Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1424 / 3998
(#) Abukodonozo válasza saraha hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Köszönöm!

Persze, kerestem egy párat, de biztonságosabbnak éreztem, ha konzultálok a szakértőkkel is.
(#) misi93 hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Sziasztok! Mivel tudnám helyettesíteni az 1n914-et? (nem találom a Hestore-nál)
(#) misi93 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Köszönöm!
(#) Kray hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Sziasztok!

Befejeztem a ledek felforrasztásást egyesével csekkoltam is őket mind világít pöpecül. Szépen elkezdtem összekötni őket párhuzamosan hangfal vezetékkel. Ha az összes be van kötve nem világít és a tápból olyan "nyöszörgős" hang jön ki (ugyanez igaz 5 lednél is) és nem égnek a ledek, ha pedig csak az első 4, akkor világít.
Elvileg a tápnak simán bírnia kellene, mert 5,7V és 800mA a ledek pedig 3,8V és 20mA-sok. Mi lehet a gond? A vezetékelésemmel van esetleg? Vagy szar a táp (mondjuk próbáltam 2-t is)?
(#) storm válasza Kray hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Nem lehet, hogy valamelyik LED mégis rossz?
(#) Kray válasza storm hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
sajnos nem, ellenőriztem az 5.-ket amit bekötnék, hogy világít-e és sajnos igen. Lehet, hogy a kábelezés sérült valahol kicsit vagy nincs rendes kontakt és ott lehet a hiba? Az okozhatja ezt a nyöszörgést? Mert akkor ellenőrzöm 20.-jára is
(#) djhua hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Jo estet kivanok .

En kaptam egy erosito rajzot , amire nincsenek felirva az alkatreszek ertekei . Valaki megtudna mondani , hogy kb .. mekkora ellenelaasok meg minden kellene oda .

" TDA2030 Subwoofer Amplifier Circuit ( 200 W - 4 ohm ) " ennyit irt rola egy forumon .

Bővebben: Link
(#) koncsik03 válasza djhua hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Ez hasonlít rá.Bővebben: Link
(#) djhua válasza koncsik03 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Koszonom nagyon szepen !! ossze is dobom ma ejjel !
(#) koncsik03 válasza djhua hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Hajrá!
(#) Lacko12 hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék hogy ti milyen vastag vezetékeket használtok erősítőkben huzalozásra mert kábelvásárlás előtt állok de nem tudom milyen átmérőjűt vegyek!
Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) DJanosi hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
BAT 85 ot mivel lehet helyettesíteni ha ez lehetséges ?
(#) nagy_david1 hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Üdv!

Következő problémám kétféle képen fogom megfogalmazni csak, hogy világos legyen ugyanazon probléma.

1) Mit lehet tenni ha tegyük fel egy LED-et max fényerőn szeretnénk járatni de pl. csak egy nagyobb frekvenciás (30-40 Hz felett) és 10% kitöltésű táp állna a rendelkezésünkre? A max fényerőt szubjektíven értem, mármint a szem úgy se látná a vibrálást viszont a fényerősséget érzékelné.

2) Másképp ugyan ez megfogalmazva: Ha tegyük fel egy csúcsokban 12V-os ugyancsak az emberi szem érzékenységénél nagyobb frekvenciás de kis kitöltésű tényezős generátorral egy LED-et meghajtanék mi történne? A szem úgy látná mintha alig világítana de a LED ehez hogyan viszonyulna?

Négyszögjelekről van szó. A LED-et a csúcs feszültség értékek tönkretennék? RMS értékekkel lehet számolni?

Remélem sikerült a problémám konkrét részére rávilágítani. Előre is köszönöm.
(#) SKY válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Oké, kösz. Az mit jelent pontosan, hogy az órajel magas szintje alatt nem változhat a bemenet? Előfordulhat, hogy válzotni fog, ezt nem tudom kiküszöbölni, ezért azt kérdezem, hogy ez milyen problémát idézhet elő? Mivel bcd kódról lesz szó, lehet hogy annyiban fog megnyilvánulni, hogy nem azt a számot fogja eltárolni ami a felfutó élkor jelen volt, hanem egy másikat?
(#) qvasz2 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 / 1
 
LED kijelzőket bevett szokás impulzus üzemben hajtani. Az a 30-40 Hz szerintem nagyon kevés, az még zavaróan vibrál. A 12V direktben hazavágja a LED-et, előtét ellenállással azonban a névleges áram fölé is lehet menni impulzus üzemben. (a kitöltési tényezőtől függően)
(#) nagy_david1 válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
A 30-40Hz-et csak úgy írtam. Persze mivel rajtam múlik ezért én is kHz-ekben gondolkoztam. Csak a lényegre akartam kitérni mivel állítólag valahol itt illene lenni a határnak.

Ezt a névleges áram fölé menést, hogyan lehet megsaccolni? Tegyük fel azt a feladatot kapnád az előzőhöz hű maradva, hogy egy 12V 10% kitöltésű generátorhoz illesz LED-ed úgy, hogy azt én úgy érzékeljem mintha teljes fényerőn világítana (azaz DC körben konstans paraméterek mellett). Műszerrel, képlettel vagy tapasztalatból adott értékkel?
(#) qvasz2 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Én most csinálok egy kütyüt 6db kijelzővel multiplex vezérléssel. 20 mA-es kijelzőt 20mA-el hajtom és max 1/6 ideig világíthat egy-egy digit, mégis teljes fénnyel világít, mintha DC-ről járna. Akkor kell emelni az áramon, ha nagyon rövidek az impulzusok. De konkrét számítást nem tudok mutatni, inkább ki kell tapasztalni, mert nagyon LED-függő. Viszont érdemes megnézni az adatlapot is, ha van, mert nem visel el akármekkora túlhajtást impulzus üzemben sem.
Idézet:
„mivel állítólag valahol itt illene lenni a határnak”

Nem véletlenül vezették be a 100 Hz-es monitorokat annak idején, ott valahol van a határ
(#) nagy_david1 válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Akkor a lényeg az, hogy nem lehet se RMS értékre se szubjektíven a szemünkre hallgatni? Holnap kipróbálom azt, hogy 20mA-s áramgenerátorral de kis kitöltési tényezőn megtáplálni egy LED-et. Valamiért van egy olyan előérzetem, hogy nem azt fogom észlelni, hogy úgy világít ahogy stabil DC körben kéne. Keresek pár adatlapot hátha kicsit okosabb leszek belőlük. Köszi.

u.i: Meg is van mér egy keresett adat amit írtál pl egy átlag nagy fényerejű LED-re. Köszi még egyszer.
(#) qvasz2 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Szerintem pedig a szemedre érdemes "hallgatni", mert hát mégis csak egy vizuális jelzésre kell a LED
(#) nagy_david1 válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Csak az ember néha hajlamos a határokat feszegetni és ilyenkor a szem maximalista míg egy megszabott érték tudhat parancsolni
(#) qvasz2 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Azt nem írtad, hogy visszajelzésre kell, vagy világítást építesz. Egyébként világítási célra is olvastam már impulzusos meghajtást, mert sokkal kevesebb energia felhasználás mellett, azonos megvilágítást biztosít.
(#) nagy_david1 válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Általánosan kérdeztem ezért mindkettővel ha találkozok karrierem során tudom mi a teendő.

Ha nagyon drasztikus akarok lenni akkor valóban egy power LED is direktbe hálózatról működtethető lenne ezek szerint egy megfelelő impulzusüzemű táppal kis veszteségek mellett.
(#) qvasz2 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Úgy érted 230V-ot kapcsolgatni rá? Az nagy ostobaság és energia-pocsékolás lenne, mert a 230V nagy részét az előtét ellenálláson fűtenéd el.
Power ledeket amúgy is már szigorúan csak áramgenerátorral hajtunk.
(#) nagy_david1 válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Mint írtam drasztikus határfeszegetés de ezek szerint elképzelhető lenne. Pl mint láttam egy adatlapon most 100mA árammal is lehet számolni 1kHz és 0,1mS kitöltés mellett. Ez elven nem lehetne "játszani" a frekvenciával és kitöltéssel úgy, hogy az áramgenerátoron a lehető legkisebb teljesítményveszteség legyen? És még a kicsi kitöltés is csak javunkra válhatna a veszteségeknél. Persze ez már fellegekben járás és messze nem ilyen drasztikus dolgokban gondolkozok csak azért átvillant az agyamon.
Idézet:
„Power ledeket amúgy is már szigorúan csak áramgenerátorral hajtunk.”

Akkor egy akármilyen mezi LED-ről legyen szó, most nem ez a lényeg mert csak elméleti síkon szeretném ezt a határt feszegetni.
(#) qvasz2 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
A legkisebb veszteséged akkor lesz, ha a vezérlőn maradó fesz. + a LED-en eső fesz. összege közelíti a bemenő feszültséget. Közvetlen 230V-os táplálásnál ezért szoktunk annyi ledet sorbakötni, amennyit csak lehet.
(#) nagy_david1 válasza qvasz2 hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Persze. Én is ugyan így gondoltam el az egészet.
Tegyük fel lenne egy olyan paraméterekkel rendelkező impulzussorozat aminél a LED elviselne 100A-t. Ekkor a generátoromon nagyon kis veszteség lenne. De ez az a rész amit ne próbáljon otthon senki ki és csak elméleti síkon működhet. Nem lennék a LED közelébe.
Itt le is állok mivel megtudtam amire kíváncsi voltam. Még egyszer köszönöm a hasznos infókat.

Kellemes jó éjszakát.
(#) chocob hozzászólása Aug 16, 2011 /
 
Üdv!

RS232-TTL konvertert szeretnék építeni. Kettőt is kinéztem, az egyikben Bővebben: Link MAX232 végzi a szintillesztést, a másikban Bővebben: Link viszont nincs IC.
Jól értem hogy a második típus csak egy irányú kommunikációt tesz lehetővé, pc-től az ic felé, és a MAX232 az egyes típusnál azért kell hogy működjön fordítva,TTL->RS232 szintillesztést is?
(#) adamisbalint hozzászólása Aug 16, 2011 /
 
Sziasztok!
0.047µF az 47 nF?
Köszi ab
(#) elektro95 hozzászólása Aug 16, 2011 /
 
hali mit jelent az hogy "csúcsokban (3)amper"
Következő: »»   1424 / 3998
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem