Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   89 / 162
(#) kyrk válasza putr4 hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Hello,

Mérd ki a kivezetéseket. Abból lehet következtetni a tekercselésére.

Szerintem ha nincs rajta felirat akkor senkinek sem lesz hozzá adatlapja. Illetve ha lenne mi alapján tudnád, hogy az pont ehhez a motorhoz való?
(#) Csabesz04 hozzászólása Nov 18, 2012 /
 
Sziasztok!
Akadt egy kis gondom...Nyomtatobol kiszedtem a laminatort motrostol eggyutt,tehat mukodokepes allapotban.Sikerul a hofokszabalyzasat is megoldani,viszont a sebesseg tul nagy.
Lehetseges a motor sebesseget csokkenteni,elektronikus modon?A meghajtasa gyari,raadasul a mikrokontroller vagy IC vagy barmi is legyen az feliratahoz sem tudok hozzaferni,ugyanis hutoborda van rajta.
Sokminden vegigfutott az agyamon,a teljes aramkor impulzusszeru uzemeltetese jutott eloszor eszembe de szerintem ez nem mukodne.Arra gondoltam,hogy az aramkor idoallandojat valamilyen modon megvaltoztathatnam,ott a kvarc vagy a C2 es kondenzator(a C1 es a tapot szuri) vagy valami hasonlo...
Velemeny?Lehetseges?Esetleg otlet?
Elore is koszonom a segitseget.
(#) poda hozzászólása Nov 20, 2012 /
 
Üdv!
Terveztem egy léptetőmotor vezérlőt. Pic végzi a vezérlést step/dir módszerrel, L293-L298N segítségével. Motorok azok bipoláris négy kivezetésű motorok.
Kérdésem az lenne, hogy ez a kapcsolás működőképes-e. Több adatlapot tanulmányozva csináltam, és most foglalkozok ilyen témával elöször. Ezért a bizonytalanság
Legyártani pedig nem szeretnék hibás nyákot...
Köszönettel: Poda

schematic.pdf
    
(#) kontár hozzászólása Nov 24, 2012 /
 
Üdv !
Nem tudja valaki az 55 SIM 25D4YD stepper motor milyen feszültségű,mert a neten nem találok semmilyen információt.Vagy a típus számából ki lehet olvasni?
(#) Macsek71 hozzászólása Dec 5, 2012 /
 
Kis segítséget kérnék :

Egy makettező barátommal szeretnénk feléleszteni egy régi floppy fejmozgató-motort (6 kivezetéses unipoláris), a mérete és a hozzá tartozó csavarorsó tökéletes .
A feladat lenne az oda-vissza mozgatás megoldása két nyomógombbal ( még a lépésből adódó szaggatott mozgás is jól néz ki a makettben ) , esetleg irányváltó kapcsoló+lépj gomb .

Előre is köszi minden segítséget !


(#) szabics válasza Macsek71 hozzászólására (») Dec 9, 2012 1 /
 
A floppy vezérlőn rajta van az ami neked kell. csak a kapcsolókat kell hozzá csatlakoztatnod. Itt a leírás, hogy a csatlakozón, hol, találod az irány, engedélyező, és léptető bemeneteket. http://www.interfacebus.com/PC_Floppy_Drive_PinOut.html Nem kell vezérlőt építeni Ott van rajta ahoz a motorhoz.
(#) Macsek71 válasza szabics hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Köszi !

Aprócska probléma, hogy csak a motor maradt meg az egészből
(#) szabics válasza Macsek71 hozzászólására (») Dec 9, 2012 /
 
Az valóban probléma. Bontóban hozzád vágnak egyet ha szépenkéred. Akkor gond megoldva Ha itt laknál a közelben akkor adnék egyet, hogy ne porosodjon.
(#) nagylzs hozzászólása Dec 15, 2012 /
 
Van egy gravírozó gép, amiben a függőleges tengelyen levő léptetőmotor elkezdett furcsán viselkedni. Amikor kézzel vezérlem a gravírozó fejet, akkor normálisan és gyorsan működik. Amikor azonban a program vezérli, akkor lassabban mozog, fura kattogó hangja van, és elkezd melegedni. 4-5 gravírozás után tűzforró lesz. Ilyenkor kikapcsolom a gépet, hogy hűljön, de igazából nem ez a jó megoldás.

Leszedtem a motort. Bipoláris, 6 csatlakozós. 26V 60Ohm, egy lépés 3.75 fok. Elég picike jószág, max. 10W csúcsteljesítménnyel. Az a nagy bajom vele, hogy össze van hegesztve. Nem lehet szétszedni. Próbáltam találni helyette másikat a neten, de nincs olyan, ami hasonló lenne.

Két kérdésem van. Az egyik: hogyan mérjem ki, hogy a motornak van-e baja? (Bár erre nagyjából én is tudom a választ, csak a biztonság kedvéért...)

A másik kérdés: szerintetek lehetséges, hogy nem a motor a rossz hanem a vezérlő? Ha a vezérlővel van a gond, akkor nagyobb a probléma mint gondoltam. Annak a javítására nem igazán vállalkoznék.

Köszi
(#) proli007 válasza nagylzs hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
Hello!
Ha kézzel vezérled és jó, akkor miért szeretnéd szétszedni a motort?
Inkább azt kellene megnézni, mi a különbség a kézi és a program szerinti vezérlés között.. (De nyilván kézi vezérlés nem olyan hosszú idejű,mint a program alatt. Vagy is akár sokkal jobban is melegedhet.)
üdv! proli007
(#) Sir-Nyeteg válasza nagylzs hozzászólására (») Dec 15, 2012 /
 
2 hibalehetőséget még kihagytál a sorból:
- lehet hogy a táp kevés, és amikor 3 motor indul egyszerre, akkor leesik a feszültség.
- ha a motor felmelegszik, akkor veszít az erejéből! Lehet hogy a motoráramot kell kisebbre venni, és minden gond elmúlik. (Feltételezve, hogy nem egyből lassul és téveszt, hanem csak a 1-2 gravírozás után.
(#) pjg hozzászólása Dec 17, 2012 /
 
Sziasztok!

Van ez a motorom. Találtam hozzá adatlapot is.
Hogyan kell értelmezni a paramétereket? Írja, hogy 24V/nál mekkora fordulaton mekkora a nyomaték. Ezeket áramgenerátorral kell táplálni?
Motor képe
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2012
(#) Melphi hozzászólása Dec 22, 2012 /
 
Sziasztok tudnátok segíteni abban, hogy minden léptetőmotor Nm-be van megadva, ha rátekernék a tengelyre egy madzagot és rá raknák egy sújt, mekkora lenne ez a súly pl egy 1Nm es motornál amit meg bír emelni?
Köszönöm
(#) proli007 válasza Melphi hozzászólására (») Dec 22, 2012 /
 
Hello!
Nem kellene a fizikát kicsit jobban megismerni? Súlyerő
üdv! proli007
(#) Melphi válasza proli007 hozzászólására (») Dec 22, 2012 /
 
Köszönöm, így már valami rémlik.
(#) ati790731 hozzászólása Jan 3, 2013 /
 
Üdv mindenkinek és BÚÉK!
A problémám a következő: van egy nyomtatóból kioperált bipoláris stepmotorom, amihez kellene egy olyan kapcsolás amire tápfeszt kell kötni meg a motor négy kivezetését és már forog is, egy fordulatszám szabályzó potin kívül semmi extra, se pic sem PC! Egy lamináló hengerét hajtanám vele.
A segítséget előre is köszönöm
(#) kokozo válasza ati790731 hozzászólására (») Jan 3, 2013 /
 
Szia!
Talán ez?Bővebben: Link
(#) ati790731 válasza kokozo hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Szia!
Köszi, kipróbálom!
(#) Graf Spee hozzászólása Jan 7, 2013 /
 
http://www.youtube.com/watch?v=XoavJX5dVJI

Szerintetek milyen IC-kkel tudta ezt megcsinálni? A leírásból az kiderül, hogy nem használt mikrokontrollert.
(#) pjg válasza Graf Spee hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Az egyik 555.

Ez kell neked.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2013
(#) Massawa válasza Graf Spee hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Volt élet a mikroprocesszorok elött is, söt még egy 555-s sem igen kellett - mezei TTL IC-k is tudják ugyanezt.
(#) Massawa hozzászólása Jan 8, 2013 /
 
Egy érdekes feladatról inditanék egy kis beszélgetést.

Adva van egy léptetömotor, amit bizonyos szögekbe kellene forditani egy vezérlö készülékkel. Pontosan ennek a vezérlönek kialakitása lenne a feladat.
Szoval kellene egy tekerögomb, amin beállitok egy poziciót - tegyük fel 24 állásból egyet egy körben, esetleg LED-ekkel kijelölve, amit a léptetömotor egy bizonyos késleltetés után követne. Optimális lenne, ha a forgási irányt is követné (jobbra balra).
Van valami ötlet? (egy már volt nagyon régen, még a processzorok elötti korból, de közben nagyon sokat fejlödött a technika).
Hogyan oldanátok meg a feladatot?
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2013
(#) pjg válasza Massawa hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
1. Feltenném kérdésként a fórumra.
2. Mikrovezérlővel.
(#) Massawa válasza pjg hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Nem éppen az a lényeges, hogy mikrovezérlövel, vagy gözgéppel érsz célba, hanem hogy hogyan?

(#) kaqkk válasza Massawa hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Hirtelenjében két lehetőség jutott eszembe .1: rotari enkoder + pic itt a motor helyzetét az induló pontól (végálláskapcs) megtett lépések számlálása adja meg . 2: pic adc beolvasás és összehasonlítás , két poti az egyik a beállítás a másik a motor tengelyén elhelyezett poti a helyzet meghatározás , mint a szervóknál.
(#) Massawa válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Kösz.

A rotari enkoder szimpatikus, de nem tudom milyen felbontásban vannak. Van olyan ami legalább 24 állásra osztja a kört?

A második verzio sajnos felejtendö, a poti nem tud 360 fokot fordulni és nem is pontos annyira, hogy ilyen felbontásban tudjon dolgozni (arrol nem is beszélve, hogy kellene némi arretácio is a vezérlögombon, hogy ismételhetö lehessen a beállitás).
(#) kaqkk válasza Massawa hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Az enkoder sokkal nagyobb felbontásban is kapható mint 24 lépés .
(#) kissi válasza Massawa hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
Szerintem is jobb az encoder, de a potival is megoldható lenne ( áttétel, ami a 360 fokot 270 fokra alakítja, ha nem kell körbe-körbe )! A potival egyébként egy kört 24 részre osztani nem igazán kihívás ( durván 200 mV-os lépcsők lennének !).
Steve
(#) Massawa válasza kissi hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
A potival már megszenvedtem - sajnos.
Elöször már az a baj, hogy nem lehet körbe forgatni. Azaz az egyik végröl nem lehet átforgatni a (a motort sem) a másik végpontra, csak vissza lehet forgatni, azaz a két állás között majdnem 360-ket kell fordulnia, ami sajnos nem jó.
A másik meg a pontosság, a 24 állás mégha 200 mV-t is ad ki állásonként a potit igen nehéz pontosan oda állitani, ahol pl. ismét 1,2V lesz (föleg, ha mindkét irányból probálod ugyanoda tekerni).
Az egyik ilyen gyors probán egy 48 fogas fogaskerék volt a gomb, egy arretácios rugóval (olyan mint a Jaxley kapcsolon), azaz kb 40 állása volt a potinak (a 270 fok miatt), az eltérések tul nagyok voltak ahhoz, hogy az ADC egyértelmüen értelmezze a helyzetet.
A szervovezérlésnél ez nem annyira nyügös, hiszen ott az ember utánnaszabályozhat, a léptetömotornál erre nem sok lehetöséged van.

Van olyan enkoder is, amiben benne van az arretácio? (ami nekem eddig a kezembe került abban nincs arretácio, azaz simán forog körbe)
Itt meg fontos lenne, hogy a kezelö érezze a pontos állást (azért akarok most LED-eket is beépiteni, hogy azok jelezzék, hogy hol van pontosan).
A korábbi szerkezetemnél nem voltak LEDek, csak jelek a kezelöpulton.
(#) Massawa válasza kaqkk hozzászólására (») Jan 8, 2013 /
 
A modi egy kicsit összekeverte a dolgokat, de megtaláltam:

Irod:
Én tennék a motor tengelyére egy "nyomókart" és mellé egy végálláskapcsolót . A programot úgy írnám meg hogy induláskor mindig forogjon egy irányba amíg el nem éri a végállást , és ott nullázza a változókat ,ezután már elvileg bárhová állíthatod az enkoderrel.Vagy ha a kikapcsolási állásra szükség van akkor kikapcsolásnál eepromba menteném a változókat

Annak idején nekem is majdnem igy ment a dolog, egy aprocska eltéréssel. Nekem volt egy START gombom. Induláskor megnéztem hol áll a motor, és ugyanabba állásba tekertem a gombot. Ezzel össze is lett szinkronizálva a dolog. Innen a START gomb elengedése után szépen követte a kezelögomb forgását - mindkét irányba (igaz az még nem volt léptetömotor, sem mikroprocesszor, de mégis nagyon szépen engedelmeskedett....).
Nos ezt szeretném most valahogy átültetni egy modern elektronikus környezetbe és léptetö motorra. (ha megéri )
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2013
Következő: »»   89 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem