Fórum témák
» Több friss téma |
Átnézem mindkét projektet nem rossz kezdetnek, de az lm3886 -os erősítő valójában nem hidas, hanem párhuzamosan kapcsol változat, nem rossz megoldás. Az lm3875 nél is használható módszer, sőt drága erősítőkben is használják a megoldást.
Szemezgetek ezzel a megoldással, nincs túlbonyolítva, az IC-k is elfogadható áron vannak, csak a 400W-os toroid kerül magában 50€-ba.
Üdv!
LM1875 IC-vel épített Gainclone erősítőm van +/0/- táppal építve. De ma láttam meg, hogy sima +/0 táppal is megoldható a kapcsolás, sőt a gyártó ajánlásában is ezt láttam. Vajon mennyi hangminőségbeli különbség lehet a 2 verzió között? Azért érdekelne a dolog, mert van egy 2x15V trafóm teljesen külön kivezetéssel (2x2 vezeték) és úgy látom, előszeretettel alkalmazzák erősítőkben a dual mono felépítést, de ahhoz külön tápra kéne kötni a 2 csatornát, viszont ez csak a sima tápos megoldással menne nálam, nincs 2 trafóm Köszönöm a válaszokat!
Üdv!
Az egytelepes megoldás kissé kényszer dolog, én nem ajánlom hacsak nem híderősítőd van. Ott megoldható egy virtuális föld és még jobban is fog szólni valószínűleg, mint a szimmetrikus táppal, felteszem ha a híd önvezérlő, és nincs külső fázisfordító ák. Szimmetrikus táplálásnál normális esetben is, ha csak egy trafód van egy sztereó rendszernél négy teljesen független tekercsre van szükség, minden más megoldás egyértelműen a minőség rovására fog menni. Ma is trend, hogy a komoly erősítőket függetlenül építik meg, külön doboz, külön trafó. (Nekem is volt már tervben egy ilyen monoblokk)
Üdv! A duoal-mono kialakítás a csatornák közötti áthallást és a földhurok kialakulást szünteti meg. Az LM végerősítő család minden tagja, így az LM 1875 is kiváló tápelnyomással rendelkezik ezért az áthallással nem foglalkoznék érdemben. A közös tápos sztereó erősítőnél óhatatlanul létrejövő földhurok, szintén kezelhető. Némi körültekintéssel kiküszöbölhető a hurok által keltett búgás. A lehetőséged szerinti módosítástól felére csökken a tápfeszültség, ezért a korábban elért kimenő teljesítménynek csak a negyedrészére számíthatnál.
Nos itt az egyszerűsített rajz amire gondoltam. Egy próba panelen is hamar megépíthető, tesztelhető. Szükség esetén van egy kész programom is ami PIC-re írodott, csak az ic-k és egy enkóder kapcsoló kell hozzá.
Amint meglesz az IC kipróbálom. Megpróbálok szerezni pár PGA2310 meg LM3886 ******* * **-***.
Szégyenletes, és az oldalon üldözendő ez a hozzáállás! Ezért van az országunk tiltólistán egyes gyártóknál. mod. A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2013
Köszönöm a válaszokat, maradok a szimmetrikus táplálásnál.
Ma átépítettem az erősítőmet egy másik dobozba. Véletlenül rosszul forrasztottam rá a graetz-re a - tápágban a puffer kondit, így bekapcsoláskor a negatív tápot nem szűrte semmi. A hangszórókból búgás jött, így kikapcsoltam az erősítőt, és átnéztem, ekkor vettem észre a bibit. Nem vagyok biztos benne, de mintha egy pici pukkanást hallottam volna. Miután a helyére forrasztottam a puffert, kipróbáltam, de még mindíg búgás jön ki a kimenetén. Közben hallatszik a zene ami a bemenetről jön, de halkan. Szerintetek tönkre mehetett a puffer hiányától az IC?
A puffer hiány nem károsítja az IC-t, ha csak ez történt. Gondos átvizsgálás biztosan segít, mi sérült, vagy módosult az átdobozolás során.
Jó lenne ha így lenne. A búgáson kívül még annyi a baj, hogy az egyik csatorna kimenetén van egy pici DC, 0,5-1V között vándorol.
Úgy néz ki, hogy az IC-k jók. Most már működésre tudtam bírni, csak valami földhurok lehetett, mert úgy búgott mint az őrült.
De nem bírom normálisan összehozni a jelföldet és a csillagpontot. Van arra valami tuti módszer, hogy kell bekötni a potit, a jelföldet és a csillagpontot? Utánaolvasás után megpróbálkoztam egy megoldással, ami így nézett ki: RCA csatlakozók izolálása a burkolattól. Az RCA-ról a jelet és a jelföldet bevinni a potméterhez. A potmétertől egy vezetékkel becsatlakozni a csillagpontba. A potmétertől egy másik vezetékkel pedig magába a kapcsolásba elvinni a jelföldet. A hangszóró és a trafó középága is a csillagpontban találkozik. Így a legkisebb a búgás, viszont ahogy a potmétert elkezdem felfelé tekerni, elkezd búgni-zúgni-gerjedni.
A csillagpontra a két paneltestet és a hangszóró testeket kötném.
Az RCA izolálás fontos és helyes lépés. A potenciométerekhez a paneltől vinném a jelföldet, és testre kötném a potenciométer házát ha fémből van. Érdemes lépésenként haladni. Először csak egy csatornát beüzemelni, először poti, majd RCA csatlakozó. A külső zavarok így pontosan behatárolhatók, szükség esetén el lehet őket hárítani. Ezt követően jöhet mellé a másik csatorna szintén két lépésben. Valamennyi lépést le kell próbálni, egy teljesen összeállított rendszernél már nem tudja az ember hová nyúljon
Szia!
Az még mindig homályos, hogy a jelföldet, ami jön az RCA-kon befelé, azzal mit csináljak. Ja és még egy kérdés. Ez az IC üresjáratban normális, hogy melegszik? A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2013
Azt nem emeltem ki valóban, kösd a potira!
Köszi!
Beüzemeltem az egyik oldalt az útmutatásod alapján, és jó lett. Viszont a másik oldalt amikor ugyan így bekötöttem, halk szörcsögés jön ki a hangszóróból letekert poti állásnál is. Erre megpróbáltam a kimenetre kötni egy zobelt, mint amit látok néhány kapcsolásban, 100nF+1,5Ohm és elfüstölt az ellenállás!? Addig is amíg rajta volt, hangos búgás jött ki a hangszóróból. Mi lehet a baj? Ezen az oldalon lehet, hogy tönkre ment az IC?
Az ellenállás azért égett el, mert gerjed az erősítő. Ennek leggyakoribb oka, hogy a kimenet vezetéke közel kerül a bemenethez és pozitív visszacsatolás jön létre. Ha közvetlen a panelen testrezárod a bemenetet és a hiba megszűnik, akkor valószínűleg ez a helyzet állt elő. Rendezd át a kábeleket.
Amennyiben ez a csatorna önállóan képes azért a hibátlan működésre, akkor táp, vagy testvezetéken a másik csatornával kerül kölcsönhatásba. Ezen szintén lehet a kábelezés átrendezésével segíteni, esetleg jól jöhet a panelen 100nF helyi tápszűrés (ha még nem volna). Mivel dobozlásnál jelentek meg a problémák, a helytelen kábelvezetés a leggyanúsabb.
Sajnos az IC döglött be. Csak jelentett valamit az a kis pukkanás amikor puffer nélkül indítottam be.
Mivel új IC-t kell vásárolnom, el kell gondolkodjak azon, hogy 1875-öt vegyek újra, vagy próbálkozzak meg valami mással. Mit tanácsolsz ami még ennél az IC-nél is minőségibb hangot produkál, már ha van olyan?
Azzal a rálátással amivel az integrált végerősítők terén rendelkezem azt javaslom, tarts ki az LM mellett.
Én most építek LM4780 -al, kb. 1,5 - 2 hét múlva egyben lesz az egész, akkor tudok róla véleményt alkotni . Ez jelenleg a National zászlóshajósa és minden paraméterében felülmúlja elődeit. Nagy reményt fűzök hozzá...
Én is építettem vele, nem jutottam igazából zöldágra az egésszel. 2x60-as verziót sikerült építeni, de 120wattos nem igazán akart rendesen megszólalni. Szól, szól, csak kevés, és nem jöttem rá mi baja. Többféle nyáktervel is ugyanaz lett az eredmény. Fel is adtam a harcot, megmaradt vagy 10ic-m.
Viszont a 1875, 3875, 3886 szépen szólnak.
Mit szóltok ehhez a kapcsoláshoz? Állítólag mivel kisebb az erősítése, jobb a hangminősége. A negatívum, hogy invertál, de az nem lenne nagy baj nekem.
Vajon megépíthető 1875-ből is?
Nem értem miért nem sikerült a kapcsolás, az LM-es ic-k mindig egy pöccre indult mind, soha nem volt vele semmi gond! A 120W-os verzió (én is ilyet készítek) ugyanaz , mint a 60W-os csak parallel megy a két csatorna. Egyetlen kritérium a nagyon pontos (0,1%) ellenállások. Nem tudom milyen kapcsolással próbáltad ki ?
Ez a 4780-as lehet engem is érdekelne. Nem kellene akkor 4 chippel szórakozni ebből 2 is elég.
Pl valami ilyesmi kapcsolás.
Üdv!
A gyárit is meg neten túrt kapcsolást is kipróbáltunk, minkettőnél ugyanaz a jelenség, szólni szól de nagyon nincs 120watt.
Igen valami "ilyesmire" vagy inkább hasonlóra gondoltam. Kisebb változtatásokkal, ez a kitt nem tetszik.
Még egy ilyet találtam Bővebben: Link
Üdv!
A 120 W eléréséhez lehet növelni kell az erősítést, mert adott bement mellett nagyobb kimenő feszültség szükséges, másrészt a tápfesz és a terhelő impedancia függvénye is. 8 ohm-ra inkább a hidas változatot ajánlom, 4 ohm-ra a parallel kapcsolást.
Ismerős ez a kapcsolás, 1-2 éve meg van. Nagyon praktikus és értékelem a helyesen kialakított tápot, de végfok panel terve szintén nem tetszik. Ezek kittek nem az optimális és kompromisszum mentes tervezésről szólnak, ez csupán üzlet.
Csak a panelokkal van gond vagy a kapcsolással is?
[off]Amit említettél hogy 0,1%-os ellenállások kellenek hozzá, ilyeneket hol lehet kapni. Mert sokszor még az 1%-osat is nehéz beszerezni.[/off] A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |