Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MosFET végfok
 
Témaindító: Dzót, idő: Nov 9, 2005
Lapozás: OK   6 / 10
(#) zoZolika válasza meszi hozzászólására (») Márc 7, 2012 / 1
 
Tudom, hogy azzal épült . A kettő között minimális az eltérés, csak a 061, mert az mérőerősítő, alacsony slew-rate-tel. A 071-072-081-082 olcsó, gyors és piszok jól tud szólni. Egyébként pedig csak az OP-amp-ok hasonló belső kapcsolása miatt hivatkoztam rá. Én a magam részéről OP-ampként az LM833-at favorizálom újabban
(#) (Felhasználó 93903) hozzászólása Márc 28, 2012 /
 
Sziasztok! A csatolt képen egy erősítő (amiről már korábban volt szó) elvi rajzát látjátok. A két végfok részét nézzétek a rajznak, ott van egy 2sk537 típusú fet. Szeretném megkérdezni, hogy ez pontosan mit is csinál? Védi a két nagy fetet, ugye? Hogyan? Ez átmentelieg elhagyható lenne az áramkörből, megépíthető nélküle ? PErsze később, ha beválik a kapcs, akkor költenék rá. Csak hát aranyáron beszerezhető alkatrészről beszélünk. Olcsóbb helyettesítő fetet sem találtam helyette... Mit tanácsoltok, hogyan hagyhatnám el ?
(#) kadarist válasza (Felhasználó 93903) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Szia!
Van elfogadható áru FET helyette: Bővebben: Link.
Vagy építsd meg a diódás változatot: Bővebben: Link
(#) reloop válasza kadarist hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Szia! Milyen FET-re mutat a link? Nálam csak hibaüzenet jön be.
(#) kadarist válasza reloop hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Jó link Lemaradt a link végén a "html"-ről az l betű.
(#) (Felhasználó 46585) válasza (Felhasználó 93903) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Akármilyen 1A/30V körüli MOSFET megfelel.
(#) kadarist válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Esetleg nem azért ilyen nagy feszültségű az a FET, mert számít a nagy RDSon?
(#) (Felhasználó 46585) válasza kadarist hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Miért? Ha 10 ohm, akkor az miért baj? Mekkora áram folyik ott? Az a FET egy feszültséggenerátort alkot, az a feladata, hogy a főtranyók gatejeit feszültségben egymáshoz képest eltolja, így mindkét FET vezetni fog egy kicsit, így alakul ki a nyugalmi áram. Meg miért kellene oda nagyfesz FET? Hát a két gate egymáshoz képest legfeljebb 5...6 V-ra van. ( Különben totálisan vezetne mindkettő egyszerre.)
(#) kadarist válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Értem a funkciót, de akkor miért terveztek oda egy nagyfeszültségű típust?
(#) (Felhasználó 46585) válasza kadarist hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Ez volt az illető fiókjában... meg lehet, hogy ez ott olcsó. Nálunk az egzotikus tranyók drágák...
( Egyébként, ha nagyobb Rdson kell, akkor lehet a source-be tenni ellenállást, mint ahogy valószínű kell is, különben nem biztos, hogy a nyugalmi áram konstans marad a hőmérséklet függvényében.)
(#) reloop válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
A nyugalmi áram akkor lenne stabil, ha mindhárom FET azonosan reagál a hőmérséklet változásra. Ezért van a T11 hűtőbordán. Még nem mélyedtem el az adatlapjaikban, de találkoztam audio célú FET-tel, mely elenyésző mértékben hőmérséklet függő. István linkjében is egy csupasz trimmer az ajánlott feszültség forrás.
(#) kadarist válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Köszönöm a választ!
(#) (Felhasználó 46585) válasza reloop hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Hát, lehet, hogy létezik ilyen FET, de amit István belinkelt, az azon levő 2SK135 nem ilyen. A másik, hogy nem értem a két darab zenerdiódát a gate körökben. Ha ott akkora feszültség lenne, hogy a zenereken folyna áram, már rég totálisan vezetne a két végfet. Tehát, normál működésben a két zener, meg a két 1N4148 olyan, mintha ott sem lenne. Mindössze a poti van benne, ami beállítja a nyugalmi áramot.
( Ez a rajz is szépen fémjelzi, hogy miket lehet találni a neten... egy kezdő megépíti és csodálkozik... )
(#) kadarist válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Azok a gate-clampingek meghibásodás esetén lépnek működésbe, és védik a vég-FET-eketet. Más funkciójuk nincs.
(#) (Felhasználó 46585) válasza kadarist hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Lehetséges, bár nem tudom mennyit ér, ha már 12 V-ot kap a gate és zárlatra dolgoznak a FET-ek... annyi áram folyik, hogy így semmi értelme.
(#) (Felhasználó 93903) hozzászólása Márc 28, 2012 /
 
hűű, most láttam milyen sok válasz jött.
Ha jól értem, akkor helyettesíthetem egy másik nFET-el. Lényeg, hogy 1A áramot bírjon el, és az Rdson is 9ohm körül legyen, mint ennek a 2sk537 fetnek. HA nincs meg annyi akkor egy méretesebb ellenállást betehetek a fet mellé ezzel kiegészítve 9ohm-ra. Így mondjátok ?
(#) reloop válasza (Felhasználó 93903) hozzászólására (») Márc 28, 2012 /
 
Nem ragaszkodnék a FET-hez. Bővebben: Link
(#) pinyó39 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
Az eredeti Hitachi FET-ekkel működik, anno az elektor mérnökei kitalálták, itthon is sokan megépítették vagy 20 éve. Kajak zárlatnál meg érdemes egy komolyabb védelemmel kiegészíteni (ami egy kis átalakítással jár).
(#) (Felhasználó 46585) válasza reloop hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
Pontosan.
(#) (Felhasználó 93903) hozzászólása Jan 13, 2013 /
 
Sziasztok,

elkészült a linken látható erősítőm Bővebben: Link. Csakhogy egy is gubanc van vele. Az egyik végtranzisztor melegszik, a kimeneten +16V feszültség van alapból. Az MJE transzisztorok C-E feszültségei is már nagyon eltérőek. Mintha alapból működne az egyik szimmetria-oldal.

A szimmetrikus elemeket próbáltam hasonlóra venni. Hasonló bétájú tranzisztorokat is.

A visszacsatoláson (r23) végig egy nagyobb frekvenciás jel jelenik meg. Ez nem jó ugye?

Tudom, látatlanban nem könnyű mit mondani, de mit próbáljak kimérni? köszi
(#) kadarist válasza (Felhasználó 93903) hozzászólására (») Jan 13, 2013 /
 
Szia!
Ha nagyfrekvenciás jelet találsz akárhol is, akkor az erősítőd gerjed. A T11-et a hűtőbordára szerelted?
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2013
(#) (Felhasználó 46585) válasza (Felhasználó 93903) hozzászólására (») Jan 14, 2013 /
 
Lehet, hogy tényleg gerjed. Ettől mindenféle probléma lehet. Próbálj meg egy 30...100 pF körüli kondit párhuzamosan kötni az R23-al. De először mégegyszer nézz át mindent, nincs e benne hiba. Elkötés, a tranyók lábai biztosan jó kiosztás szerint vannak, stb.
(#) (Felhasználó 93903) válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jan 20, 2013 /
 
Köszönöm a válaszokat, ki fogom próbálni, ha megint lesz sok időm foglalkozni vele!
(#) reloop válasza (Felhasználó 93903) hozzászólására (») Feb 19, 2013 /
 
Szia! Az erősítős témában is előkerült ez a kapcsolás.
A kimeneten akkor lesz 0VDC, ha megépíted a hozzászólás linkjében szereplő IC-s áramkört (DC szervó), vagy a visszacsatoló ágnak kondenzátoron keresztül adsz testet. Arra itt láthatsz példát. A kondi utólag is berakható.
(#) mc-4 hozzászólása Jún 26, 2013 /
 
Sziasztok!

Csöves erősítő után szeretnék egy FET-est Valaki megépítette azt a kapcsolást, tapasztalat, jó tanács van hozzá?
Köszönöm szépen!
(#) (Felhasználó 46585) válasza mc-4 hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Ügyes kis kapcsolás, csak szimulátorban néztem meg. Ha értesz hozzá, akkor még annyit tehetsz, hogy az előfokot egy kicsit ( mondjuk 5 V ) nagyobb feszültségről járatod, akkor kisebb feszültség fog esni teljes kivezérlésnél a végtranyókon, vagyis jobb lesz a hatásfok. Persze, ettől kissé bonyolultabb lesz a tápegység.
(#) mc-4 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Szia!
Nem vagyok akkora májer , meg elégszem ami van.
Köszi!
(#) kadarist válasza mc-4 hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Szia!
Nézz szét a Crescendo-s topikban is.
(#) mc-4 válasza kadarist hozzászólására (») Jún 26, 2013 /
 
Köszi!
Nézelődöm.
(#) mc-4 válasza mc-4 hozzászólására (») Jún 27, 2013 /
 
Sziasztok!

Az R27,28,29,30-as ellenállásnak mi az értéke?
Anyagát, fajtáját tekintve van valami megkötés? Külföldi fórumon azt írták, hogy ajánlatos MPC71 fajtát vagy MP9100 használni.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2013
Következő: »»   6 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem