Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1682 / 3960
(#) zolika60 válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Mivel ez nem nyelvészeti fórum és egy elektronika dobozolással foglakozó topic így nem vitatkozom veled, bár a Magyar nyelv rombolást sajnálom. :no:
(#) vilmosd válasza Dániel X hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Melegszik a tranyo.
(#) Dániel X válasza vilmosd hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Üdv!
2db bc547-essel van megépítve és cseppet sem melegek.
(#) pucuka válasza Dániel X hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Az adatlapon 3×20 mA van, De ha 30 mA a generátor beállított árama, számold már ki, hogy mennyit kell a tranzisztornak eldisszipálni. (tápfeszt nem írtál) Tegyél rá hűtőcsillagot, vagy zászlót. Nomeg ilyen helyre 1 A körüli tranzisztort szokás tenni.
(#) freechat hozzászólása Máj 25, 2012 /
 
Kicsit belekeveredtem a tranyókba.

Egy olyan kapcsolat szeretnék megcsinálni dugaszolós próbapanelen amiben egy 4n25 optoval tudok vezérelni egy BD681-es vagy BD680-as tranyót.

Maga a kapcsolási rajzot átültetni nem sikerült főleg a tranyó lábaival voltak gondjaim.
Ha valaki le tudná rajzolni, hogy pontosan hogyan kell megcsinálni nagyon megköszönném.

(a vicc az, hogy az L293D-s IC-t simán rá tudtam kötni, van egy 7805 feszszabályzó és egy ATTiny45 is rákötve, de ez a tranyós dolog kifogott rajtam.)
(#) Dániel X válasza pucuka hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Üdv!
Táp fesz 9 v. A hűtés segít. Köszönöm a segítséget mindenkinek.
(#) proli007 válasza freechat hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Hello!
Nem érthető, mit is szeretnél tőlünk. Egy kapcsolási rajzot, a 4N25 és a tranyó közé? Vagy valaki dugdossa össze helyetted az optót és a tranyót? Vagy nem tudod a lábait? Vagy nem érted a dugipanelen ki, kivel van összekötve?.. Egyébként nem írtad mit kapcsol a tranyó.
üdv! proli007
(#) freechat válasza proli007 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
A kapcsolási rajz megvan, csak nem tudom, hogy a dugpanelen melyik lábra mit kössek össze.
Vagyis nem tudom megépíteni a kapcsolási rajzot a panelen.
(#) proli007 válasza freechat hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Hello!
Akkor most találjuk ki a kapcsolási rajzot, vagy felteszed?
üdv! proli007
(#) pjg válasza kkrisz75 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Pontosan. Előbb frekvencia mérésen gondolkodtam, de nagyon kicsi a frekvencia. 16 és 160 Hz között. Nem igazán engedhető meg, hogy másodpercenként 100 - 200 fordulatot ugráljon a kijelzés. Így tized másodperces mintával is tized %-os pontosság érhető el.
Nem bonyolult. A PIC két ujjal legyűri.
Léptető motor lesz a kijelző. Mellesleg, akár az előgyújtást is szabályozhatja.
(#) Prokontra válasza Massawa hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Szia !
Tudod ő egy született helyesírás zseni ( amióta van helyesírás ellenőrzés,puskázás, lehetőség a netten).
Vannak még néhányan rajta kívül,akik bár szakmai tanácsot nem tudnak adni - hiszen ahhoz kellene valami tudás is - így aztán azt lesik mibe köthetnének bele.
Persze illik helyesen írni ,de némelyik okoska összekeveri a szezont a fazonnal.
Pedig hát ez elsősorban egy szakmai fórum lenne,vagy mi a szösz.
(#) ördög válasza proli007 hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Köszönöm szépen a választ. Jó tudni, hogy van itt azért profi is aki értis hozzá ! Nekem ennyi magyarázat egyenlőre elég. Az ilyen témájú topikot merre is találnám ?
(#) proli007 válasza ördög hozzászólására (») Máj 25, 2012 /
 
Hello! Például itt.. De a keresőbe beírod, hogy kapásjelző, és már is van találat.
üdv! proli007
(#) ördög válasza proli007 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Köszönöm !
(#) rocky hozzászólása Máj 26, 2012 /
 
Sziasztok! Annyi lenne a kérdésem, h. ha egy egy csatornás erősítő végfokozatnak 300W a névleges kimenő teljesítménye, akkor annak mekkora teljesítményű transzformátor szükséges, és ha a szekunder tekercs egy három kivezetéses, azaz 2 tekercses kivitelű ( +48V-0--48V ), akkor nekem a kb 350W-ot tekercsenként kell számolnom, vagy a két tekercs együttesen kell hogy ekkora teljesítményt leadjon? Tehát a szekunder teljesítményt 48V-al osszam, vagy 96V-al, hogy megkapjam a szekunder áramerősséget?
(#) pjg válasza rocky hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Együttesen.
96V-tal
durván 3,5A-tud. Persze kicsit kevesebbet, a hatásfok miatt. A 350W gondolom a primer teljesítmény.
(#) rocky válasza pjg hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
gyakorlatilag egy GPA-300-as kit ből szeretném megépíteni, ami elvileg 300W-ot tud leadni 4 ohm-on, de megnézve a beépített tranzisztorok adatlapját (MJ15024G-MJ15025G 2-2 darab), azok maximális teljesítménye 250W, ezért én a trafót túlméretezvén számoltam 350W-al a szekunder oldalon, és egyenirányítva kell neki +/-65V ( max 70V ), tehát egyenirányítás előtt kb +/-48V AC. Tehát ezek alapját a Primer teljesítményem veszteséggel együtt kb 370W. A primer áramerősség: 370W/230V= 1.6A. Ezt akkor én 0.8 as huzalból tekerném. A szekunder áramerősség ha a két feszültség összegét kell venni akkor: 350W/96V= 3.65A, Tehát áganként 3.65/2= 1.85A? Tehát elég neki az 1mm-es huzal a szekunderen, vagy nem szabad áganként elosztani az áramerősséget? És ha nem szabad elosztani akkor elég neki ha duplán tekerek 1mm-es huzalt, a 3.65A-re? Kezdek megzavarodni...
(#) pjg válasza rocky hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Így ebéd után, tele gyomorral számolva 300W/4Ohm-hoz sok a 2x46V és kevés a 3,5A. Szerintem.

Durván számolva elég a +-34V és akkor a hangszórón kb. 8-9A szaladgál.
(#) Balaa16 hozzászólása Máj 26, 2012 /
 
Sziasztok!
Váltakozó áramú teljesítmény számításához kérnék segítséget. Találtam egy képletet: Pw=U*I*cosfí. A fí tudomásom szerint a fázisszöget jelenti. A kérdésem az, hogy mennyi a fázisszög? 90-el számoltam, cos 90 viszont 0.
Üdv! Balázs
(#) pjg válasza Balaa16 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Ohmos terhelésnél 0, legrosszabb esetben 0,6 körül.

Bővebben: Link
(#) Balaa16 válasza pjg hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Szia!
Köszönöm a segítséget!
Üdv! Balázs
(#) Attila86 hozzászólása Máj 26, 2012 /
 
Hehe, nocsak mit találtam! Teljesen véletlen, guglizás közben ezt dobta ki az egyik találatnak:
http://wwwtest.hobbielektronika.hu/index.php

Gondolom így fog kinézni az új HE motor. Nem tudtam hogy fogjátok a feltöltött képek kisképeit érintőkijelzős eszközökön is használhatóvá tenni, most már tudom. Teljesen jó. A hozzászólások végtelenítését már egyszer néhány óra erejéig a mostani motoron is bekapcsolta Topi, akkor is sokaknak nem tetszett, szerintem ez után sem fog. Olyan facebook-os.
Szintén jó dolog hogy a tagok nevei mellett megjelenik egy kis zöld lámpa hogyha be vannak épp jelentkezve.
Az nekem személy szerint nem tetszik hogy a a hozzászólások jelenlegi "segítőnek jelöl" funkciójából "értékeld a hozzászólást" lett, ahol negatívat is lehet adni. (A római birodalomban ez a kegyelemdöfés, a halál jele volt amúgy, jelentése: "fogadd be a vasat"...). Mondjuk ez jelenleg is van, csak most az van rá írva hogy a hozzászólás nem ide való. Na mindegy, ez csak az én véleményem.
Én emlékszem, pár éve eredetileg csak "segítőnek jelöl" gomb volt és azzal a céllal hogy a keresésnél lehessen erre szűkíteni. Topi akkor azt mondta hogy ezt majd később teszi bele a keresésbe, egyenlőre hagy gyűljenek a segítőnek jelölések. Gondoltam az új motor már tudni fogja ezt, azért pár év talán elég volt.
De lehet persze hogy benne lesz, hiszen ez még nincs készen ahogy látom.

Ezekben a próba topikokban azért jól elvagytok!
(#) rocky válasza Balaa16 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Hello!

De a modulnak minimum +/- 65V-kell. Belinkelem a hogy mihez is kell nekem a tápegység.
(#) rocky válasza rocky hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Bocsi! pjg-nek akartam válaszolni... GPA-300
(#) peter1995 hozzászólása Máj 26, 2012 /
 
Sziasztok. Egy olyan kapcsolást keresek ami bemenő 0-20VAC-t nekem maximálisan 14V-ig engedné fel. Motorkerékpárba szeretném az izzót így védeni. Nem kell túlbonyolított kapcsolás, annyit tudjon hogy 14V felett korlátoz és nem engedi feljebb. Áramba max 5-6A kell bírjon.
(#) pjg válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
A www.simson.hu -n van ilyen kapcsolás. A 3in1 kapcsolás jobb alsó része.
(#) peter1995 válasza pjg hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Te tudod hogy mit akarok kihozni... de nincs tirisztorom
Nem lehet a tirisztort tranyóval vagy fettel helyetteseni?
(#) peter1995 válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Vagy az 5 alkatrészes ami töltő de az is jó lehet ilyen célra nem?
Azt nem lehet hogy a tiri helyére egy tranyót rakok? A tranyó bázisa menne a zener meg a 2W-os ellenállás közé a collector a kimenet az emiter meg a dióda elé. Vagy a E és C fordítva. Működhet úgy van nagyon nagy hülyeséget mondok?
Itt van a kapcsolás amiről beszélünk. A jobb felső a kérdéses.
(#) pjg válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
200Ft. egy tirisztor

Mindjárt mutatok MOSFET-est
(#) pjg válasza peter1995 hozzászólására (») Máj 26, 2012 /
 
Nem jó. Az töltő. Felesleges a fényszórónak egyenirányítani.
Következő: »»   1682 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem