Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   378 / 507
(#) btoti válasza generátor24 hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Kis fordulatú (néhány 100 1/min) generátoroknál elhanyagolható az állandó mágneses gerjesztő vasmagban fellépő lüktetés, ami örvényáramokat kelt(nagyon piciket). A több tízezres fordulatú, kHz-s, 10 kHz-s középfrekvenciás generátoroknál szempont, de azok a szélgenerátoroknál nem jönnek szóba.
Vagyis se előnye, se hátránya nincs. Új gyártásnál felesleges a lemezelt készítése, bár a lemezek egyszerűbb kivágása miatt néha alkalmazott módszer. Villamos szempontból tökéletesen megfelel a tömör vas.
(#) erbe válasza generátor24 hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
Csupán az anyagminőség számít. A lemezelt vasmagot nagy induló permeabilitású dinamólemezből készítik. Ha tudsz ilyent tömör vasból, semmi akadálya a kiváltásának.
Tény: Akadnak olyan acélok, aminek magasabb a telítése, mint a dinamólemeznek. Nagyon erős mágneseknél akár előnyt is jelenthet.
A mágnesek alatti vastömbben gyakorlatilag elhanyagolható a pulzálás, még akkor is, ha sok kHz-cel termel az állórész. A mágnesek fölötti pólussaruban már inkább okozhat problémát. A mi esetünkben várható 5-100 Hz között ez nem igazán jellemző, de okozhat némi melegedést a pólussaruban.
(#) JQJ válasza kiskarcsi hozzászólására (») Nov 26, 2011 /
 
kiskarcsi, azt írod: ami 2 lakást elvisz...
Egy ilyen rendszert illik méretezni!
Mekkora a lakásokban a legnagyobb egyidejű fogyasztási csúcs? erre kell az invertert... invertereket méretezni. Mekkora az áthidalási idő kérés? ez az akkumulátor méretezéséhez kell. Mennyi a 2 lakás napi/heti/havi/évi villamos fogyasztása? Ez segít a generátor és a napcellák méretezésében.
Egyáltalán milyen rendszert szeretnél? Vissza táplálást? vagy akkus tárolással részleges vagy teljes függetlenedést?
Generátort, 500W-1000W-2,5kW-3000W-4kW-5kW tudok szállítani.
(#) pudding1 válasza JQJ hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
[OFF]("Generátort, 500W-1000W-2,5kW-3000W-4kW-5kW tudok szállítani." ....és ezek közül egy sem képes ellátni 2 lakást, hacsak nem kizárólagosan világításhoz kell.... )
(#) sziriusz hozzászólása Nov 27, 2011 /
 
A neodym mágnes árai gyorsan emelkednek, ezért úgy gondolom, hogy a vasmagos generátor marad végleges lehetőségnek hobbi szinten. Ennek is a kisebb, áttétellel megemelt teljesítményű változata lehet a nyerő.
Egy ilyen megoldás alkalmazása csak akkor lehet sikeres, ha az bemért gyakorlati tapasztalatokra és némi számolgatásra támaszkodik. Ezt a mondatot alátámasztja a jelenlegi kísérletem bemérései. Látszik, hogy az összeépített szélkerék, generátor és fogyasztó együttes működését előre meg kell tervezni, sőt a megtérülés esélyét is meg kell vizsgálni. Még így is marad elég buktató. Az ötletszerű összeépítés kis eséllyel ad kézzelfogható eredményt. Lásd a gyakorlat, alig van hasznot is hajtó szélgép.
(#) kiskarcsi válasza JQJ hozzászólására (») Nov 27, 2011 /
 
Az árakat is eltudod nekem küldeni?
(#) btoti válasza pudding1 hozzászólására (») Nov 28, 2011 /
 
Hát ez az. egy lakást se!
Egy átlagos lakás évi vill. energia igénye fűtés nélkül ~5000 kWó. Ehhez ~50m2-s rotor, ~15-20 kW-s generátor és hálózatba tápláló inverter kell. (Saccoláshoz)
(#) weend válasza btoti hozzászólására (») Nov 28, 2011 /
 
Szia!
Szerintem az 5000 Kwh évi fogyasztás nagyon sok, mondhatnám úgy is, ez nem egy átlagos lakás fogyasztása.
(#) btoti válasza weend hozzászólására (») Nov 28, 2011 /
 
Szia!
Igen, ha nem csak a fűtést, hanem a használati meleg vizet is levesszük, akkor kb. a fele: 2500 kWó (Ez kb. havi 10000 Ft-s villanyszámla). Persze a legbiztosabb, ha mindenki a saját fogyasztási szokásai szerinti értéket kiszámolja. Nem bonyolult a matematikája, csak néha meglepő az eredmény.
Ennek évi fedezésére "már" elég 20-25 m2 rotor 8-10 kW-s generátorral és UGYANEKKORA teljesítményű inverterrel.
A felvetődött legnagyobb 5 kW-s generátor így sem elég egy lakáshoz se, nemhogy kettőhöz.
(#) sziriusz hozzászólása Nov 29, 2011 /
 
Egy Bosch 120 400 845 jelű, 14 volt 35 Amperes autógenerátor bemérése:
A generátor igen régi. A tekercselése hullámos tekercselés 1,2 mm-es huzalból. Alacsony fordulatú, az ékszíjtárcsa külső átmérője 90 mm.
-Gerjesztve volt 12,1 volttal, 2,65 ampert vett fel. 300 ford/perc-en leadott 4,73 voltot. Ezzel a gerjesztéssel az induló nyomatéka 0,132 Nméter.
-Öngerjesztéses üzemmódban 600 ford/perc-en nem lehet felgerjeszteni. 900 ford/perc-nél egy 5,5 voltos impulzus elindítja a generátort. 11,1 voltra felgerjed, egy 12 volt 21 wattos égő 9,8 voltra ejti vissza a feszültséget. Az impulzus szükséges idejét és energiáját nem mértem meg. (egy impulzus adó mágnes, tekercs és dióda, meg esetleg egy feszültség szabályzó bekötése csak kézügyesség kérdése).
-Én a gerjesztés 30 wattjára is igényt tartok, ezért inkább állandó mágneses forgórészre alakítanám át a generátort.
-Az eddigi tapasztalatom és némi számolás azt mutatja, hogy ez a generátor állandó mágneses forgórésszel is jól illeszthető egy egyfokozatú áttétellel egy 2 méter átmérőjű szélkerékhez. Áttekercselés nélkül 3 m/sec szélnél lead 14 voltot. Az induló szélsebessége 2,5 m/sec átlag szélsebesség. 8,5 m/sec szélnél pedig lead kb. 300 wattot.
Megjegyzés:
-Az utolsó megállapítás csak a szélkerék szabályai szerint elkészített, és méretezett induló nyomatékú PVC lapátra érvényes.
-A 14 voltos feszültséget sokan szeretnék indulásnak. Én nem tudom, hogy lehet ezt felhasználni. Csak a szélkerék, generátor, fűtőbetét összeillesztést ismerem. Pl. az akkumulátor töltést el sem tudom képzelni, hogy lehet illeszteni a szélkerék és generátor üzeméhez.
(#) JQJ válasza kiskarcsi hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
Egy ilyen rendszert illik méretezni!
Mekkora a lakásokban a legnagyobb egyidejű fogyasztási csúcs? erre kell az invertert... invertereket méretezni. Mekkora az áthidalási idő kérés? ez az akkumulátor méretezéséhez kell. Mennyi a 2 lakás napi/heti/havi/évi villamos fogyasztása? Ez segít a generátor és a napcellák méretezésében.
Egyáltalán milyen rendszert szeretnél? Vissza táplálást? vagy akkus tárolással részleges vagy teljes függetlenedést?
Mire kérsz árat?
Az egyes elemek árát a neten bárki megnézheti, megtalálja.
Pontosíts! Mire kérsz árat?
(#) generátor24 válasza sziriusz hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
Én is láttam már autó generátor állórészben hullámos tekercselést.Miért csinálták hullámosra?Van valami előnye vagy hátránya a sima tekercseléssel szemben?
(#) JQJ válasza pudding1 hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
pudding1, ezt gyakorlatból tudod, vagy elméletből gondolod?
Magyarország szélenergiával szerény mértékben rendelkezik. Az átlagos szélsebesség csak 4-5 m/s, és a szeles napok száma sem több 70-80 napnál évente. De ebből a szerény forrásból is egy 1 kW névleges teljesítményű szélturbina évente 1500-2000 kWh villamos energiát termel.Ez megfelel havi 5000Ft villanyszámlának. Egy 2500W-os gép vidáman ellát egy családi házat! Szerinted egy 3-4 vagy 5kW-os gép évente mennyit termel??????
(#) sziriusz válasza generátor24 hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
Semmi előnye nincs. Valószínűleg csak gyártástechnológiai kísérlet volt.
(#) sziriusz válasza JQJ hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
Kíváncsivá tettél. Mit jelent az, hogy 1 kW névleges teljesítmény?
(#) JQJ válasza sziriusz hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
pl. a vasaló otthon 1000W-os azaz 1kW-os.
Ha be sem kapcsolod is 1kW-os.
Ha bekapcsolod, akkor 1 óra alatt 1000Wh munkát végez. Ez 1kWh ami manapság 40-50Ft-ba kerül.
Mi volt a kérdésed?
(#) sziriusz válasza JQJ hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
A kérdés: szélgépnél mit jelent az 1 kW-os teljesítmény?
(#) JQJ válasza sziriusz hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
A névleges teljesítmény ebben az esetben azt jelenti, mint egy szabályozható 1000W-os izzónál, hogy hol 250W ami világít, hol 500W vagy éppen teljes fényerőnél 1000W világít. Az izzó névleges teljesítménye 1000W, de nem biztos, hogy az mindig ki van használva.
Ugyanez van a generátoroknál is.
(#) JQJ válasza sziriusz hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
A gyártónak kell valami kézzel fogható adatot adnia a termékéről! A jó adatszolgáltatás egy grafikon volna, azt is adnak a normális cégek.
(#) sziriusz válasza JQJ hozzászólására (») Nov 29, 2011 /
 
Rendben. Ezt értem. A szélgépnél, amiről Te beszélsz, az 1000 watt milyen szélsebességnél jön le a generátorról?
(#) JQJ válasza sziriusz hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
))
névleges szélsebességnél ))
(#) sziriusz válasza JQJ hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
Aha! Így már értem! Tudod ez egy szélgépes fórum.
Te írtad, évi 70-80 nap 4-5 m/s átlagos széllel.
80 nap az 1920 óra, de legyen ez 2000 óra. Így 2000 kWh-hoz tényleg 1000 wattos szélgép kell. Csakhogy 5 m/sec szélnél, ha az elméletileg levehető szélenergia (Betz limit) 50 százalékával számolok, a szélkerék nagysága 1000 wattal 7,5 méterre jön ki. 3,5 méteres rotorhoz meg 8,5 méteres szél kell. Szóval hogy is van ez?
Szerintem sokat tanulhatunk egymástól ..
(#) JQJ válasza sziriusz hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
A gyári gépeknél: 1kW-os az csúcsban cca 1,2kW.
A hazai használatnál az 1kW-os cca 300-350W.
Ha ezt elfogadod akkor már egy 2kW-os gép megtermeli a ház áramát, főleg ha egy kis napelemes hibrid rendszert tervezel.
Nem beszélve a nagyobbakról!
(#) JQJ válasza sziriusz hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
A teljes szöveg így szól:
Magyarország szélenergiával szerény mértékben rendelkezik. Az átlagos szélsebesség csak 4-5 m/s, és a szeles napok száma sem több 70-80 napnál évente. De ebből a szerény forrásból is egy 1 kW névleges teljesítményű szélturbina évente 1500-2000 kWh villamos energiát termel. A házi szél- és nap energia-hasznosítóval ennyi energia megtermelhető.
Az én készülékem cca 2m2 felületen termel a szélből.
(#) sziriusz válasza JQJ hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
"Ha ezt elfogadod" a kulcs kijelentés. Csakhogy itt jó páran vagyunk gyakorlati tapasztalattal, meg tudunk számolni. Aki pedig egy 2 négyzetméteres szélgéppel akarja elintézni egy ház energia ellátását, (vagy most már csak felét) annak bizony fogalma sincs a realitásról.
Amit mondtál, az remélem, hogy csak tájékozatlanságból fakad, és nem tudatos (nem írom le, hogy mi illik ide).
(#) pudding1 válasza JQJ hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
Szerencsére nálam sokkal kulturáltabb kollégák a kikérdezéseddel rávilágítottak arra hogy neked erről az egész témakörről lövésed sincs. 6 szélgenerátorom van úgy hogy engem nem vezetsz mag a * l. A fórumozókkal folytatott levelezéseim alapján nyugodtan mondhatom hogy magyarországi viszonylatban az átlagosnál kicsit szelesebb helyen vagyok. A 2Kw-os (6 lapátos) generátor éves teljesítménye nálam (10 méter magasságban) 600 kwh.

*
(#) pudding1 válasza JQJ hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
Megnéztem a honlapodat és beleolvastam az irományokba, így már értem miért írogatod itt ezeket az * . Nem csak tudatlanság hanem szándékos félrevezetés, hiszen ez az üzleti érdeked. Gratulálok!
(#) btoti válasza pudding1 hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
Mily érdekes, hogy teljesen összecseng a Te tapasztalati adatoddal a Weibull eloszlás (éves relatív szélsebesség eloszlás) figyelembe vételével számolt kivehető éves össz. energia. (excel)
No meg sok egyéb számolással, ha azokat nem gyalázzuk meg üzleti szándékkal.
Szerény véleményem szerint egy családi házat 8-10 kW-s beépített (max.) teljesítményű (amit üzleti szándékkal gyakran felcserélnek a névlegessel, sőt az átlagossal) szélerőmű tud ellátni éves össz. villamos energia (fűtés és melegvíz nélkül) vonatkozásban.
(#) btoti hozzászólása Nov 30, 2011 /
 
... "Magyarország szélenergiával szerény mértékben rendelkezik.", avagy a pulzusomat mindig 120-ra emelő, a rákosi időkből fennmaradt és energetikához nem értő (vagy nem akaró) meteorológusok, közgazdászok, politikusok részéről ma is gyakran emlegetett átkozott gondolat "Magyarország a mérsékelten szeles zónába tartozik, így nincs értelme szélenergia hasznosításnak" feletti elmélkedéshez néhány térkép és egy kiragadott link a nagyokról, amiket mi amatőrök igyekszünk "utánozni": (EWEA)
Hogy a többi hasonló meteorológiai jellegű országban miért van? Ki érti ezt?
(Bocsánat, hogy elkalandoztam az olajszagú műhelyek műszaki világából.)
(#) fonix2 válasza JQJ hozzászólására (») Nov 30, 2011 /
 
"Ha be sem kapcsolod is 1kW-os."
Ez tévedés. Ha ki van kapcsolva a vasaló akkor az 0 W-os. Csak rá van írva, hogy ha bekapcsolod, akkor nagyjából 1kW-os pillanatnyi teljesítménnyel fog melegíteni (a hálózati feszültséged pillanatnyi értékétől függően). Ráadásul ki-be kapcsol majd, és ha egy órára átlagolod a teljesítményét, akkor a negyedét sem fogyasztja annak mint ami rá van írva... azaz egy óra alatt nem 1kWh energiát használsz, hanem annál jóval kevesebbet - vasaló esetén.
Következő: »»   378 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem