Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Márpedig a légrés lineáris, a vas pedig nem. A légrés csökkenti az induktivitást, a vas növeli. Bizony optimumot kell találni a torzítás, az induktivitás, (mély átvitel), menetszám (önkapacitás, magas átvitel) között, és ehhez nem elég egy képlet, és egy darab egyszeri számolás. Ez utóbbi eredménye csak félre, félig sikerült alkotás lehet. Bizony régen is odafigyeltek a minőségre, pl. mozi, és színház hangosításakor, csak meg kell nézni egy RAFI, vagy Filmtechnika erősítőt, vagy akár a (B)EAG stúdió erősítőit, igen combos trafók voltak benne.
Így írnak, ahogy a mellékletben látod. A szerző: Kádár Géza.
Sziasztok
Turretboard-hoz bakelit lapot honnan lehet rendelni?
Azért teljes egészében felteszem a sturbi rajzához tartozó cikket. Mindenesetre élettartam miatt én csak E84L vagy 6P14P-EV-vel építeném meg. És trafót sem biztosan ilyet tekernék..
Vagy -K val, ami a hangja miatt érdekes
"Megszólalt a drótkupac." Nem bírtam várni a sasszi elkészültéig, úgyhogy deszkán összedrótoztam a GU50PP egyik csatornáját. Az anódfeszültség terhelve 430V ra adódott. A nyugalmi áramot csövenként 40mA-re állítottam, így a legkellemesebb a fülemnek.
Mivel szimmetrikus bemenetű, ezért csak egy hozzá illő DAC-kal, vagy előerősítővel tudom majd rendesen kipróbálni. Egyenlőre fázisfordító trafón keresztül hajtom meg. Az előfok csövek (E180F-ek) jenleg trióda módban működnek (a G2 van anódként bekötve), kipróbálom pentódaként is, és amelyik verzió hangja a jobban tetszik, az lesz a végleges.
Sziasztok,
...mi meg itt néha azon gondolkodunk hogy egy vagy két varázsszemet tegyünk az erősítőnkbe csak úgy mutatóba
Amint ígértem, rajzot mellékelek, bár ez valószínű még nem a végleges kapcsolás.
Nagyon szellemes kapcsolás, a trafós fázisfordítás tökéletes megoldás (amikor aszimmetrikus bemenőjel van). Azt azért nézd majd meg, hogy a nyugalmi áramok nem szaladnak-e el, amikor meg van küldve rendesen...
Bravo varttina, ez igen Valószínűleg ez a megoldás kedvezőbb DC stabilitást igér, mintha pentódába kötnéd a 180-at...
Egyszerűbb tervezni.
Bimbi vasak sem mennek telítésbe, de akkor miért nem méretezték inkább túl? Ha ez még ma is igaz lenne nem szertnék annyira az amorf magokat, hogy többszázezer Ft ot adjanak értük. De ha igaz is a légrés metes hang nekem jobban tetszik, igaz eddig jelentős vasfeleslegekkel próbáltam, de miért akarnám telítésbe kergetni? Miért gerjesztették annó telítésig? Miért nem tettek elég vasat, lehet az drágább volt? Mikor is írták ezt, amikor vasbetonból voltak a virágtartók, lukasztógépek szemetéből a villák kerítései a Balatonparton, végül is megértem. Azért írhatnátok egy régi erősítőt ami jól is szólt, ha tudom meghallgatom, mert amit régi gyári erősítőt teszteltem az csapnivaló volt.
Gondolom az XLR csati előtt ,)
De jó ez a módszer, hogy a pentóda segédrácsa van anódnak használva? Még sosem próbáltam.
Így kötött kisjelű pentódák mekkora feszről mennek el? Mennyit erősít így?
Nincs véletlenül valakinek képe/linkje egy ilyen trafós fázisfordítóról ?
:help:
varttina írta:
Idézet: „Egyenlőre fázisfordító trafón keresztül hajtom meg. ” Olvasd el varttina hozzászólását, akkor megtalálod (ejnye-bejnye.. :no: )
Szerintem tekersz egy SM55-ös magra 3 rétegben 4-500 meneteket (nyilván frekire méretezzük) és a középső a bemenő jel, a két másikról meg leveszed a szimmetrikus jelet. De lehet, hogy tévedek. Cirokl csinált valami hasonlót.Ez is valami hasonló.
Kiegészítve Gábor bejegyzését, itt fellelhető néhány fázisfordító típus, az utolsó a trafós (annyit hozzátennék, hogy vannak esetek amikor autotrafóval is lehet fázist fordítani).fázis fordítók
Jól gondolom, hogy a hálózati középmegcsapolásos trafók is tulajdonképpen "hangfrekis" fordítók, 50Hz-re és nagy teljesítményre méretezve? Ott is a kétutas egyenirányításnál ezt a fázis fordítást használjuk ki?
GU50 SE ből mennyit sikerült kivenni eddig egyszem GU 50 ből a legjobb illesztéssel, és erős táppal?
16W létezhet?
Én úgy emlékszem, hogy nekem anno 500V-on olyan 11W körül (9,5V) jött torzítás nélkül 100Hz-en. Le is írtam ide valahol korábban.
Az illesztés fleta féle toroidon 2,5K-volt.
Kösz !
De gondolom a primer feszültséget le kell transzformálni, nem ? Mert ha jól látom, az anódfesz. van a primeren. (fázisfordító trafó)
Rosszul gondolod. Az anódfesz egyenáram. A trafó viszont leválaszt és csakis a "hasznos" váltó komponenset viszi át. Az anódfesz inkább a szigetelés oldaláról érdekes.
Köszi, én is így saccoltam, de nem ismerem a GU50 est, de a 6550 esből sem tudtam 11W nál többet kihozni pentódásan, most UL ben 8,5W ot tud.
Valaki kérdezte talált egy 2x16W os eladó erősítőt, és GU50 SE. hm. Érdekes adat.
Nem semmi (hol tart már a tudomány). :whatever:
De akkor a jelet fel is lehet transzformálni akár, nem ? Vagy azt nem érdemes ?
Vagy nem érdemes ilyennel vacakolni ?
A csöves fázisfordítók jobbak ?
Így, idézőjelben igen (hangfrekis abban az értelemben, hogy a hangfrekis sávba tarozik az 50 Hz is. Azonban "hangfrekis" trafó alatt többnyire szélessávú trafót értünk, amely alkalmas bonyolult periódikus és nem periódikus, harmónikus és nem harmónikus rezgések átvitelére is, a használt sávon belül alacsony fázis hibával (illetve olyan jeleknél, ahol a fázis nem értelmezhető, alacsony időhibával)). Igen a kétutas egyenirányításnál is a "fázis fordítást használjuk ki".
Közbülső fokozatokban elő is fordul igencsak kurrens erősítőknél is a feltranszformálás, de gondoljunk csak az MC trafókra, amik általában 10 szeres körüli fesz erősítést is végeznek az MC fej illesztésén felül.
Természetesen fel is lehet transzformálni a jelet, a rádiózás hőskoráben, amikor még meglehetősen kis erősítésű triódákkal végezték a hangfrekvenciás feszültségerősítést, szokásos volt az interstage trafó használata. Természetesen akkoriban nyilván szerényebbek voltak a frekvenciamenetre és a torzításra vonatkozó követelmények, bár nem elhanyagolható előny ezesetben a végcső rácskörének igen kis ohmikus ellenállása :yes: Lehet csinálni jó IT trafót, de nem egyszerű...
Én ezért egyelőre nem is foglalkozom ezzel a megoldással. Egyelőre menjen jól a triódás dolog, utána lehet majd esetleg erre kikacsintani. Még mindig azt tanulgatom, hogy kell munkapontot találni a csöveknek.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |