Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1799 / 3960
(#) zolika60 válasza vizor hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Vagy itt:Bővebben: Link De ez nem túl nagy áramú.
(#) kamaro hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Elmagyarázná nekem valaki hogy hogy működik/mit csinál pontosan az elektronikus fénycső előtét? Meg még azt hogy milyen feszültségű illetve frekvenciájú (gondolom a nagyfrekiben van a dolog kulcsa) a kimenet?
(#) mindenes válasza kamaro hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
A neten rengeteg infó található a kompakt fénycsövek működéséről csak keresni kell. Egy rövid leirást az alapokról pl itt is találsz.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) wtc hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Sziasztok!
Ebben a kapcsolásban, hogyan tudnám megoldani, hogy a szabályzás teljes legyen, mert egy motort vezérlek vele, amiben nagy ugrás van a forgás megkezdésekor mondhatni a potmétert csavarva szinte az elindulásnál fél fordulaton forog, mit, vagy miket kell megváltoztatnom hogy lineárisabban tudjam a fordulatot szabályozni vele?
Köszi előre is!
(#) pjg válasza wtc hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Ez túl egyszerű kapcsolás. A motor nem lineárisan indul. Kell egy bizonyos feszültség amikor megindul. Nem árt, ha a fordulatszám vissza van csatolva.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) kamaro válasza mindenes hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Ez nagyon jó írás, köszönöm! Elolvastam, tehát ha jól értem a kimeneten ez a 220V 40kHz jelenik meg. A kérdéseim: Ez 12V rendszerben mért nem működik? (Vagy lehet működik csak én bénázok) 220V rendszerben képes meghajtani kisteljesítményű transzformátort? (Mintha kapcsolóüzemű tápegység lenne)
(#) wtc válasza pjg hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
De a szabályozhatóság is elég szűk intervallumba van ugyanis a potmétert majdnem a háromnegyedéig kell tekernem mire megindul, azt hogy tudnám korrigálni?
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) pjg válasza wtc hozzászólására (») Szept 27, 2012 / 1
 
A 10kOhmos ellenállást cseréld ki 220-330k Ohm -ra.
A potmétert meg 100-220k Ohm -ra. De sok jót ne várj tőle.

Milyen motort akarsz vele szabályozni?
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2012
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
proli007: Tehát amit küldtél rajzot, akkor az pont egyet csippant csak...
Hogy milyen csipogó? Nincs kitalálva... A lényeg, hogy kicsi legyen, és keveset egyen, mert méretarányosan kell megcsinálni, és elég lapos lesz a ketyere....

nedudgi:

A te megoldásod az lenne, hogy a telet a kapcsolón keresztül egy kondenzátorra van kötve.
Ha átkapcsolom, akkor egyszer a telep össze lesz kapcsolva a ledekkel, miközben a kondenzátor ugyanebben a pillanatban leválasztódik a telepről, és összekötődik a csipogóval, amin keresztül kisül...

Az, hogy folyamatosan a telepen csüng egy kondi, az mennyire enné a telepet?

Illetve a két megoldás közt mi a különbség gyakorlati szempontból?
Előre is köszönöm mindkettőtöknek...
(#) wtc válasza pjg hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Poti csere nélkül nem oldható meg? Mert kicsit macerás a geometriai elrendezés,
800W 11000 ford/perc szóval nem épp a legjobban szabályozható, csak valahogy a poti jobb kihasználhatóságát kellene megoldani hogy nagyobb tartományban szabályozzon.
(#) world-s hozzászólása Szept 27, 2012 /
 
Közben egy gyors kérdés más ügyben:
Van egy 11 lámpás kerti világításom a kertben....
A rendszer két végén 1-1 mozgásérzékelő van...
Pár éve megy, és most van egy kis gond vele...
A fő probléma talán megvan...
Viszont találtam egy érdekességet....
A lámpák 3 érpáros vezetékkel vannak összekötve...
Azt vettem észre, hogy alap helyzetben 0.1-0.2 V-ot mérek a lámpáknál digitális multiméterrel.
A túloldani mozgásérzékelőhöz a 220V-ot egy 2 eres vezeték egyik szálában viszem a másik mellett.
Azt vettem észre, hogy csak akkor mérem ezt a kis áramot, ha ebben a kiegészítő vezetéken áram folyik...
A távolság, olyan 40 méter... Elképzelhető az, hogy ez valami normális áthallás csak (mint valami hatalmas kondi), és ez nem valami abnormális működés?
(Ja a vezeték 1.5-ös tömör réz...)

Előre is köszi....
Remélem holnap sikerül megoldanom, mert most 2 nap rendkívüli szabit kellett kivennem...
(#) nedudgi válasza world-s hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
A jó (minőségű) kondenzátoron elméletileg nem folyik áram. Mivel a dielektrikum(szigetelőanyag) nem tökéletes (az elérhető árkategóriában), ezért 10-20 uA fogyasztásra lehet számítani. Ez annyit jelent, hogy egy 9V telep néhány tízezer óra alatt kimerül, ha például 25V alumínium elkót kötünk rá.
A csipogót nem ismerem, a hanghűségbe nem tudok beleszólni.
(#) nedudgi válasza world-s hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 27, 2012 / 1
 
Hello!
A kettő között, az a különbség, hogy amit rajzoltam, ott a kondinak csak időzítő szerepe van, míg Nediugi ajánlásában, a kondenzátorban tárolódik az az energia, amiből a piezó majd csipog. Vagy is a piezó fogyasztásától és a kondi kapacitásától fog függni a megszólalási hossz. (Kicsit a megszólalás, pontosabban az elhalkulás között lesz különbség. De hogy mennyi, azt csak akkor tudod meg, ha kipróbálod.)
üdv! proli007
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 27, 2012 / 1
 
Hello!
Az egymás mellet futó vezetékek kapacitást alkotnak, ami váltakozóáramon ami kapacitív ellenállást képvisel. De 0,2V? Az a füled dörzsölgetésekor is keletkezhet..
üdv! proli007
(#) world-s válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Ezt hogy kell értelmezni?
Beírtam mondjuk 2 cm, és az 1.5 -ösre a 14 AWG-t vettem.

Ekkor 0.08693 picofarad jön ki. Ez 40 méterre 347,72.
Ebből hogy határozom meg, hogy mondjuk 220-230 V estén mennyi az ami t mérhetek, és az még nem gáz?


Amúgy a földbe vízcsőbe húzott rendszerben milyen kötést ajánlotok?
(pár év alatt párából vagy miből azért összejött len pici víz az alján (ezt most kiszívtam)...
Nem a vízben volt a kötés, de melegben van hogy felpárolog a burába picit...)

Ilyen gyors összenyomós jó (amit belére találtak ki a falba), ha ráhúzok zsugorcsövet, és esetleg FBS-sel is lekenem?
Vagy inkább forrasszam és azt zsugorozzam....?
Vagy mit ajánlotok? Csoki nem jó, mert az már nem férne le....
(#) nedudgi válasza world-s hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Nem két centiméter, hanem 0.3 cm a vezetékek távolsága. A csőben összegyűlt víz is beleszólhat a dologba. (Ehhez nem értek, csak hangosan gondolkodom.)
Föld alatti, szabadtéri kábelkötésnél az öntözőrendszereknél valami zsírba szokták rakni a kötéseket. Ha kell. A zsugorcső nudli. Szerintem legjobb, ha LPE vagy KPE csőben van a vezeték. A búra alján van lyuk, ahol eltávozhat a víz?
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
Köszönöm.

Nálad mennyi a betáp?
Mert azt megértettem, hogy 12V-ot kap a piezó, és 1V-ot a led....

Amúgy a csipogás hossza, és frekvenciája mitől függ?
A második jól gondolom a piezótól?
Ha igen, akkor hogy lehet kitalálni ilyen kell?
Köszi...
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 27, 2012 / 1
 
Hello!
A 12V a táp. A csipogó ezt kapja. A Led, áramot kel hogy kapjon, amit az R1 ellenállás állít be. A csippanás idejét, a C1 kondi és az R2 ellenállás határozza meg. (Meg részben a tápfeszültség, és a Fet küszöbfeszültsége, de ezt hagyjuk. A diagramon láthatod, hogy jelen alkatrészekkel, meddig fog szólni. Úgy is ki kel próbálni hogy hangzásra megfelelő-e. Változtatni az ellenállással érdemes, nagy léptékben a kondi értékével.)
A csipogóból, az önrezgőt kell választani, hangmagassága a típustól függ, de valahol 1..3kHz közötti szokott a rezonancia lenni.
üdv! poroli007
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2012 /
 
A piezó miatt csak 12V-ról üzemeltethető?

Hogy könnyen tölthető legyen eddig úgy gondoltam, hogy pár AA/AAA aksiról üzemeltetném...

De ha csak 12V-ról oldható meg, akkor más megoldást kell találnom...
(Valami egybe 12V-os aksival...)

A kiállításra csak egy bombazsák készül el, ezért ott nem nagyon tudom elrejteni, hogy trafóról menjen...
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 27, 2012 / 1
 
Hello!
Még nem is választottál piezzót!
De az elemek feszültségének, minimum el kell érni a Led-ek nyitófeszültségét. (Kéknél, ez kb. 2,2V ha jól emlékszem.) Ellenkező esetben feszültségátalakító kell.
Fet-nél, a GS küszöbfeszültségénél kell nagyobb feszültségnek lenni. Mondjuk úgy 5..6V
De nem tudom meddig akarod üzemeltetni a Led-eket, lehet egy 9V-os elem megfeleő mindenkinek. Ekkor a fogyasztás 20mA lehet, mert a két Led sorba kapcsolódhat, mint a rajzon van.
üdv! proli007
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
alapba kikapcsolva tárolnám, és eg-egy kiállítás esetén 1-1 napig kell mennie+ az hogy ki be kapcsolhatják esetleg....
Először arra gondoltam, hogy esetleg a kilógó kanócokon keresztül is fel lehetne tölteni az aksit, és akkor nem kell kinyitható részt csinálni, de akkor nem tudom hogy oldom meg a túltöltést....
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
Akkor ne foglalkozzak vele ha jól értem....
Alap esetben 80, majd 16 volt volt....
Azt megtaláltam, de akkor ennyivel már ne foglalkozzak....

Azt mértem még, hogy ha az égő foglalatába helyezem a szondákat, akkor egy pillanatra jelez... (sőt utána is időnként néha)
(A műszer 2 Mohm-ra van állítva...)
Ilyenkor egy pillanatra néha 1.6Mohm-ig bejelez....

Ekkor nincs áram a rendszerben....
Ez is jóval nagyobb (vagyis kisebb) volt (500 ohm), de azt az egyik szerelődobozba bekerült pici víz okozta....

(Bár még az is lehet, ha azt a pár lerozsdált sorkapocsot még lecserélem, akkor az is lehet ez is megszűnik....)

Tehát megerősítenétek, hogy ennyi ellenállással sem kell foglalkoznom ekkora hosszon?

Köszönöm tényleg a sok-sok segítséget...
(#) world-s válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
KPE csőben van húzva a dolog...
Elméletileg nem kéne bemenni a víznek....
igaz a lámpatest alja beton, amibe egy ledugózott 45 fokos csatornacső van, és abba csatlakozik bele a KPE, de ott is le van szilózva...
Tehát nem tudom hol megy be... Ezért gondolom hogy a végeken a pára mely ilyesmi gyűlt össze....

sajna a lámpás elég zártak...
Sőt én az alján a csatlakozást is (ahol a betonhoz kapcsolódik) kiszilóztam...
Lehet nem kellett volna, hisz ott úgy is van egy dísz takaró, és úgy sem látszana hogy áll a beton tömbön, de cserébe esetleg kicsit tudna járni a levegő....

Most akkor lehet maradok egyenlőre e gyorscsati+zsugor+sziló változatnál...
Félek hogy csak ha összeforrasztanám nem lenne olyan erős, és mikor visszatuszkolom a szűk csőbe, akkor esetleg szétjönne...

Legalábbis ha nincs jobb ötlet...
(#) kortez17 hozzászólása Szept 28, 2012 /
 
Sziasztok.
Nem akarom végigolvasni mind a 6286 hozzászólást, ezért megkérdezem, hogy eagle 5.6.0-ban hol melyik gombbal lehet a megtervezett rajz után a maradék területet kitölteni, hogy minél kevesebb legyen a maratni való dolog.
A választ előre is köszönöm
(#) zoltan0801 válasza kortez17 hozzászólására (») Szept 28, 2012 /
 
A polygon nevű gombbal kijelölöd, a területet, majd a ratsnest gombbal kitöltöd. Remélem segített.
(#) Zadam009 hozzászólása Szept 28, 2012 /
 
Sziasztok!

Tudnátok ajánlani egy netes oldalt ahol be tudom azonosítani a tranyókat és feteket? elég annyi infó hogy npn/pnp vagy n-fet/j-fet mert ha ráguglizok akkor behozza a teljes adatlapokat ami sok kattintás és még több pdf megnyitogatás....

Köszi a segítséget!

Üdv:Ádám
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 28, 2012 / 1
 
Hello!
Egy vizes rendszerben de általában sehol nem lehet egy kézi műszerrel szivárgási áramot - szigetelési ellenállást mérni. Erre van külön műszer. Egyszerűen, már a mérőfeszültség sem megfelelő hozzá.
Paraszti módszerrel a 230V-al is lehet mérni "valamit", ha egy soros pld. 40W-os izzót használsz a méréshez, amit a fázisvezetővel sorba kötsz. Akkor a műszerrel meg lehet mérni az áramot, ami vagy kapacitíven a vezetékek között, vagy a hibaáramot, ami a föld felé folyik el vagy szivárog. De ez nem egy kezdőnek való mérés, gyakorlatot igényel, főként az áramütés veszély miatt elkerülése miatt.
De egy ilyen kültéri hálózat esetén, végképp indokolt egy FI relé alkalmazása. Az ha a hibaáram a föld felé pld. 30mA-ra nő, lebontja a hálózatot. Ha leold, akkor nem jó a hálózat. Ez a legésszerűbb megoldás a problémára. Persze ettől a szigetelésnek még illik megfelelőnek lenni. Zsugorcsőnél, van olyan típus, ami belül "gyanta" bevonatos. Az hermetikusan tud zárni. De egy forrasztás nem enged el, ha az rendesen el van követve, nem"ragasztva - taknyolva" van.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 28, 2012 / 1
 
Hello!
Bármely megoldást is választod, az "energia mérlegnek" pozitívnak kell lenni. Vagy is az aksiból akkora kapacitású kell, ami elviszi az 1 nap terhelést. A csippantó nem számít, mert bármit fogyaszt, azt csak egy pillanatra teszi. Az állandó fogyasztó, ami számít,vagy is a Led. ezek névleges áramfelvétele 20mA körül van. Ha kettőt sorba kötöd, akkor az áramfelvétel marad, csak a feszültségigény fog nőni. A feszültségnél a jó választás az, ha a telep feszültsége nem sokkal haladja meg a Led-ek összeadott nyitófeszültség igényét. Mert ekkor megy a legkevesebb energia veszendőbe. Mert a különbözet hővé alakul. Megoldás lehet még, kapcsolóüzemű áramgenerátor, de ennek önfogyasztásának kicsi, míg hatásfokának nagynak kell lenni. Különben nincs értelem, és műszakilag is kicsit nagyobb kihívás, mint egy ellenállás beforrasztása.
Megoldás lehet a gondra még egy napelem használata. Bár én abban is kételkedem, hogy 24 órát kell ennek működnie. Túltöltéstől nem kell félni, ha még időd sincs feltölteni. Mert ha folyamatosan megy, mikor töltöd?
De szerintem kicsit "túlspilázod" a problémát. Ha ez nem egy "állandó kiállítás", akkor simán elemet is lehet használni arra a néhány napra. Azt nem kell töltögetni, beteszed és működik míg bír. Aztán csere, nincs töltésidő, túltöltés...
üdv! proli007
(#) minicooper hozzászólása Szept 28, 2012 /
 
Üdv!
Tudom nevetséges hogy egy ilyen egyszerű dologgal nem boldogulok de a Tina 7 -ben sem sikerült "megépítenem".
Szóval a tipikus kétledes villogóról van szó Kétledes villogó
Arra volnék kíváncsi hogy meg-e lehet felezni egy LED-esre és ha igen akkor az hogyan is nézne ki?
Következő: »»   1799 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem