Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Induktivitás mérő
 
Témaindító: 021, idő: Dec 13, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 7
(#) pucuka válasza tib12 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
A hangkártyás LC mérő az ún. három voltmérős impedancia mérés elvét használja. Az egyik voltmérő, ami a generátor feszültségét méri, az nincs, mert hiszen ezt a feszültséget mi magunk állítjuk be, tehát ismert. A soros ellenálláson, és a mérendő impedancián megmérjük a feszültség abszolút értékét, ebből számolható az impedancia abszolút értéke, és ebből a mérőjel frekvenciájának ismeretében számolható az induktivitás. ill. kapacitás értéke. És a kondenzátoroknak nem polarizáltaknak kell lenniük. Tehát elkók nem használhatók.
(#) gyulank válasza tib12 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Google keresés, és második találat.
Nekem jól működött elkóval is.
(#) tib12 válasza tib12 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Hát, köszi a segítséget, de az érdekel még hogy miért a hangkártyára kell kötni, olyan érdekes számomra hogy pont arra.
(#) tib12 hozzászólása Jún 7, 2011 /
 
Ja és 1µF-os kerámiakondit mivel tudom helyettesíteni, csakmert HEStore-n nincs.
(#) pucuka válasza tib12 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
1 µF -os kerámia kondi nem létezik, ne is keress. Fólia kondenzátort kell alkalmazni. Az elkó használata azért nem korrekt, mert az elkónak polarizációs egyen feszültségre van szüksége, az pedig itt nincs.
Azért kell a hangkártya kimenetére kötni, mert az helyettesíti a mérőfeszültséget előállító hang generátort. A feszültség mérés a hangkártya vonal bemenetén történik. Mivel maga a mérés analóg, és a PC nek a hangkártya az egyetlen analóg csatlakozási felülete, azért csatlakozik ide.
(#) tib12 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Most már tiszta, köszi a segítséget, megépítem minél hamarabb.
(#) pucuka válasza tib12 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Nem túl pontos, de jó segítségedre lesz.
(#) tib12 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Csak ritkán használnám, ellenállást és induktivitást mérni. Azért tetszik hogy ez egy egyszerű kapcsolás.
(#) pucuka válasza tib12 hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
A kapcsolás egyszerű, de a hozzá tartozó program nem az. Mindenesetre stabil mechanikai kivitelben készítsd el.
(#) ekkold válasza pucuka hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Idézet:
„...1 ľF -os kerámia kondi nem létezik, ne is keress...”

Azért ez egy kissé erős. Létezik, és kapható is. Lomexben pl. 22µF-ig van kerámia kondi!

Amúgy az adott kapcsolásban valóban fóliakondit a célszerübb alkalmazni.
(#) tib12 válasza pucuka hozzászólására (») Jún 7, 2011 /
 
Azzal nem lesz gond, ha kell le is ragasztom ragasztópisztollyal Kézzel rajzolt "vastagvonalas" nyákra építem. Köszi a segítséget.
(#) tib12 hozzászólása Jún 15, 2011 /
 
Üdv mindenki, megépítettem az RLC mérőt, de nem tudom hogy kell használni, valaki aki tud segíteni, annak nagyon megköszönném.
(#) gyulank válasza tib12 hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Ha R-re állítod, ellenállást mér.
Ha L-re, akkor induktivitást, és ha C-re, akkor kapacitást (kondenzátort).
(#) tib12 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Ez eddig stim, de nem működik... Én vagyok ennyire béna hogy ezt nem tudom összerakni? pedig mindent ugy csináltam ahogy le van irva...
(#) gyulank válasza tib12 hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Nem igazán lehet elrontani... Ha minden úgy van, ahogy kell, akkor működnie kell. A hibát nem írtad le, akkor főleg nem tudom... De ha a programmal van gond, akkor olvass vissza, mert leírtam, hogy nekem mi volt...
(#) tib12 válasza gyulank hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Nem tudom mi van vele, nem csinál semmit. Elmondom mit csináltam: megépítettem a kapcsolást, rákötöttem egy 4 eres(a 4. ér nem lett bekötve) árnyékolt kábelre ahogy kell, rákötöttem a gépre(a line in(kék) és a hangszóró kimenetre(zöld)) ügyeltem arra hogy melyiket melyikbe dugom, elindítottam a progit, ellenállásmérésre kapcsoltam, és rákötöttem egy 10k-s ellenállást. de ekkor nem jelzett semmit(próbálkoztam mindennel[szerintem] állítgattam is de semmit nem írt csak azt hogy line in level low. Ez mit jelent?
(#) zolee1209 válasza tib12 hozzászólására (») Jún 15, 2011 / 1
 
Mivel nem ismerem a témát alaposan, így csak egy gyors tipp, ezért is írom OFF-ként. A géped audiobeállításaiban nincs valami gubanc esetleg?
(#) tib12 válasza zolee1209 hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Megmentetted a kapcsolást: a Line-in és még sok más némítva volt. Köszi a segítséget.
szerk.: vagy lehet mégse, semmi, de azért még próbálkozok.
(#) zolee1209 válasza tib12 hozzászólására (») Jún 15, 2011 /
 
Használd egészséggel!
(#) tib12 hozzászólása Jún 15, 2011 /
 
Figyeltem a beállításokat miközben elindítottam a progit, automatikusan letiltja a line-in -t mikor elindul. Nem tudom mi lehet vele...
(#) Nanok hozzászólása Jan 30, 2013 /
 
Hali!
Azt szeretném kérdezni, hogy elektrolit kondenzátort is lehet-e tekercs mellé rezgőkörbe tenni? És mondjuk egy hangkártyás oszcilloszkóppal beazonosítani a frekvenciát és így a kapacitást meghatározni?
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Nem nagyon. Elektrolit kondenzátor működéséhez szükséges, hogy egyenfeszültség legyen rajta. Létezik polarizálatlan elkó is, de egy ilyen kondenzátornak nagyon kicsi a jósága, így rezgőkörökbe nem igazán alkalmas.
Hangkártyás oszcilloszkóppal (már ha a működési frekvencia tartományába esik) pontosan meg tudod mérni a frekvenciát, priódus idő méréssel. De találhatsz a .net -en LC mérő kapcsolást is ami a hangkártyát használja. Maga az áramkör elég egyszerű.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2013
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Van egy kb. 10mH tekercsem és egy 0.92uF+10MOhm-os mikrosütőkondim. Párhuzamosan kötöm őket és direktbe rárakom a hangkártya bemenetre. De nem mutatja a kalkulált 1700Hz értéket, csak az 50Hz látszik, de az akkor is ott van mikor csak a mérő zsinór van rajta.
Hogyan kellene rákötnöm őket?
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2013
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 30, 2013 / 2
 
Álljon meg a gyászmenet. Ahhoz hogy egy rezgőkör rezonancia frekvenciáját lássad, azt két módon tudod elérni a PC szkópoddal.
1. Készítened kell egy oszcillátort a rezgőköröddel, és annak a frekvenciáját láthatod a szkópon.
2. Ha a szkópodnak van generátor kimenete, és azt tudod használni a spektrum analizátorral együtt, (tracking generátor) akkor egy ellenállásból, és a rezgőkörödből készítesz egy freszültség osztót, akkor a spektrum analizátor felrajzolhatja az osztód frekvencia menetét. A felrajzolt hupli csúcsa, vagy soros rezgőkör esetén a minimuma a rezgőkör rezonancia frekvenciája. Ehhez olyan PC szkópodnak kell lennie, ami ezt tudja.
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
1. Esetben ha jól értem akkor valami hasonlót kell készítenem mint egy rádióadó, mert az a kis jel ami kijön alapból a rezgőkörömből mérhetetlen.
2. Esetben meg ha jól sejtem akkor körülbelül erről a kapcsolásról beszélünk: Link. De mondjuk, ha erre a kapcsolásra rárakom az LC rezgőkört. Akkor ha végigzongorázom a frekvenciákat, akkor a sajátján mutatja a legnagyobb értéket? Gondolom ehhez a kapcsoláshoz sem jó az elektrolit kondenzátor, ha esetleg találnék tantált az megfelelne, mennyire térhetek el az 1µF-os értéktől?
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 30, 2013 / 2
 
Egy oszcillátorból akkor lesz rádió adó, ha antennát kapcsolsz rá. Ha ezt nem teszed, semmi probléma, az oszcillátor jele lehet akármekkora is, akár V nagyságrendű. Egy rezgőkörből nem jön ki semmi, ha nem gerjeszted valamivel.
Amit linkeltél, arra gondoltam. Ez azonban csak egy RLC mérő, megmutatja az alkatrészek értékeit. Ezekből számolhatod a rezonancia frekvenciát, de az alkalmazás azt nem méri. Erre az eszközre a rezgőkört nem kapcsolhatod rá, mert mérési hibát kapsz, csak az alkatrészeket külön külön.
A tantál kondenzátor is polarizált kondenzátor, ahogy az elkó is, ráadásul sokkal érzékenyebb a polarizáló feszültség meglétére. Fólia kondenzátort kell használnod. Bővebben: Link
Az induktivitás, és a kondenzátor értéke együttesen határozza meg a rezonancia frekvenciát, így amennyivel eltérsz, annyival fog a rezonancia frekvencia is eltérni.
Számolás
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Ekkor mondjuk frekvencia mérésre elég lenne ez a kapcsolás amit rajzoltam, nem bolondítaná meg a hangkártyámat? A jelgenerátort beállítom, hogy menjen végig 1Hz-10kHz-ig és ha a tartománybába esik a rezgőkör frekvenciája, akkor ott nagy kitérést fog mutatni a spektrumanalizátor.

mero1.PNG
    
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Az elv jó, csak tudja-e a program.
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Álltalában ezt használom, van benne jelgenerátor, spektrumanalizátor isLink. De ezen kívül is van még egy pár.
Ezen az elven akkor lehetne mérni Kondenzátort és tekercset is. Mondjuk beteszek egy 10kOhmos ellenállást és megnézem, hogy melyen frekvencián jön vissza az 50% jelerősség. És akkor a 10kOhm-ból meg a frekvenciából kiszámítható a kapacitás vagy az induktivitás.
Szerintem amit fentebb belinkeltem, az is valami hasonló csak én itt most elhagytam a kondikat. De azoknak szerintem elhanyagolható az ellenállása kiló Hertzes tartományban.
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 30, 2013 /
 
Igen, ez jó kis program. Tud szűrőt is mérni, és amit rajzoltál az tulajdonképpen egy szűrő áramkör.
Egyszerűbb ha a másik programmal méred az induktivitás, és kapacitás értékeket, nem kell számolni.
Ilyenformán van két jó alapműszered.
Következő: »»   4 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem