Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1358 / 2514
(#) aurex69 válasza Doncso hozzászólására (») Júl 1, 2013 /
 
Igen úgy néz ki valójában egy tranzisztor tűnik rossznak próbálok szerezni eredetit és kicserélem remélem ennyivel meg úszom amúgy ez az erősítő tele van védelemmel mivel ez egy teszt erősítőnek épült egy hangszóró üzemben használták eredetileg hangfalak tesztelésére.
(#) dudassandor1 válasza g3ngst3r hozzászólására (») Júl 1, 2013 /
 
Azt megkérdezhetem, hogy a hővédelem hol érzékeli a 90 fokot? Azaz közvetlen minek a hőmérsékletét érzékeli?
(#) Csongi_ válasza aurex69 hozzászólására (») Júl 1, 2013 /
 
Itt kapsz leirast, hogy kell merni.
Es igen, ki kell forrasztani.
(#) aurex69 válasza Csongi_ hozzászólására (») Júl 2, 2013 /
 
Hali!
Kiforrasztottam a tranzisztorokat és úgy néz ki megtaláltam a bűnöst mondjuk nem teljesen egyértelmű mert csak egy tranzisztornál mértem ellenállást a két láb között a többinél szakadást mutatott de néztem egy újat és ott is ugyan ezt az értéket mértem .
(#) Doncso válasza aurex69 hozzászólására (») Júl 2, 2013 /
 
De figyelj, nem ellenállást kell mérni, hanem dióda mérő állásban nyitófeszt a B-E majd B-C lábak között, kb 700-900 az érték, mind a két mérési ponton ugyanezt kell mérni, ha pedig megfordítod a mérővezeték polaritását, akkor B-E majd B-C lábakon szakadást kell mutatni. C-E lábak között mindenhogyan szakadást kell mutasson. Egyszerű és biztos módszere a tranzisztor kimérésének. Nem olvastad el figyelmesen skori oldalát. Teljesen egyértelmű a mérés menete.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2013
(#) 13_Balu50 válasza aurex69 hozzászólására (») Júl 2, 2013 /
 
Helló!
Tranzisztor vizsgálat.
Egy PNP tranzisztor esetén.
A multimétert dióda vizsgáló állásba állítva. A com vagyis a negatív részt a tranzisztor bázisára teszed egy krokodil csipesszel. A pozitív végét odaérinted külön, külön előbb a C collektor, majd az E emitterhez, mindkét esetben vezetni kell neki .600-1000 körüliértéket fog mutatni tranzisztortól függően. A bázis –emitter (nálam 610) értékek általában egy picivel magasabbak szoktak lenni a bázis –collektor (nálam 602) értéknél. Esetemben is látszik.
Ha nem mutat semmit, vagy csipog akkor hibás a tranzisztor.
Ezt követően a multiméter pozitív kivezetését teszed rá krokodilcsipesszel a tranzisztor bázisára, és a COM vagyis negatív végét odaérinted külön, külön előbb a C collektor, majd az E emitterhez , mindkét esetben nem szabad mutatni semmit a müszernek.
Ha csipog vagy elég nagy értéket mutat akkor hibás a tranzisztor.
NPN tranzisztornál fordítva kell alkalmazni.
A fentiek darlington , vagy speciális tranzisztornál nem mindig helytállóak.
Tudom vannak más módszerek, de nálam még mindig bevált, továbbá ismeretlen tranzisztor NPN vagy PNP eldöntésémél ,továbbá lábkiosztásnál elég jól alkalmazható, de nem 100%-os.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2013
(#) aurex69 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 2, 2013 /
 
Hali! Köszi a segítséget átvizsgálom őket remélem meg találom a bűnös alkatrészt .
(#) kadarist válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 2, 2013 /
 
Nyugodtan írd úgy, hogy "kollektor".
(#) djseed1 hozzászólása Júl 3, 2013 /
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy mély ládát, autóba! A végfok és a doboz már megvan, csak elakadtam egy dolognál! Ugyebár csak mély hangokat szeretnék hallani, ezért a vékfok előtt mivel szűrjem le a hangot, hogy csak a mély frekvenciák menjenek rá? Milyen egyszerű kapcsolást ajánlotok? Én NJM4558D-re gondoltam, mert egy mélynyomómban ez van a végfok előtt! De nincs kapcsolásom hozzá! Esetleg valakinek?

Előre is köszönöm!
(#) janikukac hozzászólása Júl 3, 2013 /
 
Nemrég kaptam egy TBA810AS-es erősítőt, 2*7W-os ugye. Akitől kaptam, mindent feljegyzett, azt is, hogy 10-12V váltót adjak neki. Ilyen trafóm sajnos nincs, csak egy 17V/1A-os. Adatlap alapján az is jó tudtommal, mert 20V a max rákapcsolható feszültség, nemde? Azt vettem észre, hogy valószínűleg azért lett 10-12V ráírva, mert a 6db kék 100µF elkó 16V-os. Szerintetek ha kicserélném őket nagyobb feszültségűre akkor nyugodtan hajthatom a 17V-os trafómról? (Esetleg valaki fel tudná becsülni, hogy a nagy szürke radiális elkó mekkora feszültséget bír el,mert én sajnos nem tudtam leolvasni, pont úgy van fordítva..)
Ha jól számolok: P=2*7W, tehát ha P=U*I => akkor I=0,83A, tehát gond nélkül vinné a trafó.
(#) 1984white válasza janikukac hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Idézet:
„Esetleg valaki fel tudná becsülni, hogy a nagy szürke radiális elkó mekkora feszültséget bír el,mert én sajnos nem tudtam leolvasni, pont úgy van fordítva..”

Szia!
Elektronikában nem jó dolog a becslés így forraszd ki az alkatrészt és nézd meg. Ha nincs ráírva vagy lekopott az értéke akkor esetleg multiméter vagy kapacitásmérő segíthet. Ha utóbbi műszer nincs kéznél, akkor pedig az ic kapcsolási rajzából is láthatod hogy a kérdéses alkatrésznek mi a szerepe és értéke. (valószínű, hogy pufferkondi)
A kérdésedre a válasz: A kondikat cserélheted nagyobb feszültségűre és azonos vagy nagyobb értékre, de ennél az ic-nél a maximum tápfesz pontosan 20V, így nem biztos hogy jó lesz a trafóddal. Mivel nem nagy áramról van szó javaslom, hogy csinálj egy egyszerű kapcsolóüzemű stabot a trafód kimenetére az lm2576t-adj típusból és beállíthatod a kívánt feszültséget is. Ez a cucc kapcsolóüzemű 3A-t tud maximum és nem melegszik irtózatosan mert jó a hatásfoka. Ugyanebből a típusú ic-ből létezik fix 5V és fix 12V típus is.
Üdv!
(#) janikukac válasza 1984white hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Szia!
Köszi a választ. Esetleg lenne még egy ötletem, mivel semmilyen kapcsolóüzemű izé-bizét nem birok most építeni: van egy 12V-os stabkockám. Ha azt felfúrnám a hűtőbordára, és a diódahíd után kötném, akkor az megfelelő lenne? Ezzel a megoldással meg az a probléma merülhet fel, hogy a nagyon sok hőt adna le a stabkocka és a borda nem tudná elhűteni, vagy nincs igazam???
Üdv!
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Szia!
Ment az üzenet.A puffereket cseréld nagyobb fesz.tűrésűre (ha van).
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2013
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Az a kondenzátor axiális kivitelű, nem radiális.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Igazad van, megtévedtem.
(#) martin96 hozzászólása Júl 3, 2013 /
 
Sziasztok!
Tud valaki adni egy erősítő kapcsolást ami +-40V-ról megy? A lényeg csak annyi lenne, hogy ne keljen hozzá trimmer, viszonylag egyszerű (kis helyen elférjen) legyen, és ne legyen nagy alapzaja.
Ilyen tranzisztoraim vannak: BC547/557/546/556/550/560 BD139/140/911/912 MPSA42/92
IRF540/9540
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2013
(#) Davidd válasza martin96 hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Udv! Ha 8 ohmos terheles lesz rajta, akkor tda7294-el egy kicsi erosito, igaz teljesitmenyt nem irtal, hogy mekkorat szeretnel. Nezz at a masik temaba azaz tda7294 vegerosito, megtalalsz hozza mindent[kapcs.rajsz, nyak terv, beultetes], nagyon szep leirasok is vannak.
(#) martin96 válasza Davidd hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Ezen én is gondolkoztam. De azokból kéne összeraknom amik itthon is vannak.
Eddig ezeket nézegettem.
(#) Davidd válasza martin96 hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Keszitsd el az st151-et, annak is van sajat temaja, az alap konfiguracioja ha nem csal az emlekezetem az +/-40 V birja a 4ohmot is. Ugyancsak sok szep leiras, panelterv, beultetes, minden megtalalhato hozza. Ezek a rajzok igaz hogy egyszeruek, de instabilak is. Nincs benne nyugalmi aramot allito resz[szuperdioda], konnyen egymasra nyithatnak a tranyok. Az st151 nagyon megbizhato kis vegfok, ismerosom is csinalt 2 panelt +/-40 Vra. De ha jarogattal itt a forumon lathattad, hogy volt aki feltornazta +/-80-ra[atalakitasokkal persze].
(#) martin96 válasza Davidd hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Ebből felfér egy 160/65mm-eres nyákra egy sztereo rész? Rossz erősítőbe kéne egy végfokot csinálnom. A hely meg sajnos meg van adva.
Egyébként lehet egyszer megcsinálom ezt az st151-et.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2013
(#) Davidd válasza martin96 hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Nezd meg a paneltervet, hogy mekkora. Esetleg ha szamodra tul nagy, probalt atalakitani esetleg ahol lehet smd-re alakitani, aztan megkered szepen a forumozokat hogy nezzek at. De ha kicsi a helyed, csak az ic lenne a megoldas. Annyira nem nagy dragasag, es teljesen megeri.Ez amit most keszitettem el, 2 db sima tda7294 5x5-re van kivagva a panel ha jol emlekszem.[nem otthon irok nemtudom megmerni, a kep meg kabelrendezes elottrol keszult.] Elsore indult minden, de azert eloszor illik tenni sorosan a trafo primerebe egy 220-as izzot. 6x6-os ventillator van rajta, szoval durvan 8cm az egesz erosito, nagyon kicsi helyen elfer.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2013
(#) 1984white hozzászólása Júl 3, 2013 /
 
Sziasztok!
Egy kérdésem volna. Rendeltem a HE-ről egy TDA2005 kit-et és a kérdésem, hogy lehet erre valahogy mute-t varázsolni egyszerűen? LCD monitorba menne és a gond, hogy állandó táp van ott.
Tudtok megoldást erre?
(#) Buvarruha válasza 1984white hozzászólására (») Júl 3, 2013 / 1
 
Én faék egyszerűséggel a kijelzőnek szánt 5V-al kapcsolgatnék egy 5V-os relét.
(#) 1984white válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Értem, a panelrelét biztosan elbírja?
(#) Buvarruha válasza 1984white hozzászólására (») Júl 3, 2013 / 1
 
A kijelző benyel 5-600mA-t 5V-on, a relé 30-40mA-e nem oszt, nem szoroz. Védődiát ne felejts, mert kikapcsoláskor a relé kinyírja az elektronikát!
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2013
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Szia! A Motorolás rajz egész jó. A MOSFET-ekkel egy source követőt is érdemes megfontolni.
(#) 1984white válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Szerinted amúgy a TDA2005-nek 16ohm-on 2w-al elég az lcd monitor fém burkolata hűtésnek?
(#) Buvarruha válasza 1984white hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
16-ohm-on szerintem igen, gyárilag sem szokták túlbonyolítani az ilyesmiket a monitorokban.
(#) 1984white válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Köszönöm az infókat!
(#) Koncsar válasza reloop hozzászólására (») Júl 3, 2013 /
 
Szia István! Az ST -nél a T1, T2, T5 -nél melyik tranyón lehet teljes tápfeszültség? Érdemes e MPSA42 esetleg őket kicserélni? Lábkiosztás egyezik. Légyszives nézd meg nekem ezt.
Köszönöm Neked.
Következő: »»   1358 / 2514
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem