Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Időzítő
 
Témaindító: Mekkmester, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   37 / 75
(#) peter1995 hozzászólása Szept 7, 2013 /
 
Sziasztok. Egy olyan kapcsolást keresek, ami 9V feszültséget (9V elem) gombnyomásra 10s-ig ad egy ledes áramkörre. Vagyis ha megnyomom a gombot 10s-ig van áram a ledes villogón, utána kikapcsol. Újabb nyomásra, újabb 10s. Valaki tudna ebben segíteni?
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Hello! Most villogjon 10 másodpercig, vagy ne? Mert ez elég nehezen derül ki. A másik, hogy milyen pontosan kell a 10 másodperc? üdv!
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Szia. szóval. Van egy ledes áramköröm ami ha megkapja a 9-12V-ját akkor folyamatosan villog. Az elképzelésem az, hogy ez gomb nyomásra 10s-ig működjön. Vagyis gomb nyomásra 10s-ig engedi az áramforrásról az áramot a ledes villogóra utána nem. Ismételt gombnyomásra ismét 10s.
A 10s egyáltalán nem életbe vágó, ha 9 vagy 11 akkor sincs semmi baj, nagyjából 10s legyen.
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 8, 2013 / 1
 
Hello! Elfelejtettem megkérdezni a villogó Led-ek áramfelvételét. De ez a kapcsolás, 10..200mA-ig használható. (Ha ez csak egy sima villogó Led, akkor előtét ellenállás kell neki, és a tranyó is felesleges.) üdv!
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Szia. Az a baj, hogy a nyákot piszkosul elrontottam, így a ledek véletlenül párhuzamosan lettek kötve és nem sorban ahogy eredetileg terveztem... Így pontos áramfelvételt nem tudok, előtét ellenállással be vannak állítva a kívánt tápfeszültségre.
HA erősebb tranzisztort használok a kellő áramfelvétel miatt akkor kell valamit módosítani?
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Nem hieroglifákban kell beszélni.. Mekkora teljesítményűek vagy áramú a Led-ek, hány db. van? A 9V-ból arra asszociáltam,hogy ez valami kis teljesítményű valami lesz. Amúgy a párhuzamos Led nagy ötlet, és villany pazarlás, ráadásul nem mindegy mennyi van összekötve, mekkora árammal járatva, mert borítékolva van a halál..
Ez kb. 4mA bázisáramot ad. Ha a tranyó bétája a terhelőáramon 100, akkor 400mA lehet a maximális kollektoráram. Ha több kell, célszerű Fet-et alkalmazni.. üdv!
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
szia. Tudom, hogy a párhuzamos led, nagy állatság, nem is szándékosan csináltam így, mint mondtam sorba szerettem volna kötni aledeket, de sajnos a nyák elkészítése után vettem észre, hogy elrontottam... Így most 8x6 darab nagyfényű piros led van minden ilyen 6-os csoport előtt többwattos ellenállás. Így működik a szerkezet, csak nem szeretném folyamatosan üzemeltetni, nameg a 9V elem ennyi leddel így kötve hamar falhoz vágná magát.
A ledeknek 20mA a felvétele egyenként.
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Jó ég! Itt 8 Led van párhuzamosan, és ebből van 6 csoport? Az 1A áram! 2W-al világítasz kb. és 10-et meg el akarsz fűteni? Minimum a harmadára lehet csökkenteni a fogyasztást. Én biztos átalakítanám. A 9V-os elem, már 100mA-tól is hanyatt vágja magát, nem 1A-tól.. üdv!
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
6 darab led van nyolcszor, de a lényegen nem változtat. Lehet azt fogom csinálni, hogy átvágom a vezető sávokat és minden ledhez teszek egy-egy ellenállást. Lesz gubanc de úgylegalább életképes lesz a dolog
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Az semmin nem változtat, csak az ellenállásra jutó hőt osztja szét több tagra. Nem tudom mekkora a Led feszültsége, de a soros kötés lenne a célravezető. Egyébként ha 9 és 12V-ról is szeretnéd járatni, ugyan jobb a helyzet ha csak egy Led van a körben, de a hőtermelés rémisztő lehet. (Igaz 10 másodperc alatt még nem gond..)
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
Csinálnék egy új nyákot csak az abaj, hogy a 16 lábú Ic-t biztos tönkre tenném kiforrasztáskor. A jelenlegi módnál meg a sorba kötözgetés szinte lehetetlen. Elég szűkre terveztem...

A másik, hogy mivel ajándék lesz a villogó így üzembiztosra szeretném csinálni.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2013
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 9, 2013 /
 
"A másik, hogy mivel ajándék lesz a villogó így üzembiztosra szeretném csinálni." Az jó! Mert a párhuzamos kapcsolás, nem éppen az üzembiztonság irányába hat..
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
Szia. Kiuvettem az összes ledet felszedtem a vezető sávokat és visszatettem a ledeket 5ösével sorba kötve. Így be ellenállásozom 12V-ra (de 9V-on is működik még, maximum kisebb fénnyel) és mérek egy pontos áramfelvételt.
(#) peter1995 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
Szia. Bekötötem mindent, és 12V-on megmértem az áramfelvételt. 110 és 130mA kötött mozog. 130 fölé nem megy. A bekapcsolás pillanatában sem megy feljebb.
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
Hello! Akkor ezek szerint minden rendben van, még a kis BC337 is elegendő lesz.. üdv!
(#) peter1995 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
És akkor mehet minden a rajz szerint ugye? Köszönöm a segítséget.
(#) proli007 válasza peter1995 hozzászólására (») Szept 10, 2013 /
 
Természetesen mehet. Szívesen..
(#) sokimmm hozzászólása Szept 14, 2013 /
 
Sziasztok!
Nekem az lenne a problémám, amit szeretnék megoldani, hogy egy 3.7V-s nokia akkumulátorról szeretnék meghajtani egy "kapott" elektronikát, (ez most szerintem nem lényeg, hogy mi), és egy olyan kapcsolóra lenne szükségem, ami időzít, de lehetőleg (analfabéta vagyok) én tudjam megcsinálni, tehát valami analóg, vagy előre programozott digitális megoldás is jó lenne.
Amennyiben csak bonyolult megoldásokat tudtok, azokat is elfogadom, legfeljebb átadom a munkát egy hozzáértőbbnek (van ilyen, de nem terhelném szívesen egy ilyen "bugyuta" feladattal).

A lényeg tömören: 3.7V (nokia bl-5c) akkumulátor -> időzítőkapcsoló -> elektronika.
Az időzítés kb 1 percenként fél perce kapcsoljon be, és ezt ismételgesse ameddig csak bírja az akksi. (természetesen nem fontos a pontosság, ezért ettől el lehet térni.)

A válaszokat előre is köszönöm. (ha nem voltam egyértelmű, elnézést kérek)
(#) kaqkk válasza sokimmm hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Ennyi időzítős téma van már Miért kellett újat nyitni ? Nem olvastad végig a szabályzatot amikor regisztráltál??
(#) kokozo válasza sokimmm hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Szia! Egy elég egyszerű verzió. A led és az ellenállása helyett kell a kütyüdet bekötni.
(#) sokimmm válasza kokozo hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Köszönöm a segítséget, átnyálazom, hogy megtudom-e csinálni.
(az áthelyezést köszönöm köbzoli, és kaqkk-nak mondanám, hogy azért nyitottam újat, mert nem láttam olyat, ami az én igényeimnek megfelelő volna, márpedig egy kezdő (analfabéta) hobbielektronikásnak ez igencsak kellemetlen részlet.
(#) kaqkk válasza sokimmm hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Nem rosszindulatból írtam amit írtam , de ha mindenki minden ötletnek nyitna egy témát teljesen átláthatatlan lenne az oldal És ha valakit érdekelnek az pl időzítők átnézhetne 56 témát ...
(#) sokimmm válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Semmi gond, nem fogunk ezen össze veszni. Természetesen legközelebb figyelni fogok.
(#) proli007 válasza sokimmm hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Hello! Nem írtad, mekkora a terhelőáram. De ha kisebb mint 100mA, akkor egy TLC555-öt célszerű alkalmazni erre a feladatra. Amennyiben az működési és szünet idő egyaránt 30 másodperc. Az ábrán láthatod, hogy tápfeszültség bekapcsolásakor az első működési ütem, majd kétszer hosszabb, de utána már egyenletes a két idő. Ha ez gond, lehet ellene tenni. Ha pontosan szeretnéd, hogy a két idő egyforma legyen, vagy az idő a félpercnél hosszabb, akkor számláló IC-t célszerű használni. üdv!
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2013
(#) Kiscsako hozzászólása Szept 17, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy időzítő kapcsolást kellene megjavítanom, de nem tudom sikerül-e.Bővebben: Link Tudna esetleg valaki ajánlani, helyette valami más megoldást, ha ennek a javítása eredménytelen?
Az egésznek annyit kell tudnia, ha a bemenetre 230AC-t kapcsolok a relé meghúz és a potméterrel beállítható módon 1-8 másodpercen belül kikapcsol.

Segítségetek előre is köszönöm! Kiscsa
(#) proli007 válasza Kiscsako hozzászólására (») Szept 17, 2013 /
 
Hello! Teljesen jó az a kapcsolás, ami van. Miért kell másik. Kipróbálhatod veszélytelenül is, ha a 820ohm és a 20kohm közé, 24V egyenfeszültséget kapcsolsz. (230V nem kell) Akkor mérheted, és kiderítheted mi a gondja.. üdv!
(#) Kiscsako válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Szia!
Rendben, javítom az áramkört, mert már tudom a "titokzatos alkatrész" mibenlétét, hála Sebi fórumtársnak. Bár lehet jobb lenne egy megbízhatóbb megoldás a jelenlegi helyett. Majd meglátjuk.
Köszi és Üdv!
(#) proli007 válasza Kiscsako hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Hello! A megbízhatóság nem ideológiai kérdés, hanem tervezési. Ha ez az áramkör megfelelő minőségű és terhelhetőségű elemekből áll, akkor az megbízható is lesz. De megbízhatóság alapja, a minél kisebb alkatrész szám is. Ebből a szempontból pedig ez az áramkör, meg megfelelő lehet. Ha a zénert is bele teszed, még megbízhatóbb lesz. Bár annak akkor van itt szerepe, ha valami "nem működik". Pontosabban, ha a relé tekercse megszakad. De akkor a megbízhatóságnak meg már oly mindegy.. Maximum kevesebb alkatrészt kell cserélned ezek után. üdv!
(#) Kiscsako válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Szia!
Hát sanos nem jártam sikerrel.
Kicseréltem a hibás alkatrészeket (1N4001, C1815 helyére BC182, a feltételezett tirisztor helyére KT505 került) majd 24V az általad jelzett helyre. Működni működött, de random késleltetésekkel (0,5s-20s-ig). Itt tulságosan sokmindent nem tudtam mérni csak azt, hogy a relé tekercsére kb: 14V jut bekapcsolt állapotban, meg a Zéneren 6,1V esik (6,2V-os a zéner nem 8,2 mint az a rajzon szerepel). Ezután 230V. Ekkor is véletlenszerű időzítéseket kaptam poti állástól függetlenül. Cseréltem potmétert és 22µF kondit is, de nem vezetett eredményre.
Kísérletezéseim végére már a potméter bármely állásánál az időzítés csak kb 0,5 másodperc.
Lehet mégis jó lenne egy stabil megoldás, kérhetném ebben a segítséged?

köszönettel: Kiscsa
(#) Kiscsako válasza proli007 hozzászólására (») Szept 18, 2013 /
 
Ez világos. De én most azzal is beérném hogy ha beállítok egy értéket 1 és 8 mp között akkor azt minden bekapcsoláskor ugyanannyi lenne, mármint a beállított érték.
Ezt értem megbízhatóság alatt (vagy ez üzembiztosság?).
Következő: »»   37 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem