Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rébusz avagy: kitalálod? (Régi verseny topic)
Lapozás: OK   8 / 16
(#) Csapajev válasza csaba504 hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Ez bizony így van!!!!!!!
(#) Csapajev válasza deguss hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Ehhez a feladathoz kapcsolódik egy nagyon szomorú történet. Az 1820-as években egy francia számtantanár egy kis nyugalmat akart, ezért aztán azt a feladatot adta a gyerekeknek, hogy adják össze egytől százig a számokat. De csak az jelentkezzen, aki kétszer is ellenőrizte az eredményt.

Akkoriban számológép vagy Excel még nem létezett, ezért a tanár biztos volt benne, hogy sokáig nyugta lesz. Legnagyobb meglepetésére egyik gyerek azonnal jelentkezett, ráadásul a megoldása is jó volt.

A gyerek, Évariste Galois rendkívüli matematikus volt rendkívül impulzív természettel. Egyik vizsgáján pl. a szivacsot hozzávágta a vizsgáztatóhoz Mr. Dinet-hez, hogy hogyan merészel neki ilyen primitiv feladatot adni.

1932-ben egyetlen éjszakán vetette papirra majd küldte el barátjának azt az elméletet, ami ma az ő nevét viseli: Galois-elmélet. Talán még mindenki emlékszik a másodfokú egyenlet megoldó képletére. (Nem idézem, hiszen mindenki tudja.) Galois bebizonyította, hogy ilyen képlet negyedfokú egyenletekre nem létezik. Ez k.... nehéz dolog, aki vizsgán ezt a tételt húzza nem érzi igazán szerencsésnek magát.

Galois sem volt az. Hajnalban párbajozott egy nő miatt, s meghalt.

Üdv

Csapajev
(#) csaba504 válasza Csapajev hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
De ha már enyire benne vagyunk a rébuszokba itt az enyém ami a kedvencem eddig erre elsőre senki sem tudott rájönni:

2 jóbarát reggel a rádiót halgatja, hogy megtudják az előző napi ötöslottó számokat, az 1, 2, 3 ... 90 számok közül melyik 5 számot húzták ki.
Mindketten 1-1 szelvénnyel játszanak. Amikor a bemondó elkezdi mondani a számokat, és mikor az elsőt kimondta akkor ez egyik jóbarát vidáman jó nagyot csap a rádióba, úgy hogy az elhalkul, és boldogan felüvölt:
Idézet:
„-Ötösöm van!!!”

Miután a másik szomorúan mondja hogy:
Idézet:
„-Én pedig 1 számot sem találtam el!”


Honan tudták mindezt, hiszen a rádió cask 1 számot mondott az 5-ből?


(És a félreértések égett megoldható! biztos, hogy nyert!)
(#) deguss válasza csaba504 hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Nekem van egy tippem:

Mivel az előző napi számokat mondta, már tudhatott 4 számot, de egyetlen szám volt, amit még nem tudott. Így mikor meghallotta a bemondott számot, tudta már a további négyet, ami egyezett, így tudta meg hogy telitalálatos lett.

Jó úton járok?
(#) csaba504 válasza deguss hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Az ut jó!

De semelyik nem hallota azelőtt a számokat.

Csaba504
(#) deguss válasza Csapajev hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Köszönjük Csapajev, a részletes történetet.
Én sem magamtól találtam ki.

A megoldás, amire majdnem rájöttek, hogy ha:
A legkisebb és a legnagyobb számtól azonos mértékben távolabbú számot összeadunk, (pl. 53+85, vagy 54+84) és ezt beszorrozzuk a számsorozat tagjai számának felével, megkapjuk a számsorozat összegét.
Tehát (85+53)*(((85-53)+1)/2)=2277

hát igen.
y=ax*x+bx+c
1x2=(-b/+-/GYÖK(b*b-4ac))/2a
Köszönjük Csapajev mégegyszer.
(#) potyo válasza csaba504 hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
A lottószámokat nagyság szerint sorban mondják be. Ha a 86-al kezdte, akkor innen már a többi is ismert.
Mivel ezt ilyen gyorsan megoldottuk , következzen az enyém:
Ha 1 traktor 568 nap alatt kaszál le 51 kg lekváros grillsütőt, akkor hány Barkas hoz el 4 németül beszélő krokodilt, aminek nincs haja és üvöltenek a samponok?
(#) nyulbul válasza potyo hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
11
(#) kicsi_huszar válasza potyo hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Na a lottósat lekéstem. De ezt tudom!!! 3 liter baracklekvár ugye?
(#) nyulbul válasza kicsi_huszar hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Nem!! Most írtam 11 Azért mert 24-10+6-10+1.
na?
(#) kicsi_huszar válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Gondold csak át még1szer! Ha 1 traktor 568 nap alatt kaszál le 51 kg lekváros grillsütőt, akkor hány Barkas hoz el 4 németül beszélő krokodilt, aminek nincs haja és üvöltenek a samponok? Egyértelműen 3 liter baracklekvár nem?
(#) nyulbul válasza kicsi_huszar hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Nyert. Tiéd a lekváros üveg.
(#) csaba504 válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 4, 2006 /
 
Na mindegy!

Itt van egy értelmes logikai sztory is:
(Aki ismeri ne irja be! nagyon megköszönném)

A régi időkben mikor a király megunta, hogy sok hülye barbár jön az ő lánya kezét megkérni kitalált egy frappáns feladatot, amivel csak "értelmiségi" ember kérheti meg a lánya kezét. Volt egy torony (oda bezárva a szüz kisleány) amit egy folyó vett körül, amin csak 1 híd van. Odaállítot egy ört és azt mondta neki az öreg király:
Idézet:
„Ha erre jön valaki attól kérdezd meg, hogy miért jött! És ha igazat mond akkor lőd le, ha hazudik akkor folysd vízbe! Ha nem tudod eldönteni, hogy hazudik, vagy igazat mond akkor is lőd le!”

Hát igen elég komoly feladat, meg is szürte a népet.
De egyszer jöt a fehér herceg mégfehérebb lovon, és odaállított az örhöz.
Idézet:
„Miért jöttél?”
-Kérdezte az őr, készen arra, hogy kivégezze.
De a királyfi olyan frapáns feleletet adott, hogy az ör köpni-nyelni nem tudott, és így átengedte a hídon és övé lett a király királyságának fele, és a hercegnő keze is.

Vajon mit mondott az örnek, hogy az átengedte anélkül, hogy kivégezte volna?

u.i.:Az ört le lefizetni, se megölni nem lehet!
(#) Frankye válasza deguss hozzászólására (») Feb 5, 2006 /
 
A megoldás: Dióda-pár! Egymással ellentétes irányban bekötött, két dióda. Asszem van egy rajzom is vhol, megkeresem és berakom majd!
Jó a válasz?
(#) gerpetya válasza deguss hozzászólására (») Feb 5, 2006 /
 
Hi!

Sztem dr_uhu válasza ugyanaz volt mint amit leírtál.

Ő is ua-t írta, csak te általánosítva, ő meg pont ehhez a feledathoz konkrétan.

Egyéként amit mondtál, az nem igazán helytálló, mert két nagyobb szám közötti intervallum esetén már nehezen megvalósítható a fejben számolás.
(pl. 1024564 és 1521563 közötti számok összegét már elég nehezen lehetne kiszámolni)
(#) BobThornton válasza csaba504 hozzászólására (») Feb 23, 2006 /
 
Szia!

Szóval ha tudom, ne írjam, ha nem tudom, írjam? Valami ilyen lehet a megoldás is, az őr "feltételrendszere" szerint: ha fojtani kell, lőni kéne, ha lőni kell, fojtani. Szóval, valami ilyet mondtatott: "Azé" jöttem, hogy megfojtsál!"
Már ha jól értem, de szóljatok, ha tévednék.
(#) ekkold hozzászólása Jún 30, 2012 /
 
Arra gondoltam, hogy sokan szeretik a fejtörőket, és ezek között lehetnek elektronikai témájúak is, amikből egyúttal hasznos dolgokat is meg lehet tanulni! Tehát feldobhatnánk érdekes kérdéseket (és esetleg a jól válaszolóknak járhatna néhány jelképes értékű pont)
Egyúttal fel is dobnám az első találós kérdést:
Biztos mindenki ismeri a manapság használt kismegszakítókat, (ezekben elektromágneses kioldó és bimetálos hőkioldó van).
Bizonyos helyeken a kismegszakítókkal még sorbakötnek egy olvadóbiztit is.
Vajon miért? Mi a célja, illetve mi az értelme ennek a megoldásnak?
Aki kapásból tudja ne lője le egyből (csak jelezze) hadd gondolkozzon rajta más is
(#) ekkold hozzászólása Jún 30, 2012 /
 
2. találós kérdés:
Hogyan, milyen módszerekkel lehet a fény "frekvenciáját" (na jó, hullámhosszát) megmérni? Van-e házilagos, de viszonylag pontos eredményt adó módszer? Van-e olyan alaktrész ami a fény frekvenciáján müködö rezgökört tartalmaz?
(#) ekkold hozzászólása Jún 30, 2012 /
 
3. találós kérdés:
Rákapcsolok egy kábelre 25V-ot, a másik végére meg egy 230V/100W-os izzót. Az izzó teljes fényerővel kezd világítani! Hogy lehet ez?
(aki kapásból tudja hagyjon időt a többieknek is, hadd dolgozzanak a fogaskerekek )
Nem ér keresőt használni, tessék gondolkozni!
(#) ekkold hozzászólása Jún 30, 2012 /
 
Bocs a kereső nem találta meg a témát "találós kérdésre" keresve! Amúgy ez egy ezer éves téma, szerintem nyugodtan maradhatott volna az eredeti címmel külön témaként. Sőt most hogy beleolvastam a régi téámába ez más leett volna, kifejezetten elektronikai találós kérdések! Ebben gyakorlatilag minden van nem kifejezetten szakmai.
(#) ekkold hozzászólása Jún 30, 2012 /
 
4. egy kezdőknek szóló kérdés:
Van egy feszültségosztó 2db soros ellenállásból, egy DC tápegységre kapcsolva. Egy digit multiméterrel megmérem az egyik ellenálláson eső feszültséget. A műszer 1V-ot mutat, ezután megmérem a másik ellenálláson is a feszültséget, ami szintén 1V.
Ok. tehát a két ellenállás egyforma, de azért -biztos ami biztos- megmérem a tápfeszültséget is (a két ellenállás feszültségének az összegét), a műszer 3V-ot mutat!!! Hogy lehet ez? (és mekkorák az ellenállások?)
(#) nightlife válasza ekkold hozzászólására (») Júl 1, 2012 /
 
Gyanítom, hogy más lesz itt a megoldás, de én első nekifutásra egy prizmára gondoltam: A fénytörést kihasználva egy skálázott felületen leolvasható a hullámhossz?
(#) ha9pi.feri hozzászólása Júl 1, 2012 /
 
Üdv!
Egy egyszerű kérdés: Egy tégla súlya 1 kg + egy fél tégla. Hány kg 2 tégla?
(#) mate_x válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Júl 1, 2012 /
 
Ha jól számoltam így reggel, akkor 4 kg
(#) Inhouse válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 1, 2012 /
 
Nem.
Ha egy tégla súlya 1kg + egy fél tégla, akkor az azt jelenti, hogy a fél tégla 1kg, 1 tégla 2kg, és 2 tégla 4kg.

Üdv
Inhouse
(#) gerry válasza Inhouse hozzászólására (») Júl 1, 2012 /
 
4kg. Helyes a levezetés!
(#) Inhouse válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 1, 2012 /
 
Nincs szó egy tégláról és egy félről, ez a beugrató.
Egy tégla súlya egy kg, és egy fél tégla... Mivel minden fizikai dolognál a fele, az a fele, ezért fél tégla 1kg, 1 tégla 2kg, 2 tégla 4kg.

1kg+0.5X=X tehát -0.5X
1kg=0.5X tehát *2
2kg=X

Üdv
Inhouse
(#) ekkold válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Júl 1, 2012 /
 
Így igaz! A műszer belső ellenállása nem végtelen, ezért amikor mérünk vele módosítja az osztót. Jelen esetben pont úgy ahogy írtad!
(#) ekkold válasza nightlife hozzászólására (») Júl 1, 2012 /
 
Teljesen jó módszert javasoltál! De lehet optika rácsot is használni (CD-ről visszaverődő fény) és akár színskákához is lehet hasonlítani. Da akinek jó a színlátása, az a fény színe alapján is tud saccolni - hiszen az szorosan összefügg a hullámhosszal!
(#) ekkold hozzászólása Júl 1, 2012 /
 
Ugyan maradt még jónéhány kérdés függőben (talán túl nehezek?) jöjjön egy könnyű:
5. Van két ledem amiknek a nyitófeszültsége eltérö (pl. fehér és piros led), ezeket párhuzamosan kapcsolom, és egy ellenálláson át feszültséget adok neki.
Mindkét ledem szépen, és kb. egyformán világít, hogy lehet ez?
Következő: »»   8 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem