Fórum témák
» Több friss téma |
Hello! Ó, akkor halihó van! Ha ilyen IC van benne az eleve feszültségvezérelt. Még kettős poti sem kel hozzá. Vagy is, készítesz hozzá egy LM324-ből egy ilyen egyszerű áramkört, és a potikról leveszed a feszültséget. Már kész is vagy, az IC-ben négy ilyen OPA van. Vagy is egy LM324 kell hozzá, A Led-ek, meg négy ellenállás.
üdv! A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2013
Hello!
Ez elméletben így van, csak gyakorlatban van benne bukfenc. Ugyan is ha a potin egyenfeszültség van, a csúszka kontakthibájából adódóan olyan recsegés--ropogás lenne, hogy öröm volna hallgatni. üdv!
Hello! Van hozzá külön topik itt ha erre gondoltál.. üdv!
Értem. Kérhetnék még annyit, hogy dbase-nek mellékelt rajzon ki tudnád ezt egészíteni? Mármint "ráeszkábálni" a kapcsolási rajzra?
És akkor pontosan 4 darab egységet kell készítenem a 4 darab LED meghajtására. Ugye? A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2013
Hello! Szerintem ez elég érthető volt. Remélem további ujjgyakorlatot nem kívánsz tőlem, mert így elég unalmas firkálgatni. üdv!
![]() ![]() ![]()
Jelentkeznék lektorálásra!
![]()
Hello!
Ha így külön lesz, akkor nemártana a tápra egy kondi (pld. 10uF). A Led-ek viszont fordítva vannak. üdv!
Javítva!
![]() ![]()
Sziasztok!
Ebből szeretnék LED fényerő szabályzót készíteni. Kérek valakit, csináljon hozzá egy egyszerű rajzot. Köszönöm!
Miért nem töltöd le az adatlapját? A gyári adatlapon általában van alapkapcsolás is .
Tessék megkerestem neked , ott a kapcsolási rajz és az ellenállások értékének a számítóképlete (r2-t potival helyettesítve készen van az áramköröd) Remélem elég egyszerű a rajz
![]() A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2013
Köszönöm kaqkk!
Az LM317 el építettem meg a mellékelt rajzon lévő alkatrészekkel a led fényerőszabályzót. Olyan gondom van, hogy halványításnál a potméter utolsó harmadában kezd halványulni a led, de akkor elég határozottan. Nem lehet szépen folyamatosan szabályozni. Mi lehet a gond? Bővebben: Link A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2013
Az a gond hogy a led fényerejét nem a feszültséggel hanem PWM el lehet igazán jól szabályozni . Ez a kapcsolás sem lesz igazán jó , de megpróbálhatod azt hogy nem lineáris hanem logaritmikus potit használsz a szabályzáshoz. Vagy építsd meg ezt a kapcsolást .
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2013
Nem tudom, - A=lineáris, B=logaritmikus, vagy fordítva.? Köszi!
A = lin B= log C= antilog
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2013
Sziasztok!
Tanácsokat szeretnék kérni a következő tervem megvalósításához: A cél egy épületmodell megvilágítása LED-ek segítségével. Összesen kb. 15-25 db LED-re lenne szükség, amelyek mindegyikénél a fényerősségnek egyesével szabályozhatónak kellene lennie. Hogyan lehetne a fényerősség szabályozását viszonylag egyszerűen és költséghatékonyan megvalósítani ebben az esetben? A tápegység egy univerzális adapter lenne. Milyen egyenáramú feszültséget lenne érdemes választani a feladathoz? (4,5/5/6/7,5/9/12V - max.1000mA) Ez a tápegység kizárólag a LED-ek meghajtására szolgálna. Az építő jellegű megjegyzéseket előre is köszönöm! A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2013
Mennyit szánsz rá ? Vagy mindhez egy egy poti, vagy valami processzoros valami menü vezérelten. Először az elv eldöntése fontos, ehhez kell a feszültségnek alkalmazkodnia.Várhatóan az 5V táp a leggazdaságosabb, de ha a ledeket egyesével potizod , akkor a 3-4V os is esélyes lehet.
A kérdés, hogy mi a fontosabb: az alacsony ár, vagy a minden fényerőállásnál hatékony energiafelhasználás? Mekkora teljesítményű LED-ekben gondolkodsz?
Esetleg kell-e digitálisan távvezérelhetőnek lennie, vagy bőven elég, ha egyszer beállítja valaki, és úgy is marad?
Mondjuk olyan maximum 10-15.000 körül jó lenne megállni. Annyit olvastam már erről a témáról, hogy teljes zavar lett a vége... A potikkal nincs bajom, egyedül csak arról nem igazán találtam infót, hogy hogyan kellene őket méretezni.
No igen, a menüvezérelt megoldás lenne az igazi, szép és látványos, de kicsit tartok tőle, és még nem is láttam igazán jó megoldást... No meg Linuxot használok, ami megint csak nem egyszerűsíti a helyzetet. A relékártya jó elképzelés, de szerintem ár/érték arányban és a szükséges időráfordításban (számomra) nem szimpatikus. Vagy van valami elfogadható, kompromisszumos javaslatod? Vagy nem kell ezt ennyire bonyolítani, potik 5 volttal és kész?
A digitális vezérlés nem követelmény, a távvezérlés meg pláne nem.
![]()
10-15 rugó rettentő sok egy ilyen feladatra. Annyiból színes-szagos szélesvásznú valamit lehet építeni...
Normál LED-ek esetén (2..3.2V, 20mA = 40..65mW) a teljesítmény ill. a veszteség sem lehet probléma, nem érdemes küzdeni rajta. Alapvetően két úton lehet haladni: - fix táp (fentről minél közelebb a LED-ek feszültségéhez, a 4.5V teljesen jó), minden LED-hez a max. áramához méretezett ellenállás sorban, plusz egy ehhez képest nagyobb poti szintén sorban, és a potikkal lehet szabályozni a fényerőt kézzel, - mikrokontrolleres vezérlés, valamilyen felhasználói felület, amin meg lehet neki mondani a feladatot (lehet gombok + LCD kijelző a visszajelzéshez, esetleg lehet soros vagy USB kommunikáció, akkor mondjuk lehet egy PC-ről konfigurálni), a mikrokontroller meg valami program szerint vezérli a fényeket; a fényerőszabályzást alapvetően PWM-mel érdemes megcsinálni: minden kimenethez egy tranzisztor (vagy egy ULN2003-szerű tranzisztormező egy eleme), ami kapcsolja az adott LED-et, a LED-del sorban egy ellenállás, ami a max. áramához van méretezve, a mikrokontroller pedig valami relatíve alacsony frekivel (mondjuk 150-200Hz kényelmesen elég) kapcsolgatja szoftverből a LED-eket, a kívánt fényerőnek megfelelő kitöltési tényezővel.
Maga az épület kb. mé30 x szé60 x ma60 cm. Néhány LED-et már "tesztképp, a levegőben" bekötöttem 4,5V-ra a megfelelő előtétellenállásokkal, mind a gyengébb, mind a nagyobb fényerejűekből. Sötétben és kevés szobafény mellett is megnéztem őket, és csodálatosan megvalósítják, amit szeretnék velük elérni, és bár elsősorban nem nagy publikum számára készül a dolog, de ha mégis kissebb publikum elé kerül, azt egy sötét helységben fogják látni.
![]() A gépi vezérlés azt hiszem, hogy egyelőre biztosan elmarad. Nagyon amatőr vagyok a témához, és jelenleg nem tudok annyi időt szakítani a dologra, mint amennyi szükséges lenne. Marad a 4,5V potikkal, mert úgy tűnik, hogy ez a számomra legjobb megoldás, meggyőztetek. Köszönöm! ![]() Még egy valamiben, a poti kiválasztásában kérnék segítséget: az előző hozzászólásban említett " egy ehhez képest nagyobb poti" pontosan mit jelent? ![]()
Hogy mekkora kell, azt nagyon egyszerűen kipróbálhatod: kössél sorba a LED-del meg az alap ellenállásával a poti helyére egy-egy nagyobb ellenállást (én 1k és 100k közötti értékekkel játszanék). A poti akkora legyen, amekkora ellenállással már megkapod a kívánt minimum fényerőt. Minél nagyobb potit raksz be, annál kisebb tartományban tudsz érdemben fényerőt szabályozni, tehát csak a szükséges mértékű kéne oda. Esetleg lehet egy plusz kapcsolót is berakni, ha zavaróan sok a poti végállásában a minimum fényerő. Logos potival lehet, hogy jobban jársz, mint a lineárissal.
Hello! Akkor had ajánljak egy egyszerű kapcsolást.
- Mivel minden Led-et külön akarsz szabályozni azt elviszi egy műveleti erősítő maga is. - Az R1 ellenállás és a T1 tranyó, kb. 0,65V feszültséget állít elő a potik számára. (Ebből a fokozatból egy is elég.) - Az IC a potiról jövő 0..650mV feszültségből arányos áramot állít elő. - Egy IC tokban 4db. OPA van, ehhez csak egy-egy szem 33ohm-os ellenállás kell. - Minden fokozat lehet azonos felépítésű, nem számít a Led-ek nyitófeszültsége, (színe). - Potinak 5k..100kohm-ig bármi megfelel. üdv! A hozzászólás módosítva: Máj 14, 2013
Hogy én mekkora bal...kezes vagyok.
![]()
Proli007 kapcsolását akár ki is egészítheted fotoellenállásokkal ( LDR-rel ). Így kicsit automatikussá teheted a fényerő beállítását.
Beszereztem minden alkatrészt, és meg is építettem a "levegőben" a kapcsolást (természetesen csak 1 LED-del
![]() Tesztelés közben felmerült még egy-két kérdés: hová lenne érdemes a kapcsolót berakni? A 330Ohmos ellenállás és a poti közé (magyarul a poti elé), vagy máshová? |
Bejelentkezés
Hirdetés |