Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM3914
 
Témaindító: 3653, idő: Nov 21, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 20
(#) Davidd válasza Mybuster hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Nekem is pont 10kohm os trimmerem van mar elkeszitettem hozza a nyaktervert az eloerositohoz es ma este ha minden jol megy lemaratom ... igaz csak kezzel rajzolom meg mert nekem nincs lezernyomtatom csak patronos.
(#) Bari- hozzászólása Júl 25, 2011 /
 
Sziasztok

Megépítettem Topi által közölt venti fordulatszám visszajelző kapcsolást kicsit kibővítve, (lényegében 4× van ugyan arra a panelra építve) itt jól is működik, pont és bár módban is, pont módban csak a legfelső led világít, illetve a legalsó dereng egy kicsit ( füst plexi mögött már nem látszik), nem is itt van a gond.
Attila 86 multiplexelt spektrum analizátorának kapcsolása alapján szeretném minimalizálni a kapcsolást, és 1db 3914-et használva multiplexelve meghajtani a ledeket.
Maga a kapcsolás működik is, de pont módban a legalsó ledek is teljes fénnyel világítanak, gondolom, a legalsó sort kapcsoló tranzisztornak a nyitásához elég az az áram ami még a ledet csak derengésre készteti.
A kapcsolásban eredetileg nincs a sort meghajtó tranzisztorok bázisán ellenállás, 10kohm-ig kipróbáltam mindenfélét, ami éppen volt otthon, de ugyan úgy világít. Kikötni nem akarom, mert a kijelzés átkapcsolható bár módba is, ott meg világítani kell.
Hogy lehetne ezt kiküszöbölni? Hozzászoktam már hogy csak a legfelső ledek világítanak pont módban.

Előre is köszönöm a segítséget

Bari
(#) proli007 válasza Bari- hozzászólására (») Júl 25, 2011 / 1
 
Hello!
Az LM3914 PIN1-es Led kimenet szivárgóárama (mikor az áramgenerátor zárva van) az adatlap szerint 150..450uA között van. A többi kimenet 0,1..10uA. Ez az oka a hibának. Ez az áram, már kinyitja a tranyót. Megakadályozni úgy lehet, ha az 1-es láb és 3-as láb (+12V) közé, egy pld. 4,7kohm-os ellenállást teszel. Ezen a maximális 450uA, 2,1V-ot ejthet csak. A két tranyó bázis-emitter feszültségének összege, hozzáadva a Led nyitófeszültségét, már több lesz, mint a 2,1V. Így a tranyók nem nyitnak ki. (Igazából a többi kimenetre is illene ellenállást tenni, de ott az áram sokkal kisebb.)
üdv! proli007
(#) Bari- válasza proli007 hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
Szia

Köszönöm a gyors választ, kipróbálom.

Bari
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 29, 2011 /
 
Nekem is ugyanez a problémám, csak LM3915-nél. Köszönöm a segítséget!
(#) donsony1 hozzászólása Aug 8, 2011 /
 
Sziasztok , megépitettem 2db lm 3914 el egy kijelzőt. Dot modban szeretném használni -tehát pont kijelzésel egyfajta feszültség mérőnek sajnos az első ic utolsó lede nem alszik el mikor a második elkezd dolgozni igy ha a második mutat valamit az első ic utolsó lede folyamatossan világit hogyan oldhatnám meg hogy az utolsó led ne menjen ha nem kell?
(#) proli007 válasza donsony1 hozzászólására (») Aug 8, 2011 /
 
Hello!
Hogy elolvasod az adatlap 8. és megnézed a 9. oldalát. Ha nagy fényerejű a Led, lehet az is gond, akkor próbálj vele párhuzamosan egy ellenállást tenni.
üdv! proli007
(#) donsony1 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 8, 2011 /
 
Hálás köszönet proli007. Az adatlapot végig nézve a 15. lap nyujtott megoldást, egy tolmács progi segitségével. a lényeg : az elsödleges ic 9-es lábát össze kellet kötnöm a másodlagos ic 1-es lábával - valamint az elsődleges ic 11 es lábát egy 20 kilosal + ra kötni ( a két lehetőség kölön külön semit sem ér , csak együtt jó). igy már hibátlanul müködik a pontfutás. Akár hőmérőnek akár potis állapotjelzőnek kiváló a kapcsolás.
(#) mzozo95 hozzászólása Nov 15, 2011 /
 
Sziasztok!

Nem szerettem volna új témát nyitni, ide belefér, Az alsó értékét hogyan lehet 7,5V ra állítani az ic nek(3914)? A felsőre sikerült rájönnöm a gyári adatlap szerint{RefoutV=1,25(1+R2/R1)} és ezt beállítottam 8,75Vra (R1=1k, R2=6k)

Ugye jól gondolom , hogy ez a két érték a "kijelzési" tartományt adja meg?

>innen< néztem
(#) proli007 válasza mzozo95 hozzászólására (») Nov 16, 2011 / 1
 
Hello!
Mivel a két érték között, pont a belső 1,25V refrencia feszültség van, a Ref-Lo lábat rákötöd az ADJ láb mellé.
A referencia osztó 10kohm-os ellenállása kissé módosítani fogja R1 értékét, ezért újraszámolod, vagy 1,1kohm-ra cseréled R1 értékét.
A kijelzési tartományt, mindig Ref-Hi és Ref-Lo feszültség értékei határozzák meg.
üdv! proli007
(#) mzozo95 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Szia!

Nem teljesen vilkágos, tehát nekem itt csak annyi a dolgom hogy a Rlo-t összekötöm az adj al és nem GND vel?, így? (melléklet)

Előre is köszönöm!
Zoltán

3914low.jpg
    
(#) proli007 válasza mzozo95 hozzászólására (») Nov 16, 2011 / 2
 
Hello!
- Pontosan, amennyiben tényleg az az igényed, hogy a tíz Led kijelzési tartománya, 7,5..8,75V között legyen.
- Azzal a feltétellel, hogy R1-R2 osztó ellenállásait újra kell számolni. Mert a belső osztó árama, és az ADJ árama nincs figyelembe véve a képletedben.
Ha a belső 10kohm-os osztó párhuzamosan van az 1kohm-al, akkor az 1kohm-on Uref/R1=1,25V/1k=1,25mA fog folyni. A 10kohm-on természetesen ennek a tizede. Az összesen 1,375mA. (A Ledek árama is így kb. 13mA lesz)
Ez az áram, plusz az ADJ vezérlőárama fog folyni át R2 ellenálláson. Az ADJ árama, kb. 0,1mA. Vagy is R2 árama kb. 1,475mA.
Ha ezen 7,5V feszültséget szeretnénk, akkor 7,5V/1,475mA=5,08kohm, vagy is 5,1kohm-os ellenállás szükséges.
- A valóságban az IC az Uref-Hi és Uref-Lo feszültséget bontja 10 felé, és ezen feszültségértékeknél fog jelezni a Led. De az első Led, nem Uref-Lo feszültségen kapcsol, hanem (Uref-Hi mínusz Uref-Lo)/10 plusz az Uref-Lo feszültségen. Vagy is 7,5+(8,75-7,5)/10=7,625V-on.
(Természetesen azt tudni kell, hogy a referencia feszültségeknek, bemenő áramoknak is vannak tűréshatárai, amit az adatlap tartalmaz is. De ez az IC nem "nyúl vadászatra" való, főleg ha a kijelzési tartományt még be is szűkíted.)
üdv! proli007
(#) mzozo95 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 18, 2011 /
 
Szia!

Köszönöm, működik!

Zoltán
(#) mzozo95 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Szia!

Egy kérdésem még lenne, hogy ha az ic tápfeszültsége alacsonyabb(5V), mint a jelforrás feszültsége(7,5V-8,75V), akkor is megfelelően fog működni?

Zoltán
(#) proli007 válasza mzozo95 hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Hello!
Nem. Mert a referencia feszültség nem lehet magasabb, mint a tápfeszültség mínusz 2-3V. De gond nem lehet, mert a bemeneti feszültséget is le lehet osztani pld. az egyharmadára Így elégséges az alacsonyabb referencia feszültség is. Természetesen a referencia osztót is újra kell számolni, és kapcsolása sem lehet ugyan az mint írtam, hiszen ekkor a Hi-Lo között sem 1,2 lesz, hanem csak 400mV. Vagy is az R1 ellenállást érdemes egy potival helyettesíteni, melynek közepéről táplálkozik a Ref-Lo.
De elvileg most már tudnod kell, hogyan kell kiszámolni a refrencia értékeit. És ne feledd a belső 10k osztó terhelését sem kihagyni..
üdv! proli007
(#) janimester hozzászólása Jan 14, 2012 /
 
Sziasztok! Aki normális , működő kapcsolást keres Lm3914-hez (pl. mint én)az a linken található videón láthatja Hd minőségben a kapcsolást és a próbát is. Most fejeztem be ez alapján, tökéletesen működik. A potméterre a bemeneti jelföldet nem kell bekötni. Ha igény mutatkozik rá szívesen csinálok nyákrajzot is.
Vu meter lm 3914
(#) Kovabe hozzászólása Ápr 12, 2012 /
 
Sziasztok
Én egy olyan kapcsolást keresek ahol ki tudom jelezni az aksim aktuális feszültségét(6V zselés) és ami a lényeg hogy önelláto legyen a kapcsolás ne keljen külön áramforrás. Köszönöm elöre is a segitségeteket.
(#) reloop válasza Kovabe hozzászólására (») Ápr 12, 2012 /
 
Szia! Ennyi az egész. Vcc az akksira megy. A potival beállíthatod, hogy ideális esetben 5 led világítson. 6V-os motorkerékpáron jó ideje használom
A low referencia bemenet feszültségének megemelésével el tudod tolni a kijelzési tartományt. Páldául lehet az 5-től 7V-ig mérés is praktikus.
(#) Kovabe válasza reloop hozzászólására (») Ápr 12, 2012 /
 
Köszönöm szépen
(#) Kovabe válasza reloop hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Szia bocsi még egy kérdés a 10K ellenállás illetve a 2K poti logo lábaik merre mennek??? Még a poti ok de a 10k??
(#) kadarist válasza Kovabe hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Szia!
Gondolom, hogy a 10k ohm a kapcsolás érzékelő bemenete.
(#) reloop válasza Kovabe hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Szia! A rajzot példaképp csatoltam a téma képei közül. A 10k nem hozzá tartozik. Az egyes LED-ekhez mekkora feszültséget szeretnél rendelni? Lehet például 3-3,5-4-4,5-...-7-7,5. Nem tudom számodra mi lenne praktikus. Ha megírod, akkor ellátom méretezett ellenállásokkal a rajzot. A LED áram lenne még kérdés, 5-10-15mA?
(#) Kovabe válasza reloop hozzászólására (») Ápr 14, 2012 /
 
Szia igazábol nekem 4 LED-em van 3 zöld és egy piros a pontos áramfelvételt nem tudom de nem sok Ha az segit sima átlátszok 5mm és nem nagyfényü. A lényeg pedig hogy van egy 6V-os aksim és annak a merülését szeretném kijeleztetni méghozzá 5,9V-6,1V-6,3V és 6,5V.
(#) reloop válasza Kovabe hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Lerajzoltam. LED áram 8mA. Az utolsó 4 LED-et kösd be.

LM3914.jpg
    
(#) Kovabe válasza reloop hozzászólására (») Ápr 15, 2012 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Kovabe válasza reloop hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Szia csak annyit hogy kb 20 kapcsoláson vagyok tul és te voltál az elsö aki segitett és megmondta a megoldást ma végre sikerült megcsinálnom és müxik KÖSZÖNÖM. Esetleg még egy keresztkérdés hogy tudom átalakitani 12V.osra mert az lessz unokabáttám uj ötlete hogy átalakitja az elektronikát 12vosra és akkor megint megakadok. Esetleg van valami táblázat ami alapján ki lehet számolni??
(#) reloop válasza Kovabe hozzászólására (») Ápr 23, 2012 /
 
Szia! Elemi módszerekkel és elég hosszasan számolgattam. Ha az 1,5k és 3,3k ellenállásokat egy 4,7k trimmerrel helyettesíted, akkor némi kísérletezéssel be tudod állítani a jelzés feszültség-lépcsőjét. A feszültség növelése miatt a LED-ek közös anódja és a táp (12V) közé iktass be egy 68ohm-os ellenállást, így az LM3914 kevésbé fog melegedni.
(#) Lajesz válasza pbalazs hozzászólására (») Máj 24, 2012 /
 
Nekem pont ez a problémám...
2 db 3914-es összekötöttem, hogy 20 LED-es legyen a kijelzés. Hogyan lehet az első IC-n a felső LED-et "letiltani" amikor a második IC dolgozik? Nekem égve marad az első IC utolsó LED-e, állandóan világít amikor a második IC-n "futkos a fény". Mit hova kössek?!?
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) reloop válasza Lajesz hozzászólására (») Máj 24, 2012 /
 
Szia! Az adatlap felhívja erre a figyelmet. Az első IC 11. lábra felhúzó ellenállást kell kötni (20k).
(#) Lajesz válasza reloop hozzászólására (») Máj 24, 2012 /
 
köszönöm szépen, megtörtént, minden szuperál...
Következő: »»   8 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem