Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1126 / 2501
(#) Ge Lee válasza braner hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Ez majdnem egy az egyben a HTA, egyébként azon a rajzon szerintem vannak hibák. Ha jó hangot akarsz akkor inkább azt építsd meg (mármint a HTA-t), csak az előfokot és az áramkorlátot hagyd ki belőle. Nem fogsz csalódni.
(#) HA3GX hozzászólása Szept 6, 2012 /
 
Sziasztok,

keresem azt a FET-es erősítőt, amiről nemrég olvastam(nem tudom már hol, hiába is kerestem eddig). Pár alkatrészből áll, 2 potméterrel kell a nyugalmi áramot beállítani, a kimenő telj. nem több mint 10-20W. A beállítás 1-2 napig is eltarthat, de miután megvan, le kell lakkozni a potit. Erre emlékszem a leírásból. A srác aki megcsinálta, már "14-es üzemidőt" emlegetett.
Valakinek van ötlete?
(#) reloop válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Szia! A VF3 ugrik be.
(#) HA3GX válasza reloop hozzászólására (») Szept 6, 2012 /
 
Igen ez volt az. Előző hsz-omban írtam a következőt: "14-es üzemidőt"
Azt akartam írni, hogy 14 éve működik.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Köszönöm, már nem kell segitség, megoldottam.
(#) szamóca válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
2005-be publikálta Király Tibi.......(2012-2005=14)
(#) bootscode hozzászólása Szept 7, 2012 /
 
Sziasztok!
A problémám a következő: laptopról szeretnék zenét hallgatni, de amikor összekapcsolom az erősítővel, zúg. Ha kihúzom a laptop tápját, akkor nem. Gondolom a táp valamiféle zavart kelt, próbáltam úgy is, hogy nem egy konektorról üzemel a kettő. Hogyan tudnám ezt orvosolni? Előre is köszi.
(#) reloop válasza bootscode hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Szia! A laptop töltő hálózati csatlakozója védőföldeléses? Esetleg próbáld meg a villás dugót 180°-kal elfordítva bedugni. A két készülék közös konnektorba kötése mindenképpen előnyösebb a zúgás szempontjából.
(#) libertitas válasza libertitas hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Idézet:
„reloop”

Elkészítettem az általad tervezett nyákot, és felcsavaroztam őket panelra.
A táp oldalon kettős egyenirányítás van 2 Graetz-híddal, majd 2 db 4700µF-os és 2 db 330nF-os pufferrel.
A tda nyákján, az ott jelölt 100µF-os kondi helyett 220µF-os raktam be.

Egyelőre minden jónak tűnik. Ha nincs bemenet a végfokhoz, akkor már nem világít a lámpa, mint hajdanán. Se komolyabb melegedés, vagy füstjel nem észlelhető.

Ami miatt kicsit még tanácstalan vagyok az az, hogy ha rákötöm a számítógép fejhallgató kimenetét a végfokra, akkor a végfok kimenetén nincs jelszintváltozás. Állandó jelleggel kb. 30-35mVAC és 30mVDC mérhető.
Egyelőre féltem rákötni a hangszórót még védőellenállással is, ameddig meg nem erősíted, hogy ez így jónak mutatkozik.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2012
(#) reloop válasza libertitas hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
A 30mVAC-t tudni kéne milyen formájú jel. Nyugodtan meghallgathatod előtét ellenállásos hangszóróval. Megnézheted szkóppal is, töltse le soundcard-oscilloscop-ot.
(#) libertitas válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Van megkötés az előtét ellenállás teljesítményére ?
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2012
(#) reloop válasza libertitas hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Semmi megkötés. Ha túl kicsi akkor biztosíték is lesz egyben
47-220 ohm között keresgélj.
(#) libertitas válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Mellékeltem a scope-os mérés eredményét.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2012
(#) libertitas válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Ééééés működik.

Ezeket csináltam:
- hangszórót rákötöttem egy 120Ohmos elvileg 1W-os (max 1,5W-os) ellenállással a végfokra
- előfokot rákapcsoltam a végfokra
- előfokra rákötöttem a PC fejhallgató kimenetét

Nem volt elég kimeneti teljesítménye a fejhallgató kimenetnek ahhoz, hogy direktbe hajtsa a végfokot. Ki gondolta volna?!
Ami még kérdésként megmaradt az az, hogy bár mélynyomónak való hangszóró van használatban, nagyobb amplitúdójú bemenet esetén telítési tartományba kerül és torzan szól. Nem hallottam ki rendesen, de ez lehet, hogy csak bizonyos magas hangokra igaz.
Az ellenállás milyen hangzásbeli torzulást okozhat ?


(#) at22 válasza jdani hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Hali! Van nekem is egy ilyen végfokom mc.crypt pa 8000. Nekem is ugyan ez a problémám vele melegszik a két alkatrész. A teljesítmény ellenállás meg a kis tranyó. üres járatba is nagyon melegszik az ellenállás. Gondolom az csinálja nekem is hogy néha be búg, meg akkor is szokott amikor bekapcsol a venti be búg de utána abba hagya. De valamikkor nem hagya abba, búg egyet és utána torzítva szól. ki kell kapcsolnom és várnom vele hogy le hűljön az ellenállás. Vagy ha nem kapcsolom ki akkor magától vissza jön egy idő múlva.

Tudnál nekem segíteni nagyon jó lenne mert nem rég vettem és egy kicsit dühös vagyok hogy nem üzemel rendesen. Köszönöm előre is.
(#) reloop válasza libertitas hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
A képen 100Hz látszik, ami árnyékolási, vagy földhurok problémára vezethető vissza. Az ellenállás kiiktatása után a jól ismert brumm lesz hallható. Ennek mértéke, majd meglátod mennyire zavar téged, érdeme-e küzdeni ellene.
A hangszóró előtti ellenállás nincs hatással az átvitelre, viszont a kimenő jelet leosztja. Ezért tapasztalod, hogy korán bekövetkezik a torzítás, pár tized W hangszóró-teljesítménynél.
Vedd ki az ellenállást, az izzó maradjon, és így hallgasd meg. Tapasztalni fogod, hogy egy hangerő szint elérése után a lámpa felizzik. Ez normális jelenség, mindössze azt mutatja, a felvett áram összemérhető az izzó névleges üzemi áramával.
(#) reloop válasza at22 hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Szia! A kolléga a melegedés környezetében lecserélte az elektrolit kondenzátorokat, és megjavult. Nem nagy költség, megpróbálhatod.
(#) at22 válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Hali! Köszönöm a segítségedet. Meg nézem milyen értékűek és kicserélem.
Köszönöm még egyszer.
(#) libertitas válasza reloop hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Csak, hogy ne legyen olyan egyszerű most az előfok rosszalkodik. Pont akkor, mikor a végfok kész lenne.

Az előfok alapvetően 3 JFET-ből és két TL072-es műverősítőből áll. Ez utóbbi két IC csak klippelésre (threshold), hangolókivezetésre és EQ miatt van.
A probléma az az, hogy ha rákötöm a negatív tápot a baloldali (bemenet felőli) TL072-re, akkor a +15V-os táp leesik -1V -ra és melegedni kezd a 7815-ös feszstab.
Ha nem kötöm be ugyanezt műverősítőt, akkor átmegy az előfokon a bemeneti jel, viszont alig lesz erősítve és folyamatosan világít a klip (threshold) ledje.
Műverősítőt cseréltem, NYÁK tiszta és leellenőriztem sokadjára is a vezetékezést, melyekkel nem látok problémát.
Ma még délelőtt működött és semmilyen direkt változtatást nem csináltam rajta azóta, mégsem működik most, ahogy kéne. Van valami ötleted, hogy mi lehet a gond ?

UI: A rar-ban elvileg nagyobb felbontású kép van.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2012
(#) reloop válasza libertitas hozzászólására (») Szept 7, 2012 / 1
 
IC1 3-as lába és a test közé ellenállást kell kötni! Tipp: 100k.
A féloldali táplálás nem praktikus, olyankor vedd ki az IC-ket.
(#) Dedave hozzászólása Szept 7, 2012 /
 
Üdv! ezen a kapcsoláson -http://bsselektronika.hu/index.php?w=3A2sQoy0SZ - milyEN alkatrész meghibásodása okozhat egyenáramot egyik pillanatról a másikra? egy előfokkal foglalatoskodtam épp, és aztán halt be. illetve szól a zene csak marhanagy búgás ment alatta, és 10 V dc- mértem a kimeneten. és ide nem kéne csatolókondi? köszönöm
(#) reloop válasza Dedave hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Üdv! Nem kell csatoló kondi. Szerencsés esetben valamelyik forrasztás engedett el. A tápfeszültséged 20V?
(#) libertitas válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Csak, hogy tudjam mit miért csinálok:
Azért kell oda az az ellenállás, hogy szűrő legyen a csatoló kondival a 3-as láb előtt? Vagy hogy kisüsse pl a kondit amikor kikapcsolom ?
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) Dedave válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
hello reloop! tápfesz 23 V. egyébként kicsréltem két új ic-re, és már meg sem mukkan, ledobtam az ékszíjt, hogy hogy lehet az, hogy egy müködő cucc, hirtelen megadja magát. És kimértem a diódákat is, a forrasztásokat is, teljes ic csere, és semmi változás...egyszerüen nem értem.
(#) reloop válasza libertitas hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Egyik sem A műveleti erősítő bemenetét test potenciálra kell húzni, a csatoló kondenzátort ennek megfelelően fel kell tölteni. A 100k ugyan a 100nF csatolóval felüláteresztő szűrőt képez de a töréspontja mindössze 16Hz.
(#) reloop válasza Dedave hozzászólására (») Szept 8, 2012 / 1
 
Kissé elkapkodottnak érzem az IC-k cseréjét. A forrasztások felülvizsgálatát ajánlottam.
Mindkét IC 1, 2, 4 lábain a tápfeszültség közel felének kéne lenni testhez képest. Írd meg ha mást mérnél valamelyik ponton. A bemeneti csatoló kondenzátor kaphatott valami extrém egyenfeszültséget az előerősítő szerelése közben?
(#) libertitas válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Köszönöm.
Úgy néz ki, hogy tényleg ez az ellenállás lehetett a hibája, mert most 4-ből 3x minden rendben megy.
A 3 jó esetén villan a klipp LED gyors, halvány-erős-halvány dinamikával és eztán elalszik, tehát kisült a kondi; elsősorban a tápokéra gondolván. Ekkor minden rendben az indításnál. Van az az "egy" alkalom, amikor nem villan LED, és ekkor van gond.
Ez mitől lehet ?
(#) reloop válasza libertitas hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
A bekapcsolási tranziensek miatti LED villanásnak nem látom jelentőségét. Az áramkör működőképességével összefügg esetleg?
(#) libertitas válasza reloop hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Ez az, hogy különösen nem függ össze, csak annyiban, hogy ha villan a LED, akkor működik a következő bekapcsolásnál. A LED-es oldalon van egy kondi, de nem hiszem, hogy az befolyásol bármit is a maga 470pF-jával.
A hozzászólás módosítva: Szept 8, 2012
(#) reloop válasza libertitas hozzászólására (») Szept 8, 2012 /
 
Mi ennek az előerősítőnek a története.
Az ellenállás elkallódása elég aggasztó. Pótlásával az IC azon oldala lett rendbe rakva, mely a tuner felé jelet küld, a clip-hez semmi köze.
Ugyan ezen IC 5-ös lábán 1µF és 1M van, ezt nem tudnám műszakilag indokolni.
Következő: »»   1126 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem