Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Légáramlás
 
Témaindító: lrogacs1, idő: Szept 18, 2011
Lapozás: OK   1 / 1
(#) lrogacs1 hozzászólása Szept 18, 2011 /
 
Nem teljesen elektronika, de mégis köze van hozzá. A következő gondom van. Építek egy berendezést, ami formailag úgy néz ki, hogy egy 45cm hosszú, 12cm átmérőjű cső aminek pontosan a közepén van egy ventillátor. A ventillátor a fújó oldalon hűt egy melegedő lemezt illetve az azon termelődő gázt juttatja a levegőbe. Ez eddig oké is. A gondom az, hogy a szívóoldalon van néhány "tereptárgy". Jelesül 2 db trafó, ami némileg útját állja a beáramló levegőnek. Illetve nem biztos. Sajnos nem értem a légtechnikához, így nem tudom, hogy jut-e elég levegő a ventillátornak. Először másképp próbáltam. A csőben elől volt a ventillátor, utána a fújó oldalon a tápegységek, aztán a lemezek, de így lényegesen rosszabb volt a hatásfoka, mint most, hogy a tápok előtte vannak. Honnan tudhatom, hogy elég-e a levegő a szívó oldalon?

Másik kérdés. A két trafó hűtés nélkül picit melegszik (olyan 80 fokosak). Gondoltam rá, hogy szerelek egy kisebb ventillátort a házba, hogy hűtse a trafókat, de nem tudom, nem zavarja-e meg az áramlást.

Talán így picit bonyolult a kérdés, ezért mindjárt csatolok fotót is.
(#) pcroland válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
A ventilátor nem olyan jó, mint egy passzív, hűtőbordás hűtés. A ventilátor csak a forró levegőt hűti. Ettől a lemezed kb. ugyanolyan meleg lesz, mint venti nélkül.
(#) kadarist válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Szia!
A 80 fok már nem pici melegedés!
(#) lrogacs1 válasza pcroland hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
A lemez mellett mindenképp áramlania kell a levegőnek, mert az azon keletkezett gázt ki kell fújni az adott légtérbe. Így ott nem jó a borda.

Igen, a 80 fok sok. Ezért akarom hűteni azt is. Mivel jelenleg a szívó oldalon van, a venti elvileg elszívja a meleget. De ez kevés lesz. Tudom.
(#) kadarist válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Onnan tudod, hogy elég-e a levegő, hogy ha a kívánt hatást el tudod érni, akkor elegendő az áramlás. Jó lenne valamilyen számértékekkel megalapozott terv, hogy mik a rendszer igénye a levegőáramlással kapcsolatban.
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Mit szólnál 3 ventilátorhoz. Sorrend: ventilátor1-trafó-ventilátor2-ventilátor3-forró lemez.
Ventilátor1 fújja a hideg levegőt a trafóra, hűtés hatékonyabb, mint ha szívnánk.
Ventilátor2 és Ventilátor3 a csőben vannak sorba kötve, nem egymás mellett, nő a hatásfokuk.
Egy próbát megér.
Trafót nem kellene cserélni inkább?
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Szóval így néz ki a cucc. Szép zöld háza van.
(#) lrogacs1 válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Itt látható, hogy hogyan épül fel.
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Ha jól látom a radiátor hatásfokát szeretnéd növelni?
Ha így van akkor én alulról fúvatnám rá a hideg levegőt, a felmelegedett levegő úgy is felfele kívánkozik.
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Ez valami ionizátor? Normál esetben a radiátor tetején működne?
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Én is arra gondoltam, hogy teszek be még egy ventillátort. Akár megtehetném, hogy beteszek egy ugyanakkorát, mint ami középen van a doboz elejére. Csak nem tudom, hogy a második ventillátor át tudja dolgozni az első által fújt levegőt? Nem "torlódik" ott fel? Hülye kérdés, tudom, de ehhez nem értek. Arra is gondoltam, hogy a trafók fölé teszek egy kisebb ventillátort a ház tetejére, ami fújja rájuk a hidegebb levegőt.

A trafót azért nem cserélném, mert gyárilag ezt adják a panelhez. Ezek nagyfesz trafók egyébként. 5kv-osak.

Szóval? Mi lehet a megoldás?

Ha a ventillátort az elejére tettem a doboznak, kézzel érezhetően nagyott romlott a hatásfoka. Gondolom nekitolta a levegőt az utána következő trafóknak. Hűtötte ugyan, de akkor már a lemezekre nem jutott elég hűtés...
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Igen, olyasmi
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
A radiátorét? Nem, csak azon fotóztam a műhelyben!
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Akkor véleményem szerint az első javaslatom lehet a befutó, a 3 ventilátorral.
Esetleg kettővel:ventilátor1-trafó-ventilátor2-ionizátor
Trafót bakra állítani, hogy alatta is tudjon áramolni a levegő.
Még 1 kiegészítés, a trafóra erősítenék egy hőkioldót, ha a ventilátorok leállnának ne melegedjen túl és ne menjen tönkre, ez megszakítaná a trafó áramellátását.
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Igen, valószínűleg ez a megoldás. A trafó gyárilag meg van emelve kb. fél centivel.Vajon nem elég a trafóknak egy kisebb venti, ami mondjuk felülről fújná rájuk a levegőt? A két nagy, már kicsit sok lenne egy ekkora házban...
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Egy irányba fújják a levegőt a ventilátorok!
Ha hatásfokot szeretnél növelni a trafó felett a teret beszűkíted, a levegőáramlás ott emiatt felgyorsul, nő a hűtés hatásfoka. Ez lehet akár terelőlemezzel.
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Egyébként ha egymás után van két ventillátor, akkor az növeli a hatékonyságot? Csak mert én azt hittem, hogy egy ventinek van egy légyszállítási kapacitása és slussz. Azt nem lehet növelni. De ezek szerint mégis. Nem tudtam...
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Idézet:
„azt hittem, hogy egy ventinek van egy légyszállítási kapacitása”
Ha belerepül akkor van
A 2. ventilátor előtt már nagyobb a légnyomás, és ezt az tovább növeli. Ha céges dologról van szó, akkor vetess egy ilyet
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Céges dolog, de a saját cégem, úgyhogy magammal kell vetetnem. Nézek valami egyszerűt használtan. Nem szeretnék rá sokat áldozni. Ha sokat költök rá, akkor már vehetek egyet készen is. igaz, akkor hol marad a móka!
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Egyszerű olcsó megoldás a tesztre.
A kimenetre, ahol az ionizált levegő kijön felszerelsz egy termisztort, rá kötsz egy digitális műszert, vagy ha esetleg van digitális hőmérő. A csőbe berakod a ventilátorokat, elindítasz egyet, huzamosabb idő után méred a hőfokot. mikor beállt, akkor bekapcsolod a 2. ha ennek is beállt az értéke fixre, a harmadikat.
Ezt a mérést megteheted a trafó házán is utána.
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Infrás hőmérőm van. Azzal méregetek. Holnap el is indulok a tanácsaid alapján. Csak sajna nincs még egy ventillátorom. Lehet, hogy kipróbálok a trafó hűtésre egy PC ventillátort. Ha beválik, akkor nem kell nagyobb.

Köszi a segítséget!
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Nincs mit. Eredményeket várom.
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Ha már így beszélünk. Nincs ötleted ehhez beépíthető időkapcsoló elektronikára? Igazából az lenne a jó, ha tudna 15 percet és fél órát is. Max 2 óra elég.

Gondoltam, hogy veszek egy ilyet és szétszedem.Bővebben: Link

Azt hiszem ezzel is beérem műszekéntBővebben: Link
(#) laszlokunstar válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Időkapcsolót olcsóbban is kapsz. Ha építeni szeretnél a fórumon van topicja az időkapcsolónak.
(#) lrogacs1 válasza laszlokunstar hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Igaz, hogy van olcsóbb is, de az akár hetekre is állítható. Nekem olyan kell, ami max pár órára...
(#) proba válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Az miért baj ha többet tud,ha olcsóbb? A transzformátorokat is kell hűteni? Esetleg két doboz egyikben a trafókat hűtöd a másikban az ionizált levegőt fúvatod ki..
(#) birs válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Szia!

Szerintem ha a trafók alatt kifurkálod a dobozt
erősen javul a hűtésük, mivel a kéményhatás
érvényesül a meleg levegő felfelé száll ezáltal alulról friss
levegő áramlik be, amire még a ventilátor is rásegít.
(#) erbe válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 18, 2011 /
 
Nem célszerű a trafókat egy dobozba rakni az ionizátorral. Az még kevésbbé, hogy meleg levegőt fújatsz rá. A meleg levegő rontja az ionizátorok hatását (állítólag). Gyorsabban rekombinálódnak az ionok. Ezen az alapon nem is lenne jó, ha a trafók meleg levegőjét ugyanabba az irányba fújná a ventillátor. Két doboz kellene egymás alá és a légáramlás egymással derékszöget zárna be.
(#) voodoo válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
Hello!
Gondold el, amikor a ventik elé tesznek gyárilag akkora rácsot, lyukakkal hogy kb a felét "letakarja" a lapátoknak. Nézd meg egy PC házba, vagy egy laptopba egész mini résen szívja a levegőt. Nos szóval ebből merítve támaszpontot arra az ötletemre hogy mi lenne, ha minden ugyan így maradna csak mondjuk dobnál a trafókra egy-egy csinos kis hűtőbordát? Lehetőleg -ha úgyis van hely bőven magas, keskeny, széllel párhuzamos irányba ráragasztanád egy 2 csöpp pillanatragasztóval. Főleg, hogy nem kell vele sokat variálni az is megteszi. Amint látom valami gyári cuccról van szó szóval nem is értem minek rá igazából + hűtés a trafónak? Jó persze nem árt ha az ember elővigyázatosság szempotjából inkább a gyárinál jobb hűtést tesz a készülébe/re.
A több ventilátoros elgondolás meg szerintem idő, energia, és idegeskedés pazarlás. Ja meg arról nem is beszélek, hogy ha netán nincs kettő vagy több egyforma ventid csak méretben ugyan azok akkor majd kavarodás jön létre közöttük és egyik jobban akarja majd pörgetni a másikatés jobban felzúg holott maximális fordulaton jár stb.... Irtó hangja lesz. Nem mindegy ám hogy egy sima lekerekített műanyag melegedő dobozkáról lekutyuljuk a hőt azt jólvan..... vagy megtöbbszörözzük a környezetben való térfogatát és ezzel a hőleadási területét növelve szorosan ráerősítünk egy fém hűtőfelületet -persze jó áramlással. Ha a trafód valóban 80° lenne (bár erősen kétlem) hűtőbordával ugyan ez alig ha felmegy majd szobahőmérsékleten túl.
Üdv!
(#) Zoli_990 válasza lrogacs1 hozzászólására (») Szept 20, 2011 /
 
Sziasztok!

Nem tudom jó helyre írok, de lenne egy kérésem. Valaki ismerő légáramlás mérő szenzorok felépítését/szerkezetét. Kapcsolási rajz kéne.

Üdv!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem