Fórum témák
» Több friss téma |
Az nincs, és nem is a méréssel van gond. Az érintésvédelemmel.
A laptop nem biztos, hogy kettős szigetelésű, (nem is erre készült) vannak kiálló részei, amelyek az alaplap testjén vannak. Pl. a soros, párhuzamos port rögzítő csavarjai, USB port árnyékolása, (ha nem dugsz bele semmit, megérinthető) a video, a külső monitor csatlakozó háza, rögzítő csavarja. Csatlakoztatod az USB -s szkópot, és annak a test csatlakozója rögvest rákerül a laptop alaplapi testjére. Addig nincs is baj, amíg meg nem érinted. Tehát nem teljesül a kettős szigetelés elve. A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2013
A mérendő áramkörről bejutóra gondolsz érintésvédelmileg?
Pontosan. Ezért kell a mérendő áramkört leválasztani, mert az akkuról működő laptop attól még nem lesz földfüggetlen, hogy önmaga nincs fémes kapcsolatban a hálózattal. A csatlakoztatott mérőkészüléken keresztül lesz.
Például, ha vizsgálsz egy kapcsitáp primer részét, a méréssel semmi probléma nem lesz, ha a szkóp előtét földjét a negatív tápra, a mérőfejet a mérendö pontra teszed, De ha véletlenül megfordítod a hálózati csatlakozót, a negatív pont a fázisra kerül, ezzel együtt az összes további műszer test vezetéke. A laptop oldalán hozzáérsz a nemhasznált külső monitor csatlakozójának házához, és kész a baj. A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2013
Van bőven test-negatívon lévő kiálló fémrész, sőt sok laptop fémházas, az egész rázna.
Persze, egy laptop nem is mérőkészüléknek készült. (van olyan is, de az megfelel a célnak)
Üdv Mesterek!
Sikerült jó pár év ácsingozás után megvennem a szkopomat Tektronix TDS1002-est. Valaki nem tudna egy használati küldeni vagy linkelni. Nagyából megvan mi mit csinál de azért csak jobb lenne egy részletes leírás. Amit a neten találtam az csak egy felületes user manual hogy milyen gomb van rajta meg meg mi a mérete a készüléknek stb. Segítséget előre is köszönöm.
Gugli a barátod: Bővebben: Link
Köszi, pedig esküszöm hogy kerestem. Köszi még egyszer!
Mi a vélemény az USB-s oszcilloszkópokról (pl Voltcraft)? Hobbira kell, sok esetben jó lenne látni a jelalakot.
Mennyibe kerül? Mert ha kicsit többért van asztali ilyen paraméterekkel, inkább azt. Nem kellemes, hogy mindig számítógép is kell szkópozáshoz, kezelése is macerásabb. De azért jól használható, ha paraméterei -tudása- elegendők.
30000 a conrádnál.
A legolcsóbb is sokkal drágább. Számomra jó lenne ha lenne FFT, szóval digitális kell. Komolyabb darabokat napi szinten használok (Philips, Hameg, Tektronix, OWON) az egyetemen, csak a kis saját dolgaimhoz jó lenne otthonra egy.
Akkor ha a paraméterei megfelelnek, jónak kell lenni, leginkább: mintavételi sebesség, sávszélesség, rekordhossz. "Peak detect" funkció legyen benne.
A szkópos FFT lehet nagyon gyatra, és jobb is. Vásárlás előtt valahogy meg kéne nézni, jól használható-e az FFT. Ugyanis ez nem derül ki a paraméterekből.
Üdv emberek!
Vettem nemrég egy Rigol DS1052E 100Mhz, 1Gsa/s-os (digitális) szkópot. Mérésnél azt vettem észre, hogy 1kHz-es időalap felett eléggé belassult a jel kirajzolása. Ez szerintetek a jelfeldolgozás lassúsága miatt van (túl sok pontot vesz fel a képernyőn, és sokáig tart neki a rajzolás), vagy valami más oka lehet?
Javíts ki ha nem így van. Ez egy 50 Megás készülék. Ha a Tied nem annyi, akkor a mókolt firmware miatt bármi lehet...
Idézet: „1kHz-es időalap felett eléggé belassult” Merre a "felett"? Lassabb, vagy gyorsabb eltéríítés?
Sziasztok!
Kaptam egy 1991-ben készült szovjet CI-94-es szkópot. Már nézegettem vele ezt azt. Aki ki akarta dobni, azt mondta nagyon keveset ment. Úgy tűnik, jó lesz. Minden esetre kalibrálni fogom, ha komolyabb mérést végzek vele, és nemcsak tájékoztató jelleggel nézem a jelalakokat. Ránézésre jó poros belül. Nem volt javítva, a "gyurmadugó" még szűz a csavaroknál. Érdemes ellenőrizni a tápot és az elektronsugárcső fűtését? Ha Junosztyot helyezek üzembe, el szokott állítódni, nem tudom, hogy erre jellemző-e? Az elkók beleszólhatnak a mérésbe, van amit érdemes a biztonság kedvéért kicserélni? Frekvenciát hogyan tudok vele mérni, ha pl. egy kapcsolóüzemű tápra vagyok kíváncsi? A hozzászólás módosítva: Okt 21, 2013
Oszcilloszkóppal közvetlenül időt lehet mérni, és azt lehet átszámolni frekvenciára, ha megméred egy periódus idejét. Frekvenciát közvetlenül csak összehasonlításos módszerrel mérhetünk, ha pl. a vízszintes eltérítésre ismert frekvenciájú jelet kapcsolunk. Akkor a Lissajous mószerével meg lehet állapítani a frekvenciát. Ez általában szinuszoid jelek esetén működik.
Kapcsitáp esetén impulzusok vannak, amikhez nem a frekvenciát, hanem az időket kell mérni. (hálózati esetén ne felejts el a táp leválasztásáról gondoskodni) Egy jó tanács. A por önmagában nem ellenség, egy porszívóvak könnyen eltávolítható, de ha egyébként jó a készülék, nem érdemes belepiszkálni, mert nagy valószínűséggel csak tönkreteszed. "Tuningolni" sem nagyon lehet., de nincs is értelme. Nem sok minden van, amit egy szkópban állítani lehet, az elkó problémáknak látható jelei vannak, a tápegység, tápfeszültség problémáknak szintén.
Akkor inkább nem nyúlok bele. Hálózati készülékeknél (Kapcsolóüzemű táp primer oldala, csöves tv stb.) miért kell leválasztani? (Azon kívül, hogy megrázhat ha nem vigyázok.)
Figyelmetlenségből zárlatot okozhatsz. A hálózatról működő mérőkészülékek test csatlakozója a hálózat védőföldjével van összekötve. Ha a kapcsoló üzemű táp hálózati csatlakozóját fordítva dugod be, kész a zárlat. A mérés szempontjából is hasznos a leválasztás, így a föld vezetékek között nem alakulhat ki földhurok, ami a mérést meghamisíthatja.
Üdv, egy gyors kérdésem lenne, frekvenciát mérek, jelgenerátorral. Szoftveres, külső hangkártyáról. Mérőfej jövőhéten jön, egyelőre házi van, 1:1 ben mértem, volt 8khz, 14khz stb, hol 20, hol 60hz-et tévedtem, ez mennyire számít pontosnak?
A hozzászólás módosítva: Okt 26, 2013
Szkóppal közvetlenül nem lehet frekvenciát mérni. Periódus időt lehet, abból számítható a frekvencia. A szkóp amúgy nem egy pontos műszer, a mérési pontossága 5 % körül van, és ez azért már jónak mondható. Kb. ugyanennyi a linearitás hibája is. A mérésed szerint az eltérés 5,7% ami azért jónak mondható.
Jó pár oldallal ezelőtt leírtak alapján számoltam, ha szép kerek a frekvencia, pl 20khz akkor hajszál pontosan kijött.
Ilyenkor úgy kell beállítani, hogy a lehető legtöbb periódus látsszon a képernyőn, és 10 - 12 periódus idejét mérni, így a hiba is osztódik. Ebben a játékban a mérőfej nem játszik.
Ezt jó tudni, köszönöm a segítséget, váltakozó feszültséget hogyan tudok mérni?
A feszültséget az amplitúdót a függőleges eltérítés mutatja. A függőleges skálán leolvasod az értékét.
Egyenáramnál szépen megy is, hajszál pontosan, de itt sehogy sem akar a pontos érték kijönni.
... valamint lehet szinuszt meg a regi modszerrel, kulso generatorral az X bemenetre (lissajous abra)
Az sem közvetlen, hanem összehasonlító módszer. Nem a szkópról olvasod le a frekvenciát, hanem az összehasonlító generátorról. De elég szűk a használhatósága.
Bar nem valoszinu, hogy a kerdezo rendelkezik vele, de a digit szkopok direktbe tudjak mutatni a mert jel jellemzoit (periodusido, szint, frekvencia)
|
Bejelentkezés
Hirdetés |