Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1541 / 3960
(#) adam88 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 3, 2012 /
 
Köszi szépen!
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 3, 2012 /
 
Ez így helytelen!
Helyesen: Uki= Ube*R2/(R1+R2)
(#) Forko hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Hello
Szügségem lenne egy torroid trafóra 38V 10A paraméterekkel de sajnos neten nem talaltam semmi boltot ahol lehetne kapni. Legyartatni gondolom kicsit költséges lenne és nem nagyon talalok senkit aki megcsinálná. 3 helyen kérdeztem de 1db-al senki nem foglalkozik.
Azt szeretnem kerdezni, hogy az megoldható-e egy 48V 10A torroiddal amiről letekernék pár menetet? És ez menyire befolyásolná a trafó keménységét? Csinált már ilyet valaki ?
Bocs a hibákért csehországban élek már pár éve
(#) blackdog válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Jogos. Előbb kalapáltam a zárójelet. Nem figyeltem oda!
(#) Lajovial hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!

Van egy feladat, amihez szükségem lenne egy eszközre, de sajnos, egyáltalán nem értek az elektronikához. Leírnám az igényt és szeretném, ha javasolnátok rá megoldást és esetleg kivitelezőt, akihez fordulhatnék. Remélem, ez így még nem sérti a fórumszab. 16. pontját!
GSM mobiltelefonnal headseten keresztül szeretnék min. 4db, 220V -os fogyasztó kapcsolását távolról vezérelni. Ezek közül 2 fogyasztó PC. Tudom, hogy ez lerágott csontnak tűnik, de mégsem találtam eddig olyan megoldást, ami minden szempontból megfelelne. Vannak kész GSM modult tartalmazó eszközök, de azok drágák, telefonból meg van itthon több is. Ami nem tartalmaz modult, azt meg telefonvonalra kell kötni. SMS, vagy internetes megoldás nem jó, csak a hangalapú kommunikáció. A következőképp képzeltem:
1.: Felhívom a mobilt, ami automatikus hívásfogadásra van állítva
2.: Valamilyen hangjellel (egyszerű hangfrekvenciás jel, beszéd, morze, DTMF) bejelentkezik.
3.: Megadok egy előre beállított azonosító kódot (telefon billenttyűzettel, vagy hanglejátszással)
4.: Visszajelzi a kód elfogadását
5.: Kiadom a parancsot a kívánt kimenet ki, vagy bekapcsolására (a PC -s kimenetek esetén csak bekapcsolás, mert a gép indítógombját hidalnám át)
6.: Visszajelzi a kapcsolás végrehajtását
7.: Bontom a vonalat

Eddig sikerült szereznem egy Panasonic KX-F90B telefonközpontot. Ebben van fax, és magnókazettás üzenetrögzítő.
Valamint a http://www.cstech.co.uk oldalon találtam ígéretesnek tűnő megoldást.
Pl.:
http://data.hu/get/4583285/dtmf_dec_details.pdf
http://data.hu/get/4583286/8outputdtmf.pdf
Csak szakértelem hiányában nem tudom, hogy melyik eszköz lenne alkalmas, és hogy mit kellene még hozzá beszereznem. Az összeépítésről nem is beszélve.
Kérlek segítsetek, milyen vonalon induljak el! Előre is köszönöm!
(#) Flatlander hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Sziasztok!
Muszályvagyok megkérdezni mert sehogy nemtudok rájönni milehet a gond.A képen látható 5.1es erősítő dobozáról lenne szó.Mivel nemlett volna érdemes megjavítani így letakarítottam a nyákról mindent kivéve az rca csatlakozókat.Raktam bele egy 100K-s A-s potit hogy majd ezzel állítom a hangerőt az erősítő és a gép között.A bemenet pozitívjai(mivel sztereo) a poti szélső lábára csatlakoznak a továbbmenő a középsőre a test pedig simán tovább.De így szinte nemszabályoz semmit.Rákötöttem a testre a poti kimaradt másik szélső lábát így jó,viszont negyed hangerőtől kb 3/4ig ha nincs pl zene akkor zúg negyed alatt és fullra tekerve jó.Mitlehetne ezzel csinálni?Minden forrasztás és kötés jó elég egyszerű az egész de mégsem működik....kb 10centi hosszú vezeték van a csatlakozók és a poti között.Cseréljem ki jobb árnyékolásúra vagy más ötlet?Előre is köszi.
(#) granpa válasza Forko hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Helló Forko!
Jó, hogy van ekkora toroidod, nyugodtan tekerj le (de meg is keresheted, hol van a szükséges menet; ott megszakítod, kisebb macera, valamint helyreállítható esetleg. Nyersz egy erős 10V körüli feszt, akármihez). A külső sorhoz könnyen hozzáférsz! Amilyen vastag már egy ilyen drót, 12-13a is lazán lejön róla, mivel jól tud hűlni!
Ki korán kel, jó trafót lel!
Üdv: Kálmán
(#) adam88 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Még annyi kérdésem lenne, ha mondjuk a bemenő fesz leesik 20 V alá, akkor ezek az IC-k (LM338 és LM350) fel tudják húzni 20 V-ra, vagy ilyenkor mi történik? (Ez egy laptop tápját helyettesítené, és jó lenne, ha 1-2 Voltnál nem ingadozna többet, a 3 A-eset azért választottam, mert reménykedem, hogy a gép nem vesz fel 3,25 A-t, amennyi hivatalosan rá van írva az eredeti tápra)
(#) blackdog válasza adam88 hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Az adatlapon meg kell nézni, hogy mekkora fesz. különbség kell az IN-OUT láb között. Tipikusan 3-4V kell, hogy biztosan járjon nagyobb áram mellett is.
Nem tudom milyen laptom, de én biztonságból 5A max-ra terveznék.
(#) belganarancs válasza granpa hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Szia!

Köszi,emésztem még a dolgot.A rajzon csak egy oldal van ábrázolva,sztereóban gondolom a két oldalnak is meg kell egyeznie,hogy nagyjából azért azonos legyen az erősítésük.Rosszul gondolom?
(#) adam88 válasza blackdog hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Lehet valami baja a laptopnak ha a 3 A-ossal próbálom meg? Mert én úgy gondoltom, hogy akkor max nemkap a laptop elég áramot, és leáll. Vagy ezt rosszul gondolom?
(#) blackdog válasza adam88 hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Erre biztonsággan nem tudom válaszolni. Ehhez ismerni kellene a laptop felépítését.
Melegedési gondok lehetnek. Nemrég volt nálam egy laptop amibe egyszerűen belesült a tápdugó.
(#) granpa válasza belganarancs hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Hy! Természetesen jól gondolod.
(#) Barret hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Hali! Több kapcsolásban láttam már két egymásnak szembe fordított diódát.Ezt mire használják?
(#) blackdog válasza Barret hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Pl.: arra, hogy a két dióda anód feszültsége ne "találkozzon", de egy elemet vezéreljen.
Vagyis pl.:
Adott egy LED amit két különböző logika szerint akarsz kapcsolni. Ekkor használsz mondjuk 2db AND kaput. A kapuk kimenetére teszel 1-1 diódát és a diódák katódjára kötöd a LED-et.

Nem szeretik a logikai kapuk, ha a kimenetük feszültséget kap.
(#) belganarancs válasza granpa hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Még egy kérdésem lenne.
A (Q1,Q5)=(Q2,Q6)?Ez alatt azt értem,hogy a két páros egymáshoz képest is megegyező hfe-vel kell,hogy rendelkezzen?Mi van akkor,ha eltér a két páros egymástól?
(#) Squall hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem.
Van egy Onkyo 5.1-es erősítőm. Olyan gondom lenne vele, hogy csak olyan 10-30 perc után szólal meg hangfalakról. Fejhallgatóról működik rögtön ilyenkor ki is írja hogy phones engaged. Ha "bírkózok" vele ki be kapcsolgatom a hangfalimeneteket (spk a/b), bemeneteket váltok akkor van hogy 2 perc alatt rá tudom bírni hogy megszólaljon. Minden funkció működik rajta egyébként. Az érdekes az a dologban hogy a relé is behúz mindig (mármint a koppanásgátló) tehát mindig kapcsol, bekapcsoláskor is meg ha a a/b választóval kapcsolok akkor is. És úgy kezd el szólni ha kapcsolgatom hogy semmilyen relé hang nem hallatszik újra. Van olyan is hogy bekapcsolom várok 20 percet aztán stand by ki és vissza és már szól is. Mint mondtam van olyan is hogy bemenetet választok és már szól is egyből. Mi lehet a gondja?
Szervízdoksija: http://elektrotanya.com/onkyo_tx-ds575.pdf/download.html
( Van erről téma is tudom de ott is volt 2 kérdés de nem válaszolt rá senki ezért írtam ide)
(#) pucuka válasza Barret hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Egy átlagos kapcsoló dióda nyitófeszültsége kb. 0,7 V. Ha két diódát szembekapcsolva a bemenet, és a föld közé teszel, akkor a bemenetre jutó jel nagyságát +/- 0,7 V közé korlátozod, mert az ennél nagyobb feszültségeknél a dióda kinyit, és söntöli a bemenetet, megvédve a káros nagyságú feszültségektől.
(#) mechanika hozzászólása Jan 4, 2012 /
 
Sziasztok!

Ismer valaki olyan fényerő szabályozó kapcsolást (2-3 ledhez kéne), ami:
-Lehetőleg egyszerű, nem PIC-es;
-nem hagyományos potméterrel, hanem két nyomógombbal +- állítható a fényerő; (RF modul lábairól jövő jellel kapcsolnám).
(Ilyesmire gondoltam: digitális potméter, vagy dimmer ic, pwm ic);
Esetleg tudtok valahol leírást a digitális potméter használatáról, lehetőleg magyarul.

Előre is köszi!
(#) Stefan válasza mechanika hozzászólására (») Jan 4, 2012 /
 
Gondolom ezzel, egy fel-le számlálóval meg egy 555-tel megoldható.
Egyszerűt akarsz vagy nem PICeset? Az utóbbi szerintem egyszerűbb (ha az alkatrészszámot nézzük).
(#) Droot hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Ilyen pici akkut 5v-ról hogy kell tölteni?
(#) kadarist válasza Droot hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Egy ilyen pici akkut egy jó nagy értékű áramkorlátozó ellenálláson keresztül kell tölteni.
(#) ferenc68 hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Udv.mindenkinek !

Van egy szimpla halozati trafom, 230/12V, egy ellenorzes alkalmaval a kisfeszultsegu tekercsel,sorba kotottem egy 230v izzot es feszultseget ra,a primer oldalon pedig egy HUAN CSANG 5050 TIPUSU FET bemenetu voltmerovel probaltam merni de a 300V skalat is ugy kivagta hogy majdnem elszallt,mi a magyarazat,valamilyen nem kivanatos rezonancia jelenseg ?
(#) Csepi_78 hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Üdv !

Adott az alábbi kapcsolás. Szépen világít a LED. Ha kiveszem a kondenzátort, akkor már nem világít olyan szépen, nyilván kevesebb áramot kap a LED.
Ez azért van, mert ha kondenzátor is van a kapcsolásban, akkor több áramot vesz fel ez a kis kapcsolás ? Azt hittem a LED mindig annyi áramot vesz fel amennyire szüksége van.
Miért van az, hogy kondenzátort rákapcsolva erősebben világít ? Tudom hogy a kondi energia tároló alkatrész. De mitől világít erősebben a LED ? Mi ennek az elmélete ? Szeretném megérteni, hogy mi történik a kapcsoláson belül.
(#) nedudgi válasza ferenc68 hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Leírásod szerint a 12V tekercsre egy 230V izzón keresztül 230V hálózati feszültséget adtál. Az eredmény a másik tekercsen kb 4600V.
(#) nedudgi válasza Csepi_78 hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
3V feszültség. Egyen, vagy váltó?
R ellenállás. Mekkora?
Kondenzátor mekkora?
Milyen LED?
(#) ferenc68 hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Az esetleg nem jatszott szerepet hogy az izzo majdnem teljes fennyel vilagitott,igy a 12 voltos tekercsre akkor joval kevesebb jutott ?
Azt eszleltem meg hogy a muszer mutatoja erosen rezgett,ez a muszer nagy bemenoimpedanciaja miatt lehetett ?
(#) Cellosion hozzászólása Jan 5, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy ilyen fénycső elé szeretnék bekötni egy kondenzátort. Cél: a feszültség elvétele után ne hirtelen, hanem szép lassan aludjon el a fénycső.
Mekkora kondenzátor kéne ehhez? Jól sejtem, hogy kéne valami "egyenirányító" is, hogy a kondenzátort csak a fénycső tudja kisütni (gépben több alkatrész erről a tápkábelről kapná az áramot).
(#) nedudgi válasza ferenc68 hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Nem, mert ha 12 volt jutott a tekercsre, a kimenet akkor is 4kV környékén van.
(#) granpa válasza nedudgi hozzászólására (») Jan 5, 2012 /
 
Nocsak, mitől változott meg az áttétel?!
Következő: »»   1541 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem