Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Épített már közületek valaki üvegrogyasztó (fusion) kemencét? Ehhez kellenének képletek, pl: 0.8mm kanthal huzalból hogyan tudok egy 10kW-os 400V-os kemencéhez fűtőspirált méretezni... Mindenféle tapasztalat érdekel!
Fogsz 1m hosszúságú ellenálláshuzalt, rákötsz változtatható feszültségű tápot. (Mindegy, hogy egyen v. váltó)
Addig emeled a feszültséget, amíg szerinted megfelelően izzik a huzal. (Csak derengjen, ne világítva izzon.) Megméred a körben folyó áramot, a rajta eső feszültséget. Ih, ill. Uh A 230V ra kötendő huzal hossza: L=230/Uh méterben Az 1 szálas fűtőtested teljesítménye: P=230xIh Oszt annyi szálat használsz amekkora teljesítményt akarsz. Arra vigyázz, beépítve, feltekercslve, rossz hőleadó közegben a huzal hamarabb felizzik, és elég. Ráadásul a hő hatására nyúlik, mozogni fog, az elhelyezésnél, rögzítésnél vedd figyelembe.
Na igen, csak most tudnék egy tekercs kanthalt venni, viszont kísérletezésnek nincs kedvem venni egy egész tekercset.
Megbontani sajnos nem tudják...
Viszont a csévére rá van írva a méterenkénti ellenállás, ami 2,885 ohm/m kellene hogy legyen.
Akkor jobban jársz, ha gyári cekaszt vásárolsz.
Régi fajta vasalóbetét. Mivel 400V-ra írtad, 3 db-ot csillagba kötsz, és úgy kötöd a 3 frázisra. :yes: Célszerű a csillagpontot is bekötni (ha egy szál megszakad, a másik 2 nem terhelődik túl). Mivel 1db 500W-os, máris van egy 1,5kW-os fűtőtested. Az ellenállás nagysága nem határozza meg mennyire izzik a huzal, sok egyéb is befolyásolja. Ezért nem tudod meghatározni mekkora áram follyon át rajta, így a huzal hossza, teljesítménye sem számítható. Marad a kísérlet, ahogy leírtam. Méretezhető, pontossan kiszámítható a huzal hőfoka, de ne kívánd, nem fehér embernek való feladat. Olyan adatok kellenek hozzá, amit egyszerű eszközökkel nagyon bonyolult meghatározni, spec műszerek kellenek hozzá. Vagy a végén rájössz, az egész nem ért semmit, mert annyi közelítés, elhanyagolás, hasraütés lesz a számításban, hogy csak!
Az ok, hogy gyári lesz a cekász, de nekem ez mind 1200 fokra kell. a vasalóbetét nem ilyen hőmérsékletre van kitalálva ,ha jól tudom...
Igazad van teljessen, vasalóbetétnek találták ki, de azért meg lehet próbálni.
Szentem a vasalóbetét kb annyira felmelegedhet, meg kellene mérni. Az igaz, hogy nem lesz túl hosszúéletű. Ha meg nem izzik 1200fok fölé, akkor nem is fűti fel a kemencét. Összetekered egy samot téglán, és arra alkalmas hőmérővel megméred. Gondolom, az van, ha üveg olvasztással akarsz foglalkozni.
Akkor már inkább a kvarccsöves fűtőtesteket méregetem meg, azok inkább hasonlítanak az elképzelésemre... Egyébként igen, üvegolvasztásra kéne.
Szia!
Én már építettem számítógépvezérelt fusing kemencét... Ha házilag akarod összehozni akkor kösd fel a gatyót! (Már bocsi) Ha gondolod akkor keress meg és elmondom tapasztalataimat!
Sziasztok!
Arra a bődült ötletre jutottam, hogy alumíniumot fogok önteni házilag. Már csináltam, de nem itthon. A kemence egy alap dolog hozzá, ezért is a szakik véleményére lennék kívácsni, hogy mit érdemes keresni, építeni egy kis mennyiségű alumínium olvasztásához? Vajon a fűtőszálas megoldás egy bélelt samotttéglahengerben elég hőt tud előállítani, vagy az ennél bonyolultabb indukciós elvet kéne alkalmazni? Ilyenkor marha sok áramot kéne az olvasztandó anyag körül egy tekercsben vezetni? Ki mit ajánl? Nem vagyok annyira otthon a téren, ezért is kérdezem. Szimpatikusabbnak az ellenálláshuzal tűnik, de mire tekerjem fel, ami jól vezeti a hőt, de elektromos szigetelő? Egyátalán jó ötlet az alumíniumot egy bádoglemez-hengerben (vas) melegíteni, vagy samotttéglából kirakott üstben kéne?
Üdv!
Én is gondolkodtam hasonlóakon és beszereztem egy gázégőt, ami igaz, hogy földgázra volt belőve, de átvittem egy gázos ismimhez és átállította a szelepet Pb-re. A próba alatt odarakott egy átmérő 12mm-es acélrudat elé, ami pillanatokon belül vörösen kezdett izzani. Szegénynek a bajsza is rövidebb lett, mikor nézte a lángot... Nagyon sok anyag van a fémöntés házilag kulcsszó alatt a google-ban egy cnc-s oldalon. Üdv! Aurum
Én már öntöttem alut és én simán egy vas tégelyben olvasztottam fel méghozzá egy gázperzselővel csak simán melegítettem a lángal felűlről az alut és olvadt mint az állat!
hasonlóakon = hasonlókon vagy mittomén
jaja gázperzselővel szokták házi körülmények között, de az túl "csúnyán" nézett volna ki... Sokkal dizájnosabb egy Ganz gázégő...
Sziasztok!
Érdekelne, hogy valaki tud e nekem felvilágosítást adni, hogy az indukciós kemencék hogy működnek, mekkora áramokat vesz fel, hogy kell méretezni, mekkora teljesítményt vesz fel ill. tud leadni stb. stb. Ha mondjuk, aranyat vagy vasat szeretnék benne megolvasztani (Ezer egy-kétszáz fokon olvadnak),akkor azt hogy kell csinálni?
Kipróbáltam ma egy PB-palackos forrasztólánggal, az alu megolvadt, igaz csak igen kis mennyiség, és sok idő elteltével.
Hogy lehetne a hőmérsékletet emelni? Ki mit tud a szúrólángról? Kicsit át kéne alakítani, egy forrasztásra tervezett égőt, nem? Egyátalán milyen hőmérsékleten ég a PB-gáz? És a rendes "vezetékes gáz"?
Szerintem az kevés mert kevés gáz ég el!Én sima perzselővel olvasztom ha kell az sokkal több gázt éget és van hangja is rendesen! (egyébként disznóölésen is ilyet szoktak hasznélni )
A nyomásszeleppel és a ventillátor légszállításával szabályozható a láng...
Hidd el, ennek is van hangja és mivelhogy itt direktbeömléses (nem fúvókás) a gáz bejuttatása (és ezt hátulról pumpálha a venti) állítólag tökéletesebb az égés is... Majd kiderül, ha eljutok addig, hogy munkábaállítsam. De ha Szolnok környéki vagy, odaadhatom egy próbára.
Deguss!
A Pb-nek nagyobb a kalóriája, azaz a fűtőértéke. Sima malacperzselővel kísérletezzél, nagy sikerrel használják. Megmondom az igazat: nekem csak azért kell majd a gázégő, mert hőmérsékletszabályozott kemencét akarok majd egyszer. Olyan jó kis fusing-ot. Na persze, ha kedvem támad, átrakom a gázégőt egy aluolvasztóra és hagy szóljon!
Kedves Aurum,
Köszi a jótanácsot, de felvilágosítanál engem, városi gyereket, hogy a malacperzselő miben különbözik egy normál PB-gázas forrasztólángtól? Csak annyiban, hogy több gáz ég el, és magasabb a hőmérséklet? Aluöntéshez honnan szedtek vasoxidot, ill. salakképzőt? Vagy elég úgy "lemerni a tetejét" öntés előtt?
Nekem olyan 800 fokot emlegettek Pb-nél, a városit nem tudom.
A disznőperzselőnél sokkal több gáz ég, mint a forrasztólángnál, egyébként szerintem tök ua., mint a forrasztólángos kivitel. És én is városi gyerek vagyok, csak 14 évet éltem nagyközségben... Az olvadéknak csak leszokták seperni a tetejéről a szutykot, de lehet kapni mindenfélét, ha nagyon elszeretnél merülni benne.
Jó, nem vagyok én az a precízjóska, egyenlőre csak ki akartam próbálni az aluöntést, hétvégén megnézem mi sül ki belőle. Már gyűjtöttem "beolvasztandót"
Egy beszámolóra mindenképpen számíthattok! Köszi mindenkinek a sok hasznos infót, kér valaki pontot?
Vas-oxidot lehet venni porfestékként (elég drágán 500Ft/kg) pl.: PG Colorban vagy a fapiac utcai vegyszerboltban.(Tudom mert én is ott vettem)
Én nem használtam semmit öntésnél csak simán "lefölöztem" azt öntöttem!Igaz nem kellett spéci minőség sem de jó lett!
Van egy régi doksim de nagyon remélem hogy valamit segít...
Sziasztok!
Ez nem ide való téma, de mégis megkérdem, mert már a ki mit épített résznél érdeklődtem, de senki semmit nem válaszolt, és gondoltam, ebben a topicban építő kedvű emberek vannak, szóval valószínüleg tudnak válaszolni a kérdésemre, ami a következő: Sziasztok! Szeretnék építeni egy pyrograph-ot. Ez egy kis kütyü ami nagyon hasonlít a forrasztó pákához, amivel a fát lehet égtni, szép kis képeket lehet ilyennel készíteni. A lényege a hőfokszabályzás, és az, hogy az égető egység lényegében egy réz drót. A kérdésem az lenne, hogy addig tiszta, hogy egy szabályozható tápegységet építek hozzá, amivel mondjuk a feszültséget szabályzom, állandó áram mellett, vagy fordítva. De nekem az első sokkal szimpatikusabb. Maga a lényegi kérdés pedig az, hogy az égető egység miből és hogy készüljön... Azon kívül, hogy lesz egy nyele, meg abba vezetem vezetéken a delejt a réz drótokhoz. Igen ám, de a réz drót milyen vastag legyen, és milyen hosszú? Ez a kérdés azért vetődött fel bennem, mert amikor egy síma pillanat pákának a réz drótját rövidebbből készítettem el, akkor jobban melegedett a páka trafója és a réz drót sem úgy melegedett mint kéne.. Szóval gondoltam egy kb 80-100W-os trafóra, valamilyen szabályozható tápegységre hozzá, de a külső egység lenne leginkább kérdés. Persze tudom ez függ a feszültségtől, és hajlandó vagyok próbálkozni is, de úgy mégis milyen értékű mekkora és milyen alkatrészekkel érdemes próbálkoznom? üdv.: Zoli Egy kis segítség, hoyg mi is ez valójában: http://www.tiranti.co.uk/product_picture.asp?eipic=582_Pyrograph.jpg http://www.pintailcarving.co.uk/pintail/pyrograph.htm
Először is, nagyon örülünk, hogy linkként szúrtad be a hivatkozásokat.
Szedj szét egy pákát, és nézd meg! Nem kell hozzá más, mint egy trafó, melynek szekunder oldala csak pár menetből áll, pár jó vastag menetből, ami rövidre van zárva egy rosszabb vezetővel, mint a tekercs. Különben a tekercs melegedne. Tehát, bivaly trafó rendes primerrel, és szekundernak egy legalább háromszor olyan vastag rézvezeték, mint amivel rövidrezárod azt. A linkelt készülék szerintem egy kapcsoló üzemű tápot tartalmaz. Ilyenkor lehet magas frekvencián nyomatni, és a Skin-hatást használni! Bunkó leszek: Miért nem jó a forrasztópáka?
Ez nagyon jó eszmefuttatásnak, nem tudom ki fűz reményeket a megvalósításhoz.
Én most gyűjtöm a használt alufólákat, majd jövő hétvégén öntök.
Szia!
kösz a választ. szóval a páka azért nem jó, mert túl hosszú, és így nehezebb vele rajzolni, minél rövidebb vég kéne neki, mint pl egy ceruzának a faragott vége.. Értem amit írtál, nagyjából... Mi az a skin hatás? És a pillanat pákánál a rosszabb vezető a vékonyabb rézdrót ezek szerint? És ha jól értem, akkor a jobb vezető pedig az a vastag bivaly réz "tömb" (hasáb, vagy valahol kör keresztmetszet) ami meg kijön magától a trafótól..(itt természetesen a pillanat pákára gondolok). egy felmerülő kérdésem még van, akkor ezek szerint egy szabályozható tápegység nem is használható ehhez? Vagy a trafó primerét kéne szabályznom mondjuk triakkal? Szóval vagy készítek egy trafót, vagy valami kapcsolóüzemű megoldást kéne csinálnom, amihez meg egyáltalán nem értek... üdv.: Zoli |
Bejelentkezés
Hirdetés |