Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1801 / 3965
(#) proli007 válasza viaplan hozzászólására (») Szept 29, 2012 / 1
 
Hello!
Hogy a kondi jó-e számodra, azt próbáld ki. Az 1k és 22µF időállandója 22ms. (T=R*C) Az 50Hz félperiódusa 10ms. Tehát valahol ott szűr. De lehet nagyobb kondit is használni. De a komparátorba is lehet kondit tenni a kimenet és az invertáló láb közé. Ettől a hiszterézise megmarad, csak lassan vált majd át. A tranyóval kissé más a helyzet mint a Fet-el. A Fet feszültség vezérelt, vagy is nem fogyaszt áramot. Ott a kondit , csak a 10k és az 1k "terheli", mai kb. 900ohm-nak felel meg. De egy tranyó bázis-emitter differenciális ellenállása, meglehetősen kicsi. Így jelentősen módosul az RC időállandó.
Relére pedig védődiódát illik tenni párhuzamosan.
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2012
(#) FunFactory válasza proli007 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Szia.

Köszi a választ.
Egy samxon kondi sült ki belőle, bármilyen azonos értékűvel potolhatom, vagy illene bele valami spéci kondi?

Üdv
(#) proli007 válasza FunFactory hozzászólására (») Szept 29, 2012 / 1
 
Hello!
Igazából kapcsolóüzemű tápokba alacsony ESR értékű kondit illik tenni. Ha a kimeneti oldalon van, akkor főleg.
üdv! proli007
(#) viaplan válasza proli007 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Kedves Proli07!
No, ez már több, mint amit fel tudok fogni Védődiódát teszek bár eddig kibírta a fet. Azokban nincs egyébként beépítve is? Most egyébként működik a kapcsolás, azonban elsőre úgy tűnik, a hiszterézis változik a hőmérséklettel, illetve a megfelelő ellenállás értéke.
VP
(#) FunFactory válasza proli007 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Szia.

Igen én is arra gondoltam.
Köszönöm.
(#) proli007 válasza viaplan hozzászólására (») Szept 29, 2012 / 1
 
Hello!
Nem tudni mit építesz, így a követelmények sem tiszták. A kapcsolás először egy nullkomparátor volt, mert nem volt hiszterézise. Most van. De a hiszterézis a pozitív visszacsatolás mértékétől függ. Csakhogy a visszacsatolás mértéke változik, ha a környezete változi. Mert ha állítod a hőfokot (R2 potit), akkor az R4-en eső feszültség is változik. Ez megváltoztatja a visszacsatolás mértékét, hiszen a visszacsatoló ellenállásra eső feszültség is változik, és ezzel a visszacsatolás által, a R2 R4-re jutó hatása is. De ha eddigieket már nem értetted, lehet ezt sem érted igazán.
A lényeg, hogy ha a visszacsatolás mértékét vagy is a hiszterézis értékét állandó értéken szeretnénk tartani, akkor a visszacsatolás feltételei (ahonnan - ahová visszacsatolunk, annak feszültségei) nem változhatnának. De ez a látszólag egyszerű probléma, még sem az. Vagy is korrekt módon kidolgozott kapcsolás szükséges valamihez, ha elvárásaink vannak vele szemben. Kompromisszumokat meg mindig kötni kell, eldönteni m fontos és mi nem számunkra.
A Fet-ben nem beépítve van a dióda, hanem gyártástechnológiai okokból, van benne egy "parazita dióda". Ez a Fet DS pontjával záró irányban van. Akkor védené a Fet-et, mikor a Drain feszültség a forrás alá menne. De a relé indukált feszültsége ellenkező irányú, mint a gerjesztő feszültsége volt (Lenz törvénye). Vagy is a DS feszültség kikapcsoláskor magasabb lesz mint a tápfesz. A Fet diódája ekkor is zárva van, vagy is nem védi. Hogy még sem megy tönkre,annak számos oka van. Az tekercs egy induktivitás, de nem ideális, hanem veszteséges. Így a nyitási indukció nem emelkedhet az "egekbe", csak elvileg lehetne akár mekkora. A másik, hogy számít az áram időegység alatti változása is. (dI/dT) mivel te a Gate kondival (és maga a Gate kapacitás is) csökkenti a Fet kikapcsolási feszültségét, nem lesz veszélyesen nagy a nyitási indukció. De ha a Fet határadatain járna, akkor már igen csak gond lenne belőle.
üdv! proli007
(#) meteora4 hozzászólása Szept 29, 2012 /
 
hali
Van nekem egy nokia n73 ami valamiért nem akarja venni a töltést. Simán csak kábelról ha rákötöm az akksira lehet tölteni? Egyébként bp-6m akksiról lenne szó. És ha igen valaki megtudná mondani hogy a középső csatlakozás mi rajta? mert az addig ok hogy + meg - de a közepét nem tudom micsoda. Előre is köszi a választ a ******@freemail.hu -ra kérem köszi
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2012
(#) vicsys válasza meteora4 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Miért e-mail címre kéred a választ? Másokat esetleg nem érdekelhet? Az e-mail címedet direkt megadni meg nem jó ötlet, mert rengeteg spamet fogsz kapni...
(#) meteora4 válasza vicsys hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
igazad van
(#) WaRL0 hozzászólása Szept 29, 2012 /
 
Sziasztok. 1 W-os power lednek mekkora hüttés ajánlatos? Kb. 90%-on menne.
(#) mate_x válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Szia!
A hűtőbordáknak általában meg van adva, hogy egységnyi eldisszipált teljesítményre mennyivel lesz nagyobb a hőmérséklete a szobahőmérsékletnél. Persze ez függ attól is, hogy nincs-e bezárva egy dobozba stb, de nagyjából jó közelítés. Nézd meg a LED adatlapjában, hogy mennyi a LED optimális hőmérséklete, és ez alapján túlméretezéssel válassz hozzá hűtőbordát.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2012
(#) mate_x válasza meteora4 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Szia!
A középső kivezetése tudtommal azt közli a telefonnal, hogy mekkora az akku hőmérséklete. Lehet, hogy az akkuban tönkre ment valami(van benne védőáramkör), én a helyedben kipróbálnám egy másik akksival. Persze lehet, hogy más a hiba, de én erre tippelek. Az is lehet, hogy a töltő a hibás, voltmérővel nézd meg, hogy jó-e.
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2012
(#) WaRL0 válasza mate_x hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Szia!
ENNEK a lednek nem elég egy darab réz felület a nyákon?
(#) silent15 válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Szia!
NAGY!
Bár függ a meghajtástól is, ha pl egy elemmel hajtod, akkor nem olyan nagy, de ha pl 555 astabilban akkor nagyon NAGY!!

Szia!
(#) bancsi15 hozzászólása Szept 29, 2012 /
 
Sziasztok!

Nem tudjátok, hogy nevezik, vagy hogy hívják azt, amikor elektronikai "hulladékokból", maradék, bontott kondikból, ellenállásokból... stb készítenek dolgokat? Pl.: ilyen kis figurákat ilyesmiket.
Köszi
(#) gerolka hozzászólása Szept 29, 2012 /
 
Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem, van egy masszázsfotelünk aminek a vezérlőjében elfüstölt egy alkatrész (talán tranzisztor, bár lehet ezt csak én gondolom ), szóval ennek a beazonosításában kérnék segítséget!
Képet mellékelek, ezen látni az elfüstölt darabot és mellette egy elvileg ugyan olyat.
Köszönöm előre is!

00.JPG
    
(#) amitech válasza bancsi15 hozzászólására (») Szept 29, 2012 / 1
 
Újrahasznosításnak
(#) HA3GX hozzászólása Szept 29, 2012 /
 
Sziasztok,

kaptam egy E3F2-DS30B4-N fényérzékelős elektronikai cuccot, de nem tudom mire való. Valaki tudja?
(#) erdgab válasza gerolka hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Ha az elfüstölt is olyan volt akkor 2SD471A néven keresd ezt a tranzisztort.
(#) nedudgi válasza HA3GX hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Ez az? Ha igen, akkor optikai közelítéskapcsoló.
(#) kadarist válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 29, 2012 /
 
Annyit hozzáfűznék, hogy ehhez kell egy fényforrás is.
(#) Sick-Bastard hozzászólása Szept 29, 2012 /
 
Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy a ezek a sorok ugyanazt jelentik e?

  1. DDRB |= (1<<PB4) | (1<<PB5) | (1<<PB7);
  2. DDRB |= 0b00001101;
  3. DDRB |= 0x0D;
  4.  
  5. SPCR |= (1<<SPE)|(1<<MSTR) | (1<<SPR1) |(1<<SPR0);
  6. SPCR |= 0b00110011 ;
  7. SPCR |= 0x53;
A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2012
(#) proli007 válasza Sick-Bastard hozzászólására (») Szept 29, 2012 / 1
 
Hello!
Nekem meg az, hogy miért itt tetted fel, mikor van topikja. De ha ott felteszed, akkor azt is írd hozzá mi ez, és melyik sorokat látod azonosnak..
üdv! proli007
(#) zoleeman hozzászólása Szept 30, 2012 /
 
Hello.
Van 8 darab parhuzamosan összekötött ledem, autó aksira szeretném kötni, mekkora ellenállást kell használjak?
(#) reloop válasza zoleeman hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Szia! Ez kiszámolja neked. A LED-ek párhuzamos kapcsolása nem szerencsés dolog
(#) nedudgi válasza zoleeman hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Nem ajánlom ezt a megoldást, a LEDek tönkre fognak így menni.
Kössél hármat-hármat illetve kettőt sorba egy-egy ellenállással.
Van itt az oldalon rossz és megoldás.
(#) gerolka válasza erdgab hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Köszi! Viszont hiába keresem ilyet nem találok, legalább is magyar weboldalon!
(#) kadarist válasza gerolka hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Szia!
A BC337 jó lesz helyette, ilyet meg bárhol kapsz. Vigyázz, mert nem egyezik a két típus bekötése: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2012
(#) skizoellenor hozzászólása Szept 30, 2012 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, ugyanis én nem nagyon értek az ilyen műszaki dolgokhoz. A kérdésem a következő:
Szeretnék venni egy laptopot, és azt szeretném ha viszonylag gyors lenne, de nem tudok rá túl sokat költeni. Egy ismerősöm azt mondta, hogy az SSD meghajtók azok állítólag gyorsabbak, mint a többi fajta. Viszont utánanéztem, és max 120 Gigásat találtam, de az már elég drága. A legkisebb az kb 32 Gigás, és már 13 ezerért lehet venni. Na most a kérdés az lenne, hogyha vennék egy laptopot, akkor meg lehetne-e oldani, hogy ami abban van merevlemez, az benne maradjon (tehát legyen elég hely rajta), viszont vennék bele egy ilyen SSD meghajtót, és akkor esetleg arra telepíteném az operációs rendszert, és akkor talán gyorsabb lenne? Persze mondom, fogalmam sincs hogyan működik ez az egész, csak úgy eszembe jutott, hogy esetleg így tudna működni a dolog, viszonylag olcsón.

Köszi a válaszokat előre is!
(#) nedudgi válasza skizoellenor hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Egyértelmű választ nem lehet adni, az a konkrét laptoptól függ, hogy lehet-e bele második merevlemezt tenni. Esetleg megoldható, hogy az optikai meghajtó helyére kerüljön az SSD. A gyorsaságon a memória növelése sokat javít, bár a rendszer indulása, és a hibernálás tovább tart.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2012
Következő: »»   1801 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem