Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   109 / 1679
(#) watt válasza M.Béla hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Az az 1200W egy kicsit túlzás!

A puffer elkók miatt a táp max 63V( és akkor eléggé kihegyezve helytelenül használva!)
3V feszültség esést számoltva, (ami valóságban több lesz, mert a táp is összeesik nem csak az emiterellenállásokon és a tranyókon marad fesz), a kimenő teljesítmény 450W! Naszóval kb 400W-os a vég, ha a táp összeesését is számolom.
2 ohm-al nem terhelném, de ha még is, akkor max 750W, de erős jóindulattal, mert a táp ilyenkor még jobban összeesik.

Mindezzel nem az erősítőt akarom lehúzni, mert az olyan amilyen, azaz jó és nagyteljesítményű!
Inkább a kijelentésekkel kéne csínján bánni!
(#) Medve válasza Stadi hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Köszi...A 4 darlington az első négy biten van. Igen, először soros port akart lenni, a jobb oldali csatlakozó, itt kezelhetőbb helyen, mint a gép hátulján. Viszont azt nem sokat használtam, annál inkább léptetőmotorokat, igy az "erős" biteket bekötöttem a "soros porti" csatlakozó felső sorába, ezzel egy új házi szabványt teremtve magamnak. (Csak el ne felejtsem, hogy az nem soros port!!!) Alulra 2 USB-t tettem. Van még mit fejleszteni, bátrabb lennék, ha optikailag le lenne választva és a kétirányúsítás is hasznos.
(#) Stadi válasza Medve hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Akkor a 2 244-es IC-t nem értem. 1 elég a 8 adatbithez + egy fél a 4 parancshoz, ezek szerint a darlingtonokat is az egyik 244-es kimenetére kötötted?

Nekem úgy tűnik, fognak kelleni a soros portok, és én is utálok a gép mögé bújkálni, úgyhogy lehet, lekoppintom majd az ötletedet.
(#) dezsi001 hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Hali mindenkinek. Én is építettel egy hangdobozt ami saját kezűleg lett barkácsolva. A mélynek a hangzását túl csúnyának találtam ezért építettem hozzá 2db magasat is szerintem aranyosak lettek ezek a legnagyobb munkáim (szó szerint) néha a szomszédok szoktak viccelődni mért nem foglalkozom házbontással.

Ui.:
falunapon jó szolgálatot tesznek +két középsugárzóval.

további szép napot: dezsi
(#) Gery válasza dezsi001 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Hello
A mélyhagszóró milyen tipusú azonkívül hogy Pioneer, és mennyibe fáj egy olyan? Egyébként jól néz ki.
(#) dezsi001 válasza Gery hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
a mélynyomó 400-500w körüli és nevetséges áron egy pci-s hálókártyára cseréltem el kb.: 1000-2000forintos ra
(#) zoly15 válasza dezsi001 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
ettől nem kaptam levegőt mennyiből sikerült kihozni?
és jól szól?
ehez mást nem took hozzáfűzni csak hogy:

üdv!
(#) Gery válasza dezsi001 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
AZta Biztos ért hozzá a gyerek
De a tipusa mi? Mert nemlátom pontosan mi van ráírva.
(#) dezsi001 válasza zoly15 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
bevásárlólista:
faanyag: régi szekrény 0ft
hangszóró: hálókárgya
sarokvégők: 300ft körül
hangfalkárpit: 800Ft
banánaljzat aranyozott 599Ft
Vasanyag: 0ft (tesóm géplakatos)
csavar: 200Ft
+
extra jó minőségű vezeték a belsejében 1m 1000ft

a típusa: impp
(#) dezsi001 hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
arról még nem beszéltem hogy miről müxi: phonic powerpod k-16 deluxe powermixerről.


szerintem így jól müxit de sajna a keverő nem saját

P7316275.jpg
    
(#) szamóca válasza dezsi001 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Ha jól látom ez egy Pioneer TSW XXX (C vagy F) Az impp= impregnált polipropilén a membrán anyagra utal.
Ez egy autó mélynyomóhangszóró kb 10 éves széria.
(#) dezsi001 hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
hoppá bocsánat mindenkitől rossz képet küldtem többet nem fordul elő

P4285605.JPG
    
(#) M.Béla válasza watt hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Én nem számolgattam utána,a tervezőjénél voltam és
Ő mondta,sőt 2 Ohm-nál kevesebel is terhelte!!!
(#) watt válasza M.Béla hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Én meg utánaszámoltam.
(#) M.Béla válasza watt hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Amúgy kiváncsi vagyok h. ezeket az értékeket hogyan lehet számolni???
Mert nem csak a fesztől függ hanem a felvett áramtól is nem?(a tápja+-50V)
És én megterheltem itthon 2 Ohm.mal(4db 250W-os hangfallal)és 9-10A volt az áramfelvétele,és csak 2x10.000µF puffer volt benne,és szerintem simán birtvolna még áramot csak kevés volt a puffer.
(#) szamóca hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Ezt a reflexdobozzt Pioneer TSW 303C-ből csináltam. Netto 115 l-es, és szép lágy 30Hz-es mélye van.
(#) Tomi20 válasza M.Béla hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Ez igen egyszerű.:

Ohm törvény!

R=U/I, I=U/R, U=I*R

Egy erősítő maximum a tápfeszig vezérelhető ki. (de általában tápfesz -3V, ha jó az erősítő) Namost, U=50V és a hangszóró 2 ohmos, akkor I=50V/2ohm , tehát 25A a max, de ennyi úgy sem lehet. P=U*I, P=50V*25A, tehát 1250W. Valószínű, hogy az ismerősöd is így számolhatta. De azt is figyelembe kel venni, hogy ehhez minimum 40A-es Graetz kell, +- hoz kettő, és csak egy csatornához. Valahol olvastam, hogy általában amperenként 1000µF kondi kell puffernek. Tehát, minimum 2*25.000µF EGY csatornához. Ezért a te erősítőd nem fogja sosem leadni az 1200W-ot. (ezzel a leírással nem 100-ad pontossággal számoljuk a teljesítményt, csak közelítő érték) Tudom, hogy a puffer méretbe is bele fog kötni sok ember, mert mindenki máshogy szokta. A számítások sem pontosak, mert nem csak ohmos terhelés a hangszóró, hanem induktív is, meg én egyen áramúlag számoltam mindent.
(#) M.Béla válasza Tomi20 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Eggy oldalon elvileg 6x10.000µF van írva, de én még csak kettő kondit tudtam megvenni és azzal próbáltam,amúgy a Graetz híd nálam 4db10A-es diódából áll,ez megfelel össz 40A-nak ezt hogyan számolják ki???
(A trafóm se hiába 1,5Kw-os ami már képes ekkora áramra...és két szekundere van teljesen külön)

Amúgy ezt a számítási módot még régen kaptam egy havertól ha érdekel nézd meg:
(#) zsoltee0001 válasza szamóca hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
szép,
kívülről mivel burkoltad?
(#) Gory válasza M.Béla hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
A teljesítményt úgy kell meghatározni (megmérni) hogy a kimenő feszültség az erősítőn csúcstól csúcsig mekkora maximálisan. (mondjuk 1Khz-es szinusznál stb...) Ezt kell négyzetre emelni, és a hangszóró impedancia kétszeresével osztani.

Ha tehát az erősítő kimeneten mondjuk van 70 V-od valahogyan a +-50V-ból 2 ohmos terhelésre. Az lesz akkor 1200W.
(#) Gory válasza Gory hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Még annyit hozzátennék, hogy az 1200-as Castone végfokok +-95V-os tápot kapnak ha jól tudom. Úgyhogy szerintem a többi végnek is valahol akörül kell kapnia ami ekkora teljesítményű.
(#) watt hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
AKKOR ÖNTSÜNK TISZTA VIZET A POHÁRBA!

Tápfeszből számolt teljesítmény a következő:

P=(U*U)/(2*R)

U a valós tápfesz(+- táp esetén az ágak abszolút értéke!). Ha nem számolunk a táp összeesésével, akkor a -3V korrekt számolás a tranyón és az emiter ellenállásokon eső feszre.

Tehát: (47*47)/(2*2)=552,25W

Ha a tápot is beleszámoljuk, akkor 450-500W körül jön ki belőle 2ohm-on, de akkor igen bika a táp!

Ennyit az 1200W-ról!

(#) Gory válasza watt hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Hát én pont ugyanezt írtam le, csak nem képlettel. Csak nem hangúlyoztam ki hogy sose lesz a kimeneten 70V.
(#) watt válasza watt hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Még valami. Egy erősítő hatásfoka amennyiben 60%, akkor az nagyon jó erősítő. Tehát ha színusszal terheljük(pl. Drum&Bass zenék!!!!) akkor 500W kivett jelre a tápból kb. 840W-ot fog felszívni! És ez csak az egyik ága egy sztereó erősítőnek.

4db 10A diódából max 20A graetz jön ki(annyi se), ami egyébként már 500W-hoz is kevés, mert 2 ohm-on 17A körül eszik az erősítő.
(#) watt válasza Gory hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Igaz, de bevallom én már Tomi20 írásánál ledobtam az ékszíjat!

Valamint nem a csúcstól-csúcsigot kell négyzetelni, hanem az egyik csúcsot csak, mert ugye +-50V-nál a cs-cs 100V dúrván számolva.
(#) watt hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Talán kezd úgy tűnni, mintha M.Béla munkáját szapulnánk.

Erről pedig szó sincs, hiszen igen profin kivitelezett nagyszerű alkotások, amihez csak gratulálni tudok!

Én csak azt szeretném, ha nem esnénk a gyártók reklámízű watthajhászásába, és pontosan tisztában lennénk egy ekkora erősítő megépítésének nehézségeivel, ha netán után akarjuk építeni!
(#) lamalas válasza watt hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Tessek watt-ra hallgatni, jol mondja a dolgokat . Kiegesziteskent annyit meg hozzafuznek, hogy ha a kimeneti feszutlseg effektiv ertekevel szamoljuk a teljesitmenyt, akkor nem kell a 2*-es szorzo a nevezobe, azaz P=(Ueff*Ueff)/R. Ezt csak azert mondtam nehogy felreertse valaki a dolgokat ...
(#) M.Béla válasza watt hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
kÖSZI SZÉPEN!!!
Én is csak azért kérdezősködök ennyit mert nem vagyok vele tisztába és nem akarok hülyeséget ,téves adatokat mondani senkinek!
Köszi a felhomályosítást mindenkitől!!!
(#) (Felhasználó 5837) válasza M.Béla hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Köszi!
(#) watt válasza lamalas hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Köszi a kiegészítést!
A pontos mérés valóban a kimeneten megjelenő szinusz hullám effektív értéke lenne, a hangszóró impedanciáját figyelembe véve, ami ugye freki függő.
De sajnos ilyen mérést nehezebb elvégezni(szkóp kéne igazából, meg szinuszgenerátor stb...) és a kapott adatt jó esetben csak néhány wattal térne el a tápból számolttól.
Ha ekkor figyelembe vesszük azt is, hogy mennyire nem hallani 100W esetében +-10W-ot, 500W esetében +-50W-ot, akkor beláthatjuk, hogy igazából csak a nagyságrend számít, és a pontos érték érdektelen.
Ha ezt vesszük figyelembe, akkor bőven elegendő egy erősítő jellemzésére a tápból kalkulált várható teljesítmény, amiből lehet sejteni, mekkorát fog szólni.

Még annyit gondoltam ezzel kapcsolatban, hogy jó lenne megérteni, hogy egy erősítő attól, hogy az alkatrészei elvileg képesek lennének egy adott teljesítmény kiszolgálására, nem határozza meg a megépített végerősítő teljesítményét. Azt csak felülről határolja be. A lényeg, hogy ezután a tápfeszültség és az általa leadott áram(ill. teljesítmény) fogja meghatározni a kapott eredményt.

Ezt nyílván megfordítani is lehet, hiszen hiába van nagy tápunk feszültségre, áramra, ha azt a végfok alkatrészei nem fogják elviselni.
Következő: »»   109 / 1679
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem