Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » MPPT töltésvezérlő napelemhez
Témaindító: Dr.God Man, idő: Jún 13, 2009
Témakörök:
Pont most terveztem megvenni egy ilyet! Ezek szerint akkor nem túl életképes, maradjon inkább a régi pwm-es?
A téli időszakkal van a gondom főleg borult időben... 240W napelem 2x 74Ah akku (sorosan) ~10W konstans fogyasztás de ez 7/24/365! A hozzászólás módosítva: Nov 6, 2013
Sziasztok!
Nagy örömmel elkezdtem összeszedegetni a napelemes rendszeremet én is. 2db Simax 240Wp Poli, IVT MPPT30+kijelző, Varta 230Ah. Sajnos fura dolgokat generál a töltésvezérlő. Full feltöltött akkunál nem világít a max töltöttségjelző led. Később mivel nem töltött lemerítettem az akkut 12V-ra. Ez kb két nap volt 150W terheléssel. Nem rossz. Próbáltam közben a napelemet is, hogy tölt e, de nem volt olyan idő. Aztán napokig közvetlen napra tettem, és az eredmények: kb. 35-37V bemenő, és 0A töltés. Egy és két napelemmel is párhuzamban. A vezérlő 1-2 perc után StandBy üzemmódba kapcsol. A napelemeket kipróbáltam sorba kapcsolt izzóval, úgy töltöttek. A Solar bemenet LED szépen világít, emellett a sárga "töltés" jelző is, míg ki nem kapcsol. Us: 35-37V, Is:0,0. U1: 12V I1: 0,1A (ez a vezérlő áramfelvétele csupán) Mit tegyek, mit mérjek, kivel javíttassam? A bekötéseknél különösen figyeltünk a sorrendre, bár legelőször hibás (nem zárlatos, csak régi) akkuval próbálkoztunk. Talán akkor nyírtuk ki? A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
Valamit nagyon elhibáztál az elején.
Ilyen kis rendszerhez nem kell MPPT töltésvezérlő. Soha nem hozza be az árát. Párhuzamosan kapcsolod a két napelemed és rákötöd egy ilyen Töltéskorlátozó -val az akkura. Bár én inkább 2 db 100-120 W-os, 18-19V-os üresjárati feszültségű napelemet választottam volna. Ha egy akku régi, attól még nem hibás, legfeljebb gyenge. Ha hibás, akkor legfeljebb olyan eszközt tehet tönkre, ami nincs erre felkészítve. Akkutöltőnek pedig ezt tudnia kell, hiszen akku is bármikor tönkremehet. Még töltés közben is. Egyébként kissé sokallom a 480 W napelemet a 230 Ah akkuhoz. Jó esetben 1 nap alatt telenyomja. Mi lesz holnap? A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
Megnéztem, mit is tud ez a csoda.
Idézet: „Automatikus rendszer-feszültség felismerés 12/24V” Ennek alapján nem mehetett volna tönkre. Ha mégis, ott a garancia. Ja, hogy az ára? Amit láttam, annak alapján nem saccoltam rosszul.: Idézet: „Soha nem hozza be az árát.” A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2013
Köszi szépen a választ, bocsi a körülményeket nem részleteztem, miért ezt választottam. "Spesziális" probléma, hogy társasházban lakom, és nem akarom a szomszédokon keresztülvezetgetni a kábeleket, így marad az erkély a napelemnek. Ezt jó ha 2 órán át éri közvetlen napfény, így nagyrészt szórt fényben dolgozik. Szóval innentől nem beszélhetek megtérülési időről. Azt már az elején kizártam.
Egy napelemes muki azt mondta egyszer, hogy annak idején az emberek a fürdőkádat számolgatták, hogy megéri e, visszahozza e az árát. Most meg már alap felszerelés egy lakásban. Nos, én a napelemet ennek tekintem. A panelek kiválasztása azért ez, mert ha a szomszédoknak megtetszik, és ők is akarnak, akkor közös erővel kipakolhatom a tetőre, és oda ugye nem 50-100W paneleket pakolgatnak manapság. A kevés közvetlen fény miatt az MPPT. A rendszer lényege pedig az lenne, hogy 1 napra tárolok, akkor nem kell horror méretű akkupakk. Tetszett Bonczó Karcsi rendszere a youtube-on, Nála így működik minden. Szóval a lényeg a lényeg, hogy a feszültségek megvannak a vezérlőben, de áram egy gramm sincs az akku felé. Sőt! A DC kimenet terhelését elvileg a kijelző mutatná. Aktív fogyasztás mellett az I1 érték ezt mutatná a töltőáram helyett. Nos, ez sem mozdul 0,1A-ről sehova, csak lefelé... Idézet: „annak idején az emberek a fürdőkádat számolgatták, hogy megéri e, visszahozza e az árát. Most meg már alap felszerelés egy lakásban.” Ivóvizzel feltöltve fürdésre nem éri meg. Azért alap felszerelés, mert a víz ára alacsony. Egy kevés vízzel rendelkező országban nem elterjedt. Ott az olaj lehet a sok, és olcsó. Ha a napelem alap felszerelés, szeretnék olcsón, sokat.
Mielőtt tovább rombolnánk a témát, nézd meg a kapcsolóeszköz típusszámát! Valószínűleg FET lehet, ami kimúlt. Relé nem így szokott elhunyni, de akár annak a vezérlőáramköre is tönkremehetett.
Szétszedtem, a relé kapcsol rendesen. A FET (F2907Z)-ek rendben vannak, egy kondi sem púpos.
Gondoltam induljunk az elején, sorba kötöttem a napelemet 2db 12V 55W izzóval, ezen most árnyékban van 9V 7A azaz 63W. A két panel párhuzamban van. Érdekes, míg írtam ezt a 2 sort, rá kellett tenni a 2. izzót, annyira beindult. Attől féltem, hogy az erkélyen árnyékban semmi hozam nem lesz, de ez így jó lesz. Mindegy lenne, hagynám az egész tárolósdit a fenébe, és így használnám el mondjuk fűtésre. Jóval olcsóbb beruházás, és 0 hibalehetőség. Kezd kisütni, most 77W. Nos, ha visszarakom a vezérlőre a cuccot, miket tudok kimérni?
Hogyan mérted ki a FET-eket? Milyen értékeket mérsz a Be, a Gate és Kimenetükön, mikor van (volna) termelés? Nem ismerem az említett MPPT működését, de gyanítom, valami Buck konverter lehet benne, ott nem nagyon elég egyszerű méregetés, oszcilloszkóp sem ártana.
Oszcilloszkóp az sajna nincs, simán ellenállásokat mértem a GS és GD között. Átütve nincs, többet sajna nem tudok, és ügyes vagyok, mert amikor ezeket tanultuk, nem érdekelt, most meg szenvedek... Későn érek. Szerencsére megemlítettem a tv szerelő havernak, aki már látott ilyet. Szóval most nála van.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2013
Ellenállás mérésével FET-eket nem nagyon lehet kimérni. Én a mért értékeket áramkörben mérve feszültségszintekben gondoltam. Itt a fórumon több helyen szerepel FET kimérő áramkör.
Most szeretnék építeni teljesen önerőből egy komplett napelemes rendszert. Ezért ha valaki fel tudna rakni egy megbízható MPPT kapcsolási rajzot az nagyon megköszöném, mert azt is én szeretném megépíteni és nem vásárolni.
MPPT az nem kapcsolási rajz, hanem egy számítógép, ami időzítés(program) szerint fel-le kapcsolgat, összehasonlítja a kapott teljesítmény értékeket (áram*feszültség szorzat) és az szerint kapcsol tovább, vagy vissza az előző értékre.
Analóg (félanalóg) módon is megoldható, ha megtervezed, meggazdagodhatsz belőle.
Pices példák:
Példa1 Példa2 Mindkettőben le van írva az alapok, képletek, van forráskód, és kapcsolási rajz is. Persze a kapcsolásokon van mit alakítani, egyszerűsíteni, bonyolítani. Én csak picben vagyok otthon, ezért is linkeltem a két alábbi példát. Persze szinte tetszőleges mikrovezérlővel megoldható.
Én jelenleg is fejlesztek egy napelemes szigetüzemű rendszert. Már vagy öt éve kezdtem, de idén nyárig nem sokat foglalkoztam vele. Nyáron vettem napelemeket és azóta folytatom a fejlesztést. Most van 2db 230W-os panelem sorba kötve, 2db 100Ah-s akku és - na most jön a lényeg - saját építésű DC/DC konverter PIC-es MPPT-s vezérlővel kiegészítve. Ez utóbbi még fejlesztés alatt áll, de a konverter jól működik. A MMPT-s mikrovezérlő eredetileg egy DC energiamérő volt, ez lett továbbfejleszve. Tehát valós időben kiírja, hogy ... mindent Feszültségeket, áramokat, teljesítményt, eddig termelt energiát, konverter hatásfokát... vagy bármit aminek van értelme. Azért írtam le ezeket, hátha valakit érdekel a szerkezet. Terészetesen az építés elméletére gondolok, ha valaki építeni szeretne ilyet annak tudok benne segíteni.
Sziasztok, új vagyok a fórumon és szeretném valakinek a segítségét kérni, aki nálam mélyebb műszaki ismeretekkel rendelkezik. Kicsit régi ez a fórum bejegyzés, de ezt találtam legjobban passzolónak a kérdésemhez, ezért először itt próbálom feltenni:
Szóval van nekem egy 30A-es MPPT szabályozóm (Műszaki adatok), amire jelenleg 2 db 240W-os napelem van párhuzamosan kötve (12V-os akkut tölt). Erre a szabályozóra 12V-os akku esetén 360W-nyi napelemet köthetek maximum, nekem 120W-tal több van. Persze ez laborkörülmény, szerintem a valóságban nem lehet ennyi (50C a tetőn, nem ideális beesési szög, stb.). A készülékben van áramkorlát, ami "levágja" a napelem bemenet többlet-teljesítményét, tehát nem megy tönkre a szabályozó, eddig kifogástalanul működik (kb. 1 éve). Ami engem érdekel, hogy ha éveken keresztül "áramkorlátban" működik a szabályozó, akkor vajon jobban melegszik-e és csökken-e az élettartama? A forgalmazó szerint kissé igen, mintha egy kocsival 90 helyett mindig 120-szal mennének. Szóval ismeri-e innen valaki, hogy hogyan is működik a valóságban egy ilyen áramkorlát, tényleg eldisszipálja a többlet energiát a szabályozó vagy valami más módon szabadul meg tőle? Ha tényleg gáz ez az energiatöbblet, akkor lehet, hogy kettébontom a csoportot és két szabályozóra kötöm a napelemeket elosztva. Köszönöm a segítséget előre is. A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2017
Miért nem állsz át, 24 voltos rendszerre?
Szia, mert már 12V-os az inverterem és vannak 12V-os fogyasztók is
Sziasztok. Segitségre lenne szükségem. Van egy ivt mppt 30A toltésvezérlöm 12V akksinál fel megy a töltés 15,5V ig. Mi mehetet ki a vezérlöbe?
Az akkumlátor rendben van? Ha megnő a belső ellenállása (kissé elszulfátosodott) akkor lehetséges ilyesmi.
Sziasztok! Van egy 120W napelemem (21volt/18volt) és egy 30A MPPT töltésvezérlőm, illetve ez rá van kötve 3 x 22.4A akkura párhuzamosan, így van 67A kapacitásom. Beszereztem VCS-100/10A feszültség és áramerősség mérőt. Szeretném ezt a mérő eszközt úgy rákötni a rendszerre, hogy a napelem lássa el energiával és a napelemből bejövő áramerősséget mérje. A kérdésem az lenne, hogy szerintetek ha a napelem és a MPPT töltésvezérlő közé teszem, az úgy megfelelő lenne? Nem kell esetleg diódát használni a visszáram miatt? (habár elvileg nem kellene lennie visszáramnak, de sose tudni). Ha valki ugyanezt a módszert megvalósította már, szívesen fogadom a megoldást, azt hogy hogyan kell bekötni pontosan. Előre is köszönöm segítségeteket!
|
Bejelentkezés
Hirdetés |