? Érdemes volna-e ezekkel töltőt építeni? Mennyire drágák ezek?
(#) abcdabcd válasza tibistor hozzászólására (») Szept 1, 2011 /
 
A töltés végén a LED-et egyszerűen ellenőrizheted, tegyél bele, egy frissen feltöltöttet, meg egy lemerítettet, a friss töltésűt, legfeljebb egy kicsi ideig tölti, és ott át kell kapcsolnia töltés kész-re!

Amúgy valószínű rájöttek a gyártók is, hogy a nagyáramú töltés nem feltétlenül jó, legalábbis én kb 2 éve, amikor kerestem magamnak töltőt, azt láttam, hogy szinte csak régi típusok vannak amik akár 2-3A-rel is töltenek, az újabbaknál inkább max az 1A... meg, hogy vannak mostmár(kb 5 éve legalább) ezek a kis önkisülésűek, így az ember megvesz egy pár darabot, és mindig van a táskában feltöltött akku, persze mondjuk fél évente talán célszerű újra feltölteni, vagy a kéthetes nyaralás előtt mindet, és valószínű annyi idő alatt mind a teljes töltés közelében lesz, és így ráér az ember az épp lemerült akkukat lassabban éjszaka az akku számára is kíméletes módon feltölteni... persze, ha épp gyorsan kell az akku jól jön egy gyorstöltő is...

Az IC-k meg valószínű tudják, ami rájuk van írva, de amúgy én ajánlom a Conrad-ban kapható töltőket, ha körbenézel máshol miket lehet kapni azt ezek is tudják, viszont pluszba már a legolcsóbbon is (4eFt) van akkunként külön feszültségkijelzés, ezt más készülékeknél nem láttam eddig, így nem kell a nyaralásra multiméter és mégis tudja az ember mennyire van feltöltve az akku, sokkal jobb mint sokszor 10eFt fölött vannak olyan töltők amik "extraként" kijelzik hogy az akku mennyire van feltöltve egycsík, kétcsík, háromcsík abból aztán az ember tényleg rájöhet...
Az IPC-1L tud 3 féle töltőáramot 200,500,700mA, tud kisütést, kapacitásmérést, meg frissítést/formázást ami több töltés/merítési ciklust jelent, amíg érzékeli, hogy nő a kapacitás... szerintem ez nagyjából a legjobb vétel, vagy pedig valamelyik ettől lassabb van fix 300mA-s meg 500mA-s, talán ezek kisütési funkció nélkül, de ahogy írtam mind feszültségkijelzéssel, és persze cellánkénti töltéssel!

Ha meg építeni akarna az ember, ezen én is gondolkoztam, nem biztos, hogy olcsóbban jönne ki, meg mibe lehetne azt úgy megépíteni, hogy mondjuk nyaralásra az ember el tudja vinni egyszerűen, kb egy másik töltő házába... szóval macerás szerintem, bár lehet megoldható... csak nem biztos, hogy érdemes feltétlenül...
(#) tibistor válasza abcdabcd hozzászólására (») Szept 1, 2011 /
 
Úgy érzem, ezt a témát elég alaposan kitárgyaltuk.
Sok hasznos dolgot sikerült megbeszélnünk!
Már csak egy dologra volnék kíváncsi: Meddig tartható el az ........ (No de ezt most hagyjuk! )
Köszönöm az értékes információkat!
Üdvözöllek!
Következő: »»   12 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem