Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1802 / 3960
(#) csapeter válasza skizoellenor hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Szia! Létezik olyan, hogy hibrid merevlemez Pl.: Seagate Momentus XT 750GB ST750LX003.
Ezekben van egy kisebb méretű SSD illetve egy nagyobb HDD, egy tokban és nem sokkal több egy HDD áránál. Ez pl.: úgy 35000 körül van forintban.
(#) niedziela válasza niedziela hozzászólására (») Szept 30, 2012 / 1
 
Huu,
Érdekelt volna pár dolog ki hogy, merre miért, de ahogy látom csak a lényegi dolgok vesznek el. Na majd máskor máshol mert itt úgy látom erre jelenleg nincs kapacitás.
(#) skizoellenor hozzászólása Szept 30, 2012 /
 
Köszi a válaszokat!
(#) Rainbow15 hozzászólása Szept 30, 2012 /
 
Sziasztok
A nyomtatómhoz szeretnék venni adaptert. A régi output adatai: 32V - 375mA / 16V - 500mA
Találtam egy ilyet egész olcsón, de kicsit mások az áram értékek. 32V - 700mA / 16V - 625mA
Megvehetem ezt, vagy ez sok lesz neki? Köszönöm!
(#) kokozo válasza Rainbow15 hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Jó lesz hozzá az áram a maximumot jelenti ha nem kell neki annyi akkor nem vesz fel annyit.. Mivel a kiválasztott többet tud mint a gyári nem lesz vele gond.
(#) gerolka válasza kadarist hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Köszönöm!
Viszont segítenél ha megkérlek a bekötést illetően, én sajnos ehhez már hülye vagyok, hogyan kellene?!
(#) kokozo válasza gerolka hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Úgy kösd be ahogy a másik volt Mellesleg nem tudom milyen nyomtatód van így elég nehéz megmondani mit hová kellene..
(#) Babó22 hozzászólása Szept 30, 2012 /
 
Üdv mindenkinek! Egy labortápegység építésébe kezdtem bele, a transzformátor kiválasztásánál tartok. A tápegységem maximum 24V feszültség leadására és 2A áramerősség mellett. Ezek tudatában mekkora teljesítményű transzformátort kell választanom? A P=U*I képlet alapján akkor kb 48W-os trafóra lenne szükségem? Vagy 48VA-es trafóra? Válaszaitokat előre is köszönöm.
(#) jandark válasza Babó22 hozzászólására (») Szept 30, 2012 / 1
 
Szia.
Amennyiben van elég helyed a dobozban,egy 100w-os 24voltos trafót javasolok,ez már hogy EI vagy toroid,esetleg hiperszil,részletkérdés..
(#) Babó22 válasza jandark hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Abban az esetben, ha az áramerősséget 2 A helyett lecsökkentem 1,2 A-re. akkor elég lenne egy 30VA-es trafó? Egyáltalán mi az összefüggés a W és VA között?
(#) pucuka válasza Babó22 hozzászólására (») Szept 30, 2012 / 1
 
Rezisztív terheléseknél a két szám tökéletesen megegyezik. Ha azonban a terhelés reaktív, ami transzformátor üresjáratnál fennáll, a felvett áram, és a feszültség szorzatát VA (voltamperrel) jelöljük, utalva arra, hogy a rezisztív, és a reaktív terhelés között fázisszög különbség van, amit a teljesítmény számításnál figyelembe kell venni. Ez az a bizonyos cos fí, aminek értéke transzformátoroknál 0,6 - 0,9 között van, (a kisebb teljesítményűeknél a kisebb) így egy 100 W körüli, vagy annál nagyobb teljesítményű transzformátoroknál már a két érték jól megközelíti egymást, az eltérés 10 % körüli.
A trafót mindenképpen érdemes némileg túlméretezni, jobb, ha nagyobb teljesítmény átvitelére képes trafót választasz, és nem terheled annyira, mert ilyenkor a vas, és rézveszteségek is alacsonyabbak, kevésbé melegszik a trafó, ami biztonságosabb működést, hosszabb élettartamot jelent.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2012
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Na vettem alkatrészeket...
Találtam is kis 12V-os elemet... Én is közben emellett szavaztam....
Amúgy ezek csak 1-2 napos kiállítások...

Két kérdésem van ezzel kapcsolatban:
Kék és piros led lenne a kütyüben...
Megnéztem, a piros 1.8, a kék 2.8-sa nyitófeszültségű...
Ez nem okoz gondot a sorba kötéskor?

A másik, hogy nem sikerült mindent kapni:
1N4001 helyett 1N4007-et adtak... Nem tudom ez mennyire gond...
A 2N5755-öt pedig egyáltalán nem tartottak. Megnézték a boltban,és azt mondták, hogy valami nagy 8-10A-es nagy tranzisztor lenne, ami az lemondott feladatra azt mondta a boltos mérhetetlenül nagy....
Látatlanba 2N2222A-t adott. Ez is jó lehet nekem?

Illetve a tranzisztor lábkiosztása hogy van? pl. a rajz alapján ugye kettőt össze kell kötni... Melyik kettő az?

Köszi...
(#) kadarist válasza world-s hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Jól írtad a 2N5755-öt? Mert ez a típusszám egy triaké.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2012
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Na sikerült talán kijavítani a hibát....
Viszont lenne még egy nagy kérdésem...

Egy jó ideig szívattam magam, és nem tudom hogy ez normális -e....
Mellékelek egy rajzot.
Annyi a különbség, hogy 11 energiatakarékos lámpa van a rendszerben....
Egy 3 eres és egy két eres vezeték van az áramra (a két eresből csak az egyik szál van használatban).
Az egyik végén pedig egy kapcsoló, hogy direktbe is be lehessen kapcsolni a rendszert...

A rendszerben alap esetben a foglalatoknál ugye 0.1V-ot mérek ha a két eres egyik szálában megy áram....
Viszont ha berakom az energiatakarékos izzókat is, akkor 10V mérhető a foglalatoknál (legalábbis a digitális műszerrel)...
Olyan mintha az izzók nagyban befolyásolnák ezt az áthallást....
Ez normális?
Esetleg valamit lehet tenni? Esetleg a 2 eres üres szálában a nullát is átvinni a túloldalra nem tudom segítene -e...

Előre is köszi...

lampa.JPG
    
(#) kadarist válasza world-s hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Hahó! Itt vagy? Neked írtunk.
(#) world-s válasza kadarist hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Köszönöm szemfülességedet...
valóban elírtam:
2N6755 akart lenni....
(Gyorsan meg is néztem, hogy mit írtam fel a telefonba, hogy jól kértem -e a boltban, vagy sem.
De ott jól kértem. Csak itt írtam most el...)
(#) kadarist válasza world-s hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Ez meg egy N-csatornás MOSFET. Egy 80V, 8A-es típus. Rengeteg másik típussal helyettesíthető. De miért pontozol? Eléggé zavaró, inkább írj folyamatosan!
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2012
(#) world-s válasza kadarist hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Elnézést.
Egy rossz szokás, de majd figyelek rá.
Azzal helyettesíthető amit én kaptam?

Ez lenne az áramkör: Csipogó

A boltosnak mikor mondtam, aktor azt mondta, hogy ez ehhez a faladathoz valami iszonyatosan nagy, de nem is tud ilyet adni, mert nem tart...
Amit adott, azt viszont csak látatlanban egy tipp volt.

Ezért érdekelne, hogy ha ezzel összerakom, akkor működhet az áramkör vagy sem?
Illetve hogy tudom meghatározni, hogy melyik lát melyik?
Köszi.
(#) kadarist válasza world-s hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Erre a célra egy iszonyatosan kisteljesítményű MOSFET is elegendő. Milyen csipogód van? Ne nyomj entereket, hanem írj folyamatosan. Sokkal olvashatóbb lesz az írásod és kevesebb helyet is foglal.
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Hello!
- A Led-ek kapcsolásával nincs gond, mert soros kapcsolásnál az áram azonos, nem a feszültség. Mind két Led-en folyhat a 20mA, a feszültség pedig be fog állni rajtuk ezekre az értékekre.
- A diódánál mindegy hogy milyen típusú.
- A tranzisztorért bocs! Én csak választottam egyet a Tina szimulátor választékából (célszerűen az elsőt). De a 2N2222 nem a legjobb választás. Mert ugyan is az egy NPN tranzisztor, én meg Fet tranzisztort rajzoltam az áramkörbe. Egyébként egyáltalán nem kell bele nagy teljesítményű eszköz, egy BS170 bőven megfelel bele. Sima tranyóval az a gond, hogy annak bázisáram kell, így a kondinak sokkal nagyobb kapacitású kell és a bázissal sorban egy ellenállással is korlátozni kellene az áramot.
De ha meg van a piezzó, és tudod is az áramfelvételét 12V-ról, akkor lehet megnézem mit kell tenni, ha a Fet vásárlása gondot okozna.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Hello!
Szerintem Te túlaggódód ezt a problémát.
Egy digitális multiméterrel, nem lehet terheletlen hálózatokon váltófeszültséget mérni. Mert annak bemenő ellenállása szokásosan 10Mohm. Az még ott is "feszültséget lát" ahol nincs. Ha a szobában hálózati feszültsége közelében vagy, és megfogod a műszer egyik vezetékét, a másik meg a földelésen van, legalább20..30V-ot fog mutatni a műszer.
Egy kapacitásnak váltakozó feszültségen van ellenállása (reaktanciája). Ez Xc=1/2*Pi*f*C. Ha a körben egy 1nF-os kondit képvisel két vezető ér közötti kapacitás, akkor annak ellenállása, kb. 3Mohm. Ez azt jelenti, hogy a 230V váltó feszültségnél, kb. az 1/4 feszültség a kondira esik, a 3/4-ed része a műszerre. Vagy is a műszer egyből 170V-ot mutatna egy 1nF-os soros kondival.
Ha megnézel egy kábelkatalógust (pld. LAPP kábel) akkor láthatod, hogy átlagosan 10..50nF a kábel kapacitása kilométerenként. Vagy is nF-os értékek hamar összejöhetnek.
Egy energia takarékos izzó bemenetén egyenirányító és kondi van. Az izzó, kisfeszültségen szinte semmit nem fogyaszt. De próbáld meg a mérést úgy hogy beteszel egy normál pld. 40W-os izzót egyik helyen. Akkor már lesz terhelés a vonalon. Úgy mekkora feszültséget tudsz majd mérni?

Terhelés nélkül soha nem mérünk hálózatot trafót.. multiméterrel. Mert a szórt kapacitások hamis eredményű mérésekhez vezetnek.
üdv! proli007
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Köszi mindkettőtöknek.
A piezo megvan. A 12V-os elemről a hangja is jónak tűnik. Sajna csak az van ráírva, hogy KEPO, ami gondolom a gyártója, illetve amit a boltos mondott: 3-1x V-ról táplálható.
De ha hazamegyek, holnap este, akkor lemérem műszerrel az átfolyó áramot. De igazából nem olyan vészes, hogy nagyon ki legyen centizve a pontos teljesítmény, csak az írt alkatrész nem is volt beszerezhető. Ha ez a BS170 jó, akkor nekem ennyi elég, ha ez amúgy egy általános, könnyen beszerezhető termék. Esetleg ha azt megmondjátok, hogy mit mondjak a boltosnak (ha ez sem lenne neki), hogy mit adjon, akkor az is jó: pl. "valami kis teljesítményű N-csatornás MOSFET-et adjon"
(#) world-s válasza proli007 hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Ok. Kiszedem akkor az összes izzót, és egyik helyére beteszek egy normált (addig ki fogja bírni, mert hivatalosan 11-15W-nál nagyobb nem mehetne bele). Lemérem, akkor így egy másik foglaltban mit kapok. Köszönöm, hogy ilyen türelmesek vagytok velem.
(#) proli007 válasza world-s hozzászólására (») Szept 30, 2012 /
 
Hello!
Pontosan ezt mond, de ha "nagy teljesítményű" az sem gond.
üdv! proli007
(#) oleg53 válasza wtc hozzászólására (») Okt 1, 2012 /
 
Szia!
Bár relatíve régi a hozzászólás, de azért írok rá valamit.
Egy könyvben pont mostanában olvasgatok triakos kapcsolásokról, és ha minden igaz, ennek az áramkörnek a lökésszerű indulás a hátránya. Ha jól értem, ez azért van, mert az induláskor jelentkező első gyújtás a kondenzátor kisütésével megváltoztatja a rajta jelentkező (addig szinuszos) jel nullátmenetének időpontját, így a további félhullámokban a kondenzátor feszültsége hamarabb fogja elérni a gyújtófeszültséget.
Ez az egész úgy jelentkezik, mintha hiszterézise lenne a ki-bekapcsolásnak, vagyis 0%-os teljesítményről csak 50% körülire tudsz ugrani, és onnan tudod visszaszabályozni alacsonyabbra.
Ha Nálad ez a jelenség merült fel, akkor nagyjából jól értem, ami azt jelenti, hogy át kell térned egy bonyolultabb kapcsolásra.
A könyv szerint a képen látható kapcsolások jobbak, de egyik sem oldja meg teljesen a problémát.
(Az a kétlábú tranzisztorszerűség a trigger-diak, esetünkben sima diakkal helyettesíthető.)
Az A ábrán a terhelés nem az áramkör előtt van, hanem a gyújtókör megtáplálása után van beiktatva, így a kondenzátor feszültsége kedvezőbben alakul, mivel a gyújtás nem zárja az egészet rövidre. Így viszont nagyobb a gyújtóköri vesztesége.
A B ábrán a kondenzátor feszültsége minden negatív félperiódus elején állandósul, így nem lesz nagy különbség a bekapcsolt és a kikapcsolt állapotok jelfelfutásai közt.
A C ábrán két kondenzátor van. Gyújtás után a C2 újra feltölti a C1-et a gyújtófeszültségre. Hogy ez egészen pontosan miért olyan jó, azt még nem értem. Itt viszont jól be kell állítani az R3 potmétert, mert 180 fok fölötti gyújtás is lehetséges, ami nem célunk.
A könyv értékeket nem közöl.
(#) kadarist válasza oleg53 hozzászólására (») Okt 1, 2012 /
 
Mutatok egy teljesen hiszterézismentes megoldást. Leírás a weboldalon. Bővebben: Link
(#) gerolka válasza kokozo hozzászólására (») Okt 1, 2012 /
 
Gyanítom nem nekem szántad ezt!?
(#) kadarist válasza gerolka hozzászólására (») Okt 1, 2012 /
 
A google megmondja a két tranzisztor bekötését.
(#) oleg53 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 1, 2012 /
 
Jól látom, hogy minden nullátmenetnél kisüti a kondenzátort?
Mert ha igen, akkor elvileg ennek is van egy minimális teljesítménye, ami alatt nem lehet fokozatmentesen szabályozni, csak 0%-ra lehet ugrani.
Bár ez valószínűleg elég kicsi, hiszterézise meg tényleg nem nagyon lehet.
Köszi! Nagyon tetszik!
(#) kokozo válasza gerolka hozzászólására (») Okt 1, 2012 /
 
Szia! Elnéztem bocsi, de ha már így.. Akkor én inkább a BC635 öt javasolnám mert az láb kompatibilis az általad keresett 2sd471-el. Tehát csak ki kell cserélni.
adatlap
Következő: »»   1802 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem