Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok srácok. Találtam TDA 7294-es erősítőhöz olyan kapcsolási rajzokat amiben az egyik DC servo üzemű, a másik pedig sztereo kontra híd kapcsolású, és néhány jumper segítségével át lehet kapcsolni egyik üzembő a másikba. Remélem hasznát veszitek.
Üdv.
Hali! Szerintem nem fogja szeretni a 4 ohmot, amit én csináltam az nagyon melegedett ilyenkor. Csak úgy tudtam megoldani, hogy nincs szigetelve a bordától az ic, csak tuti hővezető paszta, viszont 2 külön vörösréz borda van elszigetelve mindentől és még bónuszba 1-1 venti. 30v-os szimmetrikus (Toroid 1000w) tápról nyomtam, nagy egyenirányító és áganként 44000 mikró puffer, így 42-43v körül van. Egyébként szerintem ez a plafon. Üdv: Tommy
Hát nekem egy nagy bordán van a 2ic szigetelve pasztával és a bordát egy venti hűti.
Akkor inkább 6-8ohmos hangszórót keressek?
Hello!
Szerintem sem célszerű a híd kapcsolást 4 Ohm-al terhelni, még a párhuzamos-híd kapcsolás sem rajong érte! Ugyan a 250W-os 4 Ohm sub hangfalamat "csutkára" ki tudja hajtani (szinte szét akarja szabni ) De egy 4 Ohm műterhelésnél extrém hő termelődik. Egészen pontosan 100W kimenő teljesítménynél 270W a disszipáció a 4 IC-n!.
Ez erősen függ a hangszórótól és a ládától is. 4 Ohm-os műterhelésre 150-160W a maximum, itt fog működésbe lépni az IC áramkorlátja (kb 6,3 - 6,4A)
4 Ohm-ra rosszabb a hatásfoka, több marad a tokban, erősebben melegszik.
Ezt a 150-160W-ot méréssel állapítottad meg, vagy kiszámoltad ?
Köszi!
Méréssel. Különben nem írtam volna le.
Ilyen terhelés mellett +/-28V tápfesz kell a hídnak hogy klippelés nélkül leadja a 150W-ot 4 Ohm-ra és ekkor már a határon van az áramkorlát. Ez a teszt csak nagyon hatékony hűtéssel kivitelezhető, különben a hővédelem fog előbb működésbe lépni.
Értem. A híd tápfesszültsége 36VDC. A hűtése jó. 2x120W-os hangfalat mennyire tudna meghajtani? 8ohmos hangfalak. A trafó kb 3-350W-os 4x10A300V-os egyenirányító diódák és 2x10000µF puffer.
Dinamikus zenével kihajtja rendesen. Vigyázz hogy ne klippeljen.
Értem, tehát így alacsonyabb tápfeszültségről járatva megfelelő hűtéssel bírja a 4 Ohm-ot is, "nyilván a 8 Ohm rovására" ha lehet ilyet mondani (merthogy ott még nagyobb tápfeszültséget is bírna és így nagyobb teljesítménye lenne) Esetleg ugyanerről a tápfeszről nem próbáltad ki 8 Ohm műterheléssel is?
8 Ohm-mal terhelve +/-36V -os tápfesz megléte mellett adja le a 200W szinuszt klipp nélkül. Egy picit még fölé is lehet menni, amíg megengedi az áramkorlát, no meg a tápegység és a hűtés. Nézd meg, ha még nem láttad
Köszi
Szia! A TDA7294 híd 4 ohm -os terhelése egyszerűen értelmetlen. Erre a célra ott a TDA7293 párhuzamos kapcsolása. Bővebben: Link
Hello!
Akkor egyet értünk, mert én is így gondolom. A híd kapcsolást még nem építettem meg, jelenleg 2db párhuzamosan kötött 7293 üzemel nálam, ez stabilan viszi a 4 Ohm-ot, nem kell bemutatni . Néha pedig a 2 panelt hídba kapcsolom. Ha a tápfeszültségnek stabil +/-40V-ot adunk, az IC disszipációja szempontjából a terhelést így optimális megválasztani: Normál kapcsolás: 8 Ohm Híd kapcsolás: 16 Ohm Párhuzamos kapcsolás: 4 Ohm Párhuzamos-híd kapcsolás: 8 Ohm.
Egy 720w os teljesítményt leadó trafó elég meghajtson 4 db. tda 7294-et ? Egyébként hídba lesznek kötve +-36v-ot ad a táp.
Örülök, hogy partnert találtam az IC terhelhetőségének megítélésében.
Az általad felsorolt kapcsolásokra a terhelő impedanciát +/-30V tápfeszültségnél felezném meg.
Tehát +/-30V -ot adnál a hídnak 8 Ohm-ra?
Ennél azért többre képes. Még 8 Ohm-os műterhelésre is lazán leadja a 200W-ot klipp nélkül (+/-36V mellett), a 8 Ohm-os hangfal dinamikus zenével közel sem veszi ennyire igénybe. Nem értem hogy miért akarod ennyire óvni
Óvásról szó sincs. Mindössze egyetértek az adatlapon leírtakkal. Az IC áramkorlátozója (TDA7293 adatlapja szerint) 6,5A-nél lép működésbe. Biztos vannak ettől eltérő példányok, de ésszerűnek tartom az amúgy 10A-t is elviselő végfeteket azért ettől jobban nem terhelni.
A 6,5A a 8 ohm terhelésen 52V feszültségesést hoz létre. Erre számoljunk 4-4V maradék feszültséget (ezt tavasszal méricskélem, csúcsegyenirányítóval). Mindez összesen kiadja a 60 azaz +/-30V-ot. Igaz a híd ekkor "csak" 170W torzítatlan színusz leadására képes. Megfordítva a kérdést: 200W 8 ohm -nál - a tévedés jogát fenntartva - 7A csúcsáramot számolok. A fesz. esés 8 ohm -on 56V. A +/-36V tápnál a maradék feszültség nálam 8-8V-ra jön ki. Ebből azt a helyes/helytelen következtetést vontam le, hogy itt már ugrásszerűen nő a disszipáció, romlik a hatásfok, miközben a teljesítmény kevesebb mint 1,5dB-lel nő. Ha elgondolásomba hiba csúszott, örömmel venném ha korrigálnád.
200W-hoz 8 Ohm-on 40V(eff) tartozik, ami ugye 5A(eff).
Miért csúcsárammal számolsz? Amíg szinuszos a jel, addig nem növekszik ugrásszerűen a disszipáció.
Bocs. A lényeg meg kimaradt. A +/-30V az a +/-30V amire a tápegység maximális terhelésnél esik vissza. A +/-36V üresjárati fesz. ezzel teljesen harmonizál.
A csúcsáramot a maradék feszültség kiszámításához használtam. A 8V-ot sokallom. Sőt még a 4-et is, de az még nem kirívó. Az IC N csatornás fetjei a tömbvázlat alapján kellő gate vezérlést kapnak. Negatív tápoldalon a fázisfordító, pozitívon a feszültségutánhúzó legalábbis erre enged következtetni.
Mért teljesítmény értékhez, terhelt tápfeszültség érték az evidens, csak az IC tűrése szempontjából érdekes az üresjárati feszültség. Tehát mint korábban írtam 8 Ohm/200W (+/-36V), 4 Ohm/150W (+/-28V). Kb ez a plafon ami a 7294 hídból szinuszban kijöhet a zárójeles (terhelt) tápfeszültség mellett.
Itt kanyarodnék vissza a TDA7294 híd 4 ohm -os terheléséhez. A mérési eredményeidet természetesen elfogadva, az okoskodásom szerint itt több mint 8A csúcsáram folyt, és több mint 10V maradt a vég feteken csúcsban.
Ez így van. Egyébként a kimeneti csúcs áram az adatlap szerint is 10A, de a tapasztalatom az, hogy az áramkorlát már 6,4A(eff) kimeneti áramnál elkezd korlátozni. Ez kb 9A(p).
En csak annyit mondhatok hogy nekem ég össze a stereo 7294 es végfok hidalva +/- 40 V tol !
Ezzel csak annyit mondtál, hogy valami jól el van rontva nálad
Pedig nem hiszem! Szolok kis hangerőnél szépen megy ! Amint adagolom mar égő forró és nem is hagyom úgy sokáig mert kar érte! Majd szerzek hozza egy kisebb trafót !
Hello!
Valaki már épitette-e meg az adatlapbann lévö kapcsolást ahol kivan potolva tranzisztorokkal? Érdemese foglalkozni vele? Valami tapasztalat? Kicsit nem hasonlit a H vagy G Osztályu erösitökhöz?
Helló! G-osztályúnak ismerem, ahogy időm engedi építem is. Már régóta készülök rá, csak még nincs hozzá egyoldalas nyáktervem. A trafó sem hétköznapi. Remélem a hatásfok kárpótol majd. 7293-mal tervezem, de alapjaiban ugyan az.
Még anno próbáltam meghatározni, hogy 4 vagy 8 Ohm műterhelés esetén adott kimenő teljesítményhez mekkora disszipáció tartozik, a 2 IC-s párhuzamos valamint a 4 IC-s párhuzamos-híd kapcsolás esetén.
A tápom üresjáratban +/-42V. Trafó 400W, 2x25A híd, 40000uF. A terhelt tápfeszültségeket nem mértem. Egyszerre mindig csak 1 csatorna "szólt", tehát monó. A mérési eredmények nem 100% pontosak, mert a disszipációt a 230V oldalról határoztam meg. Először a bemenő jel nélkül (tehát 0 hangerőn) felvett teljesítményt mértem meg. A terhelés alatt felvett teljesítményből ezt, valamint a hasznos kimenő teljesítményt levontam, a kapott érték a disszipáció (bár ebbe még a vezetékek stb. melegedése is bele tartozik). Ennek ellenére is használható eredményeket kaptam. Azt is mondhatnám, hogy a mérés valamennyire összeegyeztethető az adatlappal. A mellékelt ábrámon jól látható, hogy 1db TDA7294-nek hogy alakul a disszipációja +/-40V-ról. (Ugyan most 7293-ról van szó, de nincs akkora különbség). Jó ravasz a gyártó , mert 4 Ohm esetén a +/-40V-ról mélyen hallgat, de egy kicsit lentebb mégis közöl egy grafikont, ahol a CLASS AB kell nekünk. Bizony 50W fölé ugrana jócskán a termelődő hő. Most akkor mutatom a mérésemet, amiről szó van: Bővebben: Link Nézzük az első oszlopot, párhuzamos kapcsolás, fent 4 és alul 8 Ohm terhelés esetén. Szerintem meglehetősen hasonló értékeket kaptam a mellékelt adatlapi ábrához. Nyilván ez a melegedés most 2 IC-hez tartozik, hiába kerülünk 80W fölé 4 Ohm-nál, a következő oszlopon látható, hogy 50W alatt maradunk 1 IC esetén. A párhuzamos-híd kapcsolásról is készült mérés, bár valószínű, hogy minél nagyobb a terhelés, annál pontatlanabb a mérés, mert annál jobban melegedtek a vezetékek, trafó sem 100% hatásfokú stb... Most csak azt szerettem volna alátámasztani, hogy miért írtam 4 Ohm-ot a párhuzamos, 8 Ohm-ot a párhuzamos-híd kapcsoláshoz optimális terhelésnek +/-40V táp esetén. A párhuzamosba 8 Ohm-on "benn marad a teljesítmény" mert nincs elég feszültség a kimeneten, míg a párhuzamos-híd 4 Ohm-on 50W/IC feletti disszipációkat produkál... |
Bejelentkezés
Hirdetés |