Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1562 / 3959
(#) Kovidivi válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Ekkora teljesítménynél sokkal egyszerűbb és jobb megoldás a trafós feszültség átalakítás. Az ellenállásosnál rengeteget fűtene el, a kondenzátoros meg 1-3W-nyi teljesítményt bír csak el. Vegyél egy megfelelő teljesítményű trafót, és legalább nem lesz annyira veszélyes sem.
(#) Kovidivi válasza Bigpeterson hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Nekem is ilyen van. Úgy próbáltam, ahogy Te is, és a külső fém rész ott van beszorítva, azt szerencsésen el is torzítottam a próbálkozás során. Lehet, hogy melegítve a műanyagot könnyebb lenne szétszedni. A lényeg, hogy ki lehet szedni. Köszi!
(#) Bigpeterson válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Szerintem ne melegítsd. ha nincs benne a vezeták, akkor told ki egy csavarhúzóval a vezeték felől.
(#) FDave hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Helló!

Van egy felesleges erősítőm (pc-hez), és sikerült csatlakoztatnom rá egy mikrofont, de nem szól. Mit kéne ráforrasztani, hogy menjen? Mert a gitár erősítőmön működik.
(#) Bigpeterson válasza FDave hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Simán nem is fog szólni. Építened kellene hozzá egy mikrofonerősítőt, azt bekötöd az erősítő és a mikrofon közé, úgy már jó lesz
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Jani@!

Mekkora transzformátorra lenne szükséged?
(#) Akashi hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Sziasztok.

Javítgatom a hangfalam, próbából beütöttem a Bassbox programba a paramétereket, és ezt rajzolta ki.
Mitől lehet 100HZ körül a púp?
Le szeretném mérni a frekiátvitelét az elkészült ládának, olvastam van rá program, meg kell egy mikrofon.
Csak azt nem tudom hogyan. Valaki járatos ebben?

névtelen.JPG
    
(#) vladcepes hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Köszöntem a válaszokat. Lenne még egy kérdésem. Mekkora trafót kell vennem ehhez a kb 600 db.smd-s led szalaghoz? 12 V és ezen kívül? Hány Amperes legyen? És még egy kérdés: Ez így tejes mértékben összeadva kb hány W-ot fog fogyasztani? És ha világít mind a 600 db akkor ez kb egy hány W-os hagyományos izzónak felelne meg? A led Fényerő : az 1000-1300mcd.
(#) kendre256 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Ha valami ilyesmi fajta, amelyiknek a szigetelése rugalmas műanyagból van, és csak rá kellett tolni a fém részre, azt cibálni kell, nincs más megoldás...
Lehet még a csatlakozó felőli részén a műanyag alá nyúlni valami vékony csavarhúzóval, azzal lefeszegetni kicsit a műanyagot a fémtől, de az is kínlódás. További probléma lehet, ha a vezetékrögzítő csavart a műanyag ráhúzása előtt nem csavartad be, és most a visszahúzást még az is nehezíti.
(#) abel55 hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Helló!

Az lenne a kérdésem hogy ha kiszedek régi áramkörökböl potikat hogy tudom megállapitani hogy Trimmer vagy Lineáris??


A válaszokat előre is köszi.
(#) ZOL94 hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Hali!
LPT port hány mA-ig terhelhető?
(#) pucuka válasza abel55 hozzászólására (») Jan 22, 2012 / 1
 
A trimmer potenciométer mindíg lineáris, ugyanis mivel nem szabályozod folyamatosan, értelmetlen másfajta karakterisztika. A szabályzó potenciométerek lehetnek lineárisak, logaritmikusosak, vagy fordított logaritmikusos, bár ez utóbbi elég ritka. Megállapítani úgy tudod, hogy fél állásba tekered, ha mindkét oldal nagyjából egyforma akkor lin, ha nem akkor log típusú.
(#) kadarist válasza abel55 hozzászólására (») Jan 22, 2012 / 1
 
(#) pucuka válasza kadarist hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Mondjuk, azokat az élkerekes kapcsolós potikat nem nevezném trimmernek, és többnyire log potméterek.
(#) kadarist válasza pucuka hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Kivéve az élkerekes és tengelyes potikat.
(#) kendre256 válasza ZOL94 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Az attól függ...
Más a terhelhetősége, ha régi TTL áramkörökből van, és más akkor, ha CMOS. Kérdés az is, hogy mit értesz az alatt, hogy hány mA-ig terhelhető? Ha arra gondolsz, hogy mekkora áramig marad meg a kimenet magas (vagy alacsony) logikai szintje, az ad egy értéket. Ha arra gondolsz, hogy meddig marad akkora érték, ami még elég egy utána következő kapu bemeneti magas (vagy alacsony) logikai szintjéhez, az ad másik érték(kek)et. Ez TTL vagy CMOS esetén már sokféle szám lehet, nem számolva, hogy lehetne pl. CMOS-ról TTL-t is táplálni.
Ezek az értékek kideríthetők a TTL és CMOS szabványából nagyrészt.
Ha viszont táplálni akarsz róla valamit, és pl. kell legalább 4V, az megint más értéket ad (TTL-el nem is igen lehet megoldani).
Saccolva, 5-15 mA lehet maximum, de logikai szinttől, áramkörfajtától függ.
Szerintem legjobb, ha a konkrét LPT kimenetet az igény szerinti terheléssel megméred.
(#) Bigpeterson válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Ezek a ledek 20mA-t fogyasztanak. Ha jól számolom, de ezt erősítse meg valaki, a ledek 40W körül fognak fogyasztani. Hogy mekkora izzónak felel meg, azt nem tudom neked megmondani.

Ha ennyi ledet akarsz használni, és Te építed a ledszalagot, akkor én 24V-ra tervezném meg. Így 7 ledre jutna egy ellenállás, ami miatt 200 helyett elég lenne 85 ellenállás is, így gazdaságosabb lenne.
(#) golem hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Sziasztok!
Kondenzátort mivel tudom ki mérni hogy szakat e vagy sem.
(#) ZOL94 hozzászólása Jan 22, 2012 /
 
Sziasztok!
Az ábrán látható kapcsolás jó? Védődióda is kell?

lptportra.JPG
    
(#) kadarist válasza ZOL94 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Ha egyenfeszültségű 24V-ról táplálod a relét, akkor nem fogod tudni kikapcsolni, mert az optotriak egyentáplálás mellett nem kapcsolható ki. Gondolkozz valami ilyesmiben.
(#) kendre256 válasza golem hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Mekkora kondenzátor? Ellenállásmérő megfelelő mérési tartományban egyre növekvő ellenállást mutat mikrofaradnál nagyobb kondenzátorra kötve (megfelelő polaritással). Mikrofarad alatti kondenzátorok sima szakadást mutatnak, ha jók. A kapacitásukat pedig kapacitásmérővel lehet megmérni.
(#) vladcepes válasza Bigpeterson hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Köszi.Csak abban az esetben fogok neki ha végül sikerülne megvennem jó olcsón a ledet + az ellenállást. A szalagot is néztem készen eddig ahol láttam legolcsóbban 1.200/m és kell 19m. Ha megvenném a cuccokat akkor végül kb 12 e-körül jönne ki. Na és a trafó az hány Amperes legyen? Gondolom ez is lényeges.
(#) ZOL94 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Hali!
Köszi a választ! Így már jó lesz?

lptre.JPG
    
(#) kendre256 válasza ZOL94 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
A 470 Ohm helyett 220 Ohmot tennék bele, és az ellenállással sorbakötött diódát elhagynám.
Ha a 24V egyenfeszültség, akkor ez az optocsatoló nem jó.
Szerk: A 4N25-ös kapcsolás működhet, 220 Ohm-al az LPT port felé.
(#) ZOL94 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Az egy LED az mindenképp kellene, DC 24V igen a relé táplálás, 4n25 adatlapján néztem 30V-t bír akkor hogy-hogy nem jó? akkor milyen optocsatolót javasolsz?
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Szia @!
Nem igaz, hogy nem találsz a környéketeken egy régi nagyobb(csöves) rádiót, vagy TV roncsot, azokban van jó nagy trafó; Csak át kell tekercselni a szekundert általában. Még nem válaszoltál: mekkora trafóra vágysz (nem kilóra, inkább Wattra), és mihez?
(#) golem válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
47 mikro farátos kondenzátor nekem nem mutatot semit de mindjárt ismét kiprobálom.
(#) Bigpeterson válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Ha jól számoltam a teljesítményt (ebben nem vagyok biztos) Akkor egy 12V 4A, vagy egy 24V 2A-s trafó elég lenne.
(#) jani1987 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
Annyi mint én. Jelen esetbe ez 24.
(#) kendre256 válasza ZOL94 hozzászólására (») Jan 22, 2012 /
 
A 4N25-tel jó szerintem, az előző mondat még a triacos optocsatolóra vonatkozott (a hozzászólás is az előző, triacos hozzászólásra volt válasz).
Következő: »»   1562 / 3959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem