Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED mátrixos kijelző
Lapozás: OK   6 / 28
(#) szabi_o válasza estea hozzászólására (») Márc 2, 2007 /
 
Innen van: http://home.versatel.nl/edithenwilliam/william/magic.htm
rajz az nincs, de egy pár fotót, és rövid leírást találsz.
A Babel Fish fordítóval le is fordíthatod az oldalt. (holland-dutch)
(#) csonthulye hozzászólása Márc 2, 2007 /
 
Szerintem ez úgy működik, hogy a PIC16F628-as vezérlőnek 12 kivezetését használja amiket arra a 12 ic-re köt, amik meg a diódákat vezérlik. Ha jól látom akkor van ott még egy sd kártya foglalat, amin a képeket tárolhatja. Ahogy lestem a 12 ic amit használt egy 74HC595N tipusú 8 bites soros be/ soros vagy párhuzamos kimenettel.
Valakinek esetleg más véleménye?
(#) árpix válasza szabi_o hozzászólására (») Márc 3, 2007 /
 
ez nagyon látványos szerkentyű ,kár hogy nincs progija !
(#) majorblink válasza csonthulye hozzászólására (») Márc 3, 2007 /
 
Igen, így működhet. Én azért hanyagoltam az én megoldásomban ezt a megoldást, mert elég fontos tényező a forgórészre helyezett vezérlő tömege és mérete. Viszont tetszik a csúszógyűrűs megoldása, én ilyet sehol sem kaptam. Az sd-kártyát én észre sem vettem volna ha nem mondod
Tettem fel forgás nélküli képet is.
(#) csonthulye hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
Nem tud valaki programot szerezni a fent említett berendezéshez. Jó lenne megépíteni.
Kapcsolási rajz is jöhet ha van...
(#) Albundy hozzászólása Márc 18, 2007 /
 
(#) balada hozzászólása Jún 11, 2007 /
 
A kérdésem a követkerő lenne egy régi hobbi elektronika számából való fényújságot szereztem, de nincs befejezve, nem tudom a táp bekötését meg az egyik poti helyét, ha valaki el tudna küldeni ehhez való kapcsolási rajzot az nagyon jó lenne. Ha jól tudom ebbe a modulba egy eprom van és érdekelne, hogy lehetne megváltoztatni azt, hogy mit írjon ki. Képeket mellékeltem.

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) ciw hozzászólása Jún 11, 2007 /
 
Üdv !

Ha a potiról tudnál egy közelit is (a lábairól) akkor meg tudnám mondani, hogy szerintem hová kell kötni a vezetéket.

Egyébként ebben elég nehézkes változtatni, hogy mit írjon ki.

Az epromot ki kell törölni (uv-fénnyel), majd egy epromégetővel tudod beleírni, azt, hogy mit írjon ki.
Ehhez viszont előzetesen csinálni kell egy bináris filet, amit az epromba írsz.

Elvileg van egy oszcillátorod, aminek a kimeneti órajelsebességét állítod a potival(futás sebesség) ez hajt egy számlálót, ami megcímzi ez epromot a címlábakon keresztül.
Ekkor az eprom megnézi, hogy melyik cím érkezett a cím lábára és az ahhoz tartozó rekeszt kiolvassa és kiteszi a kimenetére az értéket bináris formában.

Röviden szerintem ennyi a működése.
(#) balada válasza ciw hozzászólására (») Jún 11, 2007 /
 
tessék (nem én forrasztottam rá már így adták)
(#) ciw hozzászólása Jún 25, 2007 /
 
Üdv !

Sajna a fotón pont a bekötés nem látszik.
Egyébként a lógó vezeték szerintem a poti 3. lábáról eshetett le.
(#) balada válasza ciw hozzászólására (») Jún 25, 2007 /
 
Már meg csináltam és müködik is és köszönöm hogy válaszoltál
(#) lendvaik hozzászólása Júl 24, 2007 /
 
sziasztok,

én most állok neki a saját verziómnak, ami egy teljesen egyedi koncepción alapul :

- modulokból felépített gigantikus tábla
- 5 mm-es ledekből felépített modulok
- távolról (kb. 50 méter) kell olvashatónak lennie
- a modulok felfűzve egy buszra (val'szeg IIC)
- a modulok frissítik a ledjeiket, amíg a vezérlőtől új adatot nem kapnak

a digitális részével talán nem lesz gondom, de az analóg kapcsolási résszel szerintem foglak nyaggatni benneteket...

egyelőre az olyan alapkérdések foglalkoztatnak mint:
- melyik színű led látható jobban (piros, sárga, stb)?
- milyen sűrűn legyenek a ledek (1,5-2 cm rácstáv.)?
- lehet valahogy számítani a szükséges betűméretet? (pl. távolság, látószög, fénymennyiség, mittudomén alapján)
- mekkora legyen egy modul
- hol fogom legyártatni a nyákot

tudna valaki válaszolni?

köszi,
krisz
(#) pbalazs válasza lendvaik hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Idézet:
„- melyik színű led látható jobban (piros, sárga, stb)?”

A zöld - sárgászöld színre a legérzékenyebb a szem

A többi szerintem tapasztalati dolog, amivel nem szolgálhatok ilyen méretben...
(#) Medve válasza lendvaik hozzászólására (») Júl 24, 2007 /
 
Hello, Abból indulj ki, hogy az egészséges emberi szem a tisztánlátás távolságából, azaz 25 cm távolságból, 0.1 mm-nyi pontokat még éppen képes elkülöníteni. A színt illetően a legnagyobb kontrasztút javallanám, a pirosat. Oldalról sajna elég siralmas lesz, a ledek már csak ilyenek, esetleg egy diffúz fajtával lehetne próbálkozni a fényerő rovására. Modul mérete? legyen szállítható, de a vezérlő címzése is meghatározhatja ezt. A nyákgyártásnál csak a XY méret jelenthet problémát...
(#) lendvaik válasza Medve hozzászólására (») Júl 25, 2007 /
 
A 0.1 mm 25 cm-en 50 m-en 20 mm = 2 cm-t jelent.
Ezek szerint 2 cm-enként kell elhelyeznem egy LED-et.

32 sornál a maggasság 64 cm lesz, ezt sajnos már nem lehet egy darabban legyártatni.
vagy el kell felezni, vagy kisebb rácstávolságot kell használni.
azt hiszem csinálok egy próbát 1.5 cm-es távolsággal és megnézem látható-e.

írta valaki, hogy 1/16-os kitöltési tény "szokás" használni,
különben tól nagy áramot kellene a led-eken átfolyatni a megfelelő fényerőhöz.
ha jól értem ez azt jelenti hogy 16 oszlopot kezelek együtt, ez 100 hz-ez frisstítés mellett ez 1600 hz órajelet jelent.
ha (esetleg) 16 különböző fényerőt akarok használni, akkor ez 25.6 khz lesz.
hogyan érdemes a fényerőt szabályozni, változó számú, vagy változó hosszúságú impulzusokkal?

azt is írta valaki, hogy kb 100mA legyen a ledek árama (1/16 kitöltési tényező mellett).
ez 3,2A, ha a teljes modul (32 sor*16 oszlop) világít, viszont a javasolt ULN2003 csak 500mA-t tud.
ez azt jelenti, hogy 5 ledenként (soronként) kell egy ULN2003? a neten lévő rajzok szerint nem...
tényleg a ledek katódját hogyan kell bekötni? simán egy ellenálláson keresztül a latchra, vagy egy tranzisztoron át meghajtva?
gondolom az utóbbi a nyerő (lásd rajz), segítene valaki ezt beméretezni (tr típus + ellenállások, új rajz?)

a kb 100mA gondolom a diffúz ledekre is ugyanannyi, nem?

arra gondoltam, hogy az egyes paneleket UTP kábellel kötöm össze, ezen jönne az IIC busz + az órajel a PICeknek.
bár ahogy látom kvarcokat lehet kapni fillérekért, úgyhogy lehet hogy minden modul sajátot kap inkább.
ha jól tudom az UTP kábel lényege hogy az érpár ereit "ellenütemben vezérlem" (biztosan nem így mondják, de ez jut csak eszembe).
az megfelel ha az egyik érre az adatot a másikra pedig az invertált adatot kötöm (5V mellett)?
fog ez működni Mhz-es tartományban (monjduk max 4 Mhz) fél méteres távolságon (két modul között)?
a "továbbfűzéshez" gondolom elég a jelet "regenerálni" két inverterrel vagy egy latch-csel.

eredetileg a a tápot is láncszerűen akartam modulról modulra vezetni (költségcsökkentés miatt),
de ha mondjuk 10 modulnál ez 32A lesz, akkor lehet hogy olcsóbb modulonként egy táp mint a sok "bikakábel"...
vagy nem? mi a véleményetek?

előre is köszi a válaszokat.
(#) lendvaik hozzászólása Júl 25, 2007 /
 
az előbb lefelejtettem a képet, most csatolom.
ehhez kellene a méretezés.

közben találtam egy "láthatósági" táblázatot, igaz ez közlekedési feliratokról szól, de gondolom ez majdnem mindegy

üdv,
krisz
(#) lendvaik hozzászólása Júl 30, 2007 /
 
lassan már egy hete nem kapok választ...
túl nagy hülyeségeket kérdeztem?
(#) Topi válasza lendvaik hozzászólására (») Júl 30, 2007 /
 
A tranyó bázisánál lévő ellenállás mondjuk 1K-s. Ha nem komplementer hanem open-collector a latch kimenete akkor kell még egy ellenállás, mondjuk egy 10K-s fel a tápra.
A kollektoránál lévő ellenállást a kijelző áramához és a kitöltési tényezőkhöz kell méretezni.

Bár megmondom őszíntén, én ezt a tranyós meghajtást kidobnám a kukába és smd SOIC8-as FET-et használnék. Már használtam nagy matrix kijelzőhöz és bevált.
Ezek ilyen FET mezők (FET Array). Sima FET-ek csak SOIC tokozásban.
(#) lendvaik válasza Topi hozzászólására (») Júl 30, 2007 /
 
Köszi a választ.

A kitöltési tényező 1/16 lenne kb. 100mA áram mellet.
(Az előző hozzászólásomban (#105960) ezt fejtegettem, megnéznéd és esetleg írnál ahhoz is választ?)

Egyébként gondolom a FET-es kapcsolás analóg a tranyóssal, nem?
(#) Topi válasza lendvaik hozzászólására (») Júl 30, 2007 /
 
Akkor szépen sorjában.

Fényerőt PWM-el, tehát pulzus szélesség modulációval.
100mA kevés ha 5 led megy róla párhuzamosan. Minimum másfélszeres áramról hajtsd. ULN-eket felejtsd el jó mélyen
Modulok közötti busz kommunikációra felejtős az I2C, inkább SPI-t használj, vagy mérettől függően RS485-öt.
Modulonként legyen táp, egyszerűbb akár minden modulhoz 230-at odahúzni.
UTP-nél ezzel az ellenütemmel kicsit homályban vagy úgy látom. Az UTP jó, de semmi féle képpen nem I2C-hez vagy SPI-hez, hanem RS285-höz. UTP (Unshielded Twisted Pair) a 485-höz alapból csavart érpár kell, és ezen az interfészen vezérelnek mindent aminél stabil működés és megabites sávszélesség kell.

Struktúra: Latch-es megoldás jó, de ha van PIC-en láb, akkor minnél inkább törekedj a párhuzamos kommunikációra. Bővebben: Link

Ha eldöntötted a végleges struktúrát akkor lehet bármit is méretezni.
(#) lendvaik válasza Topi hozzászólására (») Júl 30, 2007 /
 
Király vagy, köszi a választ.

Az I2C-re azért gondoltam, mert azt már programoztam PIC-cel (igaz évekkel ezelőtt), de ha kell megtanulom az SPI-t vagy az RS485-öt...
(Gondolom van olyan PIC ami ezeket hardver szinten támogatja, de az nyilván drágább is)

ULN elfelejtve , gondolom helyette is FET-es megoldást javasolsz.

Amúgy az alapkonstrukció 32*32 pixeles modulokból állna (ha tudok akkora nyákot gyártatni...),
és pont az ezeken belüli struktúrán töprengek...
(#) cydor hozzászólása Okt 2, 2007 /
 
http://www.instructables.com/id/SLFDGITF6S98GGL/
oldalon van egy megbalósítás, bár a magyarázat számomra nem túlzottan érthető.

ami engem valójában érdekelne, az több modulból összeállítható kép, ami normál video jelet (RGB-3RCA, vagy esetleg 1RCA-ról kapna
érthető módon ahány pixeles kép megy rá, akkora része, illetve a képből a megfelelő balfelső sarok látszik.
a modulos bontás az összerakhatóság-szétszedhetőség miatt lenne fontos, mert nagy méretű, nagy pixeltávolságű képben gondolkozok.
mondjuk 320*240 pixel 1-1,5 cm-es pixeltávolságnál.
érdekes falfestést lehet ezzel kihozni.
(dolgoztam már ilyen gyári eszközzel,Kép: Hivatkozás http://www.palace.hu/kepek/1181650885-nagy.jpg[nagyban][/url]
de az hatalmas volt, 3*4méter, de speciális digitális jellel és 3*16A-el működött. erős fényű ledekkel. nappali fénynék 60%-on , este 30% fényerővel hajtottuk, ha fényképezni, kamerázni akarták, akkor 15-20%-ra kellett visszavenni. Kép: Hivatkozásaz áráról meg ne is beszéljünk...
ezért gyenge fényerejű kicsi olcsó ledek nekem bőven megfelelnek. ha egyáltalán kivitelezhető ez...
(lehet, h, megfelelne egyszínű ledekkel, de full színnel azért szebb )
(#) Einstein hozzászólása Okt 3, 2007 /
 
HI!
Én egy olyan kapcs. keresek, amivel képet, vagy ábrát pl:2 lehet megjeleníteni LED-ekkel.
Méret kb:10cmX10cm-es kijelző
(#) cydor válasza Einstein hozzászólására (») Okt 8, 2007 /
 
itt van valami hasonló
http://www.instructables.com/id/Disco-Drinks-Coaster/?ALLSTEPS

nekem nem detült ki a részletes magyarázatból sem, hogyan megy, de asszem ez csak egy előreprogramozott vezérlést futtat az RGB ledeken, és abból áll össze a kép.képKép: HivatkozásKép: Hivatkozás
(#) Einstein válasza cydor hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Köszönöm a válaszodat!
Sajnos az oldal amit megadtál nem egészen jól müszik, de azért keresem rajta.
(#) szabi_o válasza Einstein hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Szerintem ezzel: Bővebben: Link meg ezzel: Bővebben: Link kezd!
(#) Sergei hozzászólása Okt 9, 2007 /
 
sziasztok.

tudom nem ide illö a kérdés de itt a forumon van valahol egy video.a lényege az hogy fototranzisztorral ledeket kapcsolgatnak.(mikor árnyék éri a fototranzisztort akkor világitanak a ledek.)valaki segitsen pliz merre találom mert már jojoznak a aszemeim a sok topictol :S

üdv Sergei
(#) gtk válasza Topi hozzászólására (») Okt 9, 2007 /
 
Szia !

Az atlalad rajzolt LEDmatrix kijelzo strukturaban milyen latcheket lehet hasznalni? Ha jol ertem ,akkor 1:9 kitoltes van, ez 10X nagyobb aramot jelent egy LEDre nezve?Az oszlop buszhoz ULN, vagy Open Drain FET szuksegeltetik? (Mindez 10 v. 20mA -es LEDeknel)

Koszi.
(#) ZLED hozzászólása Okt 27, 2007 /
 
Ezzel lehet futó feliratot csinálni??
(#) Medve válasza ZLED hozzászólására (») Okt 27, 2007 /
 
Igen, lehet!
Következő: »»   6 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem